| unbaiatanonim a întrebat:

De ce ateii sunt exclusi de obicei din societate? Sunt cumva crestinii "rasisti"? Sau poate ca se considera inferiori ateilor?

75 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Crestini se autoexclud de la realitate si cum nu accepta decat credinta lor sunt "rasisti" in raport cu alte credinte. Nu se considera inferiori ateilor, ba din contra îi face orbi pe atei pentru ca acestia nu pot rumega fantasmagoriile si povestile de doi lei scrise in cea mai proasta carte, biblia, un SF de proasta calitate.

| Kramerwalt a răspuns:

De ce spui ca ateii sunt exclusi din societate? Eu am parerea ca noi crestini suntem mai "exclusi" de cat voi, gandeste putin ce spui.Nu ai idee ce inseamna sa fi exclus din societate.

Răspuns utilizator avertizat
| raymusic5432 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Nu-i adevarat dany suntem discriminati, batjocoriti, urati, asta e adevarul e greu sa fi ateu, daca nu esti pocait esti satanist dupa voi

| Kramerwalt a răspuns (pentru raymusic5432):

Eu de exemplu nu am discriminat niciodata, iubesc pe oricine, sunt prieten cu toata lumea, asta deja nu mai este de religie este de buna crestere.Imi pare rau daca tu te simti rau daca esti batjocorit considerat satanist si iti spun sincer ca cei ce-ti fac asta nu mai pot fi considerati crestini.Numai bine!

| martzian a răspuns:

1. "De ce ateii sunt exclusi de obicei din societate?" Cine sunt ateii? Cine i-a exclus? Din care societate?

2. "Sunt cumva crestinii "rasisti"?" A aparut o rasa noua?

3. "Sau poate ca se considera inferiori ateilor?" Daca vrei sa crezi asta, e ok. Te intelegem. Si rata de sub perna ta se tanguieste de mila lor. Te bucuri?

| martzian a răspuns:

Ca sa vedeti cat de mult conteaza pentru mine principiile de care va vorbeam, voi face doua lucruri:

1. Nu voi citi DELOC acest mesaj lung (care, apropo, trebuia sa inceapa cu "imi pare rau" sau cu "imi cer scuze pentru").

2. Va ofer o noua ignorare si pentru acest user. Se pare ca nu ati inteles nimic si nu are rost sa ne tiganim. Timpul meu e mult prea pretios.

O seara buna!

| martzian a răspuns:

Te agiti prea mult. Sa nu apara complicatii... Asa ca te mai ignor o data. Nu mi-e greu. Daca nu te deranjeaza, poti continua sa vorbesti singur.

| martzian a răspuns:

Ignore happy

| unbaiatanonim explică (pentru martzian):

Nu va mai certati straight face

| martzian a răspuns (pentru unbaiatanonim):

@unbaiatanonim, multumesc pentru sfat. Sper sa il citeasca si prietenul nostru cel nervos. Dupa cum stii, pentru o cearta e nevoie de doi. Nu observi ca eu am decis sa renunt la o disctutie care nu poate duce la altceva in afara de cearta? happy

| martzian a răspuns:

Cuvintele tale te descriu suficient de bine si ar fi pacat sa stricam asta. Ignore, din nou, copilului frustrat! happy

"Verdictele prin telepatie sa le faci la tine pe site-ul de pseudostiinta & balarii, nu cu mine" - Doare chiar asa de rau? laughing

| martzian a răspuns:

De la Klover Vaseline ti se trage amorteala, cred. E pentru piele nu e de mancare... happy

Ignor, nu pentru ca atat ma duce capul ci pentru ca am realizat cat te duce pe tine. tongue

| martzian a răspuns:

"..."

| martzian a răspuns:

Hmmm

| Kaleo a răspuns:

De cand exista o "rasa" a ateilor?

| iKronstadt a răspuns (pentru Kaleo):

Cand o sa intelegi insemnatatea cuvintelor puse intre ghilimele, in contextul dat, vei intelege si ce a vrut sa spuna user-ul unbaiatanonim.

| iKronstadt a răspuns (pentru Kaleo):

Exista foarte-foarte putini crestini adevarati. Ei sunt cei care accepta si alte pareri vis a vis viata.
Restul... isi urla asa-zisa credinta in necunostinta de cauza, combatand orice idee aflata in contradictie cu "crezul" lor, cu citate din Biblie pe care nici ei nu le cunosc insemnatatea.

