| RAY a întrebat:

De ce credeti ca ateismul este o religie,dogma,credinta,cult,secta, ideologie, stiinta?

Sunt curios de motive

Răspuns Câştigător
| Justme1997 a răspuns:

Ateismul înseamnă lipsa unei credințe deci nu are cum să fie o religie

| RAY explică (pentru Justme1997):

Stiu,dar in minti intunecate mult intuneric este, nu au platit curentul sa aiba lumina in creier, stau in bezna ignoranţei

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

O maimuta ignora existenta lui Dumnezeu si e scuzabila de catre Dumnezeu pentru ca Dumnezeu nu i-a dat capacitati extraordinare de a rationa si de a face deductii logice. Maimutele nu platesc energia electrica.

Ateismul nu e o credinta pentru ca credinta inseamna deductie logica si rationala a existentei unor lucruri imperceptibile ca si cauzalitate. Am putea spune ca ateismul nu foloseste credinta sau ratiunea deductiva. Credinta inseamna ratiune si inteligenta. Credinta se bazeaza pe stiinta si cunostinta.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Dumnezeu nu a inzestrat animalele cu ratiune, doar oamenii au asa ceva (daca o au ca sunt destui "fara") asa ca incerca alte explicatii, fara animale.
P.S. Nici un animal nu ignora prezenta lui Dumnezeu, ele simt si respecta Dumnezeirea in posibilitatile si capacitatea lor de intelegere in comparatie cu omul.

| Steregoi a răspuns (pentru danut):

Animalele sunt ca niste roboti biologici. Oamenii care nu au credinta nu folosesc ratiunea care le-a fost data de Dumnezeu. Am putea compara ratiunea cu un tovaras de viata sau cu un/o sot/sotie. Cea/cel care nu se foloseste de sot/sotie in pat e ca si cum are ceva de care nu se foloseste. Credinta si ratiunea si logica si cunostinta si stiinta sunt inseparabile asa cum dragostea si dreptatea sunt inseparabile. Credinta, dragostea, ratiunea, logica, cunostinta, stiinta, dreptatea sunt inseparabile.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Omule numai generaliza aiurea

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Asa crezi tu.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Explica-mi in mod rational cum un sarpe poate vorbi, biologic vorbind

| RAY explică (pentru Steregoi):

Credinta se bazeaza pe stiinta si cunostinta.

de ce minti aiurea, e duminica, ce castigi ca minti, credinta nu este stiinta nici nu pretinde ca ar fi asa ceva

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Credinta e mai mult decat stiinta. Stiinta studiaza in principal lucruri percepute de om. Prin credinta sunt studiate lucruri care nu sunt percepute de om prin organele de simt. Cu ani in urma oameni de stiinta au teoretizat existenta anumitor particule iar peste cateva decenii s-a adeverit credinta lor.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Satan vorbea langa capul sarpelui si Eva avea impresia ca sarpele vorbeste. In timp ce Satan vorbea langa capul sarpelui ii misca gura sarpelui. Biblia prezinta faptele din punctul de vedere al perceptiei Evei. Multe lucruri din Biblie sunt descrise din punctul de vedere al perceptiei omului.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Eva si-a dat seama ca e ceva neobisnuit ca un "sarpe sa vorbeasca" insa "sarpele" ( Satan ) i-a sugerat sa se gandeasca la ceva la care Eva nu se gandise pana atunci sau sa se gandeasca mai profund si mai atent la acele idei la care Eva probabil ca se gandise insa Eva a cautat mereu sa le ignore stiind ca rezultatul incalcarii poruncii va fi moartea. Cuvintele "sarpelui" erau mai interesante pentru Eva decat ca era ceva neobisnuit ca un sarpe sa vorbeasca. Si asta pentru ca creierul uman, dornic sa cunoasca, este mult mai curios sa cunoasca ceva interzis sau pus sub lacat.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Animalele nu sunt niste roboti, ele iubesc, vorbesc (limbaj redus) dar nu au ratiune. Ca exemplu, animalele nu stiu ce este aceia moarte.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Omule eu ti am spus sa explici in mod rational cum e posibil ca un sarpe sa vorbeasca, numai fa spam aiurea si raspunde

44 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Simplu,totul este legat de CREDINTA:
1) eu "cred" CA EXISTA.
2) eu NU "cred" CA EXISTA.
amandoua afirmatiile sunt bazate pe..CREDINTA deci este idisolubil o religie deoarece se refera STRICT la Dumnezeu.

| RAY explică (pentru danut):

Simplu,totul este legat de CREDINTA:
1) eu "cred" CA EXISTA.
2) eu NU "cred" CA EXISTA.
amandoua afirmatiile sunt bazate pe..CREDINTA deci este idisolubil o religie deoarece se refera STRICT la Dumnezeu.

