| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca au nevoie oamenii sa inventeze personaje fictive, cum sunt dumnezeu sau iehova sau zoroastru?

32 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

„Dacă crezi în Dumnezeu și nu există, n-ai nimic de pierdut. Însă dacă nu crezi, iar el există, atunci ai pierdut totul."
Blaise Pascal

| HeillÓðinn a răspuns (pentru Salontanul):

Hmm, analizand mai profund lucrul asta vedem ca "Dumnezeul" privit de el este unul limitat si incomplex. El priveste pe Dumnezeu ca fiind un lucru, spirit sau fiinta infaptuita cauzal, limitandu-l clar. In plus de asta definitia "Dumnezeului" care cere doar crezare este data de crestinism, iar sa crezi in dumnezeul crestin e un fel de sinucidere. Energia pe care-o depui crezand in dumnezeul crestin este folosita in scopuri mizere si distrugatoare a spiritualitatii. Citandu-l e clar ca esti intr-o continua dezinformare.

| Salontanul a răspuns (pentru HeillÓðinn):

Cine te-a intrebat? „E mai bine să taci și să fii luat de prost decât să vorbești și să confirmi că ești." — Abraham Lincoln

| HeillÓðinn a răspuns (pentru Salontanul):

Nu e nevoie sa ma intrebe nimeni. De asta aceasta platforma ofera posibilitatea de a da un contraargument sau de a-ti expune parerea.

| Salontanul a răspuns (pentru HeillÓðinn):

Repet: nu te-am intrebat nimic. Discutiile sunt pe forum. Daca ai un alt raspuns il dai aluia de a intrebat nu mie. Nu eu am pus intrebarea si, in consecinta, nu ma intereseaza parearea ta. Parerea ta este nula pentru mine pentru ca, spre deosebire de tine, s-a fixat in zeci de ani de citit si rascitit, ceea ce nu- cazul la tine. La urmatoarea parere te blochez si-ti vei musca si limba.

| HeillÓðinn a răspuns (pentru Salontanul):

Crestin ignorant, cu parere fixata "in zeci de ani de citit si rascitit", blocheaza-ma. Esti inca o oaie inexistenta trecuta in cartea lui iehova, stapanul oilor, vei muri inecat de propriul sange inveninat de anii tai de "citit si rascitit".

| MCRgurl a răspuns:

Pentru ca oameni nu suporta ideea de a fi responsabili pentru propriile fapte si se simt pierduti cand nu au pe cineva care ii ghideze.Cel putin eu asa cred.

| relian a răspuns:

Asta e natura umana, nu poate lasa lucrurile fara o explicatie, deci daca el nu reuseste sa poata da o explicatie unui lucru, unui fenomen, atunci inventeaza o explicatie.Asa aparu multe legende,multe povesti,religia si care mai sunt.Din nevoia omului sa stie el totu catalogat laughing Poate ca si animalel fac asta cu anumite chestii,daca te uiti sunt animale care tin asa ordine in locurile unde umbla,unde stau.
Apoi cineva caruia ii mergea mintea,dara pentru care munca era straina,deci nu prea era curios de munca,si-a dat seama ca se poate folosi de chestii neexplicabile pentru a trai el bine, asa aparu turma de oi iar el era pastoru, ala care sta in bat si se gandea la nemurirea sufletului, sau dupa caz dormea in bat, oile munceau de zor, omu nostru boierea laughing

| FaraNumePls a răspuns:

Cine-i Zoroastru?

| anonim_4396 explică (pentru FaraNumePls):

Lol!

| Mclaren12 a răspuns:

"Dumnezeu" si Yehova reprezinta acelasi zeu evreiesc. Dumnezeu nici macar nu este un nume, ci un titlu. Daca tu vei ajunge sa creezi o specie de ceva, atunci te poti numi dumnezeul acelei specii, dar zeul evreilor nu a creat nimic pentru ca nici macar nu exista. A fost inventat in biblie doar pentru a spala umanitatea pe creier. Crestinismul nu este decat un comunism religios.

| BuLaNNNeL a răspuns:

De unde stii tu ca sunt personaje fictive?

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Pentru ca sunt intreg la minte.

| Theo94 a răspuns:

Simplu, nu puteau sa isi explice pe vremea aia diferite fenomene cum ar fi ploaia, tunetul, trasnetul, furtunile, alunecarile de teren, cutremure, etc. Sau propria existenta, ce se intampla dupa moarte, etc si toate acestea au fost atribuite unor zeitati, asta a fost singura lor explicatie din acele timpuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii din cele mai vechi timpuri au crezut în zei.Acum marea parte a oamenilor cred în dumnezeu, iehova, buda şi alte divinităţii superioare doar din lipsa de cunoaştere. Părerea mea este că dacă oamenii ar încerca să mai "pună mâna pe o carte", nu ar mai crede în asemenea personaje fictive.Religia mereu v-a găsi o cale de a te face să crezi în ea.Recent am văzut o imagine pe internet care explica asta, nu mai o găsesc dar am să descriu:
"Doi oameni sunt într-o camera întunecată, şi unul dintre ei spune:
-Eu aprind lumina.
Iar celălat spune:
-Nu, nu o aprinde, e un dragon, şi dacă aprinzi lumina se trezeşte şi ne mănâncă.
Şi celălat aprinse lumina şi nu erau decât ei doi în camera, şi zise:
-Nu era nici un dragon!
Iar celălat:
-Este invizibil!"Acum te întreb pe tine, tu ce crezi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Buddha nu este o zeitate. A fost un personaj istoric, care a existat, evident. Budistii nu cred in zeitati.

