| Inferno a întrebat:

De ce Dumnezeu ne tortureaza intr-un asemenea hal?
Ne-a aruncat o gramada de mistere de intrebari in fata, ogramada de lucruri ce par a sfida logica si ratiunea, dar nu ne-a dat si capacitatea de a dezlega acele mistere, acele lucruri inexplicabile. Ne-a facut prea prosti ca sa le intelegem?
Ce tortura si chin mai mare decat asta? Sa ai o intrebare in fata la care sa tanjesti dupa adevar si sa stii ca mintea umana nu este suficient de dezvoltata si nici nu poate fi pentru a intelege acel lucru. Tu trebuie doar sa te mantuiesti si atat.
Si cand mori,cand mori ce primesti? Primesti raiul.
Singura problema e ca eu nu vreau raiul, il vrau si pe ala, dar cel mai mult vreau adevarul, vreau raspunsul la intrebarea mea. Primesc eu acest raspuns? Imi ofera Dumnezeu raspunsul la intrebare? Face Dumnezeu asta?
macar sa detin adevarul o secunda si sunt multumit, dar sa il detin timp de o secunda.

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus este Calea, Adevarul si Viata. Daca vii la El, vei primi lumina si raspuns la toate intrebarile tale.

| Toluk19 a răspuns:

Bine scrie in Biblie > Fericiti cei ce nau vazut dar au crezut <
Deci cele intimplate lui bunelul in clipa mortii noi nu vedem dar bunelul imi spunea totul ce vede!
Nam vazut dar cred! Dumnezeu se va descoperi la toti!

| Artesano a răspuns:

Mulţi oameni declară că nu cred în Dumnezeu sau că nu-i interesează câtuşi de puţin religia. Unii au ajuns să nege sau să se îndoiască de existenţa lui Dumnezeu mai ales pentru că religiile pe care le cunosc nu le-au satisfăcut necesităţile spirituale. Religia a fost definită drept „devoţiune faţă de un principiu; fidelitate sau loialitate absolută; afecţiune sau ataşament pline de pioşenie". Pornind de la această definiţie, se poate spune că aproape toţi oamenii, inclusiv ateii, manifestă o formă de devoţiune religioasă.
De-a lungul miilor de ani de istorie, omul a încercat multe forme de închinare pentru a-şi satisface necesităţile spirituale. Această continuă căutare a dus la marea diversitate de concepţii religioase existente azi în lume. De pildă, aproape toate religiile susţin credinţa într-o forţă superioară, însă ele promovează concepţii diferite cu privire la cine sau ce este această forţă. De asemenea, majoritatea confesiunilor pun accentul pe necesitatea salvării sau a eliberării. Dar învăţăturile lor despre ce este salvarea şi cum se poate obţine ea sunt foarte diferite. Adevărul există dar tu îl cauți unde nu trebuie!

| 4b a răspuns:

Adevarul te va face liber...dar esti departe de el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, îţi împărtăşesc frustrarea.
De ce ne-a creat cu incapacitatea de a înţelege atât de multe realităţi din lumea în care trăim? De unde nevoia pentru tot misterul ăsta?

Când mi-am împărtăşit la rându-mi neliniştile metafizice, mi s-a spus că după moartea fizică, vom pricepe totul, vom vedea scopul în integritatea lui şi vom înţelege că aşa a trebuit să fie, că e bine şi e frumos aşa.

Până atunci, mă consolez cu ce spunea Petre Ţuţea, că adevarul nu poate fi găsit niciodată de om, adevărul nu poate fi cunoscut decât prin revelaţie divină (la momentul ales ca fiind potrivit de însuşi Dumnezeu). Să ne rugăm, aşadar, ca Dumnezeu fie să ne reveleze adevărul în această viaţă telurică, fie să ne dea înţelepciunea şi răbdarea de a aştepta momentul divin pentru revelaţia divină.

| SmexyBoy a răspuns:

Pardon, il cunosti pe Dumnezeu, si nu cunosti adevarul si raspunsurile la intrebarile tale?

Auzi, asta inseamna ca nu-l cunosti pe Dumnezeu.

| Inferno explică (pentru SmexyBoy):

Voi va puneti intrebari banale si credeti ca le stiti pe toate, in timp ce eu imi pun intrebari mai complicate.