deci tu ai credinta fata de 6500 de zeii in care nu crezi ai credinta pentru spiridusi, zane, fantome, pentru orice nu crezi ai credinta, a nu crede nu inseamna credinta

Credința este convingerea unei persoane că lucrurile stau într-un fel anume, cu sau fără prezența evidențelor empirice care să probeze respectiva convingere.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Credin%C8%9B%C4%83

in prezent ateismul reflecta realitatea cel mai bine, ateismul este o stare provizorie nu definitiva, ateismul este lipsa teismului nu afirmatia ca nu exista Dumnezeu/zeii in procentaj de 100%, ala se numeste atheist gnostic

https://www.quora.com/Whats-the-difference-between-gnostic-and-atheist

A person who says he knows whatever he believes/disbelieves about God to be true is a gnostic or fundamentalist.
A person who admits he can’t prove whatever he believes/disbelieves about God is called an agnostic or moderate.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Simplu,totul este legat de CREDINTA:
1) eu "cred" CA EXISTA.
2) eu NU "cred" CA EXISTA. "

Faci o confuzie generata de faptul ca multi folosesc acest "cred" in locul lui "sunt sigur ca" sau "am certitudinea ca". Un ateu nu "crede" ca spiridusul crestin e doar un personaj dintr-o poveste tampita, ci e sigur de asta. Intr-un singur fel ai dreptate si anume ca nu ar trebui folosite expresii de genul "nu cred ca Dumnezeu exista", ci "e clar ca/ sunt sigur ca/ am certitudinea ca/ e evident ca povestea numita Biblie e doar o fantezie fara nici o baza reala, iar personajul Dumnezeu e fictiv."
Atunci nu ai mai avea posibilitatea sa faci confuzia asta.
In alta ordine de idei, "credinta" in stil religios inseamna altceva, nu "cred ca"...dar asta ar trebui sa stii tu mult mai bine.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Sigur nu stiu ce are in cap unul sau altul dar eu sunt sigur ca exista Dumnezeu iar cei care nu cred au spiridusul din cap (dupa expresia ta) tampit. Faptul ca unii nu pot intelege Cuvantul lui Dumnezeu arata cu certitudine lipsa "evolutiei" din gandirea lor si conform gandirii lor fara "evolutie" nu pot iesi din confuzia care ii domina.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Incep sa ma simt indurerat de neputinta citirii de care dai dovada. Eu am vorbit DOAR de Dumnezeu, pe restul ti las tie.

| RAY explică (pentru danut):

Tu numa spam faci la intrebarea mea

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Ce legatura are ce spui tu cu ce am spus eu? In stil fanatic religios, cand n-ai nimic de argumentat, incepi sa bati campii.
Ideea e ca ateismul n-are caracteristicile unei religii. Faptul ca tu crezi in spiridusi nu are nici o relevanta, nu argumenteaza parerea ta despre problema asta.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Chiar ai ramas fara "cuvinte" si acum arunci mortu in curtea vecinului? Eu am vorbit despre un Dumnezeu REAl si tu aduci in discutie imaginatia bolnava a omenirii, asta e spam pentru tine?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Tu ai spus numai tampeniile pe care le visezi noaptea si vrei sa fi luat in serios, fugi de aici cu ursu. Ideea este ca ateismul are TOATE caracteristicile unei religii doar ca i-ati pus un NU in fata. Faptul ca tu nu crezi in Dumnezeu nu are relevanta, sunt destui ca tine dar asta nu inseamna ca aveti si dreptate. Se vede ca nici fanatismul nu il ai definit cum trebuie de te exprimi asa dar ma opresc ca sa nu zica RAY ca facem spam. P.S. La el spamul inseamna ca nu raspunzi cum vrea el sau nu esti de acord cu ideiile lui. Asta da "filozofie' atee. laughing

| RAY explică (pentru danut):

