| FucktheSystem a întrebat:

De ce biserica e așa de misogină?
Nu credeți că atitudinea asta ne trage înapoi, pe vremurile când femeile nu erau egale cu bărbații?
Am pus întrebarea asta și unui preot și mi-a zis că femeia nu este egală cu bărbatul pentru că Eva l-a convins pe Adam să muște din măr, așa că ea merită să nu fie egală cu el, merită dureri în timpul nașterii, merită să n-aibă voie tot timpul în biserică, merită să nu intere în altar etc. Dar eu văd povestea altfel, Eva era deșteaptă și l-a convins pe prostul de Adam să mănânce, deci toți bărbații sunt proști?

39 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Deci toți bărbații sunt proști?
bărbații sunt un râu necesar, totuși!

| DrunkenRat a răspuns:

Nu inteleg, daca asta este baza conflictului impotriva femeilor atunci este un stupid paradox. Daca intr-adevar astea sunt circumstantele, atunci, nu barbatul ar trebui sa fie inferior femeii? Mai exact, femeia a fost corputa de ceva puternic, malefic care are o influenta nefasta, fatala, iar barbatul a fost corupt de o biata femeie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru DrunkenRat):

Intr-un cuvant femeia e posedata nu

| n0matterman a răspuns:

Nu vreau sa par misogin,regalist,comunist sau mai stiu eu ce (trebuie sa vina unii cu satanist),dar,toata ideea asta cu egalitatea (si nu ma refer intre sexe,ci in general,intre oameni)este o tampenie:oamenii NU sunt egali,simpla chestie ca toti sunt "unici" ar trebui sa fie primul indiciu. Oricat am vrea noi sa ne aburim cu ideea ca oamenii sunt egali,cu adevarat,nu sunt(repet,nu ma refer la diferenta de sexe sau la diferenta de clasa sociala,cel putin in mare parte la cea cu clasa sociala).
Da,da,stiu,suna bine ca o idee de conducere (si probabil este chiar foarte buna din acest punct de vedere)dar ideea porneste de la o premiza falsa: ca oamenii sunt egali.
Ori ideea este proasta ori este slab gandita.(inclin spre a doua varianta)
Intotdeauna,oricum ai privi,un orb nu va fi egal cu un surd(da,bine,sunt amandoi oameni si dizabilitati, dar atat), asta ca exemplu.Un om ce ar munci zilnic 14 ore n-ar vedea prea corecta chestia ca un "boschetar" ar avea aceleasi drepturi ca el(un alt exemplu).

Stiu ca n-am raspuns cu adevarat la intrebare, desi, intrebarea ne da raspunsul: "De ce biserica e așa de misogină?

Nu credeți că atitudinea asta NE TRAGE ÎNAPOI, PE VREMURILE CÂND femeile nu erau egale cu bărbații?"

Anyway, simteam nevoia sa-mi spun opinia despre egalitate.

| Wehrmacht a răspuns:

Biserica ne-a tras si o sa ne traga inapoi mereu.

| 愛日本 a răspuns:

Bună! Eu credeam că eşti ateu. Mă mir cum de ai fost la biserică, dar mă rog îmi place întrebarea ta.winking
Femeia este cea mai păcătoasă deoarece ea a muşcat prima din măr şi l-a şi convins pe Adam s-o facă, şi a şi dat vina pe şarpe pentru păcatul ei.
Pa, pa. Crăciun fericit! ♥.

| needyou a răspuns:

Eu cred ca tampitii(tampitele) ca tine ne trag inapoi...

| FucktheSystem explică (pentru needyou):

Tâmpitele, la feminin.
Oricum, tot nu mi-ai răspuns la întrebare...

| anonim_4396 a răspuns (pentru needyou):

Vezi ca domnul nostru sia citit mesajul si sil noteaza in caiet cerei scuze la fata

| needyou a răspuns (pentru anonim_4396):

"Domnul" cui? tu ce esti? pacalit? scuze, penticostal?laughing
Vai d viata voastra...

| anonim_4396 a răspuns (pentru needyou):

Glumeam la raspunsuri, sunt ateu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot mai fac fanatic religios am sasi dau si eu un raspuns religios, De ce biserica e așa de misogină? raspuns biserica nu e misogina, biserica iubeste femeia de aia cand te casatoresti se spune ca ambi sa fie egali, Nu credeți că atitudinea asta ne trage înapoi, pe vremurile când femeile nu erau egale cu bărbații? din contra uramam porunca domnului, Dar eu văd povestea altfel, Eva era deșteaptă și l-a convins pe prostul de Adam să mănânce, deci toți bărbații sunt proști? eva la posedat pe adam la propiu si de aia a mancat marul

| FucktheSystem explică (pentru anonim_4396):

Nu la asta mă referam când am zis că ești ca un fanatic religios ci la faptul că tu vezi sataniștii cum văd fanaticii ateii, adică niște oameni îngrozitori care fac numai lucruri rele și asta mi se pare penibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Atunci sunt fanatic ateu, nu las pe nimeni sa-si bata joc de cea ce cred de stinta, satanisti spun ca atei sunt satanisti, crestini spun la fel daca isi convine treaba ta

| DracoMalfoy a răspuns:

Asta e o tampenie. Vreau sa spun, preotul ala, dupa parerea mea, bate campii. Nu stiu ce sa spun, eu nu consider ca Biserica e misogina, dar sa stii ca mai si conteaza despre ce fel de biserica vorbesti, fiindca exista multe feluri de crestini si secte. Mai intai ar trebui sa te documentezi si tu. Nu te poti astepta la raspunsuri care sa te lamureasca pe aici.

| FucktheSystem explică (pentru DracoMalfoy):

Cum să nu consideri că biserica e misogină când bărbatul are voie să intre oricând în biserică când femeia nu, bărbatul are voie în altar, femeia nu, bărbatul are voie să se facă preot, femeia nu și tot așa, dacă asta nu ți se pare misoginism ai o problemă.
Și cred că știam și eu că sunt diverse secte creștien doar toate văd femeia inferioară pentru că toate se bazează pe biblie, unde femeia este considerată inferioară, mai ales în vechiul testament. Eu n-am nevoie de lămurir, eu știu deja că biserica e misogină, am nevoie de păreri.

| DracoMalfoy a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ei bine, daca ai nevoie de pareri, nu te astepta ca toata lumea sa fie de acord cu tine. Si sa stii ca n-am nici o problema, eu doar ti-am dat o parere, dupa cum ai cerut. Si cand am spus ca "asta e o tampenie" nu m-am referit la faptul ca tu ai spus ca biserica e misogina, ci dimpotriva, la ce ti-a spus preotul ala.

| FucktheSystem explică (pentru DracoMalfoy):

Poi n-am zis ca vrea numai pareri ca ale mele ca asa nu mai intrebam, dar daca pot sa ofer argumenet sa-mi sustin punctul d evedere nu vad de ce n-as face-o.

| DanielMister a răspuns:

Draga mea, mai bine te documentezi...ca tu habar nu ai despre ce vorbesti...iti zic eu toata povestea?

| FucktheSystem explică (pentru DanielMister):

Da, chiar te rog.
Eu am reprodus doar ce mi-a zis un preot, care teoretic ar trebui să învețe credincioșii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanielMister):

Nu stie nimic e posedata de diavol

| DanielMister a răspuns:

Din acel mar nu aveau voie sa muste(asa a zis Dumnezeu)dar ei nu au asculat si drept pedeapsa El nu i-a mai lasat in rai...si cum ca diavolul(sarpele) a reusit sa o faca mai intai pe Eva sa muste din el si ea l-a convins pe Adam

| FucktheSystem explică (pentru DanielMister):

Și eu ce naiba am zis?
Că Eva l-a convins pe Adam să muște din măr și din cauza AMBILOR au ajuns pe pământ, nu edte doar vina Evei cum prezintă biserica povestea. Și faptul că Eva l-a convins pe Adam să muște este motivul pentru care Dumnezeu acum consideră femeile inferioare bărbaților și le-ar da durerui în timpul nașterii ca pedeapsă, asta fiind ce a zis preotul.

| DomineRex a răspuns (pentru FucktheSystem):

Lasa preotii ca doar ei merg la curve si normal ca deduc ca femeia este inferioara, daca ii asculta femeia cum vor ei atat timp cat le platesc.Din punct de vedere intelectual nu sunt diferente intre barbat si femeie, doar prin forta fizica, viteza, agilitate etc. barbatul este superior, de asta femeia in istorie nu a fost importanta, pentru ca nu putea sa contribuie la razboaie, la vanat si la acte activitati unde sunt necesare abilitati fizice mai avansate.Dar acum vremurile s-au schimbat, nu ne mai castigam painea cum si-au castigat-o stramosii nostri, noi ducem o viata foarte usoara din punct de vedere fizic, nici nu mai conteaza conditia fizica si doar cea intelectuala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Ba exista o ura pe femei am stat cu multi de vorba au o parere proasta despre femeiii

| DomineRex a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cine le-a dat viata lor superioara de barbati? nu o femeie inferioara? daca se trag din ceva inferior nu sunt si ei la randul lor inferiori? Lasa-ma cu misoginii astia ca saracii nu se vad pe ei cat de "geniali" sunt dar se uita la femeie.
In Olanda si in alte tari "civilizate" de exemplu se fac multe avorturi de fetusi feminini chiar daca acel copil este unul perfect sanatos, cumva si femeia se considera inferioara barbatului daca recurge la asemenea gest.Acum vor sa le interzica doctorilor sa le spuna mamicilor ce sex au copii laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Sfatul unui pocait, daca nu mergi la biserica si nu esti sclav bun al domnului sa nu vb cu femeile ca sunt ispita diavolului e al naibi de real ieri am auzit zi tu e normal omul ala?

| FucktheSystem explică (pentru DomineRex):

Poi nașterea este pedeapsa dată de Dumnezeu femeilor și durerile la fel pentru că au mușcat din măr, asta era ideea.
Cât despre sexul copiilor în România e mai rău, după ce află tatăl că nevastă-sa a născut fată o bate și pe ea și pe copil, mai bine făcea avort zic eu...

| DomineRex a răspuns (pentru FucktheSystem):

Exagerezi putin nu crezi laughing auzi o bate ca a nascut o fetita laughing.

| DomineRex a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost indoctrinat de mic, e foarte greu sa ii scoti din cap toate prostiile bagate de cand era mic copil.

| FucktheSystem explică (pentru DomineRex):

Dar sunt cazuri concrete, și când m-am nscăut eu mi-a povestit tata că n-au vrut să îi lasă să mă ține în brațe de frică să nu mă bată, așa fac mereu la maternitate, rareori lasă tații să țină copii dabia născuți. Și am auzit de detule cazuir în care bărbații își băteau nevestele că nu le-au făcut băieți cum își doreau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Nu ca si eu exagerez cateodata in spiritul comediei

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Esti suparata acum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Cand suntem mici credem orice ni se soune asa e

| DomineRex a răspuns (pentru FucktheSystem):

Aia se intampla prin evul mediu sau mai stiu eu ce perioada barbara (nu ca acum noi umanitatea am fi evouluat cine stie ce laughing ).

| needyou a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti "pocait"?laughing
Pocait inseamna cu totul altceva...man.tu esti penticostal, protestant probabil. ioilaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru needyou):

Ca crestin crezi in posedari numai rade atat

| needyou a răspuns (pentru anonim_4396):

Hey,foloseste si semne de punctuatie c nu inteleg c vrei s spui.hee hee