| ErrorFound a întrebat:

De ce ateu? De ce religios? Argumentati.

85 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

La final viata se va rezuma printr-o singura propozitie.Care va fi ''propozitia vietii mele?''Sa traiesc cu un scop anume, sa las in urma mea o mostenire a dragostei.La urma urmelor cine e perfect? Lucrul de care sa isi aminteasca generatii de-a randul sa fie... dragostea mea.Sa las aceasta mostenire a dragostei pentru ca ''Oricine iubeste, este nascut din Dumnezeu''.

| danay72 a răspuns:

Datorita cercetarilor din Biblie dar si dovezi extrabiblice, cred in Dumnezeu, dar si faptul ca Biblia raspunde la orice intrebare.

| ErrorFound explică (pentru danay72):

Cum ar fi?
Sau..acele raspunsuri sunt corecte?
Cum explica Biblia atlantii?

| Yuruva a răspuns (pentru danay72):

Si tu chiar crezi ca raspunsurile sunt corecte?
Biblia raspunde la orice intrebare ca sa taci din gura si sa nu mai cauti/explorezi/ sa afli adevarul. E doar o metoda de manipulare a maselor.

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Nu stiu ce aveti voi cu afirmatia asta :"Biblia raspunde la orice intrebare"...

Care orice intrebare? daca exista dzeu si daca e pacat sa mintim? la astea sigur raspunde ...sunt intrebari naive.
Dar la alte intrebari cu privire la existenta si lume nu raspunde.

Imi spune ca lumea s-a creat in 6 zile si ca adam si eva au fost primii oameni.
Asa si? Nu ti se pare putin tras de par si cam science fiction? --Niste raspunsuri cat se poate de naive si copilaresti pe langa niste intrebari grandioase care rod pe orice fiinta umana? Cum a aparut omul si lumea?

Mai ganditi-va.

| danay72 a răspuns (pentru Yuruva):

Daca nu o studiezi nu o intelegi.Trebuie analizata in detaliu, pe subiecte, si o poti intelege.Eu asa am facut si cu ajutor, am inteles raspunsul la orice intrebare la care nu intelegeam rspunsul.Ca de exemplu, daca exista iad?, ce se intampla cu sufletul cand moare?, de ce permite Dumnezeu suferinta? etc.Adevarul biblic exista, important e sa-l cauti si sa il accepti.

| danay72 a răspuns (pentru Lizzu):

Primul capitol al Bibliei ne furnizează câteva detalii cu privire la unele acţiuni importante întreprinse de Dumnezeu pentru a pregăti pământul ca să fie stăpânit de om. Acest capitol nu ne furnizează toate detaliile; în timp ce îl citim, nu ar trebui să ne neliniştească gândul că acesta omite detalii pe care cititorii din vechime oricum nu le-ar fi înţeles. De exemplu, când Moise a scris acest capitol, el nu a vorbit despre alge şi bacterii microscopice. Aceste forme de viaţă au fost văzute pentru prima dată de om după inventarea microscopului, în secolul al XVI-lea. Moise nu a vorbit în mod concret nici despre dinozauri, a căror existenţă a fost stabilită prin deducţie în secolul al XIX-lea, pe baza fosilelor găsite. Însă Moise a fost inspirat să folosească cuvinte care puteau fi înţelese de către oamenii din zilele lui — iar aceste cuvinte transmiteau informaţii exacte despre crearea pământului.
În timp ce citiţi capitolul 1 din Geneza, începând cu versetul 3, veţi remarca faptul că acest capitol este împărţit în şase „zile" de creare. Unii susţin că acestea au fost zile literale de 24 de ore, ceea ce ar însemna că întregul univers şi viaţa de pe pământ au fost create în mai puţin de o săptămână! Totuşi, puteţi descoperi cu uşurinţă faptul că Biblia nu învaţă acest lucru. Cartea Geneza a fost scrisă în ebraică. În această limbă, termenul „zi" desemnează o perioadă de timp. Poate fi vorba fie de o perioadă de timp foarte lungă, fie de o zi literală de 24 de ore. Chiar şi în Geneza, despre toate cele şase „zile" se vorbeşte ca despre o perioadă de timp foarte lungă — „ziua în care Iehova a făcut pământul şi cerul" (Geneza 2:4, NW; compară cu 2 Petru 3:8). Cert este că Biblia dezvăluie faptul că „zilele", sau erele de creare, sunt formate din mii de ani.
O persoană poate să înţeleagă acest lucru din ceea ce spune Biblia referitor la a şaptea „zi". Pentru fiecare dintre primele şase „zile", relatarea se încheie cu cuvintele: „A fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi" şi aşa mai departe. Totuşi, aceste cuvinte nu le veţi găsi în încheierea relatării despre a şaptea „zi". În plus, în secolul întâi e.n., după aproximativ 4 000 de ani de istorie, Biblia a arătat că cea de-a şaptea „zi" de odihnă continuă (Evrei 4:4–6). Aşadar, cea de-a şaptea „zi" reprezintă o perioadă formată din mii de ani, de unde putem deduce în mod logic că la fel stau lucrurile şi cu primele şase „zile".
Apoi despre primii oameni:
„Ştiinţa susţine acum ceea ce majoritatea marilor religii predică de mult: Fiinţele umane din toate rasele descind din unul şi acelaşi prim om." — Heredity in Humans, de Amram Scheinfeld (Philadelphia şi New York, 1972), p. 238.
„Relatarea biblică despre Adam şi Eva, tatăl şi mama întregului neam omenesc, a spus cu secole în urmă acelaşi adevăr pe care ştiinţa l-a demonstrat astăzi: că toate popoarele pământului sunt o singură familie şi au origine comună." — The Races of Mankind, de Ruth Benedict şi Gene Weltfish

