| Kalla a întrebat:

De ce ateii critica mereu faptul ca am ales sa-L iubim pe Dumnezeu si pe celelalte persoane si nu pe noi? E vreo problema faptul ca vrem (unii) sa fim buni crestini? Este oare treaba lor daca vrem sa dam bani la saraci si sa ne rugam pentru binele familiei sau a nu stiu eu cui? De ce criticati atat, atei?

Răspuns Câştigător
| sabrina103 a răspuns:

Ei se considera mai inteligenti decat majoritatea populatiei. Insa ei ajuta oameni decat cand au un nivel de trai foarte bun si nu au probleme. Sunt morali doar de fatada. Sa vezi daca izbucneste vreo revolutie sau vreun razboi o sa se comporte exact asa cum sunt : fara Dumnezeu. Psihologi raman socati cand atei raspund ce ar face daca nu ar exista legi. Ei fac totul pentru lauda si pentru ei.

89 răspunsuri:
| adybutterfly a răspuns:

Buna, recunosc, nu cred in d-zeu decat in mine insumi, criticile trebuie sa le ignori daca esti o buna " crestina ", asa cum te-ai numit mai sus, am dreptate?

| LordBolton a răspuns:

Deoarece crestinismul este o forma de manipulare

| Mădă0611 a răspuns:

Ce face? Crestinii nu se iubesc pe ei? Daca ar fi asa, nu ati strange bogatii deloc, dand totul nevoiasilor, nu ati lupta cu cineva care nu gandeste ca voi, si cel mai important, nu v-ati teme de moarte sau diavol. Ia zi, cate din astea 4 lucruri le faci?

| Mădă0611 a răspuns:

Si ce e neminciuna?

| Danzell a răspuns:

Cred ca ai inteles gresit. Ateu nu e egal cu pacatos.
Faptul ca o persoana alege sa nu creada in religie nu inseamna ca bate babe, violeaza, jefuieste, injura de mama la orice pas sau mai stiu eu ce.
Daca sunt ateu nu inseamna ca nu respect niste principii de bun simt.
Cand o sa vezi femei care trec prin fata bisericii, si fac cruci cat cerul si pamantul, si dupa cand vad un cersetor il injura si il jigneste, iti cam vine sa te lasi de dumnezei. Eu am trait experienta asta.
Cand o sa vezi preoti care vin la biserica in limuzime Mercedes, cand o sa vezi ca un preot primeste de la stat mai multi bani decat tot sistemul de invatamant si sanitar la un loc, si totusi mai au pretentii la donatii, si sa le platesti serviciile, atunci o sa intelegi de ce atata inversunare a persoanelor care nu cred in religie. Nici nu stii cati bani se spala prin "donatiile" catre biserici.
Chiar avem nevoie de Biserica Mantuirii Neamului de nu stiu cate milioane de euro? Cand invatamantul si sanatatea sunt praf? De ce avem nevoie in biserici de atata opulenta?
Faptul ca esti o persoana religiasa, nu te face neaparat mai bun. Exemplele de mai sus.
Nu suport religia pentru ca este spalare de creier. Nu vreau sa intru in discutie pentru ca ma enervez si nu imi face bine la sanatate.
Nu sunt o persoana religioasa dar am citit Biblia si Coranul, din scoarta in scoarta. Ce vad in ziua de azi la biserici nu corespunde deloc cu ceea ce scrie in ele.
Mai ai de trait in viata daca tu crezi ceea ce zici.

| Maxim96 a răspuns:

Cred ca ateii nu trebuie sa-si bage nasul unde nu le fierbe oala.Nu cred ca trebuie sa-i intereseze pe cine iubim si care sunt pacatele noastre, trebuie sa se uite la ei, caci toti suntem pacatosi, dar noi avem in fata nadejdea manturii, pe care sa ne dea Dumnezeu prin mila Sa sa o dobandim!

| Danzell a răspuns (pentru Maxim96):

Daca ai citit Biblia o sa vezi ca toti suntem egali in fata lui Dumnezeu. indiferent de ce religie avem.
Ignoranta este cel mai mare pacat al crestinismului. Asta o spun ca ateu.

| RAY a răspuns:

Eu n-am vazut vren ateu care sa critice faptul ca ati ales sal iubiti pe dumnezeu daca poti si dovedi cea ce afirmi ar fi frumos,eu unu critic mereu faptul ca majoritatea crestinilor sunt doar cu numele si am perfecta dreptate,desigur cred ca nici o religie crestina nu reprezinta mesajul lui isus daca ai fi deschis biblia ai fi stiut asta,singuri care se ajuta intre ei sunt sectancti eu asta am observat si mereu am laudat persoanele care isi ajuta aproapele,personal n-am vazut nici un ateu care sa critice asta vreodata

voi ortodocsi nu va ajutati intre voi din contra va urati, va barfiti, va faceti rau, numi zi ca nu-i asa eu am numa ortodocsi in jurul meu ma barfesc pe la spate si imi vor raul da asa crestini sunt, tu kalla citeste biblia lasane pe noi ca noi am citit deja biblia

| RAY a răspuns:

Cati din voi crestini dati banii la cei saraci sunt curios,pe cati oamenii ajuta biserica ortodocsa,cate cantine are bor?
bor are o avere de miliarde de euro si nu are nici macar o cantina,adapost pentru saraci,nu ajuta deloc propi enoriasi,in scimb te taxzeaza pentru orice,preoti cu vile si masini scumpe asta e bor,uitate la catolici crucea rosie,cantine, adaposturi pentru cei saraci, nu trebuie sa platesti de fiecare data, nu poti compara bor cu alte religii, bor este exact ca politicieni din parlament niste hotii

| andreiush25 a răspuns:

1. Libera exprimare
2. Daca tot esti o buna crestina, ignora criticile.
3.Si crestinii au nelinistile lor. Uita-te la maxim96, el nu defeca normal pentru ca in lume asta exista atei, asa ca posteaza pe TPU numai aberatii.

4. Ateii nu s-au luat de crestini strict pentru ca ati ales sa iubiti un dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns:

Mi-am dat seama, dar ma gandeam ca daca te intreb care e adevarul, o sa zici ca nimeni nu stie laughing, ma rog, care religie crezi ca e cea adevarata?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

:)) vaaai, ce draaaaaguuuut :x

https://www.facebook.com/....../photo.php

Maxim96 a răspuns:
Pentru ca sunteti necredinciosi!

Maxim96 explică (pentru Liz29):
Pai ce sa-ti explic ca tot intunecata o sa ramai si in afara adevarului.Numai bine i-ti doresc.Fa ce vrei!
M-am obosit sa explic in zadar, mai usor ar fi unor pagani sa-i invat decat pe voi necredinciosilor!

Ar mai fi, dar mi-e prea somn.

| Purec a răspuns:

Aia care critica cu ceva, sunt doar mascarici, care noaptea isis cuipa in san si se roaga la Dumnezeu sa ii ierte ca au pacatuit, dar fac pe ateii, ca e "la moda" happy

Pe cineva care este cu adevarat ateu, iti zic sigur ca il doare in basca de ce sau pe cine iubesti tu happy

| Maxim96 a răspuns (pentru Danzell):

Da,asa este, dar Dumnezeu vrea sa fim ai Lui nu a lui Satana.

| Purec a răspuns (pentru RAY):

Hahaha pai si de ce ar trebui BOR sa faca filantropie. De ce sa ajute saracii? BOR ofera niste servicii, unde scrie ca trebuie ca banii proveniti din serviciile oferite de BOR, trebuie sa fie directionati pentru a face filantropie?

| Danzell a răspuns (pentru RAY):

Scuze dar asta faci acum critici laughing asa ca de la frate ateu la frate ateu.

| RAY a răspuns (pentru Purec):

In biblie scrie

| RAY a răspuns (pentru Danzell):

Da critic lucrurile negative nu alea pozitive

| Purec a răspuns (pentru RAY):

Unde anume scrie in Biblie, ca biserica trebuie sa directioneze banii catre saraci. Vreau citatul exact

| RAY a răspuns (pentru Purec):

Scrie ca trebuie sa ne iubim aproapele

| Purec a răspuns (pentru RAY):

Biserica ca institutie nu trebuie sa iubeasca pe nimeni. Poate directiona banii aceia oriunde doreste. Iar iubirea, nu inseamna bani. Si biserica NU PERCEPE niciun fel de taxa pentru serviciile ei! Biserica ofera tuturor GRATUIT serviciile ei : botez, nunta, inmormantare, slujbe, etc. Biserica are ca unic scop institutional sa asigure accesul la informatii despre Dumnezeu, ceea ce si face.

