| Kalla a întrebat:

De ce ateii critica mereu faptul ca am ales sa-L iubim pe Dumnezeu si pe celelalte persoane si nu pe noi? E vreo problema faptul ca vrem (unii) sa fim buni crestini? Este oare treaba lor daca vrem sa dam bani la saraci si sa ne rugam pentru binele familiei sau a nu stiu eu cui? De ce criticati atat, atei?

Răspuns Câştigător
| sabrina103 a răspuns:

Ei se considera mai inteligenti decat majoritatea populatiei. Insa ei ajuta oameni decat cand au un nivel de trai foarte bun si nu au probleme. Sunt morali doar de fatada. Sa vezi daca izbucneste vreo revolutie sau vreun razboi o sa se comporte exact asa cum sunt : fara Dumnezeu. Psihologi raman socati cand atei raspund ce ar face daca nu ar exista legi. Ei fac totul pentru lauda si pentru ei.

| 22SWAG22 a răspuns (pentru sabrina103):

Mda... esti o R E T A R D A T A, cu placere.

| Kalla explică (pentru 22SWAG22):

De ce retardata? Pentru ca si-a spus parerea?

| sabrina103 a răspuns (pentru Kalla):

Asta e unicul mod al unora de a argumenta.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Ma dar tu ce ne crezi pe noi? Distrusi? Retardati mintal? Criminali?
Pun pariu ca daca n-ar fi legi ai fura de prin toate magazinele laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabrina103):

rolling on the floor tu sigur esti troll, ai descris perfect crestinii.

| RAY a răspuns (pentru sabrina103):

Ei se considera mai inteligenti decat majoritatea populatiei.

nu e chiar adevarat,n-am vazut ateii care sa se laude cu asta,desigur nu poti dovedi cea ce afirmi

Insa ei ajuta oameni decat cand au un nivel de trai foarte bun si nu au probleme.

bravo lor daca le merge bine,sunt harnici muncitori nu asteapta sa le cada din cer,voi crestini cat va ajutati intre voi?

Sunt morali doar de fatada. Sa vezi daca izbucneste vreo revolutie sau vreun razboi o sa se comporte exact asa cum sunt : fara Dumnezeu. Psihologi raman socati cand atei raspund ce ar face daca nu ar exista legi.

da sigur ca raman socati cand vad tarii atee lipsite de coruptie de violenta etc si tarii ca Romania religioase pline de coruptie, violenta, cum isi explici ca avem cei mai multi puscariasi din ue?

Ei fac totul pentru lauda si pentru ei.

din nou minti la capitolu lauda, si voi crestini faceti doar pentru voi, putin va pasa voua de aproapele vostru

| sabrina103 a răspuns (pentru RAY):

Va lauda-ti cu inteligenta. Iar asta-i un handicap din start. Vezi Dawkins si compania. Daca ajuti doar cand esti bogat nu prea ai dreptul sa dai lectii de moralitatea decat tot unuia bogat. Multi dintre cei bogati nu generalizez au furat, manipulat, si in Occident nu numai la noi. Iar eu nu doar astept sa-mi pice din cer, ci si muncesc. pentru ca asta-mi cere Dumnezeu, sa nu datorez nimanui nimic, iar daca datorez sa-i dau inapoi. Iar daca nu primesc de la societate sau stat nu stau doar sa critic ci incerc eu sa reformez in coltisorul meu acolo. Stiu ca chiar daca oamenii nu ma vad si nu ma lauda, Dumnezeu ma vede si El imi rasplateste chiar si in viata asta, numai zic de cea eterna. Da oameni religiosi, ca si atei fac lucruri pentru lauda, sunt corupti etc. Dar sunt si crestini care o fac pentru Dumnezeu in primul rand si dupa pentru ei si aproape. Iar atunci cand un om religios sau un ateu face doar pentru sine mai devreme sau mai tarziu se vad efectele dezastroase. Ateul de la inceput spune ca face pentru sine sau pentru ceva temporar gen stiinta. Asa ca daca de la inceput are un minus in a reusi ce si-a propus. Iar cu timpul sau in vremuri de criza se vede cine are dreptate

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu as fura si nici nu as copia. Am dat examene fara camere si nu am copiat. Cunosc atei care nu au copiat, insa tu pari un copiator etc dupa cum te exprimi. Nu cred ca ateul este orice ai spus tu. Insa adevarata fata a omului ateu sau credincios se vede cand ii este greu nu bine, sau cand legile nu functioneaza, cum ar trebui insa el tot le respecta.

| RAY a răspuns (pentru sabrina103):

Unde se lauda Dawkins cu inteligenta? iar minti nu poti demonstra ce afirmi urat din partea ta ca crestina

nu celui bogat ea spus isus sa-si vanda averea ca va ajunge in rai? cati crestini au facut asta, nu conteaza ce esti daca ajuti e foarte bine in biblie scrie sasi iubesti aproapele
care ateu a furat din Romania nu voi crestini v-ati furat propia tara? ateu de ceausescu a facut blocuri, fabrici, scoli asa cum a fost el rau si bun, pensionari dupa 40 de ani de munca cu o pensie de 700 de lei milioane traiesc asa
cum sa faca ateu pentru sine daca nu crede in rasplate divine
daca deci ateii ajuta pentru stiinta incredibil ce aiureli scrii,sa spunem ca e asa tot e bine, ateii corupti unde din moment ce tariile atee sunt lipsite de coruptie,zi-mi o singura tara crestina ca suedia fara armata,fara participare in razboaie,fara saracie,violenta, coruptie, o tara mica, bogata cu ateii
se vede cine are dreptate in prezent tariile astea atee au hranit milioane de gurii prin ajutoare de la ue in timp ce vaticanul nu vad ca a facut asta sau bor, daca isi iubesti aproapele de ce urasti ateii? nu spune isus sasi iubesti vrasmasi de ce nu faci ce spune el? ce rau ti-a facut vreodata un ateu?
ce rau a facut vreun ateu vreodata romaniei?

