| YoSiAtat a întrebat:

De ce cinstim Sfanta Cruce?
explicati!
funda!

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Hai sa incerc sa dau un raspuns din minte.Semnul Sf Cruci il gasim prin VT cind Moise desparte marea sa scape poporul evreu. Daca nu era Rastignit Mintuitorul pe cruce nici nu ma interesa de ea /Tot Mintuitorul spune pe undeva fiecare sa ia Crucea lui in spate.Sf Apostoli pomenesc de Sf Cruce vis a vis de Mintuitor nu in sens de ocara la adresa Sf Cruci.Eu cinstesc Sf Cruce deoarece pe ea a fost Rastignit Mintuitorul.Pe aici am citit un raspuns pe vremuri crestinii aveau un suflet de aur si in mina o cruce de lemn Acum avem suflet de lemn si la git cruce de aur. Este adevarat si acest lucru dar nu generalizat.O sa inceapa o intreaga teorie ca Mintuitorul nu a fost rastignit pe cruce mia mia mia o sa vina si lolozila cu 100 de linkuri, nu mai pot eu.Pe monitor am o cruce mica de lemn si un actipild cu Maica Domnului si nu crap, poate ateii sa moara de ciuda ca de ofticosi ce sunt au sters 3 raspunsuri date de mine si erau cu ff mult bun simt si la obiect. Rasuflu si eu cu naduf si zic "iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac" Luca 23:34

2 răspunsuri:
| marina28 a răspuns:

Pentru ca pe ea a fost rastignit Mantuitorul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa explic funda? este asa ca un cerc cu doua brate in jos frumos colorata in portocaliu.se da moaca, la cerere, sau si-o auto -ofera cei cu mai multe conturi.cat despre sfanta cruce...eu stiu de ce.da tu stii de ce eu? da tu?