| Octavian199 a întrebat:

De ce ar pedepsi Dumnezeu omul care munceste in fiecare zi?(inclusiv duminica si de sarbatori) ca doar nu da cu parul in cap nimanui?

53 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu știu, tu faci ce vrei, la fel cum eu fac ce vreau.

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

NU, nu am cerut in revolutie doua zile libere, si nici nu le-am primit; sambata libera s-a dat mai tarziu, pe masura ce se dadea si in celelalte tari europene. Am cerut alegeri libere si corecte, democratie in loc de totalitarism si dictatura, caderea lui Ceausescu, separarea puterilor in stat, libertatea presei si a cuvantului, libertate religioasa. Doar un idiot ar risca sa moara pentru sambata libera.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Porunca a patra se refera la adevărata zi de odihna, care este a șaptea zi de la creație, dar care cade in zi de Sâmbătă si nu de Duminica. Duminica este prima zi a săptămânii, si a fost trecuta ca zi de odihna de către episcopii Romei in frunte cu Constantin cel Mare împăratul imperiului roman. Chiar nu știai ca Duminica este prima zi a săptămânii? Si ca o serbați in cinstea învierii lui Isus si nu pentru ca ar fi ziua a șaptea? Intreaba- ti preotul si iti v-a spune adevărul.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

De ce crezi ca exista legi? Laza legile zeului evreu.

| Octavian199 explică (pentru minrest):

Roaba de carat? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru minrest):

Sunt ateu.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Bullshit.

| minrest a răspuns (pentru Octavian199):

Stiu. Esti ateu, bravo tie, combati prejudecatile religioase, foarte bine faci. Daca insa ai intrebat ceva despre Dumnezeu, nu puteam sa iti raspund decat ce zice Biblia despre asta, caci doar in Biblie, in VT, gasim porunca de a te odihni sambata. Chiar si dupa Biblie, NU ai obligatia de a te odihni vreo zi, asta am vrut sa arat.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Octavian199):

Legile statului trebuiesc respectate doar daca nu vin in contradicție cu legile lui Dumnezeu. De ce adventiștii de ziua a șapte nu lucrează sâmbătă, evreii din Romania la fel, dar mai sunt si alte denominațiuni care serbează sâmbătă ca zi de odihna dar nu stiu cum se numesc.Cunosc persoane care țin sâmbătă fara sa fie adventiste. Adventiștii reformați refuzau sa meargă la armata ca si martorii lui Iehova, mai bine acceptau sa facă închisoare.Adevărul este ca Dumnezeu nu numai pentru odihnă a instituit Sabatul ci si pentru serviciul religios care trebuie sa aibă loc in aceasta zi, o zi de comuniune a omului cu Dumnezeu. Fiara s-a incumetat sa schimbe Legea lui Dumnezeu si vremile, adică porunca a patra din cele zece si calendarul, dar si ziua care nu mai începe la apusul soarelui ci la miezul nopții. Si a reușit sa dea peste cap orânduială pusa de Dumnezeu si se vede ca nici așa zișii creștini ( celcestietot) nu se poate clarifica cu privire la ziua de odihna adevărata, care cade in zi de Sâmbătă si nu Duminica.

| minrest a răspuns (pentru Octavian199):

Nu esti prea departe; asezat in ordine obiecte, in functie de ce scrie pe ele, inclusiv transport. Si mai am o gramada.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Serios? ''Legile statului trebuiesc respectate doar daca nu vin in contradicție cu legile lui Dumnezeu. De ce adventiștii de ziua a șapte nu lucrează sâmbătă, evreii din Romania la fel, dar mai sunt si alte denominațiuni care serbează sâmbătă ca zi de odihna dar nu stiu cum se numesc.Cunosc persoane care țin sâmbătă fara sa fie adventiste. Adventiștii reformați refuzau sa meargă la armata ca si martorii lui Iehova, mai bine acceptau sa facă închisoare.Adevărul este ca Dumnezeu nu numai pentru odihnă a instituit Sabatul ci si pentru serviciul religios care trebuie sa aibă loc in aceasta zi, o zi de comuniune a omului cu Dumnezeu. Fiara s-a incumetat sa schimbe Legea lui Dumnezeu si vremile, adică porunca a patra din cele zece si calendarul, dar si ziua care nu mai începe la apusul soarelui ci la miezul nopții. Si a reușit sa dea peste cap orânduială pusa de Dumnezeu si se vede ca nici așa zișii creștini ( celcestietot) nu se poate clarifica cu privire la ziua de odihna adevărata, care cade in zi de Sâmbătă si nu Duminica.'.sa le zici asta la cei de la Facebook.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru minrest):

