| Kalla a întrebat:

De ce ateii critica mereu faptul ca am ales sa-L iubim pe Dumnezeu si pe celelalte persoane si nu pe noi? E vreo problema faptul ca vrem (unii) sa fim buni crestini? Este oare treaba lor daca vrem sa dam bani la saraci si sa ne rugam pentru binele familiei sau a nu stiu eu cui? De ce criticati atat, atei?

Răspuns Câştigător
| sabrina103 a răspuns:

Ei se considera mai inteligenti decat majoritatea populatiei. Insa ei ajuta oameni decat cand au un nivel de trai foarte bun si nu au probleme. Sunt morali doar de fatada. Sa vezi daca izbucneste vreo revolutie sau vreun razboi o sa se comporte exact asa cum sunt : fara Dumnezeu. Psihologi raman socati cand atei raspund ce ar face daca nu ar exista legi. Ei fac totul pentru lauda si pentru ei.

89 răspunsuri:
| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu as fura si nici nu as copia. Am dat examene fara camere si nu am copiat. Cunosc atei care nu au copiat, insa tu pari un copiator etc dupa cum te exprimi. Nu cred ca ateul este orice ai spus tu. Insa adevarata fata a omului ateu sau credincios se vede cand ii este greu nu bine, sau cand legile nu functioneaza, cum ar trebui insa el tot le respecta.

| ErrorFound a răspuns:

Vrei sa spui ortodoxismul si catolicismul.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Noi nu suntem pacatosi fiindca pentru noi nu exista legi care sa afirme pacatul Esti prea indoctrinat ca sa-ti dai seama ca singurele "pacate" sunt impotriva societatii. Voi practicati unul din ele: dezinformarea.

| ErrorFound a răspuns (pentru u2irish):

Atunci cum iti explici ca sarbatorile voastre se ghideaza dupa sarbatori pagane? solstitiul de iarna de la romani(Craciunul) si pastele(de la Pastele ereiesc)?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Unele aspecte care ţineau de cultura păgână, precum vechi sărbători păgâne din anumite momente ale anului (ex. data solstiţiului) au fost doar acoperite de evenimente cu semnificaţie creştină!

Deci important este că nu "s-au împrumutat" nici "elemente străine de creştinism (păgâne) şi nici măcar "semnificaţii"...

Singurul punct de tangenţă a fost data calendaristică. Dar "data" nu are nimic păgân în ea însăşi. Nu păgânii au inventat solstiţiul şi zilele anului, ci Dumnezeu...

"Înlocuire" nu înseamnă "împrumut"! Cele vechi au fost înlocuite ce Revelaţia lui Dumnezeu care venea să explice ceea ce oamenii doar puteau intui".

Nu numai că scopul era eliminarea elementelor şi semnificaţiilor păgâne, ci era chiar SINGURA MODALITATE pentru a fi eliminate!

Era singurul mod de a dispărea anumite forme de păgânism din conştiinţa acelor popoare care au îmbrăţişat creştinismul. Altfel, ar fi supravieţuit şi coabitat până astăzi.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Dragobetele", "Martisorul", "Babele" sunt într-adevăr NECREŞTINE şi NECREŞTINE au rămas pentru că nu le-a înfiat nimeni- ÎN NICI UN CAZ BISERICA! Denumirile au fost "înfiate" doar de CULTURA populară (pe care nu o poate cenzura cu forţa nimeni - vezi astăzi la ce aberaţii trimite uneori "cultura"...)

Vino duminică cu mine la Biserică să vezi că părintele n-o să-ţi vorbească în veac despre "babe" sau despre "mărţişor"... happy

A propos, dar voi cum spuneţi lunilor care CHIAR SE REFERĂ LA ZEI PĂGÂNI: ianuarie, martie, etc?winking

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În cazul "sânzienelor" şi "rusaliilor" singura tangenta este dată de o denumire populară, denumire care după cum se şi vede, etimologic nu se referă la nici un element păgân (lat.rosalia – "sărbătoarea rozelor", a florilor, a trandafirilor).

