| PatrunjelVerde a întrebat:

De ce anume crestinii s-au indepartat de Biblie si nu o respecta si astazi? De ce resping anumite versete si folosesc anumite versete in interesul lor indiferent de cult ca e ortodox, secta sau etc. Tot ceea ce tine de crestinism:
Ca sa intelegeti mai bine despre ce este vorba va las niste versete:
Levitic 20:10
10. Dacă un om preacurveşte cu o femeie măritată, dacă preacurveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea preacurvari să fie pedepsiţi cu moartea.
Deuteronom 17:12
12. Omul care, din mândrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca să slujească Domnului Dumnezeului tău sau care nu va asculta de judecător, omul acela să fie pedepsit cu moartea. Să scoţi astfel răul din mijlocul lui Israel.
Exod 31:12-15
12. Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
13. "Vorbeşte copiilor lui Israel şi spune-le: "Să nu care cumva să nu ţineţi Sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine şi voi şi urmaşii voştri un semn după care se va cunoaşte că Eu sunt Domnul, care vă sfinţesc.
14. Să ţineţi Sabatul, căci el va fi pentru voi ceva sfânt. Cine îl va călca va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta va fi nimicit din mijlocul poporului său.
15. Să lucrezi şase zile; dar a şaptea este Sabatul, ziua de odihnă închinată Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea.

Si exemplele pot continua insa ma opresc aici. Mai ales ca Mantuitorul Isus Cristos a spus in Evrei-10 "28.Cine a călcat Legea lui Moise este omorât fără milă, pe mărturia a doi sau trei martori."

Multumim bibliapentrusceptici pentru citate!

23 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Majoritatea creștinilor sunt creștini doar ca să nu ajungă în iad, în rest nu prea țin ei cont de religie și de ceea ce presupune ea.

| PatrunjelVerde explică (pentru T0T):

Cum spune si xerxes1, cand vine vorba de a ii judeca pe altii dupa Biblie o fac si iau ce el convine si ascund ce nu le convine, insa cand vine vorba de ei se asterne linistea.

| SG1995 a răspuns:

Să vedem, pentru că Biblia e un produs cultural, și pentru religia creștină în genre zice că creștini nu au obligația de-a respecta legiile evreiilor care avea caracter social.

| PatrunjelVerde explică (pentru SG1995):

Pai da Sebastine dar unde zice religia crestina ca crestinii nu au obligatia de a respecta legile evreilor? Ai vazut ce spune Isus in Evrei 10-28?

| SG1995 a răspuns (pentru PatrunjelVerde):

Iisus nu spune nimic în cartea Evrei, cartea e scrisă de pseudo-Paul, mai apoi trebuie să știi că chestiuniile principale care țin de creștinism sunt menționate în Decalog, până nici evrei nu respecte cele peste 600 de percepe religioase din propria religie.

| PatrunjelVerde explică (pentru SG1995):

Bine, Paul zice ca Isus zice daca intelegi. happy Nu zic ca evreii ar fi deasupra crestinilor sau mai stiu eu ce, insa cred ca ei sunt mai aproape de ceea ce a urmat Isus decat sunt crestinii, la fel cum cred si despre islamici ca sunt mai aproape de Isus decat sunt crestinii. Una peste alta eu cred in existenta unui Dumnezeu, cred si in Isus dar si in alti profeti, insa nu urmez nici o religie momentan, inca caut in jurul acestor 3. Crestinism, Iudaism si Islam. Oricum raspunsul este interesant, apreciez.

| SG1995 a răspuns (pentru PatrunjelVerde):

Ai dreptate că Iisus a fost mai aproape de iudaism decât de creștinism, până la urmă creștinismul primar era o vorbă de Iudaism, de exemplu până ca Paul să se implice, se practica circumscriția la creștini, deoarece primi creștini au fost implicit evrei. Trebuie spus că conceptul de Mesia pe care îl aveau evrei e complet diferit de conceptul actual, mai apoi însăși religia ebraică a trecut prin schimbări politciile care nu le mai permitea evreiilor să-i ucidă pe cei ce nu se supun religie lor, asta din cauza influențelor exterioare. Ideea e că Biblia nu e o carte care are un anumit adevăr suprem, de asta eu nu-mi impun să urmez anumite prescripți grotești. De exemplu Biblia spune că întreg universul a fost creat în 6 zile, ceea ce acum pentru orice om normal la cap această chestie e o aberație, dar conceptele culturale din acel timp făcea ca acest lucru să fie considerat real. Filosofia Biblică susține un concept geocentric, în care pământ în și implicit omenirea e cel mai important lucru din univers, chestiune pe care realitatea iarăși ne-o infirmă. Ceea ce vreau să zic este că Biblia poate fi luată în serios până la un moment dat. Legat de islam viziunea lor față de Iisus e aproape, cu toate că ei neagă orice importanță a lui Iisus, și dă mai multă importanță profetului Mahomed.

