| mentholinks a întrebat:

De ce au simtit oamenii nevoia sa-l inventeze pe Dumnezeu? Nu era mai bine cu mai multi zei? Ma gandesc ca asa aveam mai multe sarbatori, mai multe zile libere.

35 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Nu L-au inventat, El s-a revelat.

| RAY a răspuns:

Pentru ca omul are nevoie de o speranta si pentru a sti ca exista ordine,cel mai ne este frica de haos, multi au murit de frica cand au auzit de vreun cutremur, iar ideea unui dumnezeul el mentine universul pasnic sub anumite regulii, fara haos, fara frica, vezi tu omul este o fiinta emotionala cum peste 90% din decizi sunt luate rapid si irational isi dai seama ca omul este un animal doar mai constient de existenta lui atat decat alte animale,acum cu multi zeii da cu adevarat fiecare zeu = implinea o anumita sarcina, dar omul a inventat un zeu care face totul, plus mai putin haos, omul isi iubeste starea de confort cu propia lui viata, de asta nu o sa scimbe pe nimeni aceste discuti ca fiecare crede ca stie absolut totul, de aia suntem pe ultimul loc in europa la orice capitol pozitiv ca stim totul

| mudokins78 a răspuns:

Păi,. Avem mai mulţi zei!
Nu ştiu la care te închini tu, dar eu ma inchin la Iisus Hristos!
Şi avem destule zile libere, concedii de odihnă, de maternitate, de boalã, sau Poti prin nenoroc să nu ai servici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca toate structurile vii au ARN fiind opera unui SINGUR creator. Toate corpurile cosmice sunt structuri ordonate care au aspecte in comun precum formele geometrice regulate: sferoid, punct, spirala, elipsa.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

NICI O ZEITATE NU s-a prezentat mai bine decat Iah ca si Creator a TOT ce exista si care sa se potriveasca cu natura constiintei umane.

| AlexeHellsing a răspuns:

Ce te face să crezi că oamenii l-au inventat pe Dumnezeu?

| mentholinks explică (pentru AlexeHellsing):

Pai asta e cea mai probabila varianta avand in vedere ca tot ce stim despre acest Dumnezeu sta scris intr-o carte.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru mentholinks):

La fel ca majoritatea istoriei.

| Turbo223 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Mare dreptate aici.

| mentholinks explică (pentru Turbo223):

Poate, dar istoria nu e asa de importanta si nici atotputernica.

| Turbo223 a răspuns (pentru mentholinks):

Majoritatea lucrurilor sunt spuse iar noi le credem.Se zice ca noi respiram aer, da nu-l vedem, mama spune ca va naste, da nu vedem pruncul.Eu cred in Dumnezeu din diverse motive traite pe pielea mea, tu crezi ce vrei.Si daca un om nu a citit biblia nu are de ce sa o critice, zic eu.Si zeii cica erau atotputernici dar zeii mi se par chiar...o mare prostie.La fel ca si Budha. Iisus Hristos macar s-a sacrificat pentru noi da Budha sta si zambeste la noi. Oricum cine mai stie adevarul...eu cred in Dumnezeu si atat.

| mentholinks explică (pentru Turbo223):

Da, dar Isus a primit o mare rasplata pentru ce a facut. Sta la dreapta lui Dumnezeu si va imparti prada cu cei puternici.

| Turbo223 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu e ca si cum a facut-o pentru rasplata.De ce s-ar chinui cineva sa i se infiga cuie? Rasplata a fost mare, dar eu nu as suferi asa mult pentru asa ceva, mai ales ca El a murit dar a reinviat dupa.

| mentholinks explică (pentru Turbo223):

Nu a suferit chiar asa de mult. Exista oameni care au suferit mult mai mult si n-au primit nimic.

| Turbo223 a răspuns (pentru mentholinks):

El s-ar fi sacrificat pentru noi,acei oameni au fost obligati sa sufere, nu au suferit pentru noi si cand spun NOI ma refer la toti oamenii de pe Pamant, nu cum lupta Traian pentru poporul sau iar pe daci sa-i omoare. Oricum, nici eu nu am citit biblia asa ca nu pot spune foarte multe, momentan.

Răspuns utilizator avertizat
| Turbo223 a răspuns (pentru RobertG101):

Tu ai citit biblia?