Denumirile acestea (sânziene şi rusalii) sunt doar nişte sinonime de "umplutură" pentru că sărbătorile de bază la care se referă nu au nici o treabă cu termenul - care nu e decât o denumire culturală…

Sărbătorile creştine au denumiri INDEPENDENTE: "Coborârea Duhului Sfânt", "Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul", "Naşterea Domnului" ("Crăciunul"-fiind chiar o denumire culturală veche şi confuză care nici nu apare prin cărţile de cult!)

"Rosalia" e un nimic pe lângă zilele săptămânii care în engleză sunt ZEITĂŢI SCANDINAVE, iar în latină şi română sunt zeităţi din PANTEONUL ROMAN!
ŞI LUNILE ANULUI LA FEL…

Deci toată lumea care le pronunţă este păgână?… Nu, desigur... happy

| RAY a răspuns (pentru sabrina103):

Unde se lauda Dawkins cu inteligenta? iar minti nu poti demonstra ce afirmi urat din partea ta ca crestina

nu celui bogat ea spus isus sa-si vanda averea ca va ajunge in rai? cati crestini au facut asta, nu conteaza ce esti daca ajuti e foarte bine in biblie scrie sasi iubesti aproapele
care ateu a furat din Romania nu voi crestini v-ati furat propia tara? ateu de ceausescu a facut blocuri, fabrici, scoli asa cum a fost el rau si bun, pensionari dupa 40 de ani de munca cu o pensie de 700 de lei milioane traiesc asa
cum sa faca ateu pentru sine daca nu crede in rasplate divine
daca deci ateii ajuta pentru stiinta incredibil ce aiureli scrii,sa spunem ca e asa tot e bine, ateii corupti unde din moment ce tariile atee sunt lipsite de coruptie,zi-mi o singura tara crestina ca suedia fara armata,fara participare in razboaie,fara saracie,violenta, coruptie, o tara mica, bogata cu ateii
se vede cine are dreptate in prezent tariile astea atee au hranit milioane de gurii prin ajutoare de la ue in timp ce vaticanul nu vad ca a facut asta sau bor, daca isi iubesti aproapele de ce urasti ateii? nu spune isus sasi iubesti vrasmasi de ce nu faci ce spune el? ce rau ti-a facut vreodata un ateu?
ce rau a facut vreun ateu vreodata romaniei?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cel mai probabil, această denumire ("rosalia") evitată de Biserică (pentru a se evita şi confuzia de SEMNIFICAŢII total diferite: zoroastrism vs. creştinism) a fost păstrată în cultura populară – loc în care a suferit "ÎNCREŞTINAREA"!

Astfel că şi vastul univers cultural popular (izolat) a văzut în ea DOAR SEMNIFICAŢIILE CREŞTINE (alte divinităţi fiind deja TOTAL părăsite).

| ErrorFound a răspuns:

Ok, am inteles.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Si ai vreo problema cu asta? Asta e legea naturii.winking Poate ai auzit de ea. Spre deosebire de cele ale Manuitorului vostru, daca pe astea nu le respecti esti mancat.

| sabrina103 a răspuns (pentru RAY):

