| ErrorFound a întrebat:

De ce ateu? De ce religios? Argumentati.

85 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Sunt 100000 de religi pe lumea asta.Nu exista o explicatie inca.

| sublime89 a răspuns:

De ce ateu? Pentru ca e de viitor laughing

| 22SWAG22 a răspuns:

De ce ateu?
Pai, Bibilia isi cam da cu parerea despre oameni, in mare parte ii critica, si mie chiar nu-mi pasa ce crede lumea cand raman blocat in veceu, asa ca...

| ErrorFound explică (pentru sublime89):

A, deci esti ateu doar fiindca "e la moda", nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-s nici una nici alta deci mai scutit de raspuns!

| sublime89 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu, sunt ateu pentru ca asta e adevarul, iar in viitor tot mai multi isi vor da seama de asta. De aia creste numarul ateilor de la an la an si al crestinilor scade. De aia ziceam ca e de viitor, iar religia va tine de trecut.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca e imposibil sa existe zei (aici pune-l si pe yhwh).

| Mareacluj a răspuns:

Cei mai multi sunt asa cum s-au nascut si cum au crescut.De ex.eu sunt ortodoxa pentru ca m-am nascut intr-o fam. de oameni ortodocsi, de asta nu invinovatesc pe nimeni pentru religia pe care o are, pentru ca cei mai multi avem religia familiei in care ne-am nascut.Insa in timpul vietii, experienta de viata ne poate face sa ne punem semne de intrebare.Asa multi renunta la religie, altii, atei, isi insusesc o religie, altii si-o schimba.Personal indiferent de influentele din familie, in prezent mi-am pastrat religia pentru ca asta e singurul mod prin care imi pot explica multe lucruri din aceasta viata.Am sa-ti dau un exemplu:acum multi ani timp de peste o luna aveam in fiecare noapte acelasi vis:ca eram copil si eram intr-o masina (remorca) plina de copii, ne indepartam de un bloc in flacari.Auzeam tiped de copil. Apoi parca ma plimbam intr-un cimitir si vedeam pe un mormand 2 trandafiri frumosi si voiam sa-i rup, dar mereu era un om in zona si imi era frica sa nu ma vada. Asa ca dadeam tarcoale mormantului, pana ma trezeam.Citeam datele persoanei inscrise pe cruce, era si o poza si stiam in vis ca e un copil ars in incendiul acela. Mai stiam ca strada pe care ne ducea masina era dintr-un orasel din Galati. Eu in Galati n-am fost niciodata. Am povestit multora si toti imi spuneau ca e un vis si visele se duc cu noaptea.Dar s-a repert aproape in fiecare seara aprox.2 luni, la fel. deja in vis incepeam sa stiu ce urmeaza. Dupa aceea nu am mai visat. Dupa cativa ani, am cunoscut (intamplator, in tren) o persoana din Galati.Lucra la evidenta populatiei.De curiozitate, l-am rugat sa ma ajute.Stiam din vis numele si data nasterii si decesului copilului. In urma cercetarilor s-a stabilit ca acel copil existase, era dintr-un orasel din Galati, murise la in jur de 4 ani intr-un incendiu si era ingropat intr-un sat din zona, unde locuiau bunicii. Am mers la el ma mormant si vreau sa-si spun ca in afara trandafirilor, mormantul era cel pe care-l visasem de multe ori cu ani in urma.Aceeasi cruce, aceeasi fotografie, aceleasi inscriptii pe cruce. Si am incercat sa-mi explic stiintific.Eu sunt o persoana f.religioasa insa sunt si foarte curioasa, vreau sa inteleg totul si incerc sa-mi explic totul.Si mi-am dat seama ca stiinta nu ma poate ajuta sa-mi explic asta, precum si alte chestii ciudate ce mi s-au intamplat. or, in conditiile in care stiinta nu poate explica totul, am ajuns la concluzia ca exista o forta care doar ea controleaza anumite lucruri iar noi nu o putem face.Asa ca, parerea mea e ca daca exista lucruri ce nu pot fi explicate de tot ce inseamna miracolul stiintei, doar religia le poate explica.

| danay72 a răspuns:

Datorita cercetarilor din Biblie dar si dovezi extrabiblice, cred in Dumnezeu, dar si faptul ca Biblia raspunde la orice intrebare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mareacluj):

Probabil ai vazut undeva stirea (ai primit imformatia) doar ca n-ai constientizat-o, dar subconstientul a inregistrat-o. De exemplu, tu acum citesti raspunsul meu si sa zicem ca in stanga sunt niste reclame pe care din obisnuinta nu le mai observi, dar sunt altele, nu cele pe care le-ai citit acum catva timp, ei, subconstientul tau le vede si ti le arata intr-un vis pe care e posibil sa-l uiti sau nu, daca nu-l uiti, o sa zici ca ai visat ceva nou cand de fapt e ceva chiar vechi.