| danay72 a răspuns (pentru ErrorFound):

Primul capitol al Bibliei ne furnizează câteva detalii cu privire la unele acţiuni importante întreprinse de Dumnezeu pentru a pregăti pământul ca să fie stăpânit de om. Acest capitol nu ne furnizează toate detaliile; în timp ce îl citim, nu ar trebui să ne neliniştească gândul că acesta omite detalii pe care cititorii din vechime oricum nu le-ar fi înţeles. De exemplu, când Moise a scris acest capitol, el nu a vorbit despre alge şi bacterii microscopice. Aceste forme de viaţă au fost văzute pentru prima dată de om după inventarea microscopului, în secolul al XVI-lea. Moise nu a vorbit în mod concret nici despre dinozauri, a căror existenţă a fost stabilită prin deducţie în secolul al XIX-lea, pe baza fosilelor găsite. Însă Moise a fost inspirat să folosească cuvinte care puteau fi înţelese de către oamenii din zilele lui — iar aceste cuvinte transmiteau informaţii exacte despre crearea pământului.
Înainte ca Creatorul să facă să apară uscatul în a treia „zi" de creare, el a ridicat o parte din ape. Drept rezultat, pământul a fost înconjurat de un strat de vapori de apă. Relatarea antică nu descrie mecanismele folosite, şi nici nu este nevoie de acest lucru. Însă Biblia îndreaptă atenţia asupra întinderii dintre apele de deasupra şi cele de pe suprafaţa pământului. Ea o numeşte cer. Chiar şi astăzi, oamenii folosesc acest termen cu privire la atmosferă, locul unde zboară păsările şi avioanele. La momentul potrivit, Dumnezeu a umplut această atmosferă cu un amestec de gaze indispensabile vieţii.
Totuşi, în timpul „zilelor" de creare, nivelul apelor a scăzut, astfel încât a apărut uscatul. Folosind, probabil, forţele geologice care şi acum determină deplasarea plăcilor tectonice ale pământului, se pare că Dumnezeu a împins în sus dorsalele suboceanice pentru a forma continente. În urma acestui proces, deasupra nivelului apei s-a format uscatul, iar dedesubt, bazinele oceanice adânci, pe care acum oceanografii le marchează pe hărţi şi le studiază cu pasiune (compară cu Psalmul 104:8, 9). După formarea uscatului a avut loc un alt eveniment extraordinar. Astfel putem citi următoarele: „Şi Dumnezeu a zis: «Pământul să producă vegetaţie, plante cu sămânţă, pomi roditori care să facă rod după specia lor şi care să aibă în ei sămânţa lor pe pământ.» Şi aşa a fost". — Geneza 1:11

| ErrorFound explică (pentru danay72):

Tot nu se explica diferitele specii de oameni de-a lungul timpului...Homo erectus/homo sapiens/homo habilis/si atlantii(acele schelete uriase).
Sa nu comentezi ca noi suntem homo sapiens(mare greseala).

| ErrorFound explică (pentru Lizzu):

