| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce a masacrat Irod copiii ca sa il gaseaca pe Iisus? Nu era mai simplu sa urmeze Irod steaua, asa cum au facut magii?

3 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Irod nu era astrolog precum magii, nu avea cum sa identifice locația. Știa doar ca Isus e in Betleemul iudeii. (Evanghelia lui Matei, 2, 5, p. 1098)
Când Irod a vrut să afle de la magi unde s-a născut Isus, ei i-au răspuns: "În Betleemul Iudeii, că așa e scris de proorocul" (Evanghelia de la Matei, 2, 5, p. 1098)

Răspuns utilizator avertizat