Daca e real de ce nu i dovedesti existenta? o dovada si gata,ateismul inseamna lipsa teismului,dovediti ce afirma teismul si gata,tu nu ai raspuns la intrebare ai facut spam, ca cica ateismul e credinta fals e ca a nu crede in fantome e credinta, acum scrii ca e real te opreste cineva sa dovedesti? nimeni, sunt savanti crestini care nu pot dovedi ca nu a existat evolutie sau big bang, deci dovada ca exista dumnezeu fara biblie fara aiureli.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ti-am mai scris asta, tu esti orb dar ceri sa vezi, nu ai cu ce dar asta nu exclude existenta si nici vederea. Tu spui, vreau sa VAD, daca nu, nu cred dar nu ai OCHI, cu ce vrei sa vezi? Eu iti arat, priveste, dar tu spui nu-L vad, eu ce pot face? In timpul vietii mele, eu L-am intalnit fara posibilitate de tagada sau confuzie, cum iti pot dovedi asta? Singurul lucru pe care il pot spune ca nu mai existam demult daca nu era Dumnezeu sa ma salveze, sa-si faca simtita fizic prezenta. Si am sa-ti mai spun ceva, lurcu pe care l-am evitat cu toate ca la ora actual sunt dovezi palpabile privind profetiile care se implinesc ad literam. Cea de care multi rad si care este moarta de peste 100 de ani a scris niste profetii dictate de Dumnezeu. Intr-o carte care a fost tiparita in peste 180 de limbi, in sute de milioane de exemplare si care exista si la noi vorbeste despre o profetie care se va intampla aproape de REVENIREA lui Hristos, acesta profetie este de o amploare mondiala si s-a indeplinit intocmai acum 3 ani, asta este motivul pentru care cred, SE INTAMPLA.

| RAY explică (pentru danut):

Omule eu ti-am cerut o dovada nu romane,a trecut dovada aia stiintifica prin toate aceste metode avem ce discuta in caz contrar imi pierd timpul,teismul afirma ca exista dumnezeu =nu aduce nici o dovada, ateismul este lipsa teismului, in realitate nu exista minuni, relevati, miracole, nici o dovada ca ar exista vreun creator nici macar una
Metoda științifică costă în următoarele faze:

Observarea și măsurarea fenomenelor
Acumularea și ordonarea materialului
Crearea de ipoteze și modele, prognoze, stabilirea nivelului de importanță
Testarea ipotezelor modelului prin experimente, teste, încercări
Confirmarea sau infirmarea ipotezelor
Publicarea rezultatelor, pentru ca acestea să poată fi validate de alții
Modificarea, dezvoltarea sau invalidarea modelului, în funcție de rezultatul testelor și de opiniile criticilor
În cazul confirmării, dezvoltarea unei teorii, care trebuie însă să îndeplinească anumite criterii
Atât timp cât teoria nu este falsificată, poate să fie considerată cunostință științifică

| danut a răspuns (pentru RAY):

Bravos natiune, DACA tu esti orb si nu ma vezi eu nu exist ca nu ma poti TU observa. Sunteti tari, foarte tari, daca exista ceva undeva pe care idioatele voastre aparate sau simturi NU POT detecta sau observa inseamna ca acel lucru sau fiinta NU EXISTA fiindca sunteti voi ORBI, TARE STIINTA, stiinta CRETINILOR fiindca acei idioti se cred CUNOATEREA ABSOLUTA sau ETALONUL CUNOASTERI. Asta vrei tu sa ne spui, ca daca ceva "trece" de perceptia voastra NU EXISTA. Asta se numeste NOAPTEA cunoasterii. Nu va explodeaza intelectul dasteptilor? rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| RAY explică (pentru danut):

Omule tu chiar delirezi la greu, nu ai nici o dovada macar recunoaste comportate ma matur ca ai o varsta, nici un copil de 5 ani nu se comporta asa cand i spui ca nu exista mos craciun, unu la mana ateismul nu inseamna cunoastere, vezi ca minti ateismul inseamna lipsa unei afirmati, desi scrii tampeni, ce aegument tampit dai si mai si razi aiurea

| danut a răspuns (pentru RAY):

Tu scrii tampenii si delirezi din plin, negarea ce este dasteptu tata.
NEGÁRE, negări, s. f. 1. Acțiunea de a nega și rezultatul ei; contestare, tăgăduire.
ex: daca negi existenta oxigenului CREZI ca acesta dispare sau tu nu mai respiri?
Faptul ca tu esti negi existenta lui Dumnezeu, a credintei in existenta Acestuia, adica A(teu), nu inseamna ca iesi din sfera CREDINTEI ci te situezi in opozitie cu principile acesteia DECI tot de CREDINTA tine, vrei nu vrei AGHIAZMA bei.

| RAY explică (pentru danut):

Ma tu esti fumat in dimineata asta? eu ti am spus ai vreo dovada da sau nu ce tot scrii aiureli acolo

| danut a răspuns (pentru RAY):

Da tu ai "vreo" dovada intru contrariu?

| RAY explică (pentru danut):

Din nou scrii aiureli, eu sa am o dovada ))))))))))))))) eu care nu cred

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Daca ai cauta in DEX sa vezi ce inseamna cuvantul "religie" ai constata ca spui o mare prostie.