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu intreb pentru a jigni dar in ce crezi?
Recomanzi niste carti anume?

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

În legătură cu ce?

| Raducons a răspuns:

Oamenii au inventat personaje fictive pentru bani.au creat o industrie si din asta, daca nu ar mai castiga bani ar abandona personajele.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Dumnezeu e real, si dacă crezi ca te tragi din maimuțe si Nu părinții tai pe care tot Isus aka Dumnezeu ia creat. mergi la zoo si vorbește cu frății tai maimutoii happy

| anonim_4396 explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

Multumesc pentru raspunsul inteligent pe care l-ai oferit. Imi arata ca esti o crestina deschisa argumentelor si discutiilor productive. Bine, mai ai de invatat multe, esti de-abia in clasa intai!

Răspuns utilizator avertizat
| xSega a răspuns:

Pentru a face bani de pe urma proștilor

| Horus35 a răspuns:

O data cu dezvoltarea limbajului n-a mai fost folosit doar pentru atenționări și pentru a găsi hrană. A început sa fie folosit într-un context social, pentru a da informații despre oameni. Limbajul are capacitatea de a transmite informații despre ceva ce nu exista deloc, iar oamenii sunt singurii care pot vorbi despre ceva ce n-au văzut niciodată. Apariția zeilor le-a permis oamenilor sa coopereze într-un număr mare și eficient...ca și alte Invenții.

| Lucian2473 a răspuns:

Tia raspuns cineva printr-un citat. happy

| AlecuAlex a răspuns:

De nimic singura arma a oamenilior a fost fictiunea aceasta ne-a unit si asa am ajuns in fruntea lantului trofic dar nu toata lumea poata sa spuna o poveste inventata de el si sa fie cat mai credula este un dar.

| Layyla a răspuns:

Speranta...

| anonim_4396 explică (pentru Layyla):

Aici nu este topic pentru nume de vaporase din cartile romanesti. Sau te intreba cineva cum se numeste nava din "Toate panzele sus" si ai nimerit gresit?

| Georgianaaa11 a răspuns:

Dumnezeu nu este personaj fictiv sau inventat. Sunt atâtea întâmplări din trecut care atesta existenta, nu doar a lui Dumnezeu, ci și a sfinților care l-au slujit. Ce-i drept acum se poate spune "nu am trăit vremurile alea deci ni sunt dovezi". Toată lumea judeca "pupătorii de moaște" însă nu ia nimeni în considerare existenta acestora? Sau minunile făcute de sfinții respectivi? Pana nu ți se întâmplă, nu crezi, cică. Dar nu-ți doresc sa parcurgi un drum plin de durere și suferință ca să înțelegi in final ca exista Dumnezeu și ca el e singurul care te mai poate ajuta. Sa lasam deoparte interpretările pe imagini care nu au nici o legătură cu religia, nu fac decât sa inducă în eroare. Dar faptele concrete(care sunt destule) demonstrează mai mult decât niște simple cuvinte.

Răspuns utilizator avertizat
| Georgianaaa11 a răspuns (pentru sd190):

Nu sunt pocăita, dar când un membru al familiei tale e aparent pe moarte și nu mai e nimic de făcut, nici măcar medicație sau spitalizare nu i se oferă, îl duci la moaște, la biserici, la preoți, etc și din senin e un om normal fără ajutor de natura medicală, începi sa iti pui niște semne de întrebare. Tot ce era stricat s-a reparat. Încă nu-mi explic cum e posibil. Știu ca e la moda sa spui ce auzi la televizor dar hai sa ne mai susținem argumentele și cu fapte concrete, zic.
Nu zic ca nu exista preoți pentru care totul e despre bani și folosuri materiale, însă exista și putini care chiar își fac treaba bine, iar tot ce zic este din experienta. Nu m-am pocăit, sunt un om al logicii după meserie, dar tot ce s-a întâmplat în ultimele luni întrece orice regula a logicii. Nu cred orbește și nu trăiesc în biserici, nu pup in c*r preoții, nu dorm cu biblia sub perna, nu mi-am construit altare in casa, nu sunt disperata, dar când mi s-a dovedit cu fapte n-am cum sa nu cred.

| Brinzaniuc_Elena_1981 a răspuns:

Credem ca oamenii au nevoie sa inventeze personaje fictive, ca Dumnezeu sau Iehova sau Zoroastru deoarece oamenii cauta metode de a comunica cu Dumnezeu.