| Rafayel a întrebat:

De ce a creat Dumnezeu pe unii oameni sa fie homosexuali sau lesbiene ca apoi sa le zica ca nu au voie sa aiba astfel de practici?

Leviticul 20:13

13 Dacă un bărbat se va culca cu un alt bărbat la fel cum se culcă cu o femeie, amândoi au săvârşit o urâciune; să fie nimiciţi şi să se facă ispăşire cu propriul lor sânge.

Răspuns Câştigător
| Scotianca a răspuns:

Eu am ajuns la o singura concluzie: Dumnezeu nu vrea ca oamenii sa fie cu adevarat fericiti si ca urmare vrea sa desfinteze casatoria dintre un barbat si o femeie dar nu poate sa faca asta pentru ca tot el zice:

Geneza 2:18
18 Apoi Domnul Dumnezeu a zis: „Nu este bine ca Adam să fie singur; îi voi face un ajutor potrivit."

Matei 19:5
5 Şi apoi a zis: „De aceea bărbatul îşi va lăsa tatăl şi mama şi se va uni cu soţia lui, iar cei doi vor deveni un singur trup"[a]. )

Asa ca inventeaza oameni cu o orientare sexuala diferita ca apoi sa ceara si acestia dreptul la dragoste si nunta si cum Dumnezeu nu le poate oferi asta prefera sa desfinteze de tot casatorita si sexul.
Comform:

Marcu 12:23-31
23 La înviere, (când se vor scula,)[a] soţia căruia dintre ei va fi ea? Căci toţi şapte au avut-o de soţie!
24 Isus le-a răspuns:
– Oare nu vă rătăciţi voi tocmai pentru că nu cunoaşteţi nici Scripturile şi nici puterea lui Dumnezeu? 25 Căci atunci când se vor scula din morţi, nici nu se vor mai însura, nici nu se vor mai mărita, ci vor fi ca îngerii din ceruri. 2

Dar cum ramane cu oamenii ce nu au avut deloc parte de iubire sau sex, cu ei cum ramane? happy

Astfel de chestii m-a facut sa devin agnostica (printre multe alte motive).

| Rafayel explică (pentru Scotianca):

Se pare ca acest Dumnezeu e orice dar in nici un caz iubire. Tot ce vrea e sa existe cearta, ura si invidie intre oameni.

| Scotianca a răspuns (pentru Rafayel):

Sunt EX-Christian. Am crescut indoctrinata in crestinismul Ortodox, dar am ales sa parasesc crestinismul Ortodox deoarece am concluzionat ca religia Ortodoxa are multe erezii si am practicat Crestinismul non-sectarian.

Ce inseamna asta?

M-am axat doar pe ce ne spune Biblia sa facem exact cum practicau apostolii lui Iisus. Crestinismul non sectarian seamana foarte mult cu Crestinismul Evanghelist din America.

Multi se intreaba de ce vorbesc atat de mult de crestinism daca sunt agnostica? Vorbesc despre crestinism deoarece am practicat aceasta religie iar aceasta religie mi-a facut viata foarte dificila. Lafel cum e o persoana care a trecut printrun abuz de la partenerul de viata
doresc sa trag alarme despre acest lucru doarece a avut un impact imens asupra mea.

Sufar de RTS =Religious Trauma Syndrome. Vorbesc despre religie deoarece doresc sa ajut oamenii care au trecut prin asa ceva.

Eu nu am fost una dintre acele persoane ce citea Biblia doar ocazional sau in weekend. Eu citeam Biblia si dimineata si seara si ma rugam pentru minecat si pentru altii. De aceea cunosc Biblia foarte bine.

Crestinismul Biblic ne invata ca trebuie sa traim in lumea asta dar sa nu fim atasati de ea, unii oameni crede ca a fi crestin inseamna doar sa fii un om bun si sa zici ca crezi in Dumnezeu dar nu e chiar asa.

De ce am ales sa parasesc Crestinismul definitiv? Se spune ca Dumnezeu este foarte iubitor insa el a ordonat sa fie ucisi toti primii nascuti ai Egiptenilor, a acceptat un sacrificiu de ardere de tot a unei tinere fecioare, ia comandat lui Avram sa-si omoare propriul fiu, a inecat intreaga umanitate la potop sau
ameninta ca trimite o groaza de lume in iad sa arda pentru eternitate.

Acest lucru a fost mereu un lucru extrem de infricosator pentru mine. Imaginati-va sa vorbiti despre Iad cu un copil mic si sa-i explicati ca este undeva sus in ceruri exista un individ care ii monitorizeaza in permanenta, care le citeste gandurile si daca pacatuiesc (ca poti pacatui si cu mintea), vor arde pe vecie intr-un lac de foc. Ganditi-va la asta, literlament sa arzi acolo pentru o eternitate daca esti pacatos si ca ai in permanenta acest invidid care iti monitorizeaza gandurile.

