| floricicasuava a întrebat:

De ce au fost alese doar 4 evanghelii dintre zecile existente?

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru Ionut1492):

Stim cine le-a scris.
https://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/esp_sociopol_piso02b.htm

Noul testament este pur fictiv, in afara de unele persoane istorice mentionate in povesti, printre care Pontiu Pilat si Irodienii. Crestinismul a fost inventat cu scopul primar de a distruge Imperiul Roman. NT a fost scris in greaca pentru ca a fost scris de o familie greaca evreiasca.

| Qasim a răspuns:

Pentru ca doar acelea sunt in conformitate cu doctrina ortodoxilor. Cele care sustineau adevarul si erau in conformitate cu celelalte scripturi sunt pitite bine pe undeva si nu sunt aratate lumii, pentru a ii tine in starea de naivitate si in intunericul care se afla. Autorii evangheliilor sunt anonimi, se presupune ca au fost de unul sau altul, de aceea sunt numite evanghelia dupa Matei, Luca si nu evanghelia lui Matei, lui Luca. Ai prins-o?

| milan9 a răspuns:

Nu au fost zeci... Au mai fost doar vreo cateva, DAR FALSE. Evreii probabil si-au dat ca doar persecutia directa la impotriva crestinismului nu este suficienta. Au suplimentat cu texte false menite sa dezbine sa creeze segregari... sad

| SG1995 a răspuns (pentru milan9):

Spui tampeni, nu evrei au scris lucrariie gnostice, ci anumite secte oculte de origine greaca, care au preluat doctrine mozaice si crestine.

| xerxes1 a răspuns:

Biserica a distrus si a denigrat scrierile care nu erau de acord cu viziunea ei limitata.
Unele sunt ciudate, dar altele sunt interesante.

http://strainisicalatori.blogspot.ro/p/apocrife.html

| danut a răspuns:

Evangheli sunt doar patru dar au mai fost scrise carti in acea perioada, nu au fost alese deoarece se refereau strict la evenimente de importanta locala sau erau adresate doar unor persoane din acele timpuri fara a avea vreo relevanta in privinta CANONULUI CRESTIN, ca de exemplu epistola scrisa de cele doua fete ale lui Filip. Deci Evenghelile au fost alese pentru insemnatatea in privinta CREDINTEI CRESINE.
Pentru a intelege de ce au fost alese cele patru EVANGHELII trebuie sa stiti ce inseamna cuvantul EVANGHELIE iar scriitori acestora sunt persoane CUNOSCUTE si de renume ale vremii. Pot fi studiate fara probleme si celelalte carti dar nu sunt importante pentru credinta crestina.

| Nilsson a răspuns:

Deoarece, banuiesc si eu, la o analiza atenta, evangheliile apocrife pot fi dovedite ca fiind falsuri.
Uite un articol despre evanghelia dupa Iuda de exemplu care are o nota discordanta fata de celelalte:

https://semneletimpului.ro/social/evanghelia-dupa-iuda-si-scriptura.html

| danay72 a răspuns:

Ele sunt autentice, de inspirație divină, iar cel care a ales ca ele sa faca parte din Biblie, este Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

N 20 Decembrie | danay72 a răspuns:
Ele sunt autentice, de inspirație divină, iar cel care a ales ca ele sa faca parte din Biblie, este Dumnezeu.

minciuni,dumnezeu nu a venit pe pamant sa spuna,evanghelia x e ok iar y nu e ok,noul testament a fost scris dupa moartea lui iisus, nu de catre martori oculari, si de catre autori anonimi, asa ca nu e nici o inspiratie divina si doar fantezii umane, basme atat

| Petrovic a răspuns:

Pentru ca doar ele erau scrise exact așa cum s-au întâmplat lucrurile.