| dany1988122 a întrebat:

De ce Barbosul a dat potopul?

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Cei care au scris povestea absurdă, primitivă și puerilă au dorit să-i impresioneze, să-i sperie și să le arate naivilor creduli și neștiutori ce putere mare are Bărbosul și așa a apărut potopul happy

| halogen001 a răspuns:

Nu e de mirare. Bărbosul era cam neputincios și îndemna oamenii la hoție, la tâlhărie și la războaie.
Ce valoare mai au atunci "poruncile" și unde mai e puterea zeului?
https://biblia.com/bible/niv/numbers/13/1-3
Bărbosul atotștiutor care a făcut tot Universul are nevoie de iscoade ca să afle ce mai e de furat sau de ocupat, Bărbosul fiind simbolul "perfecțiunii", "inteligenței", "puterii", "dreptății", "științei" și "iubirii".
https://www.youtube.com/watch?v=2tofBJ1KNO0

| andreisergiu123456789 a răspuns:

In antichitate apa era mijloc de purificare.
In evul mediu negru focul era mijloc de purificare.

Pentru fiecare epoca oamenii au tins catre o pedeapsa care are ca scop purificarea si au dus o pana la extrem inventand zei care sa puna in practica astfel de idei.