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Si ai vreo problema cu asta? Asta e legea naturii.winking Poate ai auzit de ea. Spre deosebire de cele ale Manuitorului vostru, daca pe astea nu le respecti esti mancat.

| sabrina103 a răspuns (pentru RAY):

Parafrazez "religia ii face pe oameni prosti". Si nu mint toti oameni stiu asta. Mai informeaza-te. Cel bogat avea o problema serioasa cu bogatia. Nu toti crestini sunt datori fata de Dumnezeu sa faca asta, depinde ce le cere. De regula celor singuri in anumite contexte nu tot timpul. Eu nu mi-am furat tara. Bunicilor mei comunisti atei le-au furat averile, iar copiilor asa zisi crestini mint si au refuzat sa dea ce nu e al lor, iar unii din nepotii lor se pare ca au devenit atei. Ceausescu a fost un criminal, numai cei care nu au avut de suferit il admira sau cei care se trag din tarani saraci cei care erau lenesi satului inainte de comunism sau mahalagii orasului. Acuma se vede din cine te tragi. Atei nu au decat sa ajute stiinta, insa sunt destui crestini care o fac. Eu nu intentionez. Am vazut ce au mintit au zis prezervativ e safe 100%, si cand au vazut ca sunt unele persoane care fie au o sarcina fie se infecteaza doar au scris ca nu mai e safe 100%, fara nici un fel de explicatii. Ca sa nu mai spun de HPV unde renumitul metoda conbtraceptiva 100% nu te protejeaza deloc. Iar oamenii de stiinta nimic. Medicina alternativa nimic. Asta e nesimtire. Daca gresesti trebuie sa admiti. Asta am cu unii oamneii de stiinta de azi. Sau le e frica ca oamenii nu o sa-i mai creada. Am prieteni atei insa imi respecta credinta pentru ca ei nu o inteleg. N-am zis ca urasc atei insa am incercat sa-ti atrag atentia ca filozofia voastra sta de un fir de ata. Dumnezeu exista. Si el iti da putere chiar acum sa citesti. Nu-mi plac nici ipocriti religiosi insa ii admir ca-si dau seama ca Cineva ii sustine. Si nu am nevoie sa ma convingi ca nu exista pentru ca Dumnezeu scrie in Biblie ca voi ascundeti recunoastere Lui Dumnezeu in voi. Stiu ca Dumnezeu a lasat tuturor din El ca sa nu-l poata nega. Atei in Romania au facut mult rau vezi toata lista de securisti si comunisti activi. Si mai lasa-l pe Dawkins, mai citeste un Camus. Sau mai simplu i-al pe Boia e agnostic, dar are un talent foarte mare in a intele credinta dar si neceredinta.

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Imi place ca esti sincer. Nu ca altii.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Off, asta patiti daca va luati dupa campanii publicitare. Crezi ca savantii au probleme cu Unde-si baga Guta morcovelu? Sau in cine? Si cei de la firmele care fac prezervative vorsa-si vanda produsul. Lor nu le pasa daca produsul lor e 100% safe. Probabil ca e 100% safe cand il folosesti cum trebuie dar fara o informare amanuntita va convine sa dati vina pe altii.

Pai asta e problema voastra. Voi nu admiteti ca gresiti nici cand va demonstram ca gresiti. Spui ca noi ne atarnam de un fir de ata dar cati atei am vazut eu, toti au o filozofie care spulbera 100 de ani de educatie de-a voastra. Spui chiar mai sus ca Dumnezeu exista. De unde stii asta cand nu ai dovezi decat o carte care a fost interpretata de cine a vrut si folosita in scopuri care numai bune nu sunt?
Nu Dumnezeu scrie in Biblie ci oameni de rand cica "alesi" de Dumnezeu. Oamenii erau blegi in trecut. De unde stii ca nu erau niste skitzofrenici?
Nu ascund nici o recunoastere pentru Dumnezeu fiindca nu am ce ascunde. Dumnezeu si nici o alta divinitate, fie ea buna sau rea, nu exista. Acum din societate ma trebuie indepartata doar religia pentru ca omenirea sa devina o societate capabila de multe lucruri.Religia ne-a mentinut pe Pamant, religia ne-a facut sa nu mai cautam nemurirea, religia a distrus vietile marilor savanti, religia a distrus in mare parte tot ce ne defineste ca oameni si noi nu vrem sa recunoastem acest lucru! Este foarte grav! O fi inceput religia ca un lucru care vroia sa faca bine dar a ajuns o de fapt o prostie frenezica.

| RAY a răspuns (pentru sabrina103):

Da asa e ateii din Romania au facut locuri de munca, locuinte, nu ca hoti din prezent asa e mult rau a facut celor lenesi

| sabrina103 a răspuns (pentru RAY):

Asta fac si religiosi nu mai confunda, economia cu crima absolvita de vina.

| RAY a răspuns (pentru sabrina103):

Care ateu a falimntat Romania zi-mi unul singur, care crestin a construit atatea blocuri ca ceausescu? asa usor vorbesti ca doar lenesi plang dupa el tu cati ani ai muncit? sunt pensionari care au muncit 40 de ani si abia pot trai in prezent,dar plang pe buna dreptate,studenti ce locuri de munca au,ce locuinte au,tu in ce tara traiesti? nu vezi ca locuri de munca nu sunt,salari mici abia poti trai, macar atunci duceai o viata decenta, ce daca au luat pamantul ce poate face un taran cu cateva hectare? acuma importam grau e mai bine sigur, importam totul, si suntem sclavi pe afara

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Eu admit ca crestini doar cu numele. Da admit ca Inchizitia a omorat insa in primul rand a fost inventata pentru catari (daca stii ce-i aia), da admit sunt multi crestini care se poarta ca neavand nici o lege. N-ar trebui sa vii cu dovezi istorice daca esti pe langa. Daca vrei dovezi materiale ar trebui sa studiezi sau sa urmaresti studii despre fizica cuantica. Cei care ol studiaza in genera refuza sa pledeze pentru evolutionism sau big bang, unii nefiind creationisti sau religiosi. Asta imi da mult de gandit. Ei admit ca la un moment dat logica nu mai functioneaza nici la nivel material. Legat de oamenii savanti chinuiti de crestini ar trebui sa-mi dai nume. Si sa nu spui fondatorii stiintei gen Descartes, Newton Pascal etc pentru ca ei nu numai ca au afirmat, dar au si sustinut crestinismul. Eu incerc sa invat din greselile istoriei crestinimului. Trebuie sa vad lucrurile in ansamblu, in complexitatea lor, nu le separ decat daca vreau sa aprofundez pentru ca atunci este o falsitate, vezi doar o teorie nu intregul. Stiinta nu se contrazice cu credinta, decat daca numai asta vrei sa vezi. Iar asta se va vedea in timp ce consecinte fatale vor fi pentru umanitatea.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Galileo Galileii, Copernic, Michael Servetus, Oldenburg Henri, Rhazes, Gerhard Domagk, mai sunt si altii...
Mai zi odata, ce-i cu Newton? Newton era mason.

| sabrina103 a răspuns (pentru RAY):

La prima intrebare Ion Iliescu. Incerc sa nu i-au concluzii pripite. Nu stiu de unde provii, cine sunt parintii tai, de unde ai invata istoria dar comunismul a fost la fel de rau ca nazismul. te provoc sa citesti macar articole sau interviuri cu Lucian Boia si o sa vezi adevarata fata a istoriei. Ceausecu a daramat cartiere vechi de case fara sa intrebe oamenii. Iar prin Vrancea oamenii l-au vazut ucigand in timpul colectivizarii. Pensionarii de azi au pensii mai mari decat vor avea cei care vor iesi la pensie peste 10 ani sau chiar 5 asa ca nu-i plang pe majoritatea. Mai ales cei care s-au afirmat in timpul comunismului ca aia sunt cu gura. Cei care au avut slujbe mai de jos sunt umili si de regula ii ajuta copii sau nepotii sa traiasca. Importam grau ca asa vor aia din Europa Occidentala de azi pe care ii tot admiri. Tu nu citesti legislatie si nu vezi ce spun producatori. Ne este impus. Nu spun integrarea ne-a adus si multe lucruri bune. In plus cei care ne conduc sunt in general copii fostilor comunisti cu mici excepti sunt de alta origine. Sa stii ca daca ar fi atei declarati tot la fel am duce cu "elita " asta.

| RAY a răspuns (pentru sabrina103):

Da asa e Romania e o tara bogata prospera eu doar delirez asa e

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Lui Galilei i s-a spus daca poate sa dovedeasca. De asemenea ei au afirmat ca daca este adevarat ce a spus inseamna ca au facut o greseala de interpretare. Iar Galilei a spus ca nu le poate demonstra, el doar observase. Copernic, Servetus si Oldenburg au fost crestini. Rhazes musulmuman nu a avut contact cu Inchizitia. Iar ultimul nu stiu, ma indoiesc, a fost persecutat de regimul nazist. Stiu ca Newton a abordat si alte teme decat cele clasice pentru stiinta, dar mason nu era pentru ca institutia nu aparuse.

| sabrina103 a răspuns (pentru RAY):

Tu ai fost atent la ce am scris, in intreg sau citesti printre randuri?

| RAY a răspuns (pentru sabrina103):

Ce sa mai citesc, ateii sunt rai, voi crestini sunteti buni si gata

| sabrina103 a răspuns (pentru RAY):

Nici macar nu am intentionat asta. Ci vreau sa te provoc sa studiezi ambele variante. Si dupa iti face o parere.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Ba da, masoneria in timpul lui Newton era in plin avant. Lui Galilei tribunalul la ordinul bisericii i-a spus sa renunte la cercetari caci Pamantul este centrul universului. "E pur si muove" iti spune ceva?
Eu am spus savantii care au fost persecutati de biserica. happy N-am mentionat care biserica. Oricum, nu consider crestinismul rau, consider religia rea in general.
Si ce ca Servetus, Copernic si Oldenburg erau crestini? Si eu sunt crestin dar nu cred in Dumnezeu. Sunt ateu nedeclarat daca vrei. happy

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Galilei n-a spus afirmatia sau daca a spus-o nu sunt dovezi istorice. Masoneria s-a dezvoltat mai tarziu. Citeste carti nu numai internet. Am inteles.

89 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Te critic pentru ca pe mine trebuie sa ma iubesti si nu pe evreu.

| danut a răspuns:

"crestinismul reprezinta o minciuna "
Poti dovedi stintific acest lucru? Te rog sa ne indici ce LEGI stau la baza teoriei enuntate de tine (stintifice).

| danut a răspuns:

Din ceea ce spui tu nu reiese deloc parerea ta despre crestinism ci faptul ca ai vederi 99% NeoProtestante. Ideea ca poti demonstra stiintific ceea ce ai spus tu despre crestinism este o gluma de copii dar important este ca tu nu esti contra crestinismului ci a maimutoilor ce se DAU crestini si a actiunilor pseudocrestine, cu asta sunt de acord.

| Purec a răspuns:

Aia care critica cu ceva, sunt doar mascarici, care noaptea isis cuipa in san si se roaga la Dumnezeu sa ii ierte ca au pacatuit, dar fac pe ateii, ca e "la moda" happy

Pe cineva care este cu adevarat ateu, iti zic sigur ca il doare in basca de ce sau pe cine iubesti tu happy

| Andrei7520152 a răspuns:

Vai iubi, dar nu te supara ca te critica niste anonimi de pe net! Iti garantez ca cei mai multi rad pe seama voastra, critica fiind pe planul doi. Si nu, nu rad pentru ca sunteti crestini buni sau ca "dati bani la saraci" (mama ce caprioara delicata esti, am ramas trasnit laughing ) ci pentru ca tindeti sa credeti in lucruri fantastice, amuzante si de regula contradictorii. Pentru mine si altii sunteti o forma reusita de divertisment. Nu e o jignire, doar un fapt. Acel raspuns castigator e un exemplu perfect. laughing Keep it up.

| Kalla explică (pentru Andrei7520152):

Sarcasmul tau e nereusit si jignitor.Esti penibil.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Kalla):

Ce sarcasm, delicato? laughing Doar am enumerat niste fapte (vezi dex). tongue Dar vad ca am fost rau. iti spun un secret - pe browser-ul tau o sa vezi un X mare in dreapta sus. Apesi pe ea si toti ateii rai de pe net or sa moara. Bafta.

| Kalla explică (pentru Andrei7520152):

Delicata eu? X-ul ala o sa ti-l desenez eu pe frunte ca sa stie lumea unde sa impuste.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Bravooooo! thumbs up Si cum era, "psihologi raman socati cand atei raspund ce ar face daca nu ar exista legi"?

| RAY a răspuns:

Eu n-am vazut vren ateu care sa critice faptul ca ati ales sal iubiti pe dumnezeu daca poti si dovedi cea ce afirmi ar fi frumos,eu unu critic mereu faptul ca majoritatea crestinilor sunt doar cu numele si am perfecta dreptate,desigur cred ca nici o religie crestina nu reprezinta mesajul lui isus daca ai fi deschis biblia ai fi stiut asta,singuri care se ajuta intre ei sunt sectancti eu asta am observat si mereu am laudat persoanele care isi ajuta aproapele,personal n-am vazut nici un ateu care sa critice asta vreodata

voi ortodocsi nu va ajutati intre voi din contra va urati, va barfiti, va faceti rau, numi zi ca nu-i asa eu am numa ortodocsi in jurul meu ma barfesc pe la spate si imi vor raul da asa crestini sunt, tu kalla citeste biblia lasane pe noi ca noi am citit deja biblia

| RAY a răspuns:

Cati din voi crestini dati banii la cei saraci sunt curios,pe cati oamenii ajuta biserica ortodocsa,cate cantine are bor?
bor are o avere de miliarde de euro si nu are nici macar o cantina,adapost pentru saraci,nu ajuta deloc propi enoriasi,in scimb te taxzeaza pentru orice,preoti cu vile si masini scumpe asta e bor,uitate la catolici crucea rosie,cantine, adaposturi pentru cei saraci, nu trebuie sa platesti de fiecare data, nu poti compara bor cu alte religii, bor este exact ca politicieni din parlament niste hotii

| Purec a răspuns (pentru RAY):

Hahaha pai si de ce ar trebui BOR sa faca filantropie. De ce sa ajute saracii? BOR ofera niste servicii, unde scrie ca trebuie ca banii proveniti din serviciile oferite de BOR, trebuie sa fie directionati pentru a face filantropie?

| Danzell a răspuns (pentru RAY):

Scuze dar asta faci acum critici laughing asa ca de la frate ateu la frate ateu.

| RAY a răspuns (pentru Purec):

In biblie scrie

| RAY a răspuns (pentru Danzell):

Da critic lucrurile negative nu alea pozitive

| Purec a răspuns (pentru RAY):

Unde anume scrie in Biblie, ca biserica trebuie sa directioneze banii catre saraci. Vreau citatul exact

| RAY a răspuns (pentru Purec):

Scrie ca trebuie sa ne iubim aproapele

| Purec a răspuns (pentru RAY):

Biserica ca institutie nu trebuie sa iubeasca pe nimeni. Poate directiona banii aceia oriunde doreste. Iar iubirea, nu inseamna bani. Si biserica NU PERCEPE niciun fel de taxa pentru serviciile ei! Biserica ofera tuturor GRATUIT serviciile ei : botez, nunta, inmormantare, slujbe, etc. Biserica are ca unic scop institutional sa asigure accesul la informatii despre Dumnezeu, ceea ce si face.

O sa spui ca preotii iti cer taxa...nu te contrazic, coruptie exista peste tot, in orice institutie, de ce nu ar exista si in biserica? Poti sa refuzi plata oricarei taxa

| Danzell a răspuns (pentru Purec):

Asta zici tu ca nu iti percepe rar gasesti biserici care sa nu iti ceara bani. rar.

| Purec a răspuns (pentru Danzell):

BISERICA, ca institutie nu iti cere ABSOLUT NIMIC. Amesteci institutia cu preotii. Daca preotii cer, poti sa refuzi sa le dai si sa faci plangere in acest sens. Serviciile oferite de biserica sunt si vor ramane mereu gratuite

| ErrorFound a răspuns (pentru Purec):

Adica ultimu' preot sarac de la capatu' lumii ajuta un azil intreg de batrani si BOR care are mii de euro nu face nimic? Pai aia nu sunt crestini. Mai ales ortodocsi. Am vazut la Romania te iubesc un preot dintr-un sat de prin tara care avea langa biserica un azil pentru batrani. Construit de el, cu manuta lui fara pic de ajutor din partea statului sau a BOR-ului. Si BORUL NU FACE NIMIC?!

| Purec a răspuns (pentru ErrorFound):

Exact cea ce spuneam. Preotii ca si "slujitori ai Domnului" au OBLIGATIA sa faca gesturi de acest fel, dar institutia in sine nu are nicio obligatie. Daca banii sunt folositi pentru a ridica noi biserici, sau pentru a platii preotii sau pentru orice alt lucru, este perfect legal si moral. Nu greseste nimeni nicaieri. Tu de ce nu iti donezi toti banii? Chiar daca faci donatii, pastrezi si pentru tine nu? Cat despre preotul ala, a fost ajutat, te asigur eu, cu "manuta" lui, nu ridica el niciun azil

| ErrorFound a răspuns (pentru Purec):

Ba tu esti prost? De unde dracu sa dau bani daca de abia imi ajung mie cei pe care ii am?
Daca preotii au miliarde de euro in trezorerie si-si iau Mertane pe banii nostri, n-au nici o obligatie morala sa faca ceva cu ei ca sa-i ajute si pe altii?
Esti la fel de tampit ca toti enoriasii fanatici. Preotii ii inteleg, toti umblam dupa avere. Destept te-a m-ai facut maica-ta...

| Purec a răspuns (pentru ErrorFound):

1. Jignesti, desi eu nu te-am jignit pe tine.
2. Nu ai coerenta, odata zici ca intelegi preotii iar apoi spui ca preotii isi iau mertane pe banii tai desi tu spui ca nu dai niciun ban pentru ca abia iti ajung tie.
3. "te-a m-ai" expresia folosita de tine, este jenanta happy
4. Cei care dau bani la biserica, dau bani pentru biserica. Ceea ce fac ei cu banii mai departe, nu priveste pe ABSOLUT NIMENI.
5. Biserica ca si institutie de "promovare a Dumnezeirii" daca vrei sa o numim asa, este o institutie care il face cunoscut pe Dumnezeu. Atat! Biserica nu este sinonim nici cu pomana si nici cu filantropie.
6. pe intelesul tau, ca vad ca ai carente in a intelege ce iti spun. Biserica ii face reclama lui Dumnezeu si ideologiei crestine. Iti spune ce este bine sa faci din punctul de vedere al dogmei crestine. Te invata anumite lucruri si iti ofera accesul la anumite servicii ( cununii, botezuri, slujbe, inmormantari si ce naiba mai ofera ei). Nu te obliga ABSOLUT NIMENI sa dai bani nimanui. Sunt niste servicii GRATUITE care vin in intampinarea credinciosilor, care au libertatea DE A ALEGE daca ofera o donatie bisericii.

7. Nu ma intereseaza ce fac preotii. Sunt angajatii bisericii, atat. Daca o institutie are angajati dornici sa primeasca spaga, ca in orice alta institutie, sunt 2 vinovati. Cel care cere, si cel care ofera, si intra sub legile penale ale tarii, la fel ca orice alta institutie. Esti liber sa faci plangere pentru orice preot care il vezi ca cere bani pentru niste servicii gratuite! De ce nu o faci daca iti pasa atat de mult?

| ErrorFound a răspuns (pentru Purec):

Ia gandeste-te logic, din cauza CUI n-am eu bani? Nu din cauza taxelor? Te asigur, jumatate din salariu se duce pe taxe si impozite. +cel pentru biserica, care mi-e greata sa-l dau. Eu nu merg la Biserica. De ce as fi obligat sa-l dau?
Ba din contra, nuntile si inmormantarile se platesc. Probabil n-ai avut ocazia sa vezi.
Atunci explica-mi:
De ce unii preotii(cei saraci, bogati cu "duhul" fac fapte de caritate si cei instariti nu fac?
Ei ar trebui sa fie angajatii lui Dumnezeu si n-ar trebui sa primeasca bani fiindca tin slujbe sau inmormantari si nunti.
Asa e, Biserica nu e sinonim cu pomana sau filantropie, e sinonim cu sugativa-n portofel. Scuza-mi exprimarea. laughing
Preotii din ce traiesc asa bine daca banii nu sunt pentru ei? Un preot se chinuie de 6 ani sa faca biserica dar are vila(mai mare ca biserica), si biserica tot neterminata e. Pe cand vila a ridicat-o in 2 ani.-si asta e doar un caz local.
A, pai atunci se pare ca mi-ar pacea sa fiu preot. Primesc bani fiindca mint oamenii, le iau banii, si nu platesc nici taxe si nici impozite. Foarte frumos, mi-am gresit vocatia...
Ce donatie e ma cand vine preotul la usa si-ti cere taxa pentru biserica?

| Purec a răspuns (pentru ErrorFound):

Daca tu nu ai bani din cauza taxelor, inseamna ca undeva gresesti si tu. Daca stai si dai vina pe stat, inseamna ca nu faci nimic. Cand ceva nu merge bine, atat tu cat si statul gresiti undeva. Daca vrei sa schimbi ceva, trebuie sa te schimbi intai pe tine. Daca nu iti ajung banii, iti poti lua un alt job. Ai intotdeauna posibilitatea de a alege, nu te obliga nimeni sa faci nimic, si situatia in care esti acum este datorita a ceea ce ai facut tu in trecut.

Nuntile si inmormantarile se platesc pentru ca oamenii accepta sa plateasca. Daca spui preotului " Nu platesc, sunt servicii gratuite si nu vreau sa platesc" te asigur ca o sa obtii aceste servicii gratuit.

Preotii trebuie sa primeasca bani, pe langa credinta, fiecare dintre noi trebuie sa traiasca, si chiar si preotii au nevoie de bani, trebuie sa fie platiti pentru servicile lor

Nu am zis ca banii din donatii nu sunt si pentru preoti. Dar de ce nu ar fi asa. Daca cineva doneaza bani, doneaza pentru biserica, iar ei ca angajati ai bisericii, primesc remuneratie pentru serviciile prestate. La fel cum esti si tu platit de firma unde lucrezi, asa sunt si ei platiti. Firma unde lucrezi tu castiga bani din anumite surse. La biserica, una din surse consta in donatiile pe care le primeste

Cazurile separate nu doresc sa le discut. Daca un rpeot sau mai multi, fura din banii destinati bisericii, nu transforma biserica intr-o institutie frauduloasa sau care trebuie sa isi ofere toate veniturile pentru filantropie

Daca ti-ar placea sa devii preot, ai tot timpul din lume, poti sa studiezi si sa devi preot, traiesti intr-o tara libera unde este permis sa faci teologia la orice varsta.

Preotul vine la usa, din cate stiu eu ( nu prea am treaba cu biserica), o singura data pe an, undeva prin ianuarie. Ai libertatea de a alege sa nu ii raspunzi la usa, sa ii deschizi usa si sa il scuipi ( sau ce fel de reactie mai au oamenii din grupul tau, ca nu cunosc specimenele de genul, si comportamentul lor), sa ii dai una peste ochi cu sosetele nespalate de 5 luni ( cica unii nu le spala niciodata, stii tu despre ce vorbesc) sau sa faci o donatie. Ce este gresit in asta? Daca vrei sa donezi, o faci, daca nu, si esti civilizat ( nu e cazul la tine), deschizi usa si spui frumos ca nu doresti sa faci nicio donatie.

In orice domeniu sunt oameni care prin procedee frauduloase strang averi impresionante. De ce nu te legi intr-un mod echidistant de toti acestia. Biserica nu este o institutie perfecta, dar nici nu se vrea asa. Trebuie sa intelegi ca biserica nu este Dumnezeu. Doar Dumnezeu este drept 100% si nici el nu ajuta saracii care nu merita, de ce ar face asta o institutie cat se poate de omeneasca happytongue

| Mădă0611 a răspuns (pentru Purec):

Isus S-a uitat ţintă la el, l-a iubit şi i-a zis: "Îţi lipseşte un lucru; du-te de vinde tot ce ai, dă la săraci, şi vei avea o comoară în cer. Apoi vino, ia-ţi crucea şi urmează-Mă." Marcu, 10:21

| Mădă0611 a răspuns:

Ce face? Crestinii nu se iubesc pe ei? Daca ar fi asa, nu ati strange bogatii deloc, dand totul nevoiasilor, nu ati lupta cu cineva care nu gandeste ca voi, si cel mai important, nu v-ati teme de moarte sau diavol. Ia zi, cate din astea 4 lucruri le faci?

| Mădă0611 a răspuns:

Si ce e neminciuna?

| Mădă0611 a răspuns:

Mi-am dat seama, dar ma gandeam ca daca te intreb care e adevarul, o sa zici ca nimeni nu stie laughing, ma rog, care religie crezi ca e cea adevarata?

| milan9 a răspuns:

Ca fapt divers, Biblia nu vorbeşte despre "Biblie", dar în schimb vorbeşte despre "TRADIŢIA ORALĂ", despre cuv. PREDANIE! Mântuitorul Hristos nu vorbeşte despre Biblie pentru că Biblia nu era scrisă (urma să se scrie în decursul primului secol, şi să se unifice în cel imediat următor…)

Sf. Predanie (Tradiţie) A ADUNAT, a explicat şi a apărat SCRIPTURA prin scrierile sale vechi de 2000 de ani aparţinând primilor episcopi ai Bisericii.

Dacă cineva nu recunoaşte "Tradiţia orală" care a circulat în Biserica primelor trei secole, atunci nu poate să respecte nici Scriptura – apărută în această Tradiţie a primelor trei secole ale Bisericii…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Obiectele de cult (precum icoanele) insultate cu mare virulenţă de către eretici, SUNT DE MII DE ANI ATESTATE prin chiar CUVINTELE SCRIPTURII!
Dacă evreii aveau un anumit fel de obiecte de cult, creştinii au alte obiecte de cult (creştinii Bisericii de azi precum şi cei ai primelor secole).

Ideea este că dintotdeauna acestea au fost văzute ca fiind necesare!

Spre exemplu, evreii Vechiului Testament aveau (sau după caz, chiar au) nenumărate obiecte de cult: sfeșnice, lumânările, Chivotul legii, Heruvimii din aur (!), veșmintele specifice, cărțile de cult, jertfele specifice, diferite obiecte și materii indispensabile cultului, rugăciuni fixe, Scrierile sfinte, Yarmulke, Kippa (acoperamantul capului), mezuzot (cutiuțe care se puneau simbolic pe tocurile usilor), Mezuzah (tocul usii cu valoare simbolică), Tzitzit (franjuri rituale atasate unui vesmant purtat de un barbat), obiectele și materiile folosite în ritualul circumciziei, alte obiecte: Bimah, Aron Kodesh, Mizrah – zidul plangerii, Petikha (draperia care acoperea Sfânta Sfintelor), Aliya, Hagba si Glila, Karen Kayemet LeYisrael (cutia ce culoare albastru cu alb necesara strangerii fondurilor), tefillin (cutiute negre la care sunt atasate curele de piele neagra), arba kanfot (cu câte 613 franjuri), etc...

Alături de obiectele de cult insultate de către eretici se află și gesturile CU VALOARE SIMBOLICĂ nerecunoscute în general de către aceștia. La evrei spre exemplu, acestea erau întâlnite cu mare ABUNDENȚĂ: ruperea hainelor -Kriyah- (pentru a exprima durerea), Nichum Avelim, Kaddishul, ceremonialul Bar-Mitzvah, ceremonialul Tahara, misiunea celei numite Chevra Kaddisha, ceremonialul numit Brit Milah, etc, etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cinstirea trupurilor sfinţilor este doar o formă liberă (neîncadrată în reguli) de empatizare umană (şi asta doar pentru că accentueaza un sentiment de "apropiere" faţă de memoria şi identitatea acelei persoane).

Asa cum se intampla in toate statele lumii, eroii acelei naţiuni sunt cinstiţi intr-o forma sau alta. Cand deplasarea si vizita se face doar din curiozitate (ca sa dau un exemplu, la mormantul lui Napoleon) se cheama doar "excursie". Însă atunci cand vizita presupune îndreptarea gandurilor şi a preocuparilor spre credinta şi spre Dumnezeu, atunci cand te impresionează şi emotionează persoana, sacrificiul vietii ei, simti poate nevoia sa creezi o legatură cu,, eroul", cu martirul, cu sfantul facator de minuni

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Acel trup nu este doar al unui om care a murit, ci ale unui sfânt care prin minunile sale ne confirmă nouă garanţia mântuirii primită de la Dumnezeu.

Atitudinea de cinstire a osemintelor este întâlnită CHIAR ȘI ÎN VECHIUL TESTAMENT:

"Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de moabiţi. Dar iată, odată când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi speriindu-se au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT şi s-a sculat pe picioarele sale" ( IV.Regi13,20-22).

Astfel, cu evlavie şi cinste a fost dus în Canaan trupul lui Iacov patriarhul de către fiul său Iosif şi de către fraţii lui (Facere 50, 1-14). După cum Moise a dus şi el la ieşirea din Egipt, cu aceeaşi veneraţie trupul lui Iosif: "Atunci a luat Moise cu sine oasele lui Iosif "…(Ieşire 13, 19).
Era astfel, în Vechiul Testament o veneraţie deosebită mai ales pentru trupurile celor drepţi. Vedeau în ele o prezenţă a harului şi un simbol al nemuririi.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

TenaciousDחרדה, tu te temi de manipulare dar iată, tocmai te lași manipulat extrem de simplu, de către anticreştini, pentru că, e bine de știut că nu ai cum să intri în contact direct cu aceste oseminte!

Unele dintre cele expuse (pentru cinstire, ca într-un mic "muzeu" de inspiraţie spirituală) fiind închise ermetic într-o cutiuţă din tablă, pentru ca apoi deasupra să fie protejate iarăşi cu sticlă.
Deci nu există pericol de contaminare involuntară cu sfinţenie fără voia credinciosului… happy

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Vechiul Testament ştia foarte bine să-şi cinstească sfinţii şi drepţii, CHIAR ŞI DUPĂ MOARTEA TRUPULUI:

"Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de moabiţi. Dar iată, odată când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi speriindu-se au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT şi s-a sculat pe picioarele sale" ( IV.Regi13,20-22).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Pentru cei care a suta oară fac caz de neconcordanţa datelor SĂRBĂTORILOR,...

Sărbătoarea NU ESTE o simplă comemorare simbolică, astfel că fidelitatea corespondeţei calendaristice a datei MAI PUŢIN CONTEAZĂ!

Sărbătoarea instituie un timp sacru NU PRIN COINCIDENŢA DATEI, ci prin confirmarea din partea Bisericii, prin DEDICAREA unei anumite zile pentru un anumit eveniment!

Sărbătoarea instituie un timp sacru prin sacramentele încredinţate Bisericii (sfintele taine), prin lucrarea harului, a rugăciunii.
ESTE CAZUL FOARTE MULTOR SĂRBĂTORI în care nu coincide neapărat data, nu doar cazul Naşterii Domnului sau a Învierii…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Inteleg ce vrei sa spui, şi chiar la asta m-am referit şi eu mai sus. happy De la începutul creştinismului se ştie ca nu există o corespondenţă exactă, dar asta nu contează.

PĂGÂNĂ ESTE CHIAR PRETENŢIA DE A COINCIDE EXACT DATELE, ca şi cand coincidenta ar conferi ceva magic, vreo putere ceva... Dar creştinismul nu se gandeste la astfel de coincidenţe păgâne, superstiţioase şi superficiale!

Simpla dedicare şi "consfinţire" a unei zile în memoria unui eveniment sau persoana este MAI MULT DECÂT SUFICIENT...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Unele aspecte care ţineau de cultura păgână, precum vechi sărbători păgâne din anumite momente ale anului (ex. data solstiţiului) au fost doar acoperite de evenimente cu semnificaţie creştină!

Deci important este că nu "s-au împrumutat" nici "elemente străine de creştinism (păgâne) şi nici măcar "semnificaţii"...

Singurul punct de tangenţă a fost data calendaristică. Dar "data" nu are nimic păgân în ea însăşi. Nu păgânii au inventat solstiţiul şi zilele anului, ci Dumnezeu...

"Înlocuire" nu înseamnă "împrumut"! Cele vechi au fost înlocuite ce Revelaţia lui Dumnezeu care venea să explice ceea ce oamenii doar puteau intui".

Nu numai că scopul era eliminarea elementelor şi semnificaţiilor păgâne, ci era chiar SINGURA MODALITATE pentru a fi eliminate!

Era singurul mod de a dispărea anumite forme de păgânism din conştiinţa acelor popoare care au îmbrăţişat creştinismul. Altfel, ar fi supravieţuit şi coabitat până astăzi.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Dragobetele", "Martisorul", "Babele" sunt într-adevăr NECREŞTINE şi NECREŞTINE au rămas pentru că nu le-a înfiat nimeni- ÎN NICI UN CAZ BISERICA! Denumirile au fost "înfiate" doar de CULTURA populară (pe care nu o poate cenzura cu forţa nimeni - vezi astăzi la ce aberaţii trimite uneori "cultura"...)

Vino duminică cu mine la Biserică să vezi că părintele n-o să-ţi vorbească în veac despre "babe" sau despre "mărţişor"... happy

A propos, dar voi cum spuneţi lunilor care CHIAR SE REFERĂ LA ZEI PĂGÂNI: ianuarie, martie, etc?winking

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În cazul "sânzienelor" şi "rusaliilor" singura tangenta este dată de o denumire populară, denumire care după cum se şi vede, etimologic nu se referă la nici un element păgân (lat.rosalia – "sărbătoarea rozelor", a florilor, a trandafirilor).

Denumirile acestea (sânziene şi rusalii) sunt doar nişte sinonime de "umplutură" pentru că sărbătorile de bază la care se referă nu au nici o treabă cu termenul - care nu e decât o denumire culturală…

Sărbătorile creştine au denumiri INDEPENDENTE: "Coborârea Duhului Sfânt", "Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul", "Naşterea Domnului" ("Crăciunul"-fiind chiar o denumire culturală veche şi confuză care nici nu apare prin cărţile de cult!)

"Rosalia" e un nimic pe lângă zilele săptămânii care în engleză sunt ZEITĂŢI SCANDINAVE, iar în latină şi română sunt zeităţi din PANTEONUL ROMAN!
ŞI LUNILE ANULUI LA FEL…

Deci toată lumea care le pronunţă este păgână?… Nu, desigur... happy

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cel mai probabil, această denumire ("rosalia") evitată de Biserică (pentru a se evita şi confuzia de SEMNIFICAŢII total diferite: zoroastrism vs. creştinism) a fost păstrată în cultura populară – loc în care a suferit "ÎNCREŞTINAREA"!

Astfel că şi vastul univers cultural popular (izolat) a văzut în ea DOAR SEMNIFICAŢIILE CREŞTINE (alte divinităţi fiind deja TOTAL părăsite).

| Liviu a răspuns:

Spune-mi scumpa domnisioara/doamna,de ce as crede in un lucru asa inutil? de ce as spera la cai verzi pe pereti, de ce mas inchina la stele, de ce? pentru ca o carte o spune? o carte ' o demonstreaza'? pana nu vad pe dumnezeu langa mine...
Poate sa se despice pamanatu in doua si sa iasa vulcani din el, eu tot nu voi crede in asa ceva, mai mult ca sigur atunci chiar voi bate tara in lung si in lat sa caut explicatia de ce sa despicat pamantu in 2.
Ca sa intelegi un lucru, un ateu convins, un ateu care nu crede in nimic supranatural, mereu cauta lucrurile logice, cauta sa le explice. Cu toate ca unele lucruri nu pot fi explicate de un ateu cu un iq normal. Si unele intrebari sunt cam 'incuietoare' insa sunt mult mai putine decat cele care afirma existenta lui Foarte multe lucruri se bat cap in cap in biblia voastra.

| ErrorFound a răspuns:

Vrei sa spui ortodoxismul si catolicismul.

| ErrorFound a răspuns:

Ok, am inteles.

| Danzell a răspuns:

Cred ca ai inteles gresit. Ateu nu e egal cu pacatos.
Faptul ca o persoana alege sa nu creada in religie nu inseamna ca bate babe, violeaza, jefuieste, injura de mama la orice pas sau mai stiu eu ce.
Daca sunt ateu nu inseamna ca nu respect niste principii de bun simt.
Cand o sa vezi femei care trec prin fata bisericii, si fac cruci cat cerul si pamantul, si dupa cand vad un cersetor il injura si il jigneste, iti cam vine sa te lasi de dumnezei. Eu am trait experienta asta.
Cand o sa vezi preoti care vin la biserica in limuzime Mercedes, cand o sa vezi ca un preot primeste de la stat mai multi bani decat tot sistemul de invatamant si sanitar la un loc, si totusi mai au pretentii la donatii, si sa le platesti serviciile, atunci o sa intelegi de ce atata inversunare a persoanelor care nu cred in religie. Nici nu stii cati bani se spala prin "donatiile" catre biserici.
Chiar avem nevoie de Biserica Mantuirii Neamului de nu stiu cate milioane de euro? Cand invatamantul si sanatatea sunt praf? De ce avem nevoie in biserici de atata opulenta?
Faptul ca esti o persoana religiasa, nu te face neaparat mai bun. Exemplele de mai sus.
Nu suport religia pentru ca este spalare de creier. Nu vreau sa intru in discutie pentru ca ma enervez si nu imi face bine la sanatate.
Nu sunt o persoana religioasa dar am citit Biblia si Coranul, din scoarta in scoarta. Ce vad in ziua de azi la biserici nu corespunde deloc cu ceea ce scrie in ele.
Mai ai de trait in viata daca tu crezi ceea ce zici.

| LordBolton a răspuns:

Deoarece crestinismul este o forma de manipulare

| Maxim96 a răspuns:

Cred ca ateii nu trebuie sa-si bage nasul unde nu le fierbe oala.Nu cred ca trebuie sa-i intereseze pe cine iubim si care sunt pacatele noastre, trebuie sa se uite la ei, caci toti suntem pacatosi, dar noi avem in fata nadejdea manturii, pe care sa ne dea Dumnezeu prin mila Sa sa o dobandim!

| Danzell a răspuns (pentru Maxim96):

Daca ai citit Biblia o sa vezi ca toti suntem egali in fata lui Dumnezeu. indiferent de ce religie avem.
Ignoranta este cel mai mare pacat al crestinismului. Asta o spun ca ateu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

:)) vaaai, ce draaaaaguuuut :x

https://www.facebook.com/....../photo.php

Maxim96 a răspuns:
Pentru ca sunteti necredinciosi!

Maxim96 explică (pentru Liz29):
Pai ce sa-ti explic ca tot intunecata o sa ramai si in afara adevarului.Numai bine i-ti doresc.Fa ce vrei!
M-am obosit sa explic in zadar, mai usor ar fi unor pagani sa-i invat decat pe voi necredinciosilor!

Ar mai fi, dar mi-e prea somn.

| Maxim96 a răspuns (pentru Danzell):

Da,asa este, dar Dumnezeu vrea sa fim ai Lui nu a lui Satana.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Noi nu suntem pacatosi fiindca pentru noi nu exista legi care sa afirme pacatul Esti prea indoctrinat ca sa-ti dai seama ca singurele "pacate" sunt impotriva societatii. Voi practicati unul din ele: dezinformarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat ateii cat si cei de alte religii nu dau 2 bani pe credinta voastra atata timp cat o pastrati pentru voi. Daca voi vreti sa credeti intr-un sky daddy, e fix problema voastra. E treaba voastra daca vreti sa dati bani lu' X si Y pentru CA Crezi intr-un prieten imaginar.

Problema incepe atunci cand voi va bagati cu nesimtire in vietile altora si cand vreti ca anumiti oameni sa nu detina acelesi drepturi ca voi din cauza ca religia voastra zice X si Y.

Daca nu ma insel, e a 6-a oara cand iti explic tie cum e cu treaba asta dar vad ca tot nu ai inteles. Se pare ca esti incapabila sa intelegi ceva atat de simplu.

Fiti crestini dar fiti la voi acasa. Daca iti expui religia in public, trebuie sa respecti anumite reguli de bun simt. Cand o sa reusiti sa faceti asta, nu o sa se mai ia nimeni de voi. Si de fapt oamenii nu se iau de voi, se iau de ideile voastre (penibile). Religia voastra nu uneste oamenii. Ea va invata sa urati, sa discriminati si sa fiti separati.

Daca vin altii din alte religii si vor sa vi se interzica voua din drepturi imediat o ardeti cu "dar vai, suntem persecutati" dar cand voi o faceti altora e ok nu? Cand incep oamenii sa se sature de aiurelile voaste incepeti iar sa o ardeti cu "persecutat", "de ce ne criticati ca iubim zeul X" si alte tampenii de genul? Va place sa va dati victime.

Uite aici o porunca pe care daca o respectati, "oamenii aia rai (adica ateii)" o sa va lase in pace :

1 - Thou shalt keep thy religion for thyself!

Voi ii dati o palma unuia si daca va injura mai dati odata zicand "pai da m-o injurat, el e de vina" iar daca vine cu altul "mai mare" incepeti sa strigati dupa ajutor ca vai, ui ce rau e ala si ca va bate iar voi nu ati facut nimic rau. Sau daca "ala micu" pe care l-ati batut creste si se razbuna incepeti sa va considerati victime. Sunteti penibil.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

In general nu resping ateii, doar ca in momentul in care vine mai stiu eu ce cocalar sau pitipoanca direct de pe facebook cu "ateismul:X:X:*:*" lor infect construit din parerile altora fara macar sa fi citit bibla sau sa aiba vreo notiune despre religie, atunci nu prea ma incanta ideea. Eu respect doar ateii care gandesc in masura in care ii respect si pe crestinii care gandesc.

Răspuns utilizator avertizat
| andreiush25 a răspuns:

1. Libera exprimare
2. Daca tot esti o buna crestina, ignora criticile.
3.Si crestinii au nelinistile lor. Uita-te la maxim96, el nu defeca normal pentru ca in lume asta exista atei, asa ca posteaza pe TPU numai aberatii.

4. Ateii nu s-au luat de crestini strict pentru ca ati ales sa iubiti un dumnezeu.

| Ajutatorool a răspuns:

Urasti la altii ce vezi in ei si nu ai tu.

| comsacodrut a răspuns:

Si eu sunt ateu si nu cred in Dumnezeu. Dumnezeu asta e o mare pacaleala

| BogdanVasc a răspuns:

Ateii nu critica. Problema e ca crestinii critica primii pe atei.

| adybutterfly a răspuns:

Buna, recunosc, nu cred in d-zeu decat in mine insumi, criticile trebuie sa le ignori daca esti o buna " crestina ", asa cum te-ai numit mai sus, am dreptate?

| PRamona a răspuns:

Cei care sunt ateii, uitati-va aici si chiar si ceilati uitati-va la marturiile aceste ..caci noi suntem martorii lui Dumnezeu :
http://www.youtube.com/watch?v=br3NQlKMreo

http://www.youtube.com/watch?v=MXmy0rUgpj8

si mai sunt,dar nu am timp acum :( in fine, ceea ce voiam sa zic : nici eu nu credeam dar uitati-va si voi cati oameni citesc biblia si "asculta" biblia si cati cred si uitati-va si la cati oameni au fost in moarte clinica,ascultati-le povestile si o sa incremeniti (daca nu, o sa vi se face pielea de gaina :)) ).Eu una care eram ateu,dar nu recunosteam, am incercat sa merg la biserica si sa ma rog si am incercat sa ma rog din toata inima numai Lui si ma rugam mereu " Doamne ARATA-TE! Vreau sa te vad! Vreau Doamne ceva nou! Doamne deschide-mi ochii sa Te vad! Arata-te... Arata-te!" si vreau sa va zic ca eu ma duceam la biserica mai mult pentru activitati-le (jocurile) care se faceau pentru ca acolo tinerii erau foarte de traba si nu aveau acea rautata, invidie, ura, care o vad in fiecare zi in oamenii din afara bisericii! Si DOMNUL mi-a raspuns si chiar foarte CLAR! Doar cei ce cred il vor experimenta! si va asigur ca daca strigati la Domnul mai mult ca sigur el va v-a raspunde ..doar..doar fiti atenti la fiecare lucru! Faceti exact cum am facut si eu DAR CU TOATA INIMA!