| Purec a întrebat:

Am vazut de curand un documentar despre un templu, vechi de peste 11.000 de ani.Gebekli Tepe sau ceva de genul se numea. S a avansat deci ideea, ca religia a aparut inaintea primelor civilizatii. Credeti ca religia a fost cea care a dus la aparitia primelor asezari omenesti? Sau religia a aparut cu mult dupa?

2 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Mai intai s-au format comunitatile de oameni. Acum vrei 12 mil de ani, cand omul a devenit biped a inceput de asemenea sa fie si carnivor, insa pentru a vana animale mai mari ca el a fost nevoie de mai multa forta, rapiditate si eficienta, astfel oamenii au inceput sa vaneze in grupuri lucru ce a implicat desfasurarea comunitatiilor. Treptat acestia au inceput sa acorde fenomenelor nestiute de ei implicatii divine ceea ce a rezultat la aparitia religiilor. Gandeste-te ca templul ala are peste 11 000 de ani in timp ce homo sapiens sapiens are cca 100 000 150 000 de mii de ani.
Toate cele bune!

| raresbarbier a răspuns:

Raspunsul este ca religia A fost cea care a dus aparitia primelor asezari omenesti