Răspuns utilizator avertizat
| iKronstadt a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu exista "crestini ca la carte". Exista crestini adevarati, si crestini fatarnici. Am o mana de crestini prieteni, oameni "open mind", care nu se feresc sa discute vis a vis religie acceptand si alte opinii, cautand sa inteleaga ce si cum.
Cred ca te referi strict doar la ce observi pe site, sau la TV. Te asigur ca exista crestini adevarati, chiar daca sunt extrem de putini.

Răspuns utilizator avertizat
| Vladuthz a răspuns (pentru lolosaurus):

E amuzant ca eu i-am aratat unui crestin deuteronom 13:6, si a inceput din omul calm care era sa tipe in gura mare,, LASA-MA IN PULA MEA IN PACE!"(de 3ori), si chiar a inceput sa se inroseasca la fata, si de aici am tras o concluzie, religia e clar o metoda de indoctrinare si patrunde pe sub mintile celor mai indoctrinati si ii controleaza. De altfel chiar si cel mai linisititi crestini ar fi in stare sa omoare in numele religiei. Prietenul asta al meu caruia i-am aratat acel pasaj, este de altfel cel mai linistit om pe care-l cunosc, merge in fiecare duminica la biserica, nu bea, nu fumeaza, nu injura, etc, dar domnule sa vezi in ce fel s-a transformat atunci cand i-am aratat, doamne fereste chiar m-am speriat straight face laughing.

| unbaiatanonim explică (pentru Vladuthz):

Religia se afla adanc plantata in structura de personalitate a indoctrinatului. Mie mi-a luat cateva luni sa rup "sigiliul". E foarte greu sa scapi de indoctrinare, si cu cat imbatranesti, cu atat mai greu e. Eu am devenit ateu la 14 ani si cateva luni.

| Kaleo a răspuns (pentru iKronstadt):

Ia lamureste-ne, domnule, dumneata! Uimeste-ne! Care sunt intelesurile acelea profunde care pot asocia cele doua notiuni?

| martzian a răspuns (pentru iKronstadt):

"Cand o sa intelegi insemnatatea cuvintelor puse intre ghilimele" Nici eu nu am inteles. Esti bun sa imi explici?

| martzian a răspuns (pentru lolosaurus):

"Tocmai ca aia care sunt crestini ca la carte nu respecta alte pareri, crestinismul fiind prin definitie intolerant. Crestini adevarati sunt aia care omoara paganii si pacatosii cu pietre". Domnule, te inseli amarnic si jignesti fara motiv.

| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

Trebuie sa stiti, cu tot respectul, ca unii nu se fac, ci chiar sunt asa cum par. happy

| martzian a răspuns (pentru Kaleo):

Nu e cazul sa raspundem cu aceeasi moneda.

| Kaleo a răspuns (pentru Vladuthz):

Erai acasa cand ai facut asta? happy

| Vladuthz a răspuns (pentru Kaleo):

Eram acasa la mine cu el, si venise vorba despre religie. Si de curiozitate l-am intrebat ce parere are dispre acele citate, si el bineinteles ca nu stia (normal ca nu stia ca doar nici n-a deschis biblia). Si tot imi zicea sa i le arat. Eu nestiind ca o sa reactioneze in halul asta, i le-am aratat.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru lolosaurus):

Dragul meu, rasul dumitale este amar si nu prevesteste nimic bun. Sa aduc niscaiva argumente? Alea se cadeau sa fie aduse de cel care acuza, nu de cel care se apara.

Dar pana la urma e ok. Nu am argument mai bun decat sa te invit sa ma cunosti (pe mine si pe cei apropiati mie) in particular. Poti veni sa vezi cu proprii ochi.

O zi buna.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru lolosaurus):

"Crestini adevarati sunt aia care omoara paganii si pacatosii cu pietre."

Reciteste-ti elucubratiile din comentariu. E chiar asa de greu? Ai dovada mai sus, totusi, pentru ca sa nu te mai chinui sa citesti pe litere...

| Kaleo a răspuns (pentru lolosaurus):

Ai vrut sa pari destept. Acum esti de rasul curcilor.

Mai bine taceai. Dadea mai bine...

Vrei argumente? La ce? La faptul ca nu poti mai mult? E o realitate vizibila, direct observabila, nu mai are nevoie de alte dovezi.

"Chiar şi un prost ar trece de înţelept dacă ar tăcea, şi de priceput dacă şi-ar ţine gura" (Proverbe 17)

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

Stii ca nu e vina lui si nici a altora asemenea. E vina ta... E vina noastra, ca ne pierdem vremea cu imberbii ca cei din Ferentari, chiulind de la scoala, cu pantofi de lac si pantaloni mustar, mustacioara la baza buzei si fara dintii din fata. No ofence pentru cei care, apartinand descrierii, fac o munca cinstita si nu pierd vremea la internet cafe-uri. laughing
Ignora-l fara regrete!