| Idris a răspuns (pentru SG1995):

Noi nu negam importanta lui Isus (AS), insa nu exageram. Credem ca Isus este Mesia si are sa vina pentru a doua oara pe pamant.

| Idris a răspuns (pentru PatrunjelVerde):

Daca crezi intr-un singur Dumnezeu, si in Isus (AS) ca fiind un profet al lui Dumnezeu si crezi si in ceilalti profeti, inclusiv Muhammed (SAW) atunci esti foarte aproape de Islam.

| PatrunjelVerde explică (pentru Idris):

Cred in existenta unui Dumnezeu si cred in Isus ca a fost trimis de Dumnezeu pe pamant insa nu cred ca a fost fiul lui Dumnezeu la propriu si nici nu cred ca el insusi a fost Dumnezeu. De Mahomed nu stiu prea multe ci doar ca are legatura cu religia islamica, este fondatorul ei si a scris Koranul daca nu ma insel, insa imi poti da mai multe detalii sau ma poti corecta daca gresesc.

| Idris a răspuns (pentru PatrunjelVerde):

Muhammad (Pacea si bineuvantarea lui Allah fie asupra sa!) este ultimul profet si mesager trimis de Dumnezeu pe pamant, oferindu-i ultima Scriptura, care este Quran-ul, prin intermediul ingerului Gabriel. Exceptand ceilalti profeti care au fost trimiti fiecare pentru o natiune anume si pentru un timp anume, Muhammad a fost trimis pentru intreaga umanitate. Acesta a urmat exact ceea ce au urmat si profetii de dinainte, modul de rugaciune si tot. Noi musulmanii asteptam de asemenea o a doua venire a lui Isus (Pacea fie asupra sa!), iar acesta va judeca dupa ultima Scriptura care este Quranul. De asemenea in Biblie, atat in Noul cat si in Vechiul Testament este anuntata venirea lui Muhammad pentru cine are ochi sa vada si urechi sa auda.

| PatrunjelVerde explică (pentru Idris):

Ce anume zice Biblia despre venirea lui Mahomed si de asemenea vreau sa imi spui ceea ce spune koranul despre Isus. Multumesc.

| Idris a răspuns (pentru PatrunjelVerde):

Fii atent! Biblia spune asa:

In Deuteronom 18:18 Dumnezeu ii spune lui Moise: " Le voi ridica din mijlocul fraţilor lor un proroc ca tine, voi pune cuvintele Mele în gura lui, şi el le va spune tot ce-i voi porunci Eu. "

Referitor la asta, noi musulmanii credem ca este vorba despre Profetul Muhammad (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) insa crestinii spun ca este vorba despre Isus (Pacea fie asupra sa!). Iti voi prezenta cateva chestiuni si te las pe tine sa decizi despre cine este vorba.

Incepand cu nasterea celor 3, Muhammad, Moise si Isus, daca te uiti, atat Muhammad cat si Moise s-au nascut pe cale naturala, in timp ce Isus s-a nascut miraculos.

Atat Muhammad cat si Moise au fost casatoriti si au avut copii, insa nu este si cazul lui Isus care nici casatorit nu a fost nici copii nu a avut.

Referitor la misiunea lor, atat poporul lui Muhammad cat si al lui Moise le-au creat dificultati, insa intr-un final, mare parte din acestia i-au acceptat ca fiind profeti in timp ce Isus a fost respins de neamul sau dupa cum Biblia spune in Ioan 1:11: "A venit la ai Săi, şi ai Săi nu L-au primit. "

Daca ne luam dupa crestini ei cred ca Isus este fiul lui Dumnezeu, ceea ce nu este si cazul celor doi, Muhammad si Moise.