Răspuns utilizator avertizat
| Turbo223 a răspuns (pentru RobertG101):

Din câte știu dacă nu făcea asta noi ne-am fi dus în Iad, chiar de eram buni.Și nu orice greșeală te arunca în Iad, dacă ești om care mai înjura de nervi dar faci fapte bune și Îți iubești aproapele, nu o sa mergi în Iad ca ai înjurat. Nu exista om care nu a făcut ceva rău. Oricum prefer sa cred în Dumnezeu, decât în Zei și alte chestii.Iar cei care nu cred în El nu pot dovedi neexistenta Lui dar nici noi cei care credem nu prea putem face ceva ca sa convingem ateii, dar am trăit niște lucruri care intr-un fel mi-au dat puterea de a crede ca exista ceva. Oricum avem păreri diferite.

Răspuns utilizator avertizat
| Turbo223 a răspuns (pentru RobertG101):

De aia se numeste credinta,crezi fara sa vezi/auzi.Din cate stiu,Vechiul Testament este inainte de Hristos iar cel nou dupa. Chiar mi se pare ciudat ca un om trebuie trimis in Iad din cauza ca nu crede dar in rest e bun,mai ales ca nu putea sa auda in viata lui de Dumnezeu, desi e cam imposibil, deoarece Religia se face si in scoli, tot mai multa lume merge la biserica, cand un om moare e ingropat, daca Dumnezeu e o inventie atunci inseamna ca cine L-a creat si-a batut joc de omenire.La ora de religie domnul ne spunea ca nu exista reincarnare ci mergem in Rai sau in Iad, domnul de istorie ne-a spus ca exista. Si in momentul de fata prefer sa cred ca cei morti nu sunt dusi de tot, asta mi-ar schimba viata pentru totdeauna.

Răspuns utilizator avertizat
| Turbo223 a răspuns (pentru RobertG101):

Dar tu nu crezi ca e un sandvis. Crezi ce vrei happy

| Turbo223 a răspuns (pentru RobertG101):

Stiu asta, dar se spune ca celelalte religii sunt false si au fost modificate de Diavol pentru a ne pacali.Nici eu nu sunt sigura de existenta Lui, mi-as dori sa am si eu macar niste dovezi, dar familia mea e credincioasa si vreau sa fiu ca ei...si nu numai, pur si simplu simt ca trebuie.

| Elide a răspuns:

De crezi că nu au inventat mai multi zei? Pentru ca exista doar un singur Dumnezeu care nu este inventat de nimeni

| Voidwithin a răspuns (pentru Elide):

Dar tu de Enki, Ra sau Odin ai auzit? Poate de Allah sau macar Buddha(chiar daca nu se vroia sa fie vazut ca un zeu). De pe vremea primilor oameni au aparut si primii zei (de cele mai multe ori asemanatori cu aspecte sau atribute ale acestora). Cine poate sa-mi zica mie ca Ares sau Apollo nu sunt la fel de reali ca si Dumnezeu? Cine stie, poate la judecata va fi Anubis sau altul si nu Dumnezeu.

| Elide a răspuns (pentru Voidwithin):

Pai ști și tu când Dumnezeu i.a vorbit lui Avraam acesta nu credea și nu știa că există vreun Dumnezeu dar atunci a știut că Dumnezeu există un singur Creator!

| Voidwithin a răspuns (pentru Elide):

Nu te contrazic, inseamna ca zeul lui Avraam era Dumnezeu, la urma urmei a si vorbit cu el. Poate mie imi vorbeste Ra, zeul soare, dimineata. Ceea ce voiam sa afirm e ca exista foarte multi zei creati de oameni.
Ii iei ca de pe raft si daca nu-ti place de ei poti sa-ti faci tu propriul zeu sau propria religie.
Ps: Exista religia Coca Cola. Totusi, il prefer pe Marele Pepsi.

| Elide a răspuns (pentru Voidwithin):

Ce spui tu acolo n.are nici o relevanță!

| Voidwithin a răspuns (pentru Elide):

La fel ca sustinerea faptului ca oamenii n-au creat decat un zeu?
Stim amandoi ca oamenii sunt destul de creativi.

| Mrfear a răspuns:

Pentru mine, zeii sunt cam o prostie.Adica nu am nimic cu oamenii care au creat legendele lor, dar mie mi se pareau egoisti.Atena a transformat o femeie in paianjen deoarece tesea mai bine ca ea si tot ea este numita Zeita Dreptatii. Daca tu chiar crezi ca Dumnezeu e o inventie atunci ar trebui sa crezi ca si zeii sunt o simpla iventie, mai ales ca intr-o carte numita Legendele Olimpului cica inainte de zei a aparut de nicaieri o planeta care s-a casatorit cu alta planeta.Foarte adevarat happy