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru lolosaurus):

Va rog sa ma cautati peste un an -doi. Va raspund atunci, daca mai sunt prin preajma. happy

| martzian a răspuns (pentru Kaleo):

Eu nu i-as raspunde chiar cu aceeasi moneda, desi uneori pare tentant, vazand ca e loc. happy

| martzian a răspuns (pentru lolosaurus):

"Asa ii indeamna zeul in biblie." Ne arati si unde?

"E chiar asa de greu?" Nu e greu, e chiar imposibil, pentru ca Dumnezeu nu le cere crestinilor sa faca asa ceva. Faci o mare confuzie, probabil pentru ca asculti la altii si nu cercetezi singur.

Dovada ca jignesti ti-am dat-o. Dovada ca te inseli ti-o pot trimite prin posta (are cateva sute de pagini). Se gaseste si gratis pe net...

Mai doresti si altceva? Daca da, va trebui sa folosesti si cuvinte, poate sa iti imbogatesti vocabularul, pentru ca nu sunt capabil sa ghicesc ce e in mintea ta, probabil nedormita suficient azi noapte. laughing

| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

Succes in lupta cu morile de vant, atunci! laughing

Individul nu poate, dar nici nu vrea! Nu are nimic de pierdut, in afara de timp (ca stima nu are). Scopul lui este sa ii insulte pe cei cu multi ani si multa carte peste el si care, cel mai probabil, i-ar putea oferi adevarate lectii de viata si chiar un loc de munca, atata de necesar.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru lolosaurus):

Inclin sa le dau dreptate celor dinaintea mea, nu in ceea ce priveste jignirile, ci legat de capacitatea dumitale de a pricepe. Probabil vrei sa reiei o discutie mai veche, despre Vechiul Legamant, Noul Legamant si principiile care se aplica in fiecare caz.

Versetele din Vechiul Testament incriminate NU sustin teoria dumitale. Ele fac parte din Vechiul Legamant, cel dintre Dumnezeu si poporul evreu. Ele au valoare inestimabila in a ne arata cata nevoie avem de jertfa lui Hristos, in ideea in care ne este imposibil sa tinem fara cusur legea divina. Crestinii (gr. Christianus) au aparut mult mai tarziu, dupa ce Mesia s-a intrupat.
Acum, chiar a venit Isus cu un nou legamant? La ce se refera el? Cum se explica asta? A anulat Dumnezeu legea lui Moise? Reiau comentariul meu pe aceeasi tema, de la o alta postare, transformat intre timp in articol pe unul dintre blogurile mele, ca sa te dumiresti, dar si ca sa nu iti sucesti mainile cautand:
_________________________

M-am trezit apostrofat de un nene (pe TPU), care îmi atrăgea atenția, cu superioritate, că legile din Vechiul Testament sunt obligatorii pentru noi, creștinii (inclusiv tăierea împrejur), ca urmare a cuvintelor Domnului Isus din Matei 5:17 ("Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc").

Tot domnul în cauză, adăuga:
"Eu unul am fost sătul de atâtea aberații proferate în numele lui Dumnezeu și am renunțat la creștinism".

Din păcate sunt prea mulți astfel de oameni care, dezamăgiți de creștini și amăgiți de pseudo-cercetătorii de ocazie, renunță făra măcar a cerceta cum se cuvine. Redau în cele ce urmează, răspunsul meu pentru acest om, dar și pentru toți cei ce își pun, la rându-le, aceeași întrebare.

De acord cu distinsul user asupra faptului că, dacă scoatem versetul din context si din imaginea de ansamblu a Scripturii, totul devine foarte neclar și contraductoriu. Aici Isus ne spune că nu a venit să strice Legea, dar, în altă situatie El însuși anulează anumite percepte din Vechiul Testament (ex. declarând că toată mâncarea este curată – Marcu 7:19). Repet cuvântul folosit în discuția de pe cunoscutul site, doar "aparent" Isus se contrazice, pentru că, în realitate, lucrurile stau cu totul diferit. Orice om cu capul pe umeri își va da seama cât de absurd ar fi să credem că Isus ne-ar cere să ținem Legea, cu toate regulile, ritualurile și practicile ei.

