| RAY a întrebat:

De ce unii nu inteleg ca ateismul nu este o dogma,credinta,religie,sunt curios ce vedeti voi dogmatic privind ateismul?

Apropo ce dogma,credinta, religilie aveti voi pentru zeus, brahma?

Ateismul este opusul teismului,[8][9] cea mai generală formă a credinței în existența a cel puțin unei zeități.[9][10]

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ray acum incepi si tu ca si vasile.Fiecare intelege cum vrea unele lucruri cum tu nu intelegi ortodoxia, catolicismul etc nici ei nu inteleg notiunia de ateu sau pur si simplu o sa se contrarieze cu tine deoarece ei cred in ceva ce tu nu crezi.O sa explici degeaba

| RAY explică (pentru Freya1):

Pai nu e greu de inteles, ceea ce simti tu pentru zeus eu asta simt pentru dumnezeu simplu

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da dar tot intri in polemici pe baza religioasa si ma bucur ca nu sunt pe aici baptisti si penticostali caci cu aia aveam o problema

| RAY explică (pentru Freya1):

Sunt si de aia fii calma

| AC4S4 a răspuns:

Cum nu are o dogma sau niste reguli? Tu spui despre oamenii de pe paginile ateiste ca nu sunt atei, ca de fapt sunt anti-teisti. Deci ai niste criterii dupa care clasifici.

Mai mult, societatea crede ca daca o persoana este atee automat este si inteligenta, ii place stiinta, gandeste logic.
Era un ateu/agnostic pe site care era impotriva homosexualitatii. Ateii il considerau indoctrinat crestin. Deci pentru ei un ateu ar trebui sa fie pentru homosexualitate.

Oficial, ateismul nu are dogme, reguli. Doar societatea le impune.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Ce regulii scrie in definitia ateismului?
Tu spui despre oamenii de pe paginile ateiste ca nu sunt atei, ca de fapt sunt anti-teisti. Deci ai niste criterii dupa care clasifici.
aia e antiteism e altceva eu acum vorbesc de ateism
Mai mult, societatea crede ca daca o persoana este atee automat este si inteligenta, ii place stiinta, gandeste logic.
in mare parte multe persoane atee gandesc rational avand ca baza stiinta dar nu in toate cazurile,multe te considera satanist, imoral, diavol etc
Era un ateu/agnostic pe site care era impotriva homosexualitatii. Ateii il considerau indoctrinat crestin. Deci pentru ei un ateu ar trebui sa fie pentru homosexualitate.
e o prostie asa ceva, nici eu nu vad legatura homo -ateism
societatea impune la orice individ regulii, in mod normal intr o tara cu 99, 99% crestini nici nu trebuia sa existe legii, tribunale da uite ca exista, natura umana e rea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

"Ateii il considerau indoctrinat crestin. Deci pentru ei un ateu ar trebui sa fie pentru homosexualitate." Nu "PENTRU HOMOSEXUALITATE" cit pentru drepturi egale indiferent de rasa, religie, etc. Ateismul iti permite sa ai niste valori mai atotcuprinzatoare decat religiile. Eu unul nu vreau sa convertesc pe nimeni, nu vreau sa dispara crestinii si bisericile, vreau doar ca si ei sa se raporteze la stat cum ma raportez si eu. La fel si cu homosexualii. Nu pot fi "pentru" la fel cum nu pot fi nici "pentru" heterosexualitate sau ateism. E o alegere a fiecaruia care nu il defineste decat ca persoana in fata oglinzii. Poate ca se va imbraca altfel sau va merge mai serpuit, treaba lui/ei. Eu il/o percep prin prisma interactiunii umane de care am parte cu el/ea. Daca am un coleg nou sau am un interviu de angajare cu un potential nou coleg, ce face ala/aia in dormitor si cu cine e fix ultima mea grija.