Stai ma ca apare acum volumul 2 din Biblie. laughing

| danay72 a răspuns (pentru ErrorFound):

Oamenii de ştiinţă prezintă ultimele „stadii" ale „evoluţiei omului" ca pe o trecere de la Homo habilis la Homo erectus şi apoi la Homo sapiens, sau „omul modern". Potrivit oamenilor de ştiinţă, două fosile descoperite în Kenya la mică distanţa una de alta dezvăluie că cele două specii, Homo habilis şi Homo erectus, despre care se credea că reprezintă strămoşii omului, au trăit în acelaşi timp. „Coexistenţa acestor două specii face improbabilă teoria potrivit căreia Homo erectus ar fi evoluat din Homo habilis", afirmă paleontologa Meave Leakey.

| ErrorFound explică (pentru danay72):

laughing Ti-am zis sa nu faci astfel de greseli. Daca ii zici asta unui biolog iti da cu cartea de anatomie-n cap. Noi (cel putin eu, pentru tine nu pot garanta), suntem Homo Sapiens sapiens, specie evoluata din homo sapiens.
Si ce? Si cainele se trage din lup si lupul exista in continuare. Problem?

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Am inteles, dar te-ai legat aici doar de zile si numarul lor.
Mai mult nu.
De aparitia lui Adam ce zici? a fost modelat el din lut sau nu? Eva a fost modelata dintr-o coasta sau nu?
-Nu ti se pare discriminare si misoginism? ca barbatul sa fie facut din lut, iar femeia sa fie mai prejos si sa fie supusa lui prin modelarea din el?

Tu crezi asta?
--Uita-te in oglinda si spune-mi, te vezi aratand ca o coasta?

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Volumul 2?
Ma bucur doar ca nu o sa mai dau banii pe el cum am dat pe primul volum, doar ca sa citesc niste romane SF.hee hee

| danay72 a răspuns (pentru ErrorFound):

Asa cum ai observat, eu am citat oameni de stiinta, nu parerea mea personala.Deci daca ei au pareri contradictorii, e clar ca aceasta idee nu e clara nici pentru ei.

| danay72 a răspuns (pentru Lizzu):

Potrivit cărţii Nanomedicine, de Robert A. Freitas jr., organismul uman este alcătuit din 41 de elemente chimice. Toate aceste elemente de bază — precum carbon, fier, oxigen — se găsesc în „ţărână". Într-adevăr, aşa cum citim în Geneza, omul este făcut „din ţărâna pământului".
Însă cum a fost posibil ca nişte componente lipsite de viaţă să fie puse laolaltă ca să formeze un om viu? Pentru a ne face o idee despre complexitatea acestui proiect, să ne gândim la una dintre cele mai sofisticate maşinării inventate vreodată: naveta spaţială realizată de NASA. Această minune tehnologică are 2, 5 milioane de componente! Echipelor de ingineri le-au trebuit ani de zile să o proiecteze şi să o asambleze. Cât despre organismul uman, acesta este alcătuit din 7 x 1027 atomi, 100 x 1012 celule, zeci de organe şi cel puţin nouă sisteme. Cum a apărut această „maşinărie" biologică cu o structură impresionantă, uimitor de complexă? Din pură întâmplare sau graţie unui proiect inteligent?
Mai mult, ce anume dă viaţă omului? De unde provine scânteia vieţii? Savanţii mărturisesc că nu au răspuns la această întrebare. În fond, nici nu au căzut de acord asupra unei definiţii a vieţii. Pentru cei ce acceptă ideea existenţei unui Creator, concluzia e evidentă: Sursa vieţii este Dumnezeu.
Dar ce putem spune despre afirmaţia Genezei că Eva a fost făcută dintr-o coastă a lui Adam? (Geneza 2:21–23) Înainte de a conchide că şi această parte a relatării este legendă sau ficţiune, să luăm în calcul următoarele: În ianuarie 2008, cercetătorii din California (SUA) au clonat primii embrioni umani din celule adulte de epidermă. De fapt, folosind tehnici similare, specialiştii au reuşit să cloneze cel puţin 20 de animale, cel mai cunoscut dintre ele fiind oaia Dolly, clonată în 1996 din glanda mamară a unei oi adulte.
Rămâne de văzut la ce vor duce aceste experimente. Însă e cât se poate de logic să ne întrebăm: Dacă oamenii pot folosi material biologic de la un organism pentru a produce altul de acelaşi fel, oare Creatorul Atotputernic nu a putut crea un om din material biologic luat de la alt om? Este demn de remarcat că medicii obişnuiesc să folosească în chirurgia reconstructivă ţesut osos prelevat din coaste datorită capacităţii lui de a se regenera şi de a se înlocui.
Deci, cred in creatie si in textul biblic.

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Danay72..scrii prea mult.
Postarile de copy-paste la mine nu au efect.
Ti-am cerut in trecut si iti cer si acum, inca o data, sa-mi argumentezi cu cuvinte si pareri proprii, PROPRII. Si nu-mi trebuie mai mult.

Sincera sa fiu, nu am citit tot ce ai copiat aici ca reply la intrebarea mea.
--Cand cineva te intreaba ceva, inseamna ca vrea si e curios sa-ti afle propria ta parere cu privire la subiect si nu parerile unor necunoscuti copiate din alte articole ..nu ma intereseaza parerea acestora!

E lipsa de respect copy-paste-ul asta, pe bune. Nici nu ma mai obosesc sa te mai intreb alta data, e in zadar si e extenuant.

O zi buna.

| danay72 a răspuns (pentru Lizzu):

Tu m-ai intrebat, eu ti-am adus argumente la intrebarile tale, iar eu cred in totalitate tot ceea ce ti-am scris, ca tu nu vrei sa accepti sau intrebi fara sa te intereseze sa afli raspunsul, asta e altceva.Si eu iti doresc o zi frumoasa.

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Nu ocoli cuvintele mele.
Nu am spus ca nu ma intereseaza raspunsul pentru ca altfel nu mai intrebam, logic nu?
Am spus ca ma intereaza raspunsul TAU si nu al oamenilor de stiinta sau ce-or fi ei.

Dar lasa...

| ErrorFound explică (pentru danay72):

Ia baga tu o felie de pizza sub pat si o sa vezi ca in mai putin de o luna vor aparea bacterii(pe care nu le-ai mai avut nici odata in camera ta). Asa, din nimic.
Din ce mi-ai scris iti pot spune sigur ca Eva era retardata mintal. Si Dolly a ta a avut o malformatie a creierului, la fel ca fiecare animal/om clonat.

| ErrorFound explică (pentru Lizzu):

Ba da ia nu va mai certati pe intrebarile mele ca eu cand dau click pe notificari astept sa citesc ceva interesant, nu cearta voastra.

| ErrorFound explică (pentru danay72):

Ce oameni de stiinta ai "citat" tu ma?
Eu stiam ca atunci cand citezi pui ghilimele, dai copy-paste, probabil.
Exprimarea folosita a fost a unui copil de 14 ani, se vede clar.
Cat despre informatie, ce sa zic. Nu toti oamenii de pe net sunt savanti adevarati, asa ca data viitoare verific-o si tu.

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Imi pare rau, dar cateodata e prea de tot.
Scuza-ma.

Răspuns utilizator avertizat
| Duucu a răspuns:

Ateu - libertate
Creștin - siguranță
Acum alege tu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Duucu):

Iluzia sigurantei.

| ErrorFound explică (pentru Duucu):

Mai intrebi? varianta a.)

| RAY a răspuns:

Daca crezi ca din nimic o aparut un creator care a creat un univers din absolut nimic dai dovada de credinta din plin eu unu as alege ateismul mereu
sunt atatea religii si fiecare revendica adevarul absolut daca toate cred intr-un singur dumnezeu de ce nu se impaca?
daca dumnezeu e bun de ce a creat boli, copii nascuti cu handicap, nu pot crede intr-un dumnezeu care lasa copii bonavi nu pot crede nu ma intereseaza ce pacate ce mereu a mancat adam etc
un copil nu are voie sa simta durere la asa varsta frageda

| OnuOnulică a răspuns:

Sunt 100000 de religi pe lumea asta.Nu exista o explicatie inca.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca e imposibil sa existe zei (aici pune-l si pe yhwh).

| ErrorFound explică (pentru Mădă0611):

Yhwh=yahwe=Iisus(in nu mai stiu ce limba)

| Mădă0611 a răspuns (pentru ErrorFound):

Vise.

| ErrorFound explică (pentru Mădă0611):

Ce? Se vede ca esti crestin doar cu numele. laughing
Apropo:
Un ateu a citeste Biblia, desi nu crede.Un crestin n-a citit-o nicio data si de aceea continua sa creada. Cheers.winking

| Mădă0611 a răspuns (pentru ErrorFound):