Tot dupa crezul crestinilor Isus a trebuit sa moara ucis pe cruce, dupa care a inviat, in timp ce Muhammad dar si Moise au murit din cauze naturale.

Acestea fiind spuse, poti decide si tu despre cine e vorba in acea profetie si cine se aseamana mai mult lui Moise dintre Isus si Muhammad.

Alte versete interesante sunt tot in Deuteronom 18:19 unde Dumnezeu spune: "Şi dacă cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe care le va spune el în Numele Meu, Eu îi voi cere socoteală. " Observi fraza "el le va spune in Numele Meu"? Daca mergi in Qur'an si te uiti, mare parte din versete incep in felul urmator. Bismillah ar-Rahman ar-Rahim, adica În Numele lui Allah (Dumnezeu) Cel Milostiv, Îndurător.

Acum ca sa vezi ce spune Qur'anul despre Isus, citeste urmatoarele versete:

„Mesia, fiul Mariei, nu este decât un Trimis, asemenea Trimişilor de dinainte de el, iar mama lui este o femeie cu evlavie adevărată. Amândoi mâncau bucate [de rând]. Priveşte ce semne învederate le trimitem Noi şi apoi priveşte cum sunt ei îndepărtaţi [de la ele]!" [Qur'an, 5:75]

„O, voi oameni ai Scripturii! Nu exageraţi în privinţa religiei voastre şi nu spuneţi despre Allah decât adevărul! Mesia Isus, fiul Mariei, este trimisul lui Allah, Cuvântul Său pe care El l‑a transmis Mariei şi un duh de la El. Credeţi, aşadar, în Allah şi în Trimişii Săi. Şi nu spuneţi «Trei!» Opriţi‑vă de la aceasta şi va fi mai bine pentru voi. Allah nu este decât un Dumnezeu Unic. Slavă Lui! Să aibă El un copil? Ale Lui [Allah] sunt cele din Ceruri şi de pe Pământ şi Allah este Al-Wakil [Cel mai bun Ocrotitor]. ~ Mesia nu se va dezice niciodată de la a-i fi rob lui Allah şi nici Îngerii apropiaţi, iar acela care se dezice de la slujirea Lui şi se arată trufaş îi va aduna la El laolaltă. ~ Cât despre aceia care cred şi împlinesc fapte bune, acestora le va acorda răsplată din belşug, pe care o va mai şi spori cu Harul Său. Cât despre cei care sunt semeţi şi trufaşi, acestora le va rândui chin dureros şi nu vor afla pentru ei, în afară de Allah, Ocrotitor [şi] Ajutor [Waleyy, Nasir]." [Qur'an, 4:171-173]

„Şi când Allah va zice: «Isus, fiu al Mariei, adu‑ţi aminte de Harul Meu asupra ta şi asupra mamei tale, când Eu te‑am întărit cu Duhul Sfânt, să vorbeşti oamenilor din leagăn şi când vei fi bărbat în toată firea! Eu te‑am învăţat scrierea, înţelepciunea, Tora şi Evanghelia. Iar când tu ai plăsmuit din lut chipul unei păsări, cu voia Mea, şi ai suflat asupra lui, s‑a făcut pasăre, cu voia Mea. Şi i‑ai tămăduit, cu îngăduinţa Mea, pe cel orb şi pe cel lepros! Şi ai făcut morţii să vină la viaţă, cu îngăduinţa Mea. Şi i‑am respins pe fiii lui Israel de la tine, când tu le‑ai adus semnele învederate. Iar aceia dintre ei care nu au crezut au zis: Aceasta nu este decât vrăjitorie limpede!»" [Qur'an, 5:110]

„Şi când va zice Allah: «O, Isus, fiu al Mariei! Le‑ai spus tu oamenilor: „Luaţi‑mă pe mine şi pe mama mea drept dumnezei în locul lui Allah?", el îi va răspunde: „Mărire Ţie! Eu nu aş fi putut să spun ceea ce nu aveam dreptul să spun! Dacă aş fi spus, ai şti, căci Tu doară ştii ce este în sufletul meu, pe când eu nu ştiu ce este în sufletul Tău! Doară Tu eşti Marele Ştiutor al celor neştiute!" ~ Eu nu le‑am spus decât ceea ce mi‑ai poruncit: „Adoraţi‑L pe Allah, Domnul meu şi Domnul vostru!" Şi am fost martor asupra lor atâta vreme cât m‑am aflat printre ei. Şi după ce m‑ai luat la Tine, ai fost doar Tu Priveghetor peste ei, căci Tu eşti Martor tuturor lucrurilor!"» ~ De‑i osândeşti, ei sunt doară robii Tăi, iar de‑i ierţi pe ei, Tu eşti Al-‘Aziz, Al-Hakim [Atotputernic şi Înţelept]!" [Qur'an, 5:116-118]

