| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

De ce calendarul i.Hr era descrescator iar dupa anul 0 adica cand a avut loc nasterea lui calendarul a devenit crescator ca nu inteleg? i.Hr cum era calendarul de la geneza s-au de la aparitia primelor civilizatii?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pentru ca evenimentul a fost nu doar mondial, ci unul de natura cosmica. Dumnezeu putea sa lase vremurile neschimbate asa cum au fost la inceput. Dar a gasit cu cale sa faca aceasta schimbare si ca oamenii sa poata deosebi mai bine intelegerea termenilor de Vechiul si Noul Testament. Aceasta este o parere personala.
Undeva chiar este scris: "El schimba vremurile si imprejurarile". (Daniel.2:21)

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonimg):

Si daca totul este o minciuna asa cum se spune ca religia e o minciuna de a manipula oamenii. Chestia cu calendarul eu stiam ca se numara de la Adam s-au de la Geneza in numar crescator dar ei au preferaat sa puna i.Hr si d.Hr. iti dau un exemplu gasit pe wikipedia https://ro.wikipedia.org/wiki/Negru_Vod%C4%83 in care e urmatorul citat; „Iar când au fost la cursul anilor de la Adam 6798, fiind în Țara Ungurească un voievod ce l-au chiemat Radul Negrul Voievod, mare herțeg pre Almaș și pre Făgăraș, rădicatu-s-au de acolo cu toată casa lui și cu mulțime noroade: rumâni, papistași, sași, de tot feliul de oameni, pogorându-se pre apa Dâmboviții, început-au a face țară noao." Deci cu alte cuvinte pe vremea aia se numara de la Adam crescator dar ei au preferat sa puna d.Hr eu cel putin asa cred.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonimg):

"El schimba vremurile si imprejurarile". (Daniel.2:21) da le schimba din rau in mai rau deja globalizarea e in floare.

| anonimg a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Tot în cartea lui Daniel se vorbește despre cornul cel mic al fiarei astfel:
"El va rosti vorbe de hulă împotriva Celui Prea Înalt, va asupri pe sfinții Celui Prea Înalt, și se va încumeta să schimbe vremile și legea; și sfinții vor fi dați în mînile lui timp... de o vreme, două vremi, și o jumătate de vreme." Daniel 7:25
Adică și această putere politică-religioasă va face și ea schimbări neautorizate prin faptul că se va încumeta. Aici este vorba de schimbarea zilei de odihnă din Sâmbătă în Duminică. Astfel a schimbat și vremea numind duminica a șaptea zi (când de fapt este prima), și sâmbăta a șasea (când de fapt este a șaptea); și așa a schimbat și Legea lui Dumnezeu, porunca a patra din Decalog care vorbește despre sărbătorirea Sabatului.

Doar Dumnezeu este autorizat să schimbe vremurile, deoarece El le-a făcut. El a făcut ziua și noaptea, apusul și răsăritul, saptamana, luna și anul.