Tu esti foarte pe langa, asa ca un crestin:
Yhwh – cel ce este
Iisus - yhwh este salvarea

Cheerswinking

| ErrorFound explică (pentru Mădă0611):

Yahwe=Iisus
yhwh>Yahwe(derivare)
Cheers!winking

| Mădă0611 a răspuns (pentru ErrorFound):

Mai cerceteaza. Yhwh e numele lui dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

App, ca tot ma plictisesc laughing Iisus vine de la Iehosua apoi Iesua, Yahve e alt personaj.

| ErrorFound explică (pentru Mădă0611):

Asa, ceva de genu. laughing

| sublime89 a răspuns:

De ce ateu? Pentru ca e de viitor laughing

| ErrorFound explică (pentru sublime89):

A, deci esti ateu doar fiindca "e la moda", nu?

| sublime89 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu, sunt ateu pentru ca asta e adevarul, iar in viitor tot mai multi isi vor da seama de asta. De aia creste numarul ateilor de la an la an si al crestinilor scade. De aia ziceam ca e de viitor, iar religia va tine de trecut.

| ErrorFound explică (pentru sublime89):

Sa speram. big grin

| Liviu a răspuns:

De ce ateu? simplu,prefer sa am propria alegere, sa nu cred in zana maseluta, sa nu am 'creieri' spalati (asa cum imi place mie sa zic) sa nu imi fie frica de vreun zeu 'superior' omu e cel mai superior si cea mai inteligenta finta, nimic nu poate fi superior omului. Omul gandeste cel mai mult, nu exista alta finta mai desteapta ca omul.

| Lizzu a răspuns:

50% atee, 50% credincioasa

--Pentru ca nu mai sunt sigura de existenta unei fiinte supreme asa cum eram. si pentru ca atunci cand e posibil ca ceva sa existe atunci este posibil si ca ceva sa nu existe.

| DcpWho a răspuns (pentru Lizzu):

Asta inseamna ca esti agnostic

| Lizzu a răspuns (pentru DcpWho):

Da,sunt agnostica de ceva timp.
Si, momentan, e bine asa.

| dragos9234 a răspuns:

Zeii sunt prea mici pentru universul meu.

| Exilee a răspuns:

Nu sunt ateu, dar nu sunt nici religios, adica nu sunt genul care sa mearga la biserica foarte des, intrucat am si defectele mele... Prefer sa fiu un simplu om, fericit, sa ma bucur de viata data de catre Creator, sa cercetez, sa culeg ceea ce este bun si folositor dintr-aceasta lume. big grin

| ErrorFound explică:

Hei, ma jignesti.big grin

| Miauti a răspuns:

Sant ateu-crestin-budist-... imi place sa detin cate putin din fiecarea laughing)

Nu mi place ideea de ateism, deoarece forma atinge pana la un anumit punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-s nici una nici alta deci mai scutit de raspuns!

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Esti illuminati. laughing Sau agnostic. rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Liber Cugetator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce creştin? Pentru că am dreptul şi libertatea să cred, am baza trăirilor mele cu Dumnezeu şi cred că există cineva dincolo de toate, adică Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa argumentez ce? de ce sant crestin? asa am ales.am fost ateu, si am devenit crestin.ma simt mai bine.mai fericit, mai bun.mai constient.mai realist si mai inteligent.

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Mai inteligent?

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

De ce ai ales crestinismul/hinduismul/islamismul in detrimentul ateismului(care nu, nu e o religie).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eror asa e ca ti-a atras atentia; mai inteligent? de fapt eu folosesc, teligent, si am pus anume sa vad reactia.ma bucur ca s-a observat.are si adresa.stie singura destinatarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eror found/nu am ales in detrimentul ateismului fiindca pot spune; doamne cred, ajuta necredintei mele.adica partea de ateu din mine e aia cu indoielile cu cercetarea cu mersul vremuriolor si descoperirile noi pe care le accept le inteleg dar nu-l exclud pe Dumnezeu niste descoperiri ale unor lucriri fenomene, legi micro-macrocosmice deja existente dupa principiul izvorului a toate ce nu le cuprindem inca si daca le-am cuprinde am vrea sa vedem izvorul si de unde.asta e imposibil erorfound deocamdata.am mari sperante in viitorul indepartat si in cine o fi train cand eu voi fi devenit deja vesnicie.