| Mareacluj a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu,nu am vazut nici o stire nicaieri.Eu spun o chestie pe care am perceput-o personal.Cine doreste, crede, cine nu, nu

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mareacluj):

Una e sa vezi, si alta sa constientizezi (sa observi). E ca in cazul aud - ascult. Nu poti visa ceva ne n-ai vazut/auzit/simtit/gustat/mirosit, altfel orbii ar visa imagini, surzii sunete.

| ErrorFound explică (pentru danay72):

Cum ar fi?
Sau..acele raspunsuri sunt corecte?
Cum explica Biblia atlantii?

| ErrorFound explică (pentru Mareacluj):

Sau supranaturalul? Nu stiu, daca crezi in Dumnezeu mi se pare logic sa crezi si in fantomel/prevestitori/proorioci...etc.
Si eu am visat cu cativa ani inainte sa merg in prima tabara cu clasa numele taberei si cum arata. Si mi-am amintit cand am ajuns acolo. Da, ma rog, eu ii zic deja vu.

Si inca ceva, daca esti ateu, negi existenta oricarei divinitati, si nu-ti mai insusesti alta religie.

| ErrorFound explică (pentru Mădă0611):

Yhwh=yahwe=Iisus(in nu mai stiu ce limba)

| Mădă0611 a răspuns (pentru ErrorFound):

Vise.

| ErrorFound explică (pentru sublime89):

Sa speram. big grin

| ErrorFound explică (pentru Mădă0611):

Ce? Se vede ca esti crestin doar cu numele. laughing
Apropo:
Un ateu a citeste Biblia, desi nu crede.Un crestin n-a citit-o nicio data si de aceea continua sa creada. Cheers.winking

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Esti illuminati. laughing Sau agnostic. rolling on the floor

| Mădă0611 a răspuns (pentru ErrorFound):

Tu esti foarte pe langa, asa ca un crestin:
Yhwh – cel ce este
Iisus - yhwh este salvarea

Cheerswinking

| ErrorFound explică (pentru Mădă0611):

Yahwe=Iisus
yhwh>Yahwe(derivare)
Cheers!winking

| Mareacluj a răspuns (pentru Mădă0611):

Fiecare cu parerea lui, nu crezi.Eu stiu ce vad si chiar daca ai visa ceva ce poate ai vazut, nu cred ca ai putea visa nici de doua ori acelasi vis, cu atat mai putin de peste 40 de ori, nu crezi? Dar, cum ti-am spus, fiecare cu parerea lui.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ErrorFound):

Mai cerceteaza. Yhwh e numele lui dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mareacluj):

Ziceai ca stiinta nu ti-a raspuns, nu ca as fi eu stiinta, dar ii stiu raspunsul, de aceea ti-am zis. Observ ca nu e ca nu ti-a raspuns, ci ca nu ti-a convenit raspunsul.

http://www.descopera.ro/......espre-vise vezi punctul 6, ma rog, tot articolul e interesant, dar aici despre 6 e vorba.

| RAY a răspuns:

Daca crezi ca din nimic o aparut un creator care a creat un univers din absolut nimic dai dovada de credinta din plin eu unu as alege ateismul mereu
sunt atatea religii si fiecare revendica adevarul absolut daca toate cred intr-un singur dumnezeu de ce nu se impaca?
daca dumnezeu e bun de ce a creat boli, copii nascuti cu handicap, nu pot crede intr-un dumnezeu care lasa copii bonavi nu pot crede nu ma intereseaza ce pacate ce mereu a mancat adam etc
un copil nu are voie sa simta durere la asa varsta frageda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Liber Cugetator.

| dragos9234 a răspuns:

Zeii sunt prea mici pentru universul meu.

| Lizzu a răspuns:

50% atee, 50% credincioasa

--Pentru ca nu mai sunt sigura de existenta unei fiinte supreme asa cum eram. si pentru ca atunci cand e posibil ca ceva sa existe atunci este posibil si ca ceva sa nu existe.

| Yuruva a răspuns (pentru danay72):

Si tu chiar crezi ca raspunsurile sunt corecte?
Biblia raspunde la orice intrebare ca sa taci din gura si sa nu mai cauti/explorezi/ sa afli adevarul. E doar o metoda de manipulare a maselor.

| Duucu a răspuns:

Ateu - libertate
Creștin - siguranță
Acum alege tu.