| LoveToHate a întrebat:

Daca vreau sa-l gasesc pe Dumnezeu, unde sa-l caut?
Tocmai am citit o rugaciune si nu am simtit nevoia s-o recitesc sau sa citesc alta pentu ca nu l-am simtit pe Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| Alikke a răspuns:

Daca vrei sa il gasesti pe Dumnezeu cauta in natura si in tot ce te inconjoara.
Dumnezeu este energie. Si el este pretudindeni.
Nu neaparat intr-o rugaciune.
Stai undeva in mijlocul naturii, meditand.
O sa vezi ca Dumnezeu este peste tot.
Pentru ca este energie si energia este peste tot.
Asa o sa te simti mai aproape de natura si inclusiv de Dumnezeu.
Pentru ca Dumnezeu se afla pretutindeni.
Pana si intr-o floare.
Te va relaxa. Crede-ma.
Asculta putina muzica Zen in mijlocul naturii. Fara masini, fara civilizatie.
Doar tu, salbaticia si energia (Dumnezeu).
http://www.youtube.com/watch?v=lVeCx0bM7Xg&feature=plcp

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poti sa Il cunosti pe Dumnezeu pe genunchi stand in rugaciune si citind Cuvantul Sau.Trebuie sa iti deschizi inima inaintea Lui, sa Il cauti cu sinceritate.,, Cine Ma cauta cu tot dinadisul, Ma va gasi.,,
Vezi marturia unui om (martzian) care L-a strigat din toata inima pe Dumnezeu si El i-a raspuns:http://www.tpu.ro/......restinism/

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ia incerca sa-l cauti in debara, ii place sa joace poker acolo. :-s

| Toluk19 a răspuns:

Nu citi rugaciuni, fa-ti o relatie personala cu Iisus adica o rugaciune din inima ta!
Tu nu intelegi rugaciunea fara credinta e moarta!
Crezi ca Dumnezeu nu stie gindul tau? Mai ales credinta ta?
El asculta rugaciunile celor smeriti cu inima, plingind cu putere implorindul pe Dumnezeu!
Dumnezeu asculta rugaciunile pacatosilor atunci cind iti ceri iertare, asta e rugaciunea pacatosul care nu trebuie oprita niciodata!
Nu uita El stie credinta ta stie gindul tau! Trebuie sa fii curata in gind ca cuvintele sa fie pretioase, trebuie sa te gindesti numai la El, rugaciunea sa fie neoprita!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Rugaciunea nu trebuie doar recitata, ci spusa din inima.

| Raynn a răspuns:

Uita-te in oglinda.

L-ai gasit.

| gfghn a răspuns:

Dumnezeu nu asculta orice rugaciune nu este de ajuns sa citesti o rugaciune sau sa o spui pe de rost ca o poezie. Dumnezeu nu asculta toate rugaciunile.El vrea ca noi sa il cunoastem si sa avem o relatie cu el ca si cu un tata adica sa il consideram real ca un prieten, roaga-te din inima sincer `nu incerca sa spui niste fraze pe de rost ce rost are asa?

| RaduRadu01 a răspuns:

In primul rand vreau sa iti spun ca meriti laude pentru sinceritatea ta si pentru ca te straduiesti sa te apropii de Dumnezeu. Fii sigura ca el te va rasplati pentru eforturile tale. In Iacov 4:8 se spune: "Apropiaţi-vă de Dumnezeu, iar el se va apropia de voi!". Este bine sa te rogi. Chiar Dumnezeu ne indeamna sa facem asta (Ieremia 29:11-13) Insa Marele Invatator Isus Cristos a atras atentia asupra unei capcane in care am putea cadea. In Matei 6:7 el a spus: "Dar, când vă rugaţi, să nu spuneţi aceleaşi lucruri la nesfârşit, cum fac oamenii naţiunilor, căci ei cred că vor fi ascultaţi pentru că folosesc multe cuvinte." Rugaciunea trebuie sa fie sincera, sa vina din inima, sa iti "versi inima inaintea lui Dumnezeu" (Psalmul 62:8) Ii poti spune ce te framanta, ce te nelinisteste, impartaseste-i bucuriile tale si cere-i sa te ajute sa il cunosti. Poate vei fi surprinsa de modul in care iti va raspunde. Gandeste-te cat de reconfortant este sa stim ca Dumnezeu insusi ne asculta rugaciunile; el nu a delegat pe nimeni sa faca asta. In Psalmul 65:2 el este numit "Ascultatorul rugaciunii". Insa atunci cand te rogi, ii vorbesti tu lui Dumnezeu. Pentru ca si el sa iti vorbeasca tie poti incerca sa citesti din Cuvantul sau, Biblia. De cate ori citesti din Biblie, Dumnezeu iti vorbeste. Poate analizarea vietii Fiului Sau, iti va fi de folos, intrucat Isus a reflectat intr-un mod perfect calitatile si personalitatea Tatalui Sau. Si, da, il poti cunoaste mai bine pe Dumnezeu studiind creatia sa (Romani 1:20).

Crede-ma, merita sa depui eforturi pentru a-l gasi si a-l cunoaste mai bine pe Dumnezeu. Acest lucru iti aduce o mare satisfactie (Fapte 17:27)

p.s. Incearca sa citesti din propria ta Biblie versetele pe care le-am mentionat. O zi buna!winking

| xVicky a răspuns:

Buna.Nu trebuie sa astepti sa-l simti pe Dumnezeu.El sta in fata ta cand te rogi si te asculta.