| Jardelin a întrebat:

De ce a dorit Maica Domnului ca Fiul Sau sa transforme apa in vin la nunta din Cana Galilei?

14 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Asta ma intreb si eu...nu ar fi putut face alte lucruri mai bune dacat sa ajute niste oameni sa se imbete?

| ania a răspuns:

Pentru că îl cunoștea pe Dumnezeu și știa că DUmnezeu iubește oamenii, vinul cu măsură e un dar de la El și Lui îi plac petrecerile reușite.

| Mădă0611 a răspuns:

Strategie de marketing pentru atragerea betivilor in secta lor?

| milan9 a răspuns:

Ca sa arate INFLUENTA PE CARE O AU SFINTII in a mijloci in folosul oamenilor... happy

| Alcyon a răspuns:

Fiindca nu mai era vin

| MskDesign a răspuns:

Cum erau mari consumatori de alcool, nu si-au dat seama ca s-au imbatat cu apa si nu cu vin.Nu degeaba se numea Cana Galilei, era un fel de templu al betivilor.

| CinevaNou a răspuns:

Doar cu vinul poti trage la masea.

| Jardelin explică:

Lasa-l Jorpalule ca o sa aiba grija (sau poate ca nu!) de el Domnul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

O sa ma rog sa-l spele cu isop, si mai alb ca zapada va fi.mai prazule? daca o jignesc eu pe maicata? nu-ti cade bine nu-i ase? ca ma e una si e sfanta pentru fistecare.ai grija ma puiule ca Iisus simte ca noi, dar el e mult mai iertator.

| fllu07 a răspuns:

Când s-a terminat vinul, mama lui Isus I-a zis: «Nu mai au vin»." Acest incident a oferit cadrul pentru primul miracol al lui Isus. — Ioan 2:1–3.
Nu era oare o astfel de problemă prea nesemnificativă, prea banală pentru a fi adusă în atenţia lui Isus? Un biblist explică: „În Orient, ospitalitatea era o datorie sacră. . . Adevărata ospitalitate, mai ales la o petrecere de nuntă, pretindea să existe supraabundenţă. Dacă la o petrecere de nuntă s-ar fi [terminat] rezervele, familia şi tânăra pereche nu ar mai fi putut şterge niciodată ruşinea".

| Jardelin explică (pentru fllu07):

Corect! Motivul pentru care Fecioara Maria a cerut Fiului ei sa preschimbe apa in vin este pentru a salva familia si mirii de rusinea ce s-ar fi abatut asupra lor, din cauza ca vinul s-a terminat inainte de sfirsitul petrecerii. Cu alte cuvinte Fecioara Maria a intervenit pentru a salva demnitatea umana, de feri niste oammeni de judecata si circotelile lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La nunta din Cana Galileii, Maica Domnului se arata a fi inceputul minunilor lui Hristos, asa cum spune si Acatistul Bunei vestiri(icos 2): "Bucura-te, inceputul minunilor lui Hristos!", dar se arata a fi si mijlocitoare pentru noi la Fiul ei si Dumnezeul nostru, Iisus Hristos.

Minunea preschimbarii apei in vin arata ucenicilor dumnezeirea lui Iisus Hristos:

"Acest inceput al minunilor l-a facut Iisus in Cana Galileii si Si-a aratat slava Sa; si ucenicii Sai au crezut in El." (Ioan 2, 11)

Asa cum a mijlocit ajutor nuntasilor la Fiul ei: "Si sfarsindu-se vinul, a zis mama lui Iisus catre El: Nu mai au vin." (Ioan 2, 3), asa ne poate ajuta si noua, la rugaciunile noastre, deoarece "cat poate Dumnezeu cu puterea, atat poate Maica Domnului cu rugaciunea" (parintele Arsenie Papacioc).

Maica Domnului este si capul poruncilor lui Hristos, cum spune Acatistul, tot in icosul 2. Ea ne spune prima sa implinim poruncile Fiului ei si Dumnezeului nostru, Iisus Hristos.

"Mama Lui a zis celor ce slujeau: Faceti orice va va spune." (Ioan 2, 5)

Deci, pe scurt, Maica Domnului a dorit preschimbarea apei in vin, nu doar ca ajutor pentru nuntasi, ci pentru a se arata a fi inceputul minunilor lui Hristos, mijlocitoarea noastra la Fiul ei si capul poruncilor Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| popamihaitza a răspuns:

Pentru ca pe vremea aia nu se inventase wiskey-ulsmug