| SaveTheNature a întrebat:

De ce e dumnezeu "misterios"? de ce nu se face vazut si pentru cei care nu-l vad?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Aici gresesti. Dumnezeu a luat odata chip de om,atunci cand a venit Isus pe pamant. Dumnezeu se descopera celor ce il cauta si doresc lucrul acesta. De vindecat,El vindeca si in ziua de azi, dar ii vindeca pe cei care cred lucrul acesta. Trebuie sa crezi din toata inima ca El poate vindeca orice boala. nu poate sa mearga la un necredincios si sa ii dea vindecare. mai sunt situatii cand credinciosii sunt bolnavi,dar sunt bolnavi pentru ai face sa creasca in credinta,altii sunt bolnavi pentru ca au pacatele lor,pe altii Dumnezeu vrea sa ii trezeasca. nu cunoastem gandurile si faptele oamenilor ca sa puteam zice "de ce asa si nu asa", iar cat despre aratarea omului in fata, tristan are dreptate. Omul este pacatos si trupul lui nu ar rezista in fata unui Dumnezeu Sfant plin de maretie si stralucire.

33 răspunsuri:
| sandra2012 a răspuns:

Uite-te in