Pentru mine acest lucru este foarte traumatic. Mi-a fost greu sa reconsiliez faptul ca un Dumnezeu bun si iubitor ar putea tortura pe cineva in iad pentru totdeuna iar aceasta persoana ar putea sa fie chiar si una buna ca chiar si oamenii buni pot ajunge in iad daca nu crede in Dumnezeu.

Am fost indoctrinata sa cred ca sunt slaba sau pacatoasa sunt si ce mult am nevoie de Dumnezeu si ca noi oamenii si faptele noastre bune sunt ca o haina murdara pentru Dumnezeu

Acest lucru este o spalare pe creier sa ti se zica mereu si mereu ce slab esti, ce pacatos esti sau ca esti bun de nimic. Consider ca aceste vorbe sunt menite sa te slabeasca si sa-ti creeze dependenta de aceasta conexiune cu o divinitate externa.

Ce viata mai e aia daca ti se spune mereu si mereu ca esti slab si nu esti bun de nimic si ca doar Dumnezeu este atat de minunat si merita tot?

Multe dintre principiile crestinismului necesita credinta dar refuza sa explice ambiguitatea deci mint.

Hai sa iti arat ce fel de crestinism am invatat eu:

Un crestin adeavrat renunta la viata lui de aici pentru Hristos ce inseamna asta?
Un Crestin traieste doar pentru a predica Evanghelia si a salva oameni de la iad.
Exemple: Marcu 16:15
15 Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi vestiţi Evanghelia la orice făptură!
Orice om care il intalnesti si nu-i predici Evanghelia va ajunge in iad iar tu vei avea mainile patate cu sangele lui si Dumnezeu nu va fi prea fericit cu tine.

Un crestin trebuie sa fie o reflexie a lui Iisus asta inseamna ca un crestin nu are voie sa injure sau sa blesteme ci sa iubeasca si sa ierte
Efeseni 4:29
29 Să nu vă iasă din gură nici un cuvânt stricat, ci numai ceea ce este folositor pentru zidire, după cum este nevoie, ca să dea har celor care-l aud.
Matei 5:44
44 Dar Eu vă spun: iubiţi-vă duşmanii[a] şi rugaţi-vă pentru cei ce vă persecută,

Un crestin nu trebuie sa interactioneze cu oameni care sunt pacatosi deoarece poate ajunge si el pacatos.
2 Corintieni 6:14-16
Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit!
14 Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi. Căci ce parteneriat poate fi între dreptate şi fărădelege? Sau ce părtăşie poate fi între lumină şi întuneric?

Unii crestini considera ca nu trebuie sa avem chipuri cioplite in casa deoarece demoni pot intra in aceste chipuri cioplite sau in imagini si ne pot face rau.

Orice lucru pui mai presus de Dumnezeu este un idol zic unii crestini indiferent ca e familia ta sau un copil sau dragostea.
Un Crestin nu celebreaza sarbatorile lumii acesteia cum ar fi Sf Valentin, martisor etc
Un cresin trebuie sa se imbrace modest si nu are voie cu haine care sa iasa in evidenta si sa atraga privirea spre el.
Un crestin sta doar cu alti crestini si cu comunitatea lor
Un crestin nu are voie sa joace jocuri cu personaje sau cu violenta
Un crestin nu are voie sa ia numele lui Dumnezeu in desert= gen sa injure sau sa zica omg
Un crestin nu minte
Un crestin nu fura
Un crestin nu comite adulter
Un crestin nu are voie sa faca sex inainte de nunta
Un crestin nu are voie sa invidieze sau sa pofteasca la lucrurile altora
Un crestin nu are voie sa se uite cu pofta sexuala dupa alta persoana care nu es otu sau sotia acestuia
Un crestin trebuie sa-si nege inima ceva total opus de ce se zice in lume ''urmeaza-ti inima'' doarece inima noastra este rea.
Un crestin trebuie sa sara in ajutorul celor saraci sau a celor nevoiasi.
Orice lucru care doresti sa-l faci pentru tine trebuie negat. Tu traiesti doar pentru Dumnezeu pentru ca ai murit si esti crucificat cu el( spiritual vorbind.)
Un crestin nu are voie cu chipuri cioplite

Ajunsesem intr-un punct in care renuntasem absolut la tot ce am avut pentru Dumnezeu crezand ca va fi bine ca voi fi fericita.
Nu a fost asa, ma simteam moarta complet si am intrat intr-o depresie mare ce nu se vindeca decat cand am parasit religia crestina.