Hai, dar, sa vedem ce spune versetul incriminat: "…am venit nu să stric, ci să implinesc." (Matei 5:17b). Știm prea bine ce înseamnă că El nu vrea să strice, dar oare ce reprezintă faptul că vrea să și "împlinească" această Lege? Cuvantul, în greacă, folosit pentru "a împlini", este "πληροω" și s-ar traduce prin "a completa", a se adăuga ceva care lipsea mai înainte.

Wow, se schimbă perspectiva, nu-i așa?

Acum, vom zice, chiar era nevoie de asta? Da! Face parte din planul lui Dumnezeu.

De unde putem ști noi că este conform cu Legea din vechime? Vechiul Testament ne anunța profetic, cu foarte mulți ani în urma acestui episod, că legamantul cel vechi va fi înlocuit de unul mai bun ("completat", cum spune Isus, pentru a ajunge la "πληρωμa " – la deplinătate)! În Ieremia, la cap. 31:31-35, este scris: „Iată, vin zile, zice Domnul, când voi face cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda un legămant nou. Nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinții lor, în ziua când i-am apucat de mână să-i scot din țara Egiptului, legământ pe care l-au călcat, măcar că aveam drepturi de soț asupra lor, zice Domnul. Ci iată legămantul pe care-l voi face cu casa lui Israel după zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor; și Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. Niciunul nu va mai învăța pe aproapele său pe fratele său zicând: „Cunoaște pe Domnul!", ci toți Mă vor cunoaște, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul; căci le voi ierta nelegiuirea și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor."

Dacă citim acum, în lumina celor de mai sus, continuarea a ceea ce afirmă Isus în Matei 5 (de la versetul 20 și mai departe), vom începe să realizăm că totul face sens și se leagă. Nu mai vorbim doar de niște legi seci și tinute de teamă, ci de o Lege supremă a dragostei, care se rezumă prin "Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toata inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău și pe aproapele tău ca pe tine însuți. Căci în cele doua se cuprind legea și proorocii." (parafrazez din Matei 22:33-40)

Această realitate a legământului celui nou este confirmată și in Noul Testament (Evrei 8:12-13): "Pentru că le voi ierta nelegiuirile și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele şi faradelegile lor." Prin faptul că zice: „un nou legamant", a mărturisit ca cel dintâi este vechi; iar ce este vechi, ce a îmbătrânit, este aproape de pieire."
___________________________________________

Te incurajezi sa citesti versetul din Noul Testament si sa intelegi ce spune de fapt, nu sa tragi concluzii pripite.

Atata timp cat luati cu cut and paste de la altii, nu te astepta sa pricepi ceva. Biblia se studiaza, nu se cauta versete scoase din context pe Google.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru lolosaurus):

"Ce iau din cut&paste de la altii, ha?" - Cu cut and paste luati lucruri care macar mai au logica, chiar daca nedocumentate. Ce debitati dumneavoastra e varza. laughing Nu cred ca mai merita discutia, v-ati dat singur raspunsul...

| Kaleo a răspuns (pentru lolosaurus):

laughing Sper ca recitesti ce scrii! Cum e cand realizezi ca te incurci in explicatii, desi stai atata pe Google? happy

| Kaleo a răspuns (pentru lolosaurus):

Te-ai infierbantat cumva? Tu esti individul de care vorbeam! happy Si ma bucur ca ai continuat sa raspunzi, pentru ca nu mai trebuie sa explic eu de ce. laughing

| martzian a răspuns (pentru lolosaurus):

„Da-le, nu inseamna ca are si vreo logica sau vreo relevanta la subiect ce bati tu campii." Poate iti reamintesti si tu subiectul...

„De fapt eu nu vreau, eu am dat o afirmatie pentru cineva care mai avea cat de cat habar pe ce lume traieste, nu pentru cretini care sa se bage si ei in gura lupului si apoi sa nu mai scap de ei." De fapt ai dat o afirmatie ilegala si fara pic de bun simt, neprobata si apoi ai incercat sa ceri „dovezi" ca te inseli. Faptul ca jignesti iti indica si limitarile in argumentatie, dincolo de chiulul de la orele de logica (apropo, nu ai legatura intre cauza si efect, ca mai toti cei ce nu citesc nimic in afara de google.

„In a ne arata cat de primitiv, barbar si paduchios e zeul vostru." Apropo de limite, mai vrei si alte dovezi?

„Daca au adoptat VT, ce conteaza ca au aparut mai tarziu ca denumire?" In studierea Scripturii, conteaza catre cine se adreseaza un mesaj sau altul, contextul, dar si alte elemente la care te crezi expert, dar nu esti (ex. limba in care a fost scris textul).

„πληροω fill, make full, fulfill, make come true, bring about, accomplish Wow, e usor sa interpretam cum ne convine, nu-i asa?" Vrei sa ma insotesti la un profesor de greaca veche, sa ne ajute sa interpretam textul? Faci pe desteptul cu copiute de pe google? laughing

„Tu vezi ce scrie aici?" Nu numai ca vad, dar ti-am oferit si explicatia, pe care nu ai putut-o intelege.

Domnule, esti ignorat, dar nu din cauza ca esti ignorant ci din motive ce tin de un mininum de bun simt. Nu ma deranjeaza argumentatia, atata timp cat am in fata un om inteligent si educat. Dar dumneata, din lipsa de argimente logice, biblice, istorice, stiintifice, insulti. Si asta este inacceptabil.

| martzian a răspuns (pentru Kaleo):

Asta i-am zis si eu. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru lolosaurus):

Bla bla bla... Vezi ca vine vara. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru lolosaurus):

E bine ca ai mai iesit si tu din casa, sa verifici nu de alta. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru lolosaurus):

Lasa ma, copile, ca nu e deloc urat in natura! Ai si tu nevoie sa mai iesi pe camp din vreme in vreme. Te asigur ca nu e nimic penibil in asta... tongue

| Kaleo a răspuns:

Daca nu versi si o lacrima, tot degeaba, eminenta trista si plina de neuroni de carton. laughing

| Kaleo a răspuns:

Ti s-au terminat drogurile de transpiri asa pe internet si te iei ca prostu de lume? Lasa, ba, ca il iei altadata (bacu'), cand o face plopu mere... Acu esti ocupat cu rata de sub perna!

Stii ca totul are o limita? Norocul tau ca prostia nu e "totul". Te-ai scos. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru lolosaurus):

"Corect, prostia nu are limita. Motiv pentru care mi-o servesti mereu si mereu, fara sa-i pui capat." Macar recunosti. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| roxaa15 a răspuns:

Pe cuvantu tau? da ce rasa e ateismu? sau nu sti ce inseamna cuvantu rasism? pe cuvant de onoare ca nu ma cred inferioara tie, sunt convinsa ca exista atei mai destepti ca mine dar nu esti tu ala

| unbaiatanonim explică (pentru roxaa15):

Nu cred ca intelegi sensul cuvantului rasism intre ghilimele. Nu are rost sa imi bat capul cu tine, du-te pe la manastire si lasa-ne.

| Kaleo a răspuns (pentru unbaiatanonim):

"Nu cred ca intelegi sensul cuvantului rasism intre ghilimele." Probabil ca nu puteti explica nici macar ghilimelele, daramite notiunea.

| unbaiatanonim explică (pentru Kaleo):

Mai pe scurt, suntem discriminati.

| Kaleo a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Aha, iar asta va transforma in "rasa"?

| Vladuthz a răspuns (pentru Kaleo):

Si el in general cand mai eram grupul de prieteni, tot asa cand venea vorba de o tema religiosa el tipa si zicea ca nu crede in oamenii rationali, nu are incredere in ei, si ca se bazeaza doar pe cei care cred in dumnezeu. Chiar el mi-a marturisit ca a avut niste dubii asupra religiei, isi punea niste intrebari la care nu gasea raspuns, si cica s-a dus la un popa sa-l intrebe toate astea, si popa (un om fara o facultate si o inteligenta formata de altfel) i-a raspuns ca unele intrebari nu au raspuns si ca trebuia lasate asa. Si el asta a facut. Trist.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru Vladuthz):

Patetic.

| Vladuthz a răspuns (pentru Kaleo):

Cine eu sau el?

| Kaleo a răspuns (pentru Vladuthz):

Gandeste-te dumneata la ce s-a intamplat sau la ce nu s-a intamplat. Si alege...

| Vladuthz a răspuns (pentru Kaleo):

Eu nu mi-am imaginat ca va avea o asemenea reactie, de altfel nici nu ii mai aratam daca stiam, pana la urma el a vrut sa-i arat.

| Kaleo a răspuns (pentru lolosaurus):

"Deci i-a spus sarlatanul in fata sa creada si sa nu cerceteze, si el s-a conformat... Wooooow!" iar iti raspunzi singuri la comentarii, "lolcraft"? Asta ca sa vezi cine e penibil... happy

| raymusic5432 a răspuns:

Foarte buna intrebarea, din pacate suntem discriminati, injjurati, batjocoriti, suntem exclusi din societate ce tara crestina