| Golyat18 a întrebat:

De ce a scris Pavel epistola catre evrei daca el era apostolul neamurilor?
Mai ales ca erau doisprezece apostoli care sa se ocupe de Israel?
Si mai ales de ce a scris-o asa de diferita "frumoasa" fata de celelalte?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

De fapt n-a scris-o Pavel, este o falsa atribuire.

| Golyat18 explică (pentru doctorandus):

Adica? Argumenteaza.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

De unde sti?

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Pentru ca Daniel Wallace (care e crestin fundamentalist si profesor universitar de Biblie) poate sa poarte discutii academice cu Bart Ehrman (care e ateu si profesor universitar de Biblie), discutand precis pe manuscrise care sunt variantele existente si propunand solutii empirice pentru care ar fi varianta cea mai apropiata de textul cel mai timpuriu care poate fi recuperat.

Alta sursa: exista softul Bible Works, folosit de teologi, care contine mai multe versiuni ale Vechiului Testament (toate in ebraica) si mai multe versiuni ale Noului Testament (toate in greaca veche), ca sa nu mai vorbim de traduceri ale acestora in alte limbi (antice si moderne), plus operele Parintilor Bisericii, care au citat toate versetele din Noul Testament, cu exceptia a patru versete.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Si atunci, care e adevarul ADEVARAT al bibliei? Ce e fictiune din biblie si ce e adevar, lumineaza-ma?

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

A, de unde stiu ca n-a scris-o el? Asta e ce se preda de la Ivy Plus la universitatile de stat americane. Sigur, asta in sine nu e o dovada, e doar o concluzie consensuala a specialistilor. Daca te intereseaza ce dovezi au ei, incepi cu http://en.wikipedia.org/wiki/Authorship_of_the_Pauline_epistles apoi te uiti la notele de subsol si pe urma te duci la biblioteca si citesti.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

„Herzog a formulat multe din teoriile pe care Finkelstein și Silberman le prezintă în cartea lor: «Israelienii nu au fost niciodată în Egipt, nu au rătăcit prin deșert, nu au cucerit țara [Canaan] într-o campanie militară și nu au lăsat-o moștenire celor douăsprezece triburi ale lui Israel. Probabil cel mai greu de acceptat este faptul că regatul unit al lui David și Solomon, descris în Biblie ca putere regională, era cel mult un mic regat tribal.» Noile teorii văd acestă modestă căpitănie de plai bazată în Ierusalim drept un oraș de văcari, dar nu drept capitală glorioasă a unui imperiu.

Deși, cum observă Herzog, unele din aceste descoperiri au fost acceptate de ani de zile sau chiar de decenii de către majoritatea arheologilor și cercetătorilor Bibliei, ele de-abia acum intră în conștiința publicului israelian — public care este puternic afectat de ele."
—Laura Miller, King David was a nebbish

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Si tu-l crezi p-ala? El a scris o cate in care spune ca exodul nu a existat de fapt iar biblia il contrazice. Nu poti fi sigur cine are dreptate atata timp cat ti se spune ca sunt dovezi dar tu nu le sti. Si totusi alegi sa-l crezi p-ala?

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Ala nu e singur, practic asta este ce se preda la orice facultate serioasa de istorie. Credinta intr-un Exod real-istoric este depasita. Poate fi o poveste teologica din care se pot trage invataminte, dar nu este istorie. Apologetii fundamentalisti pretind ca ar fi istorie, dar asta e doar o minciuna care produce disonanta cognitiva. La Cambridge, Harvard, Oxford, Princeton, Sorbona si Yale se preda ca Exodul nu a fost real.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Am auzit de faptul ca in ziua de azi biblia este considerata o fabula dar n-am crezut ca este chiar asa. Daca biblia si relatarile din ea sunt false atunci de ce mai sustin protii, teologii si cei ca tine ca D-zeu exista? Se bazeaza pe propriul instinct si crezare facand astfel ceea ce D-zeu a spus sa nu facem, sa nu schimbam sau sa adaugam nimic la cuvantul Sau. Asta-i opera lui satan nu a lui D-zeu. In zilele din urma satan va cauta sa amagesca pe copiii Lui D-zeu si uite ca a si facut-o. Acum credeti ca biblia e o fabula, mai e un pas pana veti zice ca D-zeu e o poveste de adormit copiii. De fapt, asta se intampla chiar acum. Va duceti singuri la pierzare. D-zeu vrea sa-I urmam poruncile si pe El si mai vrea sa-l iubim din toata inima. Eu ma inchin Lui D-zeu Sambata dar cineva la fel de credincios si poate mai credincis decat mine care nu stie ca Sambata e adevarata zi de inchinare si se inchina Duminica eu zic ca are si el toate sansele sa intre in imparatia lui D-zeu. D-zeu asta vrea iar daca ceva din biblie e fals iar noi n-am stiut asta va intelege findca L-am iubit si I-am urmat poruncile asa cum sunt findca El stie ca daca stiam "adevarata scriptura" am fi urmat-o la fel(nu ma refer la toti bineinteles ).

