| Superior a întrebat:

De ce anti-teistii si/sau anumiti atei mint in necunostinta de cauza sau ipocrizie ca experientele NDE sunt halucinatii sau vise?

57 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum ar veni, vrei tu sa zici, aia de cred in duhuri sfinte si astepta smene de prin ceruri ar fi mai inteligenți nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru goguPatent):

Pai de ce ar fi mai prosti?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce folosești cuvântul mint, ipocrizie? Au dreptul la opinie, sau nu le dai tu acest drept, și din cauza asta le pui ștampile?
Nu sunt nici halucinații, nici vise, dar nu au nimic de a face deloc cu Life after death, așa cum interpretează teiștii.

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Ba da, am discutat cu o adventista care a avut NDE, a vazut-o pe zeita Cerridwen si pe urma s-a convertit la Wicca.

| Superior explică (pentru sadrian46):

Sunt doua cuvinte pe care le gasesc pertinente.
Nu consider ca am jignit pe cineva, dat fiind faptul ca sunt altii care la fiecare ocazie data, incearca sa atace un Crestin pe baza religiei lui.

| Superior explică (pentru mentholinks):

Alea cu iadul, Mahomed, sunt rare si puternic mediatizate.
Cele cu invataturi crestine sunt impartasite in mare parte in anonimitate.

| RAY a răspuns:

Cica l-am ignorat Http://imgur.com/a/4kkmSr9

| RAY a răspuns:

In concluzie vom muri si vom vedea simplu

| anonimg a răspuns:

Eu cred că există astfel de experiențe. Dar trebuie să cunoaștem Scripturile ca să știm dacă acestea sunt de la Dumnezeu sau nu. Pentru că printre oameni sunt foarte mulți mincinoși.
Fără Dumnezeu, fără cunoașterea Scripturilor, orice om -crestin sau nu- va fi înșelat. Pescarul nu prinde toți peștii cu aceeași momeală. Tot așa nici vrajmasul nu-i poate înșela pe oameni cu același lucru. El este satisfăcut cât timp îl ține pe om departe de Dumnezeu.

| goguPatent a răspuns (pentru Celcestietot):

Https://static.actualdecluj.ro//uploads/2017/08/Nicula.jpg

Si cu poza asta am zis tot despre inteligenta lor.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

"Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri: dar cei morţi nu ştiu nimic, şi nu mai au nici o răsplată, fiindcă până şi pomenirea li se uită. Şi dragostea lor, şi ura lor, şi pizma lor, de mult au şi pierit, şi niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare." "Căci, în locuinţa morţilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuială, nici ştiinţă, nici înţelepciune." Eclesiastul 9:5, 6, 10. "Nu morţii laudă pe Domnul, şi nici vreunul din cei ce se pogoară în locul tăcerii." Psalmii 115:17.

biblia este foarte clara

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Este adevărat ce spui.
Dar nu putem nega experiența apostolului Pavel.
"Cunosc un om în Hristos, care, acum paisprezece ani, a fost răpit până în al treilea cer (dacă a fost în trup, nu ştiu; dacă a fost fără trup, nu ştiu: Dumnezeu ştie).
Şi ştiu că omul acesta (dacă a fost în trup sau fără trup, nu ştiu: Dumnezeu ştie) a fost răpit în rai şi a auzit cuvinte care nu se pot spune şi pe care nu-i este îngăduit unui om să le rostească.
Cu un astfel de om mă voi lăuda; dar, întrucât mă priveşte pe mine însumi, nu mă voi lăuda decât cu slăbiciunile mele." (2Corinteni.12:2-5)
Și în Vechiul Testament găsim că Dumnezeu vorbește oamenilor și prin vedenii și viziuni (mai ales proorocilor).

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Tu compari pe iisus cu restul

| RAY a răspuns (pentru Helper07):

Mandria e si sursa crestinilor care nu accepta faptul ca si ei gresesc, fac pacate, se cred mandri, sfinti superiori altora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cred că te referi la majoritatea ortodocșilor

| Celcestietot a răspuns (pentru goguPatent):

Fiecare cu "ritualurile" lui. Alții dansează pe lângă foc, alții până nu își bat nevestele nu se simt bine...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu ma refer la ortodoxi, ma refer la cei care spun ca sunt crestini dar iti bat joc de iisus

| Helper07 a răspuns (pentru RAY):

Ai mare dreptate, a recunoaste ca esti pacatos si ca poti sa nu ai dreptate mereu e un lucru greu pentru astfel de crestini. Chestia e ca, pana nu recunosc ca au gresit, nu prea pot sa repare greseala si se mint singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da,dar am văzut o grămadă de ortodocși care se cred așa sfinți, se închină la icoane, și cred că vor fi mântuiți așa

| RAY a răspuns (pentru Helper07):

Un sfant de pe TPU mi-a dat ignore apoi a mintit ca eu i-am dat ignore

| goguPatent a răspuns (pentru Celcestietot):

Aia reprezintă cel mai bine religia ortodoxa. Cel mai bine. Si vine unul si zice pe urma ca ateii sunt retardati. Ha ha

| Celcestietot a răspuns (pentru goguPatent):

Minciuni...

| goguPatent a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci ne am inteles ca nu mai aia argumente? Pentru mine asta inseamna ultimul răspuns.

| Celcestietot a răspuns (pentru goguPatent):

Am dar asta nu înseamnă că oamenii aia sunt nebuni... doar răutatea izvorăște din tine...

| goguPatent a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu discutam de nebunie aici. Tu ai afirmar ceva de nivelul de inteligenta. E destul de clar ca oamenii aia care se tarasc prin genunchi acolo au un nivel de inteligenta redus. Mai intreaga clasa sociala care tinde spre habotnicism sau fanatism religios are un coeficient de iteligenta mai redus. Asta se vede si din statutul social fiind in majoritatea lor persoane needucate si cu situații financiare precare. Totul se leagă

| Celcestietot a răspuns (pentru goguPatent):

Nah, nu chiar. Regii de ce sunt credincioși sau oameni renumiți, de exemplu actori? Daca te târăști asta nu înseamnă că ești prost. Vezi cum judeci tu oamenii din răutate? Daca erai o persoană bună, nu îi judecai pe alții și îi lăsai in pace.

| goguPatent a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci, prin comparatie, raspunsul tau te face tot o persoana rea pentru ca tu ai fost primul care ai judecat.