Parafrazez "religia ii face pe oameni prosti". Si nu mint toti oameni stiu asta. Mai informeaza-te. Cel bogat avea o problema serioasa cu bogatia. Nu toti crestini sunt datori fata de Dumnezeu sa faca asta, depinde ce le cere. De regula celor singuri in anumite contexte nu tot timpul. Eu nu mi-am furat tara. Bunicilor mei comunisti atei le-au furat averile, iar copiilor asa zisi crestini mint si au refuzat sa dea ce nu e al lor, iar unii din nepotii lor se pare ca au devenit atei. Ceausescu a fost un criminal, numai cei care nu au avut de suferit il admira sau cei care se trag din tarani saraci cei care erau lenesi satului inainte de comunism sau mahalagii orasului. Acuma se vede din cine te tragi. Atei nu au decat sa ajute stiinta, insa sunt destui crestini care o fac. Eu nu intentionez. Am vazut ce au mintit au zis prezervativ e safe 100%, si cand au vazut ca sunt unele persoane care fie au o sarcina fie se infecteaza doar au scris ca nu mai e safe 100%, fara nici un fel de explicatii. Ca sa nu mai spun de HPV unde renumitul metoda conbtraceptiva 100% nu te protejeaza deloc. Iar oamenii de stiinta nimic. Medicina alternativa nimic. Asta e nesimtire. Daca gresesti trebuie sa admiti. Asta am cu unii oamneii de stiinta de azi. Sau le e frica ca oamenii nu o sa-i mai creada. Am prieteni atei insa imi respecta credinta pentru ca ei nu o inteleg. N-am zis ca urasc atei insa am incercat sa-ti atrag atentia ca filozofia voastra sta de un fir de ata. Dumnezeu exista. Si el iti da putere chiar acum sa citesti. Nu-mi plac nici ipocriti religiosi insa ii admir ca-si dau seama ca Cineva ii sustine. Si nu am nevoie sa ma convingi ca nu exista pentru ca Dumnezeu scrie in Biblie ca voi ascundeti recunoastere Lui Dumnezeu in voi. Stiu ca Dumnezeu a lasat tuturor din El ca sa nu-l poata nega. Atei in Romania au facut mult rau vezi toata lista de securisti si comunisti activi. Si mai lasa-l pe Dawkins, mai citeste un Camus. Sau mai simplu i-al pe Boia e agnostic, dar are un talent foarte mare in a intele credinta dar si neceredinta.

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Imi place ca esti sincer. Nu ca altii.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Off, asta patiti daca va luati dupa campanii publicitare. Crezi ca savantii au probleme cu Unde-si baga Guta morcovelu? Sau in cine? Si cei de la firmele care fac prezervative vorsa-si vanda produsul. Lor nu le pasa daca produsul lor e 100% safe. Probabil ca e 100% safe cand il folosesti cum trebuie dar fara o informare amanuntita va convine sa dati vina pe altii.

Pai asta e problema voastra. Voi nu admiteti ca gresiti nici cand va demonstram ca gresiti. Spui ca noi ne atarnam de un fir de ata dar cati atei am vazut eu, toti au o filozofie care spulbera 100 de ani de educatie de-a voastra. Spui chiar mai sus ca Dumnezeu exista. De unde stii asta cand nu ai dovezi decat o carte care a fost interpretata de cine a vrut si folosita in scopuri care numai bune nu sunt?
Nu Dumnezeu scrie in Biblie ci oameni de rand cica "alesi" de Dumnezeu. Oamenii erau blegi in trecut. De unde stii ca nu erau niste skitzofrenici?
Nu ascund nici o recunoastere pentru Dumnezeu fiindca nu am ce ascunde. Dumnezeu si nici o alta divinitate, fie ea buna sau rea, nu exista. Acum din societate ma trebuie indepartata doar religia pentru ca omenirea sa devina o societate capabila de multe lucruri.Religia ne-a mentinut pe Pamant, religia ne-a facut sa nu mai cautam nemurirea, religia a distrus vietile marilor savanti, religia a distrus in mare parte tot ce ne defineste ca oameni si noi nu vrem sa recunoastem acest lucru! Este foarte grav! O fi inceput religia ca un lucru care vroia sa faca bine dar a ajuns o de fapt o prostie frenezica.

| RAY a răspuns (pentru sabrina103):

Da asa e ateii din Romania au facut locuri de munca, locuinte, nu ca hoti din prezent asa e mult rau a facut celor lenesi

| sabrina103 a răspuns (pentru RAY):

Asta fac si religiosi nu mai confunda, economia cu crima absolvita de vina.

| RAY a răspuns (pentru sabrina103):