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Da, da, evreii aveau 600 000 de luptatori si se temeau/ascundeau de armatele egiptene. Uite-asa o barb-avea. 600 000 de luptatori erau suficienti pentru a cuceri asta: http://en.wikipedia.org/......man_Empire

Ca au scapat 60 de sclavi si peste un an inca 60 de sclavi e credibil, dar nu 600 000 de luptatori dintr-un foc.

Poate ar trebui sa te intrebi de cati soldati dispunea Sparta, de se temeau imperiile de ea. http://www.quora.com/How-many-troops-did-Sparta-have

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Am inteles si nu mai vreau sa ne certam pe tema asta - imi poti aduce cate argumente si dovezi vrei, tot nu-mi schimb parerea!

46 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Pavel isi dadea si el cu parerea. Din cauza lui avem astazi atatea biserici si preoti, lucru pe care Isus cu siguranta nu si-l dorise.

| Golyat18 explică (pentru doctorandus):

Mda mari sanse sa nu o fi scris "Pavel" parca nu e scrisul lui.

| oprescudorin11 a răspuns:

Pavel era, cum bine ai precizat : 'apostolul tuturor neamurilor'.
Insa, ca si Hristos, a remarcat ca evreii sunt exclusivisti ( a vedea si alte pilde). Pavel a invatat, a remarcat ca problema este a evreilor, ei trebuiau sa invete despre Mantuire, ceilalti au acces mai direct!

Răspuns utilizator avertizat
| Romanul86 a răspuns:

Ca să-i lămurească de ce este Apostolul neamurilor.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Stai asa bre ca n-ai inteles mai nimic din biblia aia, asa-i?
Cei 12 ucenici care mai apoi au devenit apostoli s-au dus si au predicat in toata lumea, pavel n-a scris doar epistola catre evrei si nici cele prezentate in biblie nu sunt toate dar asta nu inseamna ca n-a fost omul Lui D-zeu care altadata omora crestini dar acum predica in Numele Domnului.Si apropo, Pavel n-a fost ucenicul Lui Isus.

| Golyat18 explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

CEAS! Ce tare! rolling on the floor
Nu contrazi chiar vreau sa vad in biblie cand au plecat cei 12in toata lumea?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Golyat18):

Nu totul se gaseste in biblie, mai informeaza-te: prin partea noastra a mers apostolul Andrei altii au mers din Etiopia pana-n Germania de azi. Si chiar daca nu scrie in biblie ca s-au dus nu spune in boblie ca Isus le-a poruncit asta? Tu macar citesti biblia? Isus le-a poruncit sa se duca in toata lumea la toate neamurile si popoarele ca sa propovaduiasca numele Sau. - nu rade acum, mai bine razi la urma.

| Golyat18 explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

No da-o in colo ma... pai daca ne luam dupa istorie nu gasim nimic nici de Isus si nici de altii cel putin nu tot am citit undeva ca pe vremea lui Ezra s-au scris scripturile cu inspiratie de la babilonieni...

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Golyat18):

Scuze, nu mai gaseam pagina - cine stie ce mai fac si eu - mersi. pentru clopotel.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

DE ce vorbiti fara sa va informati! - citeste arheologia vechiului testament si istoria orientului mijlociu si multe altele - nu poti sa fi sigur in legatura cu ceva pana nu te informezi, eu asa am facut in legatura cu biblia si am primit raspuns la toate intrebarile pe care le-am pus si inca mai am intrebari. Dar voi stiti sa va luati doar dupa voi si nu suportati/nu vreti pur si simplu sa credeti ca nu ati avut dreptate, corect? Eu am invatat sa ma pun in locul altuia, tu?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Hai ca plec, nb.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Asa, si?