| Goodspeed89 a răspuns (pentru Scotianca):

Tu citește și nu gândești eu cred că un duhovnic bun îți trebuie.

| Goodspeed89 a răspuns (pentru Scotianca):

Eu am ajuns la o concluzie tu faci mișto de noi numai tâmpenii ne spui cum interpretezi tu biblia

| Scotianca a răspuns (pentru Goodspeed89):

Nu am interpretat nimic ci mi-am expus o parere. Daca crezi ca fac misto de ce continui sa imi mai raspunzi?

| Scotianca a răspuns (pentru Goodspeed89):

Eram sigura ca asta o sa-mi zici. De ce ca sa faca buzunaru mare cu bani? Dumnezeu nu e in stare sa scrie o Biblie calumea pe intelesul tutoror copiilor sai? Dupa te miri de ce apar oameni atei sau agnostici.

34 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dumnezeu nu a creat pe nimeni homosexual sau lesbiana. De la caderea lui Adam imcoace omul se naste cu o natura pacatosa adica cu o inclinatie inspre toate tipurile de incalcari ale constiintei posibile, inclusiv lacomia pentru trupurile altora indiferenr de sex. Si cei care fura sau au relatii de adulter desi sunt căsătoriți spun ca au simtit o ateactie irezistibila, au avut intai fantezii obsesive, etc.
Sexul cuiva e stabilit de la concepritie, in functie de cromizomii sexiali ai spermatozoidului.
Greseli banale si frecvente de relatie, educatie ii fac pe uni mai inclinati insore astfel de relatii, De exemplu daca mama si-a doeit un copil devalt sex decat cel dat de organele sexuale ale copilului, acesta se simte resoins inca din uter in secualitatea lui, simte inca din uyer ca e de sex gresit si se naste in inconstient o dorinta de a se conforma sexului dorit de mama, tendinta ce se poate accentua daca e si imbracat in hainele celuilalt sex, teatat cand e mic ca baiatul tatei desi e fata sau imbracat, cu frizura devfata desi e baiat. Orice copil are nevoie de o relatie hranitoare sufleteste si cu mama si cu tata si daca lupseste ramane un gol pe care copilul la adolescemta incearca sa il repare tot cu cineva de acelasi sex si relatia poate ajunge sa se si sexualizeze.
Nu e Dumnezeu de vina pentru greselile oamenilot. El a pus in orice om radarul constiintei iar constiinta aproba sexul doar in cadrul casatoriei hetero.

| mODIN a răspuns:

De ce e pacat sa fi betiv daca unora le place sa bea?
De ce e pacat sa joci jocuri de noroc daca unora le place sa bage bani la aparate?
De ce e pacat sa inseli daca unora le place sa se culce si cu altii in afara de sot/sotie?

Acelasi lucru si aici.

| Rafayel explică (pentru mODIN):

Nu a fost mereu un pacat sa fii betiv plus de asta Noe sa imbatat in Biblie iar Dumnezeu nu a facut nimic.

Dumnezeu se culca cu o fetita care abia i-a crescut sanii:

Ezechiel 16:7-8

7 Te-am făcut să te înmulţeşti ca florile câmpului; ai crescut, te-ai făcut mare şi te-ai gătit cu podoabe[a]. Sânii ţi s-au rotunjit şi ţi-a crescut părul. Dar erai tot goală şi neacoperită.

8 Când am trecut pe lângă tine, m-am uitat la tine şi iată că îţi venise vremea, vremea dragostei. Atunci Mi-am întins peste tine poala hainei[b] Mele, ţi-am acoperit goliciunea, am făcut jurământ faţă de tine şi am intrat în legământ cu tine, zice Stăpânul Domn. Şi ai devenit a Mea.

Cunosc o fata care a patit pe REAL asa ceva cu Dumnezeul vostru iar dupa a disparut din viata ei si a trecut la alta fetita.