"amandoua afirmatiile sunt bazate pe..CREDINTA deci este idisolubil o religie "

Amandoua afirmatiile sunt bazate pe credinta, corect. Dar de aici nu rezulta ca ar fi vorba de o religie.
Degeaba sun bazate pe credinta. Pentru a fi vorba de religie credinta trebuie sa fie ca "supranaturalul/sacrul/divinul" EXISTA.
"Religia este, la nivel de discurs, expresia simbolică a unei încrederi în existența unei realități absolute (Sacrul, Supremul, Dumnezeul) de care omul ar depinde."

Daca eu cred ca astea de mai sus exista, atunci da, e o "religie".

Daca eu cred ca astea de mai sus nu exista, atunci nu mai e o religie.
E foarte simplu.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Daca ai putea dovedi ca Dumnezeu nu exista atunci credinta ta ar fi valabila si nu ar fi o "religie" ci orice doresti tu, DAR atata timp cat nu poti separa cele doua fete ale unei realitati atunci credinata ta tine TOT de religie deoarece este doar o alta fateta a aceluiasi lucru. Simplu, nu?

| RAY explică (pentru danut):

Omule inseamna ca ai credinta fata de 6500 de zeii plus toate personajele imaginare in care nu crezi,sa dovedesti ca nu exista,cat de stupid suna si cat de irational,cel ce afirma trebuie sa dovedeasca asa functioneaza realitatea, plus ca poti dovedi ca nu exista cum? sa vedem ce afirma teismul nu exista dovezii, e ca la un caz de crima atata timp cat nu exista dovezi ca s-a intamplat crima aia cum naiba poti afirma ca s-a intamplat? tot ce afirma teismul =minuni,relevati,miracole,existenta unui zeu = nu exista dovezi in acest caz putem dovedi ca in prezent nu exista dovezi nu avem nevoie de credinta ca sa nu credem,cum naiba ar fi sa i credinta fata de fantome,spiridusi,zane,ateismul reflecta realitatea cel mai bine in prezent,in realitate nu exista miracole,minuni, nici zeii, stim si de ce omul crede in zeii, zeii find imaginatie umana, biblia fiind scrisa tot de oamenii nici o divinitate nu ar putea scrie o biblie atat de absurda si de irationala, crestinismul are 40000 de secte, fiecare se considera a fi singura care detine adevarul, sansa sa nimeresti secta potrivita e mica, asa si cu religia indiferent de cum crezi exista o sansa extrem de mare ca sa te inseli, deci toate nu emit nici o dovada

| danut a răspuns (pentru RAY):

De unde ai scos 40.000 de secte in crestinism?

| RAY explică (pentru danut):

Https://en.wikipedia.org/......of_members

nu o fi 40000 dar sunt destule care se contrazic intre ele desi au acelasi biblie

| RAY explică (pentru danut):

The Center for the Study of Global Christianity at Gordon-Conwell Theological Seminary estimated 34, 000 denominations in 2000, rising to an estimated 43, 000 in 2012. These numbers have exploded from 1, 600 in the year 1900.

https://theway21stcentury.wordpress.com/......worldwide/

| danut a răspuns (pentru RAY):

Numarate sunt 478 +- 1%. Deci este asa cum am spus eu (vezi mesajele anterioare) aproximativ 500 din care sunt cateva zeci secte ortodoxe (printre care si cea Romana care este considerata tot secta, asa cum este insiruita in lista). Contrazicerea nu vine de la Biblie ci la cat accepta fiecare din Cuvantul ei, unii 10% altii 40% pana la 100%.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Asta e ceva de genul daca eu vreau sa-mi finantez singur Biserica si o numesc Vasilica atunci mai apare inca o alta Biserica, nicidecum, daca am aceleasi principii ca Biserica mama fac parte din ea, nu devin o "secta" caci nu mi-am schimbat orientarea spirituala. O intelegere eronata cred.

| RAY explică (pentru danut):

Ma sunt destule si toate se pretind a fi singura care te trimite in rai si avand dogme diferite

| Steregoi a răspuns:

Si o pisica e "atee" pentru ca ea ia in considerare doar ceea ce percepe cu simturile senzoriale fara sa rationeze sau sa deduca logic si rational existenta unor lucruri imperceptibile. Ateismul inlatura din schema deductia logica si rationala. Pentru lucruri perceptibile senzorial nu e nevoie de ratiune sau de inteligenta sau de logica pentru a deduce rational existenta lucrurilor percepute senzorial.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Tu faci abuz de prostie )))))))))))))))

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

" Credinta inseamna ratiune si inteligenta. Credinta se bazeaza pe stiinta si cunostinta." rolling on the floor) laughing rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat