| mentholinks a întrebat:

De ce a creat Dumnezeu pomul cunostintei binelui si raului daca El nu voia ca oamenii sa manance din el? Ba chiar l-a pus si in mijlocul gradinii. E ca si cum ai spune unui piroman sa nu dea foc la casa dar ii lasi canistra de benzina si duzina de chibrituri in camera.

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ca și Creator, avea dreptul de a impune reguli în locuința lui. Singura regulă era să nu mănânce din pom. Dacă îl iubeau cu adevărat, respectau această singura conditie.

| ania a răspuns:

Omul nu era piroman, avea puterea de a alege să facă binele.Eu cred că Dumnezeu a pus pomul în mijlocul grădinii pentru a avea ocazia să -și exerseze liberul arbitru.

| Holiday a răspuns:

E o tampenie. Povestea il descrie pe spiridus drept atotstiutor. Deci asta STIA ca Adam si Eva vor manca de acolo, circumstantele in care se va intampla asta, cand, etc. Logic ca l-a pus acolo special sa manance astia. Ideea e ca povestea avea nevoie de o intriga. E o intriga tampita si fara sens, de acord, dar ce te astepti de la o astfel de naratiune care in intregul ei n-are nici o logica?!?

| xerxes1 a răspuns:

L-a creat doar pentru consum propriu.Era un fruct rar si astepta de mult timp sa-l manance.
De aceea s-a enervat asa tare, cand salbaticii aia mici Adam si Eva l-au mancat inca necopt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un dumnezeu n-a facut asta. Yahweh e o forma mentala care se vrea Zeu, el n-a creat nimic pentru ca nu poate face asta, e o entitate necurata de inselaciune, homofobie si ignoranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pomul acela nu era peste tot in gradina ci undeva unde doar daca nu gasea altceva de lucru putea trece pe langa el sa-l priveasca. Deci nu putem spune ca acel pom era mereu in fata lui Adam sau Eva. Astfel nu putem spune ca Dumnezeu i-a ispitit cu acel pom atata timp cat erau multi alti pomi poate chiar cu acelasi fel de fructe. Am putea spune ca Dumnezeu i-ar fi ispitit sau incercat doar daca altceva nu aveau de mancat sau daca aveau ceva de mancat ar fi avut gust rau sau neplacut. Deci Dumnezeu nu a ispitit si nu ispiteste/incearca pe nimeni. Faptul ca il lasa pe Diavol sa incerce oamenii este cu totul alt subiect de discutie. Interesant este ca nu l-a facut atent pe Adam ca ar exista un Diavol care sa-l amageasca. Motivul pentru care nu i-a spus este ca Dumnezeu dorea ca Adam sa cunoasca numai binele si nimic rau si desi Dumnezeu vazuse ca Diavolul devenise mandru a considerat ca Adam avea suficiente motive sa creada in Dumnezeu intrucat i-a dat totul in mod vizibil inclusiv ca i-a adus-o pe frumoasa Eva. Cand eu primesc lucruri bune de la tata si vine cineva si spune ca tata e un mincinos in primul rand i-as spune: dar tu mi-ai dat ceva bun macar? de il acuzi cu ceva rau pe tatal meu? Diavolul nu i-a dat nimic Evei sau lui Adam ci doar le-a strecurat indoiala cu privire la Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca a vrut sa vada daca a creat fiinte inteligente.
Daca nu ar fi vrut sa cunoasca mai mult decat ceea ce li se adusese, pana atunci, la cunostinta, daca nu si-ar fi dorit sa se dezvolte, ce folos? Toata stradania Lui de a crea ceva maret ar fi fost in zadar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pomul cunostintei binelui si raului a fost pus cu un scop foarte bine gandit de Dumnezeu. Daca nu ar fi pus acel pom cu timpul Adam si Eva sau urmasii lor adica noi probabil ar/am fi inceput sa se/ne bata/em sa faca/em se'x o'ral a'nal si Dumnezeu nu ar fi ajuns sa dea o lege in acest sens si ei/noi chiar daca s-ar/ne-am fi omorat ar/am fi inviat imediat inapoi si iarasi s-ar/ne-am fi omorat. Chiar daca s-ar/ne-am fi incendiat unul pe altul respectand porunca de a nu manca din acel pom, interzicerea incendierii ne fi fost data si incendierea ne fi fost pacat Dumnezeu i-ar/ne-ar fi inviat imediat sau readus imediat la viata din cenusa. Mai simplu spus: fara lege nu ar fi fost condamnare de la Dumnezeu sau moartea. Neexistand lege sau condamnare am fi ajuns probabil o societate foarte degradata si nemuritoare. Dumnezeu nu a fost de acord cu un astfel de scenariu si a inceput prin a da legea cu pomul pentru ca omul sa inceapa sa asculte sau sa-l respecte pe Dumnezeu sau sa tina cont de vointa lui. Fara o lege omul nu avea de ce sa asculte ne fiind nici o lege si putand astfel sa faca doar ce dorea el si fara sa moara si doar sa primeasca lucruri bune in dar de la Dumnezeu fara sa aiba nici un respect fata de Dumnezeu si fara sa poata fi condamnat de Dumnezeu. Fara lege omul nu ar fi avut un lucru prin care sa-si dovedeasca iubirea si respectul fata de Dumnezeu. Acea lege a fost o lege prin care omul ar fi inceput sa invete sa dovedeasca iubire si respect fata de Dumnezeu care le-a dat in dar viata si placerile vietii. Dumnezeu a dat legea pentru om pentru ca se saturase sa vada cum Diavolul demonii se luptau cu ingerii buni si respectuosi fata de Dumnezeu fara sa moara. Si azi se bat demonii cu ingerii dar doar in vecinatatea Pamantului. Daca Dumnezeu nu ar fi dat legea Pamantul ar fi putut ajunge o planeta suprapopulata de oameni violenti care nu ar fi murit sau daca ar fi murit ar fi inviat iarasi la fel ca ingerii rai care desi s-au opus lui Dumnezeu ei nu au murit pentru ca corpul lor nu are nevoie de intretinere de hrana si bautura. Astfel Dumnezeu ar fi fost nevoit sa transporte oameni rai nemuritori si pe alte planete pe care ar fi trebuit ca Dumnezeu sa le amenajeze pentru oameni rai nemuritori la nesfarsit pana ar fi umplut universul cu planete locuite si suprapopulate cu oameni rai nemuritori care aveau sa se fu'ta si sa se inmulteasca incontinuu pe cand ingerii nu se pot inmulti intre ei precum oamenii. Ingerii cand se materializeaza se materializeaza in barbati pentru ca ei nu accepta alte fiinte mai superioare lor adica materializanduse in femei care sa poarte o sarcina sau un fetus si sa fie fu'tuti de alti ingeri materializati in barbati. rolling on the floor

| CinevaAnonimă a răspuns:

Scopul era de a-i incerca pe oameni si de a vedea daca il vor asculta.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Păi nu o lua mot a mot, Biblia trebuie interpretată pentru că are un înțeles foarte adânc, ceea ce este scris în ea. Aici e vorba de supunerea sau încălcarea poruncii lui Dumnezeu.
Nesupunere faţă de Dumnezeu le-a deschis primilor oameni ochii către rău. Păcatul neascultării de Dumnezeu a adus cu el răul în primul rând în viața lor, apoi în întreaga lume.

| Elide a răspuns:

A fost că un test pe care omul trebuia să.l treacă, ca o încercare să vadă Dumnezeu dacă inima omului e buna și ascultătoare...a picat testul, și cu minciunile diavolului că dacă vei mânca din el nu vei muri vei fi ca Dumnezeu să cunoști binele și răul, la fel că și cu potopul Dumnezeu a văzut prea mult rău în inimile oamenilor! sad

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Dumnezeu a creat pomul cunoaşterii binelui şi a răului pentru a pune la încercare credința lui Adam ( omul fiind înzestrat cu raționalitate şi libertate ), dând prima poruncă, cea a postului.

| Shambler a răspuns:

Se pare ca acesti xini mananca rahatul evreiesc in continuare. Nici nu ma mira. "Zeul" care a creat omenirea este nimeni altul decat Satan. "Pomul cunostintei binelui si al raului" este o alegorie pentru Cunoasterea data noua, Gentililor de catre Satan ca sa atingem dumnezeirea prin MO. Dar mai este Iehova, dumnezeul nevrotic al evreilor, nicidecum al Gentililor sau Neamurilor care este cel mai mare criminal din Biblie, a dat blestem omenirii inca de cand au aparut aceasta rasa parazita.

| Ghimbir a răspuns:

Omului i s-a dat o singura ascultare, sa manance din absolut toti pomii din care voieste, cu exceptia unuia. Nu mi se pare ceva atat de greu de indeplinit, deci nu inteleg ce-i cu atata drama.
Apoi, hai sa specificam din start ca acela era pomul cunostintei binelui si raului. Nu era pomul mortii sau pomul raului. Omului nu i-a venit de hac fructul mancat cat i-a venit de hac neascultarea. Omul a avut de ales, altfel spus. Putea manca din roadele pomului vietii si sa traiasca, sau putea manca din roadele neascultarii si sa moara negresit, dupa cum L-a avertizat Dumnezeu. Daca asta a ales, cu asta a trebuit sa traiasca, alegerea lui. Analogia ta oricum e varza. Daca tot vrei s-o tii cu piromanul poti spune ca Dumnezeu i-a pus in fata 1000 de chibrite din care i-a spus sa nu aprinda unul singur si totusi l-a aprins. Felicitari totusi, acum n-ai mai dat impresia ca nu stii Scripturile. Tine-o tot asa!