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Punctul 3: sclavia in Egipt si Exodul nu au putut fi dovedite arheologic (si nu pentru ca arheologii crestini si evrei nu si-ar fi dat silinta), iar cucerirea Canaanului este contrazisa de arheologie.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Va putea vreodata arheologia sau stiinta sa-l descopere pe D-zeu daca se opun?

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu, arheologia si in general stiinta nu se ocupa cu existenta lui Dumnezeu. Arheologia se preocupa cu intrebari concrete, cum ar fi: Cand a avut loc Exodul? A avut loc Exodul? Cine a avut dreptate: Garstang sau Kenyon? A fost cucerit Canaanul de catre triburile de evrei sau evreii s-au nascut din randul canaanitilor bastinasi?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Inaite sa se fi descoperit Everestul tot el era cel mai mare munte, asa si acum, chiar daca lumea nu l-a descoperit pe D-zeu tot El e Imparatul Universului. Si cu arheologia la fel!

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Cine spune că știe că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știe că Dumnezeu nu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu nu există bate câmpii.

Pur și simplu anumite teze sunt credință și nu știință. Sunt teze despre care știința nu are nicio părere și nici măcar în mod teoretic nu le poate cerceta: dacă există Dumnezeu, ce fel de Dumnezeu există, câți dumnezei există, care e religia corectă, etc. Aceste lucruri nu se pot ști (cunoaște), se pot doar crede.

Încă o dată, faptul că poate exista Dumnezeu nu drege minciunile din Biblie. Pur și simplu multe relatări din Biblie sunt anistorice (inventate, fantezii pioase).

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Fecalele a doua milioane de oameni care au stat vreme indelungata la Kadesh Barnea ar fi lasat urme care ar fi trebuit sa fie deja descoperite.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Daca biblia e falsa atunci si D-zeu e fals. Daca D-zeu exista atunci si biblia e adevarata. - alege o parte si apoi discutam.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Asta daca nu le-au gasit dar pentru ca nu credeau cu desavarsire in Isus si credeau ce crezi tu sau stregoi, le-au ascuns ca sa gaseasca motiv de cearta. Lumea poate fi imprevizibila dar eu cred cu tarie in existenta Lui D-zeu si stiu din propria experienta.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Oare n-ar fi putut face asta?

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Ha, ha, ha, ce comic esti! Aia nu si-ar fi facut nevoile in nisipuri, unde ai zice ca daca pui azi Jeepul peste zece ani e la 40 de metri sub nisip. Le-au facut pe teren pietros. Iar printre arheologii care au sapat acolo multi erau credinciosi crestini si/sau evrei credinciosi.

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă ca ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Ti-a luat mult sa gasesti o scuza pe net? - spune-i tu ce crezi ca nu stau sa citesc tocmai de pe wikipedia!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu-mi raspunde cum crezi tu ca-mi rapunde, daca ai fi ca mine ai intelege profunzimea relatiei cu D-zeu. Si apropo, ce voiau arhologii aia sa gaseasca mai exact? daca cautau lucrul gresit?

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Eu cred in Dumnezeu (nu in Dumnezeul tau).

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Deci crezi in Dumnezeu(ul tau) dar nu crezi in biblie.
Atunci pe ce te bazezi? sursa ta de informare este netul?
Daca nu crezi in biblie cum te poti certa cu mine, sau crezi ca a fost schimbata?

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Falsa dilema este cand prezinti doar doua optiuni, in timp ce in realitate sunt mai multe.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Da, Biblia a fost schimbata, acest lucru nu-l pune la indoiala niciun profesor universitar de Biblie.

Enns este si el profesor universitar si e crestin evanghelic (dar nu e un prost si-si da seama cand apologetica evanghelicilor devine explicatie mult trasa de par).

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Care-s alea?

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

O alta optiune e ca Biblia e corecta din punct de vedere teologic, dar in mod clar nu este manual de stiinta/istorie (asta este punctul de vedere al Sfantului Augustin).

Inca o optiune: Dumnezeu exista, dar nu are nici in clin, nici in maneca cu scrierea Bibliei (atfel decat ca a creat o lume in care oamenii au scris ce-au vrut ei).

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Si de "unde si-a dat seama"?