| mentholinks a întrebat:

De ce au simtit oamenii nevoia sa-l inventeze pe Dumnezeu? Nu era mai bine cu mai multi zei? Ma gandesc ca asa aveam mai multe sarbatori, mai multe zile libere.

35 răspunsuri:
| Elide a răspuns (pentru Voidwithin):

Pai ști și tu când Dumnezeu i.a vorbit lui Avraam acesta nu credea și nu știa că există vreun Dumnezeu dar atunci a știut că Dumnezeu există un singur Creator!

| Voidwithin a răspuns (pentru Elide):

Nu te contrazic, inseamna ca zeul lui Avraam era Dumnezeu, la urma urmei a si vorbit cu el. Poate mie imi vorbeste Ra, zeul soare, dimineata. Ceea ce voiam sa afirm e ca exista foarte multi zei creati de oameni.
Ii iei ca de pe raft si daca nu-ti place de ei poti sa-ti faci tu propriul zeu sau propria religie.
Ps: Exista religia Coca Cola. Totusi, il prefer pe Marele Pepsi.

| Elide a răspuns (pentru Voidwithin):

Ce spui tu acolo n.are nici o relevanță!

| Voidwithin a răspuns (pentru Elide):

La fel ca sustinerea faptului ca oamenii n-au creat decat un zeu?
Stim amandoi ca oamenii sunt destul de creativi.

| RAY a răspuns:

Pentru ca omul are nevoie de o speranta si pentru a sti ca exista ordine,cel mai ne este frica de haos, multi au murit de frica cand au auzit de vreun cutremur, iar ideea unui dumnezeul el mentine universul pasnic sub anumite regulii, fara haos, fara frica, vezi tu omul este o fiinta emotionala cum peste 90% din decizi sunt luate rapid si irational isi dai seama ca omul este un animal doar mai constient de existenta lui atat decat alte animale,acum cu multi zeii da cu adevarat fiecare zeu = implinea o anumita sarcina, dar omul a inventat un zeu care face totul, plus mai putin haos, omul isi iubeste starea de confort cu propia lui viata, de asta nu o sa scimbe pe nimeni aceste discuti ca fiecare crede ca stie absolut totul, de aia suntem pe ultimul loc in europa la orice capitol pozitiv ca stim totul