| RAY a întrebat:

De ce dupa moartea lui iisus nici un apostol nu a sarbatorit nasterea lui sau invierea lui?
de ce in biblie nu scrie sa sarbatorim asa ceva?
de ce sarbatorim daca nu scrie asa ceva?
ce legatura are mos craciun cu iisus?

3 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Pentru ca Iisus nu a existat si oamenii aceia, pe care tu ii numesti apostoli, nu aveau ce sa mai sarbatoreasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce dupa moartea lui iisus nici un apostol nu a sarbatorit nasterea lui sau invierea lui? "
Intr-adevar nasterea nu a fost sarbatorita, dar invierea presupun ca a fost deoarece cam pe asta sta fundamentul crestinismului, insa era sarbatorit la pastelele evreiesc, deci nu cred ca primi crestini faceau mare tam-tam, infine, nu a fost consemnat, in Biblie, deoarece s-au consemnat, doar evenimentele principale ( in NT, si n-au pus la bataie si sarbatorile religioase), sau o alta varianta ca primi crestini nu sarbatoreau invierea, dar cum am zis sunt slabe sanse deoarece pe asta se fundamenteaza crestinismul.
"ce legatura are mos craciun cu iisus"
Nu are, legenda lui mos craciun, are la baza mituri despre aceasta persoana:http://ro.wikipedia.org/wiki/Nicolae_de_Mira#Legenda

| HowdidIgethere a răspuns:

Cauta in scrierile lor.