| lora_9285 a întrebat:

Intreb pe cei care cred in existenta sufletului. Voi cum il caracterizati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o esenta divina pusa in noi pentru a ne conduce spiritual avand nevoie ca hrana de cele frumoase si ziditoare dar nevazute, ca dragoste, iubire neconditionata, iertare, mila, credinta puternica.este cel ce ne face sa gandim bine si frumos dar carnea ne obliga sa facem invers.este cel ce este insetat de libertate si vrea sa traiasca intr-un corp liber nu in unul constrans de pacatele si poftele fizice.de aceia in noi se da mereu o lupta in care invinge mai des fizicul.ma refer la abuzuri si vicii.

1 răspuns:
| inna a răspuns:

Sufletul este esenta divina, partea nemateriala a unei fiinte, oglinda unui univers indestructibil, partea noastra nemuritoare.