| fadnox a întrebat:

De ce ai nega existenta sufletului?...

18 răspunsuri:
| blue0or0pink a răspuns:

Buna, eu nu o neg, cred ca exista.

| milan9 a răspuns:

Poate fi cineva care nu crede in cuvintele Scripturii;

| ErrorFound a răspuns:

Fiindca nu prea exista dovezi care sa mentina ipoteza existentei sale.

| Analytical a răspuns (pentru ErrorFound):

Am gasit o eroare.

| ErrorFound a răspuns (pentru Analytical):

Bravo, acum du-te si gaseste in Biblie.

| Polonic1 a răspuns:

De ce ai afirma ca exista sufletul?

| HueyFreeman a răspuns:

De ce ai sustine existenta sufletului?

| sublime89 a răspuns:

De ce nu ai nega-o? Doar pentru ca ti s-a spus de cand erai mic si asa "s-a stiut" din batrani? Aia nu e o dovada ca si exista. Oamenii au crezut si mai cred in foarte multe superstitii. Asta nu le face reale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufletul e doar afectivitate, proces pornit din creier, nimic divin.

| fadnox explică (pentru HueyFreeman):

Si totusi de ce ai nega?
e-o chestie generala, nu-i vorba de mine, cautam o expliatie obiectiva, oricine poate sa nege insa nu-i un raspuns
ca sa-ti infrunti dusmanul trebuie sa-l cunosti

| danay72 a răspuns:

Sufletul e omul insusi.Geneza2:7,Ezechiel18:4,1Petru3:20,

| sempreinvolo30 a răspuns:

Gen. 2:7: „Iehova Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un suflet viu".
Aici nu spune ca omul are un suflet ci ca omul a devenit un suflet.Este diferenta in a spune ca ai un caine sau ca ai un caine.
Ce se intampla cu acest suflet la moarte?
Ezec. 18:4: „Iată că toate sufletele sunt ale mele. După cum sufletul tatălui este al meu, tot aşa şi sufletul fiului este al meu. Sufletul* care păcătuieşte, acela va muri".
Aici nu se spune ca la moarte se duce in vreun loc, moarte este moarte.
Apropo ceva interesant si animalele sant sufleye ca si noi si se duc exact unde ne ducem si noi adica in mormant:
Eclesiastul3:19,20 spune Căci sfârşitul fiilor oamenilor este ca sfârşitul animalelor; au acelaşi sfârşit. Cum moare unul, aşa moare şi celălalt; toţi au acelaşi spirit şi omul nu întrece cu nimic animalul, căci totul este deşertăciune. 20 Toţi se duc în acelaşi loc. Toţi au venit din ţărână şi toţi se întorc în ţărână.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca nu exista, iar cat timp crezi ca exista, n-o sa gasesti raspunsuri corecte, sau n-o sa le accepti.

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI! Dar, un anumit cult nu vrea să citească şi ceea ce nu-i convine... thinking

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Organizaţia iehovistă, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă cei numiti "iehovisti" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| milan9 a răspuns:

Toate sufletele să stea liniştite! happy
Nu moare nici un suflet! Cuvinte precum "viaţă", "moarte", "lumină", "frate", etc, sunt cuvintele cu cea mai bogată sferă de SENSURI DIFERITE!

NU este folosit sensul de bază în Iezechiel 18, 4 ci unul METAFORIC. Scriptura e arhicondensată în metafore... thinking

În cazul versetului Iezechiel 18, 4, să ne uităm la CONTEXT!
Despre ce vorbeşte autorul acolo? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, şi se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! Iar versetul 4 vine ca UN RĂSPUNS al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus:

"Cel ce a păcătuit, acela va muri". Accentul cade pe pronumele "CEL" care... (în sensul că NUMAI ACELA va fi învinovăţit sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale!).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre CAUZA CĂDERII sau COMPROMITERII sale. thinking

Dovada:
Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ȚĂRÂNĂ (1.) din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT (și) în faţa lui SUFLARE DE VIAȚĂ (2.) şi s-a făcut omul fiinţă vie."
Și...
"Şi ca PULBEREA (1.) pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL (2.) să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7 Etc...

| milan9 a răspuns:

Pentru că Ecclesiast 3, 19 a fost prezentat eronat şi bizar, e important de văzut CONTEXTUL:

Doar cine citeşte cu atenţie ECCLESIASTUL 3, 19 va putea distinge adevărul, CONTRASTUL care există între DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual. Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului. thinking

ESTE CLAR CĂ ACEST PASAJ, ECCLESIAST 3, 19 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU! Autorul cuvintelor nu este Dumnezeu, ci este un punct de vedere aflat în DIALOG happy (!) cu Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe! thinking

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Scriptura NU LASĂ POSIBILITATE de interpretare haotică şi confuză! Nu există nici o dispariţie a sufletului!