De ce doar la om e pacat sa faci sex inainte de nunta dar pentru Dumnezeu acest lucru este ok?

| mODIN a răspuns (pentru Rafayel):

"Dumnezeu se culca cu o fetita care abia i-a crescut sanii" rolling on the floor

Tu chiar vrei sa fii luat in serios cand scoti propozitii de genul acesta?

| Rafayel explică (pentru mODIN):

Nu eu am scris Biblia.

| mODIN a răspuns (pentru Rafayel):

Nici nu te-as fi acuat de asa ceva, stai linistit

| Hyperion7 a răspuns:

Simplu,creștinul ortodox n-ar mai avea ce sa bârfească și s-ar plictisi…așa că Dumnezeu îi mai da niste motive sa fie distras de la plictisealalaughing

Nu, era doar o gluma asta.
Nu Dumnezeu creează homosexualii, ci oamenii devin așa în timp.
Un exemplu poate idiot, dar din 2 părinți cu mintea tulbure, te aștepți ca pruncul să aibă mintea limpede?

| EestiSodalane a răspuns:

Dumnezeu nu i-a creat așa. Homosexualitatea e o dereglare, o boală. Boala e rezultatul păcatului, nu rezultatul sfințeniei lui Dumnezeu. Iar decizia de a practica sodomia este una luată cu liber arbitru. Așa cum e păcătos pentru oamenii normali să aibă relații sexuale înainte de căsătorie sau ilicite de orice fel așa e păcătos și pentru acești așa zis homosexuali să aibă relații ilicite.

Dar un lucru ar trebui înțeles bine: de ce permite Dumnezeu să existe dereglarea asta în lume, cu toate că nu e de la El? Din același motiv pentru care permite orice consecință a păcatelor: ca omul să înțeleagă că depinde de Creatorul său și să se întoarcă la El cu pocăință când cade în păcat.

| Rafayel explică (pentru EestiSodalane):

Cunosc oameni care desi sunt homosexuali sau intors la Dumnezeu dar cu toate ca se roaga sa-i scape de aceasta patima, nu se vede nici o schimbare in comportamentul lor. Ei continua sa fie atrasi de acelasi sex. Deci daca Dumnezeu nu i-a vindecat inseamna ca nu e nimic in neregula cu ei nu?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Rafayel):

Asta se întâmplă pentru că ei cred că sunt superiori divinității și cred că dacă îl ispitesc pe El, vor fi bine mersi.
Deci tot a lor e vina, nu a lui Dumnezeu!

| Rafayel explică (pentru Hyperion7):

Cred ca oricine citeste comentariul tau va fi cringe.
La noi e o vorba:
''A poor crafstman blames his tools''
Se potriveste de minune.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Rafayel):

Patima ar însemna că ei cad în păcat. A fi pur și simplu atras nu e păcat în sine. Păcat e atunci când simpla dorință se transformă în acțiuni concrete.

"Deci daca Dumnezeu nu i-a vindecat inseamna ca nu e nimic in neregula cu ei nu?"

Nu. După cum am zis Dumnezeu vrea să înțelegem că depindem de El. Dacă această dereglare nenaturală îi apropie pe acești oameni de Dumnezeu e spre folosul lor. În al doilea rând nu există un deadline când vine vorba de Dumnezeu (în afară de moarte). Poate că Dumnezeu îi va vindeca în viitor. Sau poate că nu. Importantă este pocăința. Aceste rele există în lume datorită păcatului, dar Domnul lucrează și prin ele spre folosul nostru.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Rafayel):

Nu va fi cringe,decât dacă abia a dat pubertatea in el și nu înțeleg niste noțiuni generale.
In rest,daca nu va puteți explica ceva,tu sau alții,asumati-va că aveți un complex de a va Divinitatea îți dă minte, daca tu o folosești in scopuri perverse, zău așa, de ce ar fi vina Lui?
Și, cu toate astea, daca era un barbar, Dumnezeu le lua placerea celor homosexuali și totuși nu o face, oare de ce?

| Rafayel explică (pentru EestiSodalane):

Pai din moment ce acestia s-a rugat la EL si acesta nu a facut nimic treaba e clara.

Pai am rude care au murit si nu il stia pe Dumnezeu deci Biblic vorbind acestia is in iad. Din ce observ rugaciunea si pocainta nu au nici o valoare.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Rafayel):

"Pai din moment ce acestia s-a rugat la EL si acesta nu a facut nimic treaba e clara."

Tu ai ascultat ce am zis sau vorbesc cu pereții? Dumnezeu nu are un deadline. Unii oameni se roagă 40 de ani până să le raspunda Dumnezeu la rugaciuni. Sau 50 de ani. Și după cum am zis uneori e mai bine pentru oameni să aibă o problemă ca să-i aducă la pocăință.