Care ateu a falimntat Romania zi-mi unul singur, care crestin a construit atatea blocuri ca ceausescu? asa usor vorbesti ca doar lenesi plang dupa el tu cati ani ai muncit? sunt pensionari care au muncit 40 de ani si abia pot trai in prezent,dar plang pe buna dreptate,studenti ce locuri de munca au,ce locuinte au,tu in ce tara traiesti? nu vezi ca locuri de munca nu sunt,salari mici abia poti trai, macar atunci duceai o viata decenta, ce daca au luat pamantul ce poate face un taran cu cateva hectare? acuma importam grau e mai bine sigur, importam totul, si suntem sclavi pe afara

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Eu admit ca crestini doar cu numele. Da admit ca Inchizitia a omorat insa in primul rand a fost inventata pentru catari (daca stii ce-i aia), da admit sunt multi crestini care se poarta ca neavand nici o lege. N-ar trebui sa vii cu dovezi istorice daca esti pe langa. Daca vrei dovezi materiale ar trebui sa studiezi sau sa urmaresti studii despre fizica cuantica. Cei care ol studiaza in genera refuza sa pledeze pentru evolutionism sau big bang, unii nefiind creationisti sau religiosi. Asta imi da mult de gandit. Ei admit ca la un moment dat logica nu mai functioneaza nici la nivel material. Legat de oamenii savanti chinuiti de crestini ar trebui sa-mi dai nume. Si sa nu spui fondatorii stiintei gen Descartes, Newton Pascal etc pentru ca ei nu numai ca au afirmat, dar au si sustinut crestinismul. Eu incerc sa invat din greselile istoriei crestinimului. Trebuie sa vad lucrurile in ansamblu, in complexitatea lor, nu le separ decat daca vreau sa aprofundez pentru ca atunci este o falsitate, vezi doar o teorie nu intregul. Stiinta nu se contrazice cu credinta, decat daca numai asta vrei sa vezi. Iar asta se va vedea in timp ce consecinte fatale vor fi pentru umanitatea.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Galileo Galileii, Copernic, Michael Servetus, Oldenburg Henri, Rhazes, Gerhard Domagk, mai sunt si altii...
Mai zi odata, ce-i cu Newton? Newton era mason.

| sabrina103 a răspuns (pentru RAY):

La prima intrebare Ion Iliescu. Incerc sa nu i-au concluzii pripite. Nu stiu de unde provii, cine sunt parintii tai, de unde ai invata istoria dar comunismul a fost la fel de rau ca nazismul. te provoc sa citesti macar articole sau interviuri cu Lucian Boia si o sa vezi adevarata fata a istoriei. Ceausecu a daramat cartiere vechi de case fara sa intrebe oamenii. Iar prin Vrancea oamenii l-au vazut ucigand in timpul colectivizarii. Pensionarii de azi au pensii mai mari decat vor avea cei care vor iesi la pensie peste 10 ani sau chiar 5 asa ca nu-i plang pe majoritatea. Mai ales cei care s-au afirmat in timpul comunismului ca aia sunt cu gura. Cei care au avut slujbe mai de jos sunt umili si de regula ii ajuta copii sau nepotii sa traiasca. Importam grau ca asa vor aia din Europa Occidentala de azi pe care ii tot admiri. Tu nu citesti legislatie si nu vezi ce spun producatori. Ne este impus. Nu spun integrarea ne-a adus si multe lucruri bune. In plus cei care ne conduc sunt in general copii fostilor comunisti cu mici excepti sunt de alta origine. Sa stii ca daca ar fi atei declarati tot la fel am duce cu "elita " asta.

| RAY a răspuns (pentru sabrina103):

Da asa e Romania e o tara bogata prospera eu doar delirez asa e

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Lui Galilei i s-a spus daca poate sa dovedeasca. De asemenea ei au afirmat ca daca este adevarat ce a spus inseamna ca au facut o greseala de interpretare. Iar Galilei a spus ca nu le poate demonstra, el doar observase. Copernic, Servetus si Oldenburg au fost crestini. Rhazes musulmuman nu a avut contact cu Inchizitia. Iar ultimul nu stiu, ma indoiesc, a fost persecutat de regimul nazist. Stiu ca Newton a abordat si alte teme decat cele clasice pentru stiinta, dar mason nu era pentru ca institutia nu aparuse.