"Religia este o minciună de a manipula oamenii."
În parte este adevărat. Pentru că în vechime cine nu se închina acestei fiare, acestei puteri politico-religioasa care este biserica catolică era condamnat la moarte. Aceasta biserică a avut stăpânire până în anul 1798 când Napoleon Bonaparte a luat captiv pe acel papă din vremea lui. Astfel biserica catolică a primit acea rană de moarte care este scrisă: "Unul din capetele ei părea rănit de moarte; dar rana de moarte fusese vindecată. Și tot pămîntul se mira după fiară." Apocalipsa 13:3
Dar se pare că această "rană de moarte" este vindecată. Biserica catolică va subjuga iarăși lumea, după cum este scris:
"Și toți locuitorii pămîntului i se vor închina, toți aceia al căror nume n-a fost scris, dela întemeierea lumii, în cartea vieții Mielului, care a fost jungheat." Apocalipsa 13:8
Mai departe este scris despre această fiară:
"Și a făcut ca toți: mici și mari, bogați și săraci, slobozi și robi, să primească un semn pe mîna dreaptă sau pe frunte, Rom — Apocalipsa 13:16
17. și nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei, sau numărul numelui ei. Rom — Apocalipsa 13:17
18. Aici e înțelepciunea. Cine are pricepere, să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Și numărul ei este: șase sute șase zeci și șase." Apocalipsa 13:18
"Vicarius Filli Dei" este prerogativul oricărui papă al Bisericii catolice, și se traduce astfel din latină: înlocuitorul Fiului lui Dumnezeu".
666 este suma cifrelor romane (care sunt și litere). Dacă sunt adunate următoarele cifre romane vor da suma 666: VICARIVIS FILLI DEI ("u" în romană este "v"; iar "f" nu se adună pentru că nu este și cifră).
Biblia spune că numărul fiarei (666) este un număr de om, sau "numărul numelui ei", al fiarei.
Fiara aceasta și balaurul merg mână în mână; fiara fiind biserica catolică iar balaurul fiind diavolul.
Tot biserica aceasta (romanii) i-a omorât pe apostoli, și acum a ridicat biserici cu numele lor. Ce ticăloșie! Apostolii au refuzat închinarea oamenilor, dar papalitatea nu refuză. În trecut această biserică despuia pe săraci. În felul acesta s-a îmbogățit. Cartea "Tragedia Veacurilor" dă pe față ticăloșia acestei biserici.
Nu putem deci să băgăm în aceeași oală religiozitatea de pe pământ. Căci și biserica catolică este religioasă dar și apostolii au fost religioși. Și biserica catolică a omorât pe apostoli, și nu invers. De aceea nu putem să condamnăm niciodată pe cel bun împreună cu cel rău. Nici Dumnezeu nu a condamnat pe Lot și familia lui împreună cu Sodoma; ci Dumnezeu a salvat pe Lot scotandu-l aproape cu forța din cetate.
Repet: nici noi nu trebuie să-i condamnăm pe toți cei ce se numesc creștini. Protestantismul (bisericile protestante de astazi: penticostali, baptiști, evangheliști, etc) se va uni cu biserica catolică și vor căuta să omoare pe toți aceia care nu se vor închina Bisericii catolice. Aceștia sunt deja într-un fel uniți, deoarece ei păzesc deja Duminica ca și poruncă a Bisericii catolice. Oricine păzește duminica ca zi de închinare nu este scris în Cartea Vieții. Dar oricine va dori va putea fi scris.
Ce alegeți: să fiți prigoniți aici pe pământ dar la final să vă bucurați de viața veșnică în Împărăția lui Dumnezeu, sau să nu fiți prigoniți dar la final să pierdeți viața veșnică?
Oricum, fericirea nu se găsește decât în ascultare de Dumnezeu. Iar biserica catolică este în opoziție față de ascultarea de Dumnezeu. Alegerea ne aparține. Să cântărim dar bine lucrurile, ca în vremea judecății divine să nu fim găsiți ușori -fricoși, necredincioși.

| Steregoi a răspuns:

Inainte de era noastra oamenii nu numarau anii descrescator. Ar fi ca si cum omul ar sti cand moare iar acela ar fi anul lui zero iar la nasterea lui ar incepe numaratoarea inversa. Niciun om nu a stiut vreodata cati ani va trai sau cat va domni sau cat timp se va bucura de ceva ca sa numere descrescator. Sa zicem ca mama unui copil sugereaza ca copilul ei nascut va trai 100 de ani si incepe sa numere descrescator anii iar cand ajunge la 46 de ani moare copilul fara sa mai ajunga la zero adica la 100 de ani traiti. rolling on the floor

| Mclaren12 a răspuns:

Vrajeala cu I.Hr si d.Hr a aparut prin Evul Mediu. Istoria nici macar n-a documentat existenta lui Cristos. Cum naiba sa pomenesti de ani i.hr si d.hr cand nimeni nu stie cand s-a nascut Cristos? Calendarul roman incepea de la intemeierea Romei, nicidecum de la nasterea lui Cristos, apoi odata cu trecerea timpului, caderea imperiului roman, biserica Catolica acumula tot mai multa putere cu putinta iar calendarul a suferit numeroase modificari, schimbandu-si denumirea din calendarul iulian in cel gregorian, Grigore fiind un papă jîdan. Odata cu dezvoltarea globalizarii s-a ramas la terminologia actuala. De fapt chiar multe state folosesc calendare diferite corelate credintelor religioase sau evenimentelor importante care au avut loc acolo.

| 6684464 a răspuns:

Venirea Lui Dumnezeu pe pamant a fost ceva epocal, amprenta fiind calendarul i.Hr si d.Hr.
Se numara anii crescator de la Hristos pana la data intamplarii. Daca intamplarea este cu 200 de ani inanite ca Isus sa vina pe Pamant atunci sunt 200 i.Hr; daca s-a intamplad dupa 200 de cand a venit Mantuitorul pe Pamant atunci sunt 200 d.Hr.