O sa spui ca preotii iti cer taxa...nu te contrazic, coruptie exista peste tot, in orice institutie, de ce nu ar exista si in biserica? Poti sa refuzi plata oricarei taxa

| Danzell a răspuns (pentru Purec):

Asta zici tu ca nu iti percepe rar gasesti biserici care sa nu iti ceara bani. rar.

| Purec a răspuns (pentru Danzell):

BISERICA, ca institutie nu iti cere ABSOLUT NIMIC. Amesteci institutia cu preotii. Daca preotii cer, poti sa refuzi sa le dai si sa faci plangere in acest sens. Serviciile oferite de biserica sunt si vor ramane mereu gratuite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat ateii cat si cei de alte religii nu dau 2 bani pe credinta voastra atata timp cat o pastrati pentru voi. Daca voi vreti sa credeti intr-un sky daddy, e fix problema voastra. E treaba voastra daca vreti sa dati bani lu' X si Y pentru CA Crezi intr-un prieten imaginar.

Problema incepe atunci cand voi va bagati cu nesimtire in vietile altora si cand vreti ca anumiti oameni sa nu detina acelesi drepturi ca voi din cauza ca religia voastra zice X si Y.

Daca nu ma insel, e a 6-a oara cand iti explic tie cum e cu treaba asta dar vad ca tot nu ai inteles. Se pare ca esti incapabila sa intelegi ceva atat de simplu.

Fiti crestini dar fiti la voi acasa. Daca iti expui religia in public, trebuie sa respecti anumite reguli de bun simt. Cand o sa reusiti sa faceti asta, nu o sa se mai ia nimeni de voi. Si de fapt oamenii nu se iau de voi, se iau de ideile voastre (penibile). Religia voastra nu uneste oamenii. Ea va invata sa urati, sa discriminati si sa fiti separati.

Daca vin altii din alte religii si vor sa vi se interzica voua din drepturi imediat o ardeti cu "dar vai, suntem persecutati" dar cand voi o faceti altora e ok nu? Cand incep oamenii sa se sature de aiurelile voaste incepeti iar sa o ardeti cu "persecutat", "de ce ne criticati ca iubim zeul X" si alte tampenii de genul? Va place sa va dati victime.

Uite aici o porunca pe care daca o respectati, "oamenii aia rai (adica ateii)" o sa va lase in pace :

1 - Thou shalt keep thy religion for thyself!

Voi ii dati o palma unuia si daca va injura mai dati odata zicand "pai da m-o injurat, el e de vina" iar daca vine cu altul "mai mare" incepeti sa strigati dupa ajutor ca vai, ui ce rau e ala si ca va bate iar voi nu ati facut nimic rau. Sau daca "ala micu" pe care l-ati batut creste si se razbuna incepeti sa va considerati victime. Sunteti penibil.

| ErrorFound a răspuns (pentru Purec):

Adica ultimu' preot sarac de la capatu' lumii ajuta un azil intreg de batrani si BOR care are mii de euro nu face nimic? Pai aia nu sunt crestini. Mai ales ortodocsi. Am vazut la Romania te iubesc un preot dintr-un sat de prin tara care avea langa biserica un azil pentru batrani. Construit de el, cu manuta lui fara pic de ajutor din partea statului sau a BOR-ului. Si BORUL NU FACE NIMIC?!

| comsacodrut a răspuns:

Si eu sunt ateu si nu cred in Dumnezeu. Dumnezeu asta e o mare pacaleala

| BogdanVasc a răspuns:

Ateii nu critica. Problema e ca crestinii critica primii pe atei.

| Hombre a răspuns:

Te critic pentru ca pe mine trebuie sa ma iubesti si nu pe evreu.

| Purec a răspuns (pentru ErrorFound):

Exact cea ce spuneam. Preotii ca si "slujitori ai Domnului" au OBLIGATIA sa faca gesturi de acest fel, dar institutia in sine nu are nicio obligatie. Daca banii sunt folositi pentru a ridica noi biserici, sau pentru a platii preotii sau pentru orice alt lucru, este perfect legal si moral. Nu greseste nimeni nicaieri. Tu de ce nu iti donezi toti banii? Chiar daca faci donatii, pastrezi si pentru tine nu? Cat despre preotul ala, a fost ajutat, te asigur eu, cu "manuta" lui, nu ridica el niciun azil