| carmencita_8706 a întrebat:

Cate sarbatori libere sunt in Romania si care sunt acelea?

Răspuns Câştigător
| alex_4322 a răspuns:

25-26 Decembrie,
1-2 Ianuarie,
Pastele 2 zile,
1 Mai,
1 Decembrie

6 răspunsuri:
| NoName_9903 a răspuns:

1, 2 ianuarie, prima si a doua zi de Pasti, 1 mai, prima si a doua zi de rusalii, adormirea maicii domnului, 1 decembrie, prima si a doua zi de Craciun, 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale pentru persoanele apartinand altor culte religioase legale (conform legii pentru modificarea alineatului 1 al articolului 134 din legea 53/2003- codul muncii)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nuştiu!

| iustin74 a răspuns:

1, 2 ianuarie, doua zile de pasti, 1 decembrie (ziua nationala), 1 Mai (ziua muncii) si 25, 26 decembrie.

| dan_stoica a răspuns:

Avem liber de Paste, Craciun (cate doua zile) sau alte doua zile legal sarbatorite daca este de alta religie, 1 Mai, 1 Decembrie si s-a mai votat ca ziua de Rusalii si cea de Sf. Maria sa fie libere.

| nagardacidor74 a răspuns:

Codul Muncii - actualizat la 28.10.2008

Art. 134. - (1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:

- 1 si 2 ianuarie;

- prima si a doua zi de Pasti;

- 1 mai;

- prima si a doua zi de Rusalii;

- Adormirea Maicii Domnului;

- 1 decembrie;

- prima si a doua zi de Craciun;

- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.

(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.

| iuliana76 a răspuns:

Doua zile de Craciun, doua de Paste, 1 Mai si 1 Decembrie.