| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce crestinii se contrazic cu privire la trinitate?

28 răspunsuri:
| Meme10Meme a răspuns:

Adica?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma rog, catusi de putin imi pasa. Am treburi mai bune de facut. Dar da, biblia este foarte asemanatoare cu alte religii. Pana si cu religia geto-dacilor.

| nicucostea855 a răspuns:

Crestinii nu se contrazic cu privire la trinitate. Exista crestini adevarati si pretinsi crestini apostati. Cei apostati sunt influentati de Satan. Crestinii adevarati, care urmeaza crestinismul din secolul I nealterat de traditii si obiceiuri pagane, sunt de partea lui Dumnezeu. Dumnezeu este in conflict cu Satan si invers.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu e o persoana distincta de Isus. Duhul sfant nu e o persoana ci forta activa a lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E vorba de 2 care nu sunt 1 ci 2 adica doua persoane distincte. Faptul ca Isus si Dumnezeu "sunt una" inseamna ca lucreaza in unitate, au un scop comun si nu ca sunt 2 in 1.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La hindusi nu exista un dumnezeu personal care e o persoana ci ceva etern si impersonal.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu e o persoana. Isus a zis sa facem discipoli si sa-i invatam despre Dumnezeu. Matei 28:19, 20: "19 Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor,+ botezându-i+ în numele Tatălui, al Fiului și al spiritului sfânt 20 și învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit.+ Și iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului*".

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E o cautare si o gasire la nivelul mintii. Pe Dumnezeu nu-l putem vedea insa prin cunoastere putem deveni constienti de existenta lui Dumnezeu prin credinta.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu nu e o persoana fizica ci o persoana spirituala invizibila pentru ochiul uman.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Uite aici o dovada extrabiblica precum ca Dumnezeu e o persoana. Oamenii de stiinta gasesc explicatii la orice si cauta explicatii la orice. Totul poate fi explicat: aia e asa pentru ca asa si asa. Orice lucru avand un motiv in spate pentru care exista e clar ca orice lucru exista cu un motiv si ca a fost adus in existenta cu un motiv. In plus timpul se scurge intr-un singur sens. Toata treaba asta seamana cu creatia unei persoane unui Dumnezeu atotputernic care in ciuda dificultatilor ivite isi va duce la bun sfarsit scopul si planul initial.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

O dovada e ca plantele cresc.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu se stie cum de stiu plantele incoto sa apuce cand cresc. De exemplu vrejul de fasole, vita de vie.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu.

Răspuns utilizator avertizat
| serenityxx a răspuns:

Nu cunosc sulul. Trinitatea este falsă. Tatăl este Creator și fiul este uman. Nu există trei deități.

Răspuns utilizator avertizat