Răspuns utilizator avertizat
| OhGodWhy a răspuns:

Ce pu la me sunt cu atatea intrebari despre crestinism!

| ErrorFound explică (pentru OhGodWhy):

Am zis eu ceva de crestinism? straight face

| KaterinaРомановский a răspuns:

Nici atee, nici religioasă. De ce? Nu-mi plac extremele!

| Mareacluj a răspuns:

Cei mai multi sunt asa cum s-au nascut si cum au crescut.De ex.eu sunt ortodoxa pentru ca m-am nascut intr-o fam. de oameni ortodocsi, de asta nu invinovatesc pe nimeni pentru religia pe care o are, pentru ca cei mai multi avem religia familiei in care ne-am nascut.Insa in timpul vietii, experienta de viata ne poate face sa ne punem semne de intrebare.Asa multi renunta la religie, altii, atei, isi insusesc o religie, altii si-o schimba.Personal indiferent de influentele din familie, in prezent mi-am pastrat religia pentru ca asta e singurul mod prin care imi pot explica multe lucruri din aceasta viata.Am sa-ti dau un exemplu:acum multi ani timp de peste o luna aveam in fiecare noapte acelasi vis:ca eram copil si eram intr-o masina (remorca) plina de copii, ne indepartam de un bloc in flacari.Auzeam tiped de copil. Apoi parca ma plimbam intr-un cimitir si vedeam pe un mormand 2 trandafiri frumosi si voiam sa-i rup, dar mereu era un om in zona si imi era frica sa nu ma vada. Asa ca dadeam tarcoale mormantului, pana ma trezeam.Citeam datele persoanei inscrise pe cruce, era si o poza si stiam in vis ca e un copil ars in incendiul acela. Mai stiam ca strada pe care ne ducea masina era dintr-un orasel din Galati. Eu in Galati n-am fost niciodata. Am povestit multora si toti imi spuneau ca e un vis si visele se duc cu noaptea.Dar s-a repert aproape in fiecare seara aprox.2 luni, la fel. deja in vis incepeam sa stiu ce urmeaza. Dupa aceea nu am mai visat. Dupa cativa ani, am cunoscut (intamplator, in tren) o persoana din Galati.Lucra la evidenta populatiei.De curiozitate, l-am rugat sa ma ajute.Stiam din vis numele si data nasterii si decesului copilului. In urma cercetarilor s-a stabilit ca acel copil existase, era dintr-un orasel din Galati, murise la in jur de 4 ani intr-un incendiu si era ingropat intr-un sat din zona, unde locuiau bunicii. Am mers la el ma mormant si vreau sa-si spun ca in afara trandafirilor, mormantul era cel pe care-l visasem de multe ori cu ani in urma.Aceeasi cruce, aceeasi fotografie, aceleasi inscriptii pe cruce. Si am incercat sa-mi explic stiintific.Eu sunt o persoana f.religioasa insa sunt si foarte curioasa, vreau sa inteleg totul si incerc sa-mi explic totul.Si mi-am dat seama ca stiinta nu ma poate ajuta sa-mi explic asta, precum si alte chestii ciudate ce mi s-au intamplat. or, in conditiile in care stiinta nu poate explica totul, am ajuns la concluzia ca exista o forta care doar ea controleaza anumite lucruri iar noi nu o putem face.Asa ca, parerea mea e ca daca exista lucruri ce nu pot fi explicate de tot ce inseamna miracolul stiintei, doar religia le poate explica.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mareacluj):

Probabil ai vazut undeva stirea (ai primit imformatia) doar ca n-ai constientizat-o, dar subconstientul a inregistrat-o. De exemplu, tu acum citesti raspunsul meu si sa zicem ca in stanga sunt niste reclame pe care din obisnuinta nu le mai observi, dar sunt altele, nu cele pe care le-ai citit acum catva timp, ei, subconstientul tau le vede si ti le arata intr-un vis pe care e posibil sa-l uiti sau nu, daca nu-l uiti, o sa zici ca ai visat ceva nou cand de fapt e ceva chiar vechi.

| Mareacluj a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu,nu am vazut nici o stire nicaieri.Eu spun o chestie pe care am perceput-o personal.Cine doreste, crede, cine nu, nu

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mareacluj):

Una e sa vezi, si alta sa constientizezi (sa observi). E ca in cazul aud - ascult. Nu poti visa ceva ne n-ai vazut/auzit/simtit/gustat/mirosit, altfel orbii ar visa imagini, surzii sunete.

| ErrorFound explică (pentru Mareacluj):

Sau supranaturalul? Nu stiu, daca crezi in Dumnezeu mi se pare logic sa crezi si in fantomel/prevestitori/proorioci...etc.
Si eu am visat cu cativa ani inainte sa merg in prima tabara cu clasa numele taberei si cum arata. Si mi-am amintit cand am ajuns acolo. Da, ma rog, eu ii zic deja vu.