Şi din pricina vorbelor lor: «Noi l‑am omorât pe Mesia Isus, fiul Mariei, Trimisul lui Allah!», în vreme ce ei nu l‑au omorât, nici nu l‑au răstignit pe cruce, ci a fost făcut [cineva] să semene cu el! Cei care au avut păreri diferite în privinţa lui [Isus], au fost în îndoială [în legătură cu moartea lui]; ei nu au avut cunoştinţă sigură despre ea [moartea lui], ci doar au urmat unor presupuneri. De bună seamă, nu l‑au omorât, ~ Ci Allah l‑a înălţat la El. Iar Allah este Al-‘Aziz, Al-Hakim [Atotputernic şi Înţelept]. ~ Nu va fi niciunul dintre oamenii Cărţii care să nu creadă în el, înaintea morţii sale. Iar în Ziua de Apoi, el va fi martor împotriva lor." [Qur'an, 4: 157-159]

In incheiere vreau sa prezint inca cateva versete care vorbesc de la sine:

„Cel care urmează Calea cea Dreaptă o urmează numai pentru sine însuşi, iar cel care rătăceşte, rătăceşte tot pentru sine însuşi. Şi nu va purta [un suflet] încărcat povara altuia şi Noi nu am chinuit [niciodată un neam] înainte de a‑i trimite un Profet." [Qur'an, 17:15]

„Spune: «O, voi oameni ai Scripturii, veniţi la un cuvânt comun între noi şi voi: să nu‑L adorăm decât pe Allah, să nu‑L asociem cu nimic, să nu ne luăm unii pe alţii drept dumnezei, în afară de Allah. Apoi dacă ei vor întoarce spatele, spuneţi‑[le]: „Mărturisiţi [cel puţin] că noi suntem supuşi!"»" [Qur'an, 3:64]

„Voit‑au mulţi din neamul Scripturii să vă facă din nou, după credinţa voastră, necredincioşi, din pricina pizmei din sufletele lor, după ce li s‑a arătat adevărul. Iertaţi şi nu luaţi în seamă, până ce va veni Allah cu porunca Sa, căci Allah este cu putere peste toate." [Qur'an, 2:109]

Cam atat a fost de spus pentru moment, si sper si ma rog la Allah sa iti faca evidenta calea cea dreapta pe care cu totii trebuie sa o urmam.

Laudă lui Allah al lumilor Stăpânitor, Cel Milostiv, Îndurător! Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra profetului Muhammad, asupra familiei sale, a companionilor săi și asupra tuturor celor care urmeaza calea cea dreaptă!

| PatrunjelVerde explică (pentru Idris):

Hai ca ai reusit sa ma pui pe ganduri. Daca ceea ce spui este adevarat atunci cred ca trebuie serios sa iau in considerare islamul pentru ca se pare ca are ceva de spus. Ceva ce se potriveste cu ceea ce cred eu. Inca ceva vreau sa intreb. Pentru cineva care doreste sa treaca la islam, taierea imprejur este o obligatie, as vrea sa stiu pentru ca de asta ma cam tem, sau poate nu ca ma tem, insa imi e nu stiu cum la varsta mea sa stau cu ---- prin pansamente. laughing))

| Idris a răspuns (pentru PatrunjelVerde):

