| TrăieşteClipa a întrebat:

De ce cand este vorba de ziua de nastere a asa-zisului fiu al lui Dumnezeu teologii o aproximeaza cu o eroare de 5-6 ani, luna si ziua fiind necunoscute, iar detaliile de la potop s-au pastrat cu o precizie dubioasa?
"Facerea 8:13. In anul sase sute unu, in luna intai, in ziua intai a lunii, apele secasera pe pamant. Noe a ridicat invelitoarea corabiei: s-a uitat si iata ca fata pamantului se uscase.
14. In luna a doua, in a douazeci si saptea zi a lunii, pamantul era uscat de tot."

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru ca acest lucru nu era important pentru ei, ci moartea sa. De exemplu, când a murit se știe exact, în 14 nisan 33 e.n. De fapt, evreii nu sărbătoreau ziua de naștere și nici Isus nu a vrut ca oamenii sa o sărbătorească. Dacă dorea, cu siguranță apărea scris. În Biblie apar doar 2 zile de naștere, faraonul și Irod, dar nici unul nu era un închinător al lui Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns:

"teologii o aproximeaza cu o eroare de 5-6 ani," - e problema lor. happy
Când s-a născut Isus?
Biblia nu dezvăluie data exactă a naşterii lui Isus. Totuşi, ea spune că el s-a născut „în zilele împăratului Irod" (Matei 2:1). Mulţi biblişti sunt de părere că Irod a murit în anul 4 î.e.n. şi că Isus s-a născut înainte de această dată, probabil chiar în 5 sau 6 î.e.n. Ei îşi bazează concluziile referitoare la moartea lui Irod pe afirmaţiile istoricului evreu din secolul I Flavius Josephus.
Potrivit celor spuse de Iosefus, cu puţin timp înainte de moartea regelui Irod a avut loc o eclipsă de lună. Bibliştii îndreaptă atenţia asupra unei eclipse parţiale de lună care a avut loc la 11 martie anul 4 î.e.n., considerând-o o dovadă că Irod trebuie să fi murit în acel an. Totuşi, în anul 1 î.e.n. a avut loc o eclipsă totală de lună la 8 ianuarie şi o eclipsă parţială la 27 decembrie. Nimeni nu poate spune dacă Iosefus s-a referit la una dintre eclipsele din anul 1 î.e.n. sau la cea din anul 4 î.e.n. Prin urmare, nu putem folosi cuvintele lui Iosefus pentru a stabili cu exactitate anul morţii lui Irod. Chiar dacă am putea face acest lucru, în absenţa mai multor informaţii tot nu am putea să stabilim când s-a născut Isus.
Cea mai puternică dovadă de care dispunem cu privire la naşterea lui Isus se găseşte în Biblie. Relatarea inspirată spune că Ioan Botezătorul, vărul lui Isus, şi-a început cariera de profet în al cincisprezecelea an al împăratului roman Tiberius Caesar (Luca 3:1, 2). Istoria laică confirmă faptul că Tiberiu a fost proclamat împărat la 15 septembrie 14 e.n.; aşadar, cel de-al cincisprezecelea an de domnie al său avea să dureze din ultima parte a anului 28 e.n. până în ultima parte a anului 29 e.n. Ioan şi-a început ministerul în această perioadă, iar, conform dovezilor, Isus şi-a început ministerul şase luni mai târziu (Luca 1:24–31). Această dovadă, împreună cu altele, ar plasa începutul ministerului lui Isus în toamna anului 29 e.n. Biblia menţionează că Isus era „cam de treizeci de ani" când şi-a început ministerul (Luca 3:23). Dacă în toamna anului 29 e.n. era în vârstă de 30 de ani, el trebuie să se fi născut în toamna anului 2 î.e.n.

Răspuns utilizator avertizat
| TabletaSB a răspuns:

Sa raspunda la intrebare atunci.
personal cred ca e important ca vorbim despre inainte de Hr. si dupa Hr. ceea ce pare o coincidenta destul de mare

Răspuns utilizator avertizat
| CamelushxD a răspuns:

Vrajeli, toata lumea se contrazice. "Biblia singura carte care s-a păstrat 2000 de ani". dar a fost tradusă in sute de limbi. iar daca cineva cunoaşte o limba străină îşi da seama ca îi dificil sa traduci mot-au-mot. mai degrabă traduci sa se înţeleagă. atunci cum putem şti ca traducerea in română sau in altă limba îi 100% precisă?