Si inca ceva, daca esti ateu, negi existenta oricarei divinitati, si nu-ti mai insusesti alta religie.

| Mareacluj a răspuns (pentru Mădă0611):

Fiecare cu parerea lui, nu crezi.Eu stiu ce vad si chiar daca ai visa ceva ce poate ai vazut, nu cred ca ai putea visa nici de doua ori acelasi vis, cu atat mai putin de peste 40 de ori, nu crezi? Dar, cum ti-am spus, fiecare cu parerea lui.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mareacluj):

Ziceai ca stiinta nu ti-a raspuns, nu ca as fi eu stiinta, dar ii stiu raspunsul, de aceea ti-am zis. Observ ca nu e ca nu ti-a raspuns, ci ca nu ti-a convenit raspunsul.

http://www.descopera.ro/......espre-vise vezi punctul 6, ma rog, tot articolul e interesant, dar aici despre 6 e vorba.

| KnowEverything a răspuns:

Ai pus intrebarea sa vezi de partea carei baricade esti? sau studiu de caz?

| ErrorFound explică (pentru KnowEverything):

Studiu de caz, nu ma intereseaza cum bate vantul.

| 22SWAG22 a răspuns:

De ce ateu?
Pai, Bibilia isi cam da cu parerea despre oameni, in mare parte ii critica, si mie chiar nu-mi pasa ce crede lumea cand raman blocat in veceu, asa ca...

| papys44 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu si acesta exista ai numai de castigat
Daca crezi in Dumnezeu si acesta nu exista nu ai nimic de pierdut.
Daca nu crezi in Dumnezeu si acesta exista ai piedut cam...tot
Deci mai bine esti religios decat ateu ^_^

| ErrorFound explică (pentru papys44):

Da, dar daca esti ateu si om decent in acelasi timp, Domnul/Dumnezeu/ce zeu o exista nu te va pedepsi fiindca nu ai fost un om rau.
Dar daca exista un alt zeu, si nu Dumnezeu, acesta te va pedepsi mult mai rau ca ai crezut in concurenta si nu in el decat daca nu te intereseaza.
Stiu Pariul lui Pascal si alte 3 variante ale acestuia.winking

| Lizzu a răspuns (pentru papys44):

"Daca nu crezi in Dumnezeu si acesta exista ai piedut cam...tot"

--Serios? Pai cum? Aici,vrand-nevrand, il faci razbunator pe dumnezeul in care crezi. Il consideri razbunator,malitios si tiran.
Dzeu te-a creat ca sa alegi. Asta in conceptia voastra,nu?
Deci, daca ti-a dat liber arbitru si tu ai ales o alta cale decat sa crezi, atunci acea cale te duce la smoala?

Deci dzeu e mincinos, iti da liber arbitru si iti spune ca esti liber dar apoi, te judeca si-ti rade in fata spunandu-ti ca te-a pacalit si era un test, nu? straight face mhhm.
Frumos.

| papys44 a răspuns (pentru Lizzu):

Can am scris "cam...tot" a vrut sa se inteleaga o viata fericita, cu pocainta.

| DcpWho a răspuns:

De ce ateu? Deoarece Biserica manipuleaza! Suntem atat de necivilizati incat avem nevoie de Dumnezeu pentru a impune niste norme morale. Nu putem face fapte bune doar pentru a fi multumiti noi! Crestinii fac fapte bune pentru a-l multumi pe Dumnezeu. Si daca Dumnezeu exista (varianta Crestin-Ortodoxa) asta ar insemna ca toti oamenii care apartin altei religii ajung in iad? Sa ridicam un pic capul, raportati-va la Univers... Biblia nu poate justifica descoperirile stiintifice. Nu suntem centrul universului, suntem o infima parte. Si daca mai doriti mai argumtez.

| Lizzu a răspuns (pentru DcpWho):

Imi place cum gandesti.

| ErrorFound explică (pentru DcpWho):

Chiar te rog.