| anonim_4396 a întrebat:

Cata modestie din partea voastra. Ii interesant cum va dati in cap unul altuia (ma refer la cei din ramurile crestinismului). Fiecare ziceti despre celalalt ca ei au fost rai, au facut fapte rele, sunt credinte false si va bateti cu pumnul in piept ca versiunea voastra este dreapta, corecta si adevarata. Si chestia asta nu se aplica doar intre crestini, voi o extindeti mai departe, va bagati si in alte religii spunand ca ele sunt false si voi detineti adevarul. Voi nu sunteti capabili sa ajungeti la o parere comuna asupra religiei voastre, asupra zeului vostru, nu sunteti capabili sa fiti uniti, sa va respectati intre voi, sa aveti o singura credinta acceptata de toti crestinii indiferent de ramura dar vreti ca toata planeta sa se inchine lui dumnezeu (fiecare vrea ca versiunea lui sa fie "stapana"). Oare prin genul asta de afirmatii nu cumva pacatuiti destul de grav? Asa v-a invatat isus, asta ati inteles de la el? Pentru asta a murit el? Pentru persoanele ca voi? Cum vreti ca oamenii sa va accepte zeul din moment ce voi nu sunteti capabili sa ii respectati pe altii, nu dati dovada de toleranta si nu va iubiti aproapele (mai ales cand vine vorba de atei si LGBT)?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Toti oamenii au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu.Dar, diferenta dintre noi o face Domnul Isus prin care primim iertarea.

| 4b a răspuns:

O gandire logica si rationala...ai mare dreptate Gaia; prin faptele noastre, nu facem decat sa-L mai rastignim o data...

| martzian a răspuns:

Din pacate ai destule exemple negative cu care sa iti sustii afirmatiile si nu am de gand sa ti le neg. Cel putin nu in totalitate.

Dumnezeu ne atentioneaza cu toata fermitatea ca diferenta dintre ceea ce zicem si ceea ce facem ca si credinciosi este chiar motivul pentru care voi nu credeti (vezi Romani 2), asa ca nu este nici un dubiu ca ar fi altfel in situatia de fata.

Dumnezeu insa, nu are nici o vina pentru faptul ca in care intre ceea ce unii zic si ceea ce ei fac este o mare prapastie. Atunci cand vei sta in fata Lui, nu vei putea folosi ca scuza ce ai observat la altii... Dovezile existentei Lui sunt zdrobitoare. Doar ca, daca pui un ban, cat de mic, pe ochi, e normal sa nu mai vezi soarele de pe cerul ce iti lumineaza fata. La fel si cu modul in care tindem, omeneste, sa ne concentram asupra celor din jur.

"Oare prin genul asta de afirmatii nu cumva pacatuiti destul de grav?" Ba da. Iar, atunci cand vorbea despre faptul ca pe calea cea stramta intra putini, Isus se referea si la noi.

"Asa v-a invatat isus, asta ati inteles de la el?" Nu, El nu ne-a invatat asa.

"Cum vreti ca oamenii sa va accepte zeul din moment ce voi nu sunteti capabili sa ii respectati pe altii, nu dati dovada de toleranta si nu va iubiti aproapele (mai ales cand vine vorba de atei si LGBT)?" - Imi amintesti de Ghandi, care spunea ca motivul pentru care nu a devenit crestin, sunt crestinii. Mai spunea si "I like your Christ, I do not like your Christians. Your Christians are so unlike your Christ."...

Imi pare rau ca, totusi, nu ai ajuns sa cunosti si crestini adevarati. Fara a fi perfecti, mie mi-au produs uimire din prima zi cand i-am cunoscut. Atat de mult, incat am dorit sa il cunosc pe "Zeul" lor necunoscut mie, Singurul Dumnezeu.

Gaia, imi amintesti atat de mult de mine in urma cu 14-15 ani!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaia,sincer TU esti inca o enigma pentru mine.Din ce spui,pe care initial le-am cosiderat postari de distractie pentru. tine,rezulta ce esti ateu.Din unele afirmatii,care la o prima analiza par serioase (si copii sunt uneori seriosi,la fel ca si cei care au ramas la mintea lor),credeam ca esti un credincios revoltat de nemernicia cofratilor.Te rog,sincer,spune-mi ce esti:credincios(crestin,catolic,adventist, etc.), ateu, liber cugetator, sau un "copil care se joaca", sau poate altceva? Te intreb din simpla curiozitate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ateu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Sau poate altceva"... noaptea sunt Batman laughing

| cosmin1211 a răspuns:

Stii care e ideea, crestinii sunt atat de fanatici incat nu isi dau seama ca un zeu de doar un zeu, si nu inseamna ca orice om de alta religie o sa moara in iad chiar daca in religia lui face exact ce trebuie.

| randomguy19 a răspuns:

Am trecut de mult de faza cu Dumnezeu, vad lumea cat de rea este din cauza religiei, iar chestia cu religia este sa faca oameni mai buni, prin pilde, povesti, legi asta este un lucru bun dar nu imi place cand pocaiti sau alti se cred mai presus doar pentru ca ei sunt pocaiti si eu nu, imi tot spun penticostali si babtisti ca daca nu te pocaiesti ai sa mori in iad. Huh? eu nu am furat sau ucis deci nu ajung in iad, dar ei insista pe tema ca religia lor ii apara, prin chestile astea ei sunt mai pagani ca mine.