Chiar daca nu s-a cerut in strada, Sâmbătă a devenit libera la bugetari inca de la începutul anului 1990. Lucram in învățământ si s-a trecut la cinci zile pe săptămână inca de la începutul trimestrului doi. Unde lucrai in decembrie 1989?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Octavian199):

Nu am cum, am contul dezactivat. In schimb ma bucur ca ai dublat comentariul meu pentru a fi citit de doua ori. Mulțumesc!

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Intreprinderea de Ventilatoare Bucuresti. Daca stiti dumneavoastra, inseamna ca s-a dat la scurt timp dupa revolutie, ne-am aliniat cu Europa. Dar nu a fost o cerinta a revolutionarilor.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

,,Si a reușit sa dea peste cap orânduială pusa de Dumnezeu si se vede ca nici așa zișii creștini ( celcestietot) nu se poate clarifica...'' PAI vorbesti la singular sau plural? Hotaraste-te! Eu ti-am vorbit frumos si daca nu stiu o informatie, asta nu inseamna ca trebuie sa razi de mine sau sa ma faci fatarnic...

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Sau eventual la cei de la Instagram! Pai nu?!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Iarta-ma! Dar îmi amintesc ca am mai încercat sa clarific acest amănunt dar fara succes. Macar acum ești lămurit? Ramai la Duminica in a o serba, chiar daca a fost schimbat Sabatul de către Fiara din Sâmbătă ( ziua a șapte) in Duminica ( ziua întâi)?

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

O informatie gresita nu dovedeste ca sunt un fatarnic sau ca duc o viata fara Dumnezeu. Te iert! Da, chiar sunt lamurit acum. Avand in vedere urmatoarele : (Geneza 2:3), (Exodul 34:21), (Evrei 4:4), (Exodul 31:15), cum pot sti eu ca nu a mai fost modificat si altceva in Biblie? Care este adevarul si care este minciuna, cum le deosebesc? De unde stiu eu ca nu au mai fost adaugate in Biblie minciuni, fapte care nu s-au intamplat? Ce incredere sa mai am eu acum in absolut toate cuvintele Bibliei?

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Am o provocare.Ia sa postesti ca Iisus, sa vedem daca poti.Sau daca esti bolnav la pat, si nu te poti misca, si sa nu fie nimeni langa tine ca sa iti dea sa mananci si sa bei. Oare supravietuiesti? 'Daca vrea Dumnezeu, supravietuiesti' rolling on the floor

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Sper sa nu treci la ateism! Eu am fost binecuvântată cu darul de a citi tot ce găsesc cu privire la Biblie, si mai ales la cartea Apocalipsa. Sunt multi din diferite denominațiuni care o interpretează, si de acolo aleg ce este bun, adică ce se potrivește cu modul meu de a interpreta Biblia. Biblia nu este atât de mult modificata ca sa ne inducă in eroare, Tradiția catolica si ortodoxa contin ritualuri si interpretări eronate care nu sunt după voia lui Dumnezeu. Macar te-ai lămurit ca Sabatul biblic cade Sâmbătă? Studiază Biblia cu rugăciune si confrunt-o cu Tradiția. După, sa stam de vorba. Ok?

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

M-am lamurit.

| RAY a răspuns:

De sabat, ca asa a hotarat iahve, dar duminica nu e sabat