" Pai am rude care au murit si nu il stia pe Dumnezeu deci Biblic vorbind acestia is in iad"

Nu stii tu asta. Nu tu esti cei care îi judeca. Nu tu le cunosti sufletul. De unde stii ca acei oameni nu L-au cunoscut pe Dumnezeu în taină? N-ai cum sa cunosti inima lor. Nu vorbi despre ce nu cunoști că nu e responsabilitatea ta. De asta ne zice Hristos să NU judecăm.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu mai huli! Este alegerea homosexualilor sa fie asa, nu i-a creat nimeni pidosnici.

| T0Teu a răspuns:

Nu Dumnezeu i-a creat asa. Ei aleg sa fie ceea ce sunt. E o diferență

| Rafayel explică (pentru T0Teu):

Atunci de ce nu se pot schimba?

| T0Teu a răspuns (pentru Rafayel):

Pentru ca fie nu isi doresc, fie satana ii tine legati si trebuie sa fie eliberati de sub puterea lui, zic eu

| Rafayel explică (pentru T0Teu):

Cum nu? Cunosc homosexuali care la acceptat pe Dumnezeu ca domn peste viata lor asta inseamna ca VOR SA SE SCHIMBE.
Sunt botezati deci de ce sunt sub aripa protectoare a lui Dumnezeu insa Dumnezeu nu le ia patima? De ce trebuie sa tina de ei ca ei treaba asta ca pana la urma ei nu pot face nimic, EL trebuie sa faca miracolu in viata lor ca daca totul depinde de noi atunci pentru ce ne mai rugam la EL?!

| T0Teu a răspuns (pentru Rafayel):

Daca nu exista dorință, Dumnezeu nu lucreaza. Sunt poate oameni care se intorc la Dumnezeu si vor ca Dumnezeu sa le ia toate patimile ca prin minune si ei sa nu miste un deget. Sau sunt oameni care nu insista inaintea lui Dumnezeu. Ce scrie in Biblie? Cereți si veti capata, cautati si veti gasi, bateti si vi se va deschide. Sau scrie sa staruim in rugăciune. Nu e destul sa spui: "Doamne, iarta ma ca am fumat. Ajuta ma sa renunt." Si peste o ora iti spui: "Aahh, nu mai pot rezista, mai iau o tigara si atat" si dupa tot pe Dumnezeu dai vina ca nu te a schimbat. Nu asa funcționează.

NU SE POATE CA SA EXISTE DORINTA, UN OM SA SE ROAGE SI SA INSISTE CU CURĂȚIE SI SINCERITATE ÎNAINTEA LUI DUMNEZEU SI EL SA NU IL AJUTE. Oamenii de care zici tu probabil ca nu au facut asa, daca au ramas homosexuali...

| Rafayel explică (pentru T0Teu):

Nu inteleg pentru ce mai e creditat Dumnezeu daca tot oamenii depun munca aia mai grea? Practic judecand dupa vorbele tale Dumnezeu asteapta sa faca omul ceva ca apoi el sa ia creditul pentru eforturile depuse de acea persoana.

Deci concluzia =0

| T0Teu a răspuns (pentru Rafayel):

Se vede ca nu cunosti Biblia. Oamenii n o sa stea ca niste vegetabili si sa aștepte indurarea lui Dumnezeu care trebuie sa faca tot ce cerem noi ca un sclav. Tu ai înțeles gresit bunatatea lui Dumnezeu. Oamenii trebuie sa depuna si ei un efort, sa le arate lui Dumnezeu ca isi doresc cu adevarat ceea ce cer.

Imagineaza ti ca tu esti tata. Ai un baiat de 18 ani care iti cere 2000€ ca sa isi cumpere o masina. Sa zicem ca ti ar cere banii printr un mesaj. Tie ti se pare foarte mult dar iti spui ca ai depune un efort si i ai da banii, dar daca nu vezi o dorință de ce i ai da? Daca fiul tau si ar dori cu adevărat banii aceia nu ar sta in pat si ti i ar cere printr un mesaj. Ar veni la tine, te ar ruga, ar insista, ar pune si el ceva bani si poate chiar ar lucra ca sa stranga alaturi de tine banii. Atunci cu tot dragul i ai da acei bani.

Daca asa funcționează la oameni, cu cat mai mult la Dumnezeu?

| Justme111 a răspuns:

Nu Dumnezeu i-a creat homosexuali.

| Rafayel explică (pentru Justme111):

Pai Adam a fost o creatura androgina adica si barbat si femeie.

| Justme111 a răspuns (pentru Rafayel):

De unde ai tras tu concluzia asta?

| Rafayel explică (pentru Justme111):

Cerceteaza gnosticismul si cartile ce au fost scoase din canonul biblic.

| Adeliezz a răspuns:

Dumnezeu nu i-a creat homosexuali sau lesbiani, acest lucru este o decizie personală și nu, nu Dumnezeu îți pune gândul să fii homosexual sau lesbiana. As putea sa zic că este chiar o boală mintală, un complex de personalitate, cum ne am născut așa rămânem