Frate tot ce ti-am spus este adevarat si poti verifica atat in Biblie cat si in Qur'an versetele si pot fi gasite. In rest ai vazut si tu cu mintea ta despre ce este vorba si depinde de tine daca iei in considerare islamul sau nu. Referitor la taierea imprejur, aceasta nu anuleaza islamul cuiva, iar daca cel ce imbratiseaza islamul nu se taie imprejur, asta nu il face necredincios. Deci taierea imprejur este Sunnah (Traditia) Profetului Muhamad (SAW) dar si a celorlalti profeti, Avraam, Moise si altii. Astfel este recomandata si incurajata taierea imprejur, atingand astfel standarde inalte de purificare si curatenie, si prin taierea imprejur nu ai altceva decat bine. Depinde de tine daca doresti sa o faci. Cred ca esti un barbat matur si capabil sa treaca peste o astfel de operatie care este minora, orice doctor spune asta, in 15 minute aproximativ este facuta toata treaba. Daca doresti sa treci la islam nu trebuie sa te "impiedici" de circumcizie ci sa te grabesti sa iti faci marturisirea de credinta si a incepe sa te rogi, sa postesi ca acum vine si Ramadanul si sa implinesti obligatiile pe care le ai.

Cel care vrea sa treaca la islam trebuie sa marturiseasca in felul urmator:

ASH-HADU ANLA ELAHA ILLA-ALLAH WA ASH-HADU ANNA MUHAMMADAN RASUL-ALLAH

Care inseamna: Marturisesc ca nu exista alta divinitate demna de adorat in afara de Allah, iar Muhammad este trimisul Lui. Dupa asta se recomanda o imbaiere rituala, prin care te purifi, astfel ca din acel moment incepi o noua viata practic, si orice pacat ai facut inainte de Islam iti este iertat.

Acum ca stii ce ai de facut, tine doar de tine daca vrei sa faci urmatorul pas sau nu.

Il rog pe Allah sa ne tina pe calea cea dreapta si sa ii calauzeasca pe cei rataciti catre adevar. Ameen!

| PatrunjelVerde explică (pentru Idris):

Multumesc de info, acum voi mai avea nevoie de alte informatii. Putem vorbi in alta parte, cum ar fi pe Skype? Iti las adresa mea in privat.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu CRESTINII s-au indepartat de BIBLIE sau de Dumnezeu! Doar ca acei putini degenerati sunt mai vocali! Un Crestin nu-si pierde vremea in explicatii, imposibile de inteles unora!

| xerxes1 a răspuns:

Cand este vorba despre homosexuali crestini se grabesc sa-ti dea citat din Deuteronom.
Cant este ceva care nu le convine este vorba despre legea veche.
Practic pentru ei Biblia este un fel de bufet suedez de unde isi iau doar ce le convine.

| PatrunjelVerde explică (pentru xerxes1):

Pai asa tind sa cred si eu, insa nu vezi ca nu recunoaste nici unul?

| NGheorghe a răspuns:

Tot ce tine de creștinism, găsești in Evanghelii, iar tu dai exemple din iudaism (vechiul testament), Neața!

| PatrunjelVerde explică (pentru NGheorghe):

Evrei 10-28 nu e din Evanghelie, de unde e? Nu vezi ce a spus Isus? Raspunsul tau nu face decat sa imi argumenteze si mai bine intrebarea si afirmatia ca luati din Sfanta Scriptura doar ceea ce va convine. Somn usor!

| PatrunjelVerde explică (pentru NGheorghe):

Marcu 7: 9-10
9. El le-a mai zis: "Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."

Si asta tot in Vechiul Testament este?

| NGheorghe a răspuns (pentru PatrunjelVerde):

Evrei 10? intre ce spune Pavel si ce zice Iisus este diferenta ca intre zi si noapte. Tot ce face Pavel este sa se jeleasca ca sa convinga lumea... ti se pare cunoscut? este "aluatul fariseilor". Si inca ceva: Iisus pe toti ii vindeca insa doar pe Pavel il orbeste; nu-i ciudat? Din cati L-au vazut dupa inviere nimeni n-a patit nimic, doar Pavel. Si mai inca ceva(dar problematica este incheiata, mai sunt multe confuzii), ce noroc orb are Pavel care avea informatii ascunse si inutile pentru altii, cica: "Satana se preface intr-un inger de lumina".
Evident ca Marcu nu este din vechiul testament, dar acolo nu se explica importanta unei porunci ci este aratata una din metodele utilizate prin care fariseii (popii din ziua de azi) isi indeplinesc planurile pamantesti (sefi respectati, plini de avere). Ca daca te-ar interesa pe tine ce zice Iisus despre "respectul de parinti" ai fi citat "lasă morţii să-şi îngroape morţii" (respectul de parinti nu este o prioritate).