| sabrina103 a răspuns (pentru RAY):

Tu ai fost atent la ce am scris, in intreg sau citesti printre randuri?

| RAY a răspuns (pentru sabrina103):

Ce sa mai citesc, ateii sunt rai, voi crestini sunteti buni si gata

| sabrina103 a răspuns (pentru RAY):

Nici macar nu am intentionat asta. Ci vreau sa te provoc sa studiezi ambele variante. Si dupa iti face o parere.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Ba da, masoneria in timpul lui Newton era in plin avant. Lui Galilei tribunalul la ordinul bisericii i-a spus sa renunte la cercetari caci Pamantul este centrul universului. "E pur si muove" iti spune ceva?
Eu am spus savantii care au fost persecutati de biserica. happy N-am mentionat care biserica. Oricum, nu consider crestinismul rau, consider religia rea in general.
Si ce ca Servetus, Copernic si Oldenburg erau crestini? Si eu sunt crestin dar nu cred in Dumnezeu. Sunt ateu nedeclarat daca vrei. happy

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Galilei n-a spus afirmatia sau daca a spus-o nu sunt dovezi istorice. Masoneria s-a dezvoltat mai tarziu. Citeste carti nu numai internet. Am inteles.

| Liviu a răspuns:

Spune-mi scumpa domnisioara/doamna,de ce as crede in un lucru asa inutil? de ce as spera la cai verzi pe pereti, de ce mas inchina la stele, de ce? pentru ca o carte o spune? o carte ' o demonstreaza'? pana nu vad pe dumnezeu langa mine...
Poate sa se despice pamanatu in doua si sa iasa vulcani din el, eu tot nu voi crede in asa ceva, mai mult ca sigur atunci chiar voi bate tara in lung si in lat sa caut explicatia de ce sa despicat pamantu in 2.
Ca sa intelegi un lucru, un ateu convins, un ateu care nu crede in nimic supranatural, mereu cauta lucrurile logice, cauta sa le explice. Cu toate ca unele lucruri nu pot fi explicate de un ateu cu un iq normal. Si unele intrebari sunt cam 'incuietoare' insa sunt mult mai putine decat cele care afirma existenta lui Foarte multe lucruri se bat cap in cap in biblia voastra.

| PRamona a răspuns:

Cei care sunt ateii, uitati-va aici si chiar si ceilati uitati-va la marturiile aceste ..caci noi suntem martorii lui Dumnezeu :
http://www.youtube.com/watch?v=br3NQlKMreo

http://www.youtube.com/watch?v=MXmy0rUgpj8

si mai sunt,dar nu am timp acum :( in fine, ceea ce voiam sa zic : nici eu nu credeam dar uitati-va si voi cati oameni citesc biblia si "asculta" biblia si cati cred si uitati-va si la cati oameni au fost in moarte clinica,ascultati-le povestile si o sa incremeniti (daca nu, o sa vi se face pielea de gaina :)) ).Eu una care eram ateu,dar nu recunosteam, am incercat sa merg la biserica si sa ma rog si am incercat sa ma rog din toata inima numai Lui si ma rugam mereu " Doamne ARATA-TE! Vreau sa te vad! Vreau Doamne ceva nou! Doamne deschide-mi ochii sa Te vad! Arata-te... Arata-te!" si vreau sa va zic ca eu ma duceam la biserica mai mult pentru activitati-le (jocurile) care se faceau pentru ca acolo tinerii erau foarte de traba si nu aveau acea rautata, invidie, ura, care o vad in fiecare zi in oamenii din afara bisericii! Si DOMNUL mi-a raspuns si chiar foarte CLAR! Doar cei ce cred il vor experimenta! si va asigur ca daca strigati la Domnul mai mult ca sigur el va v-a raspunde ..doar..doar fiti atenti la fiecare lucru! Faceti exact cum am facut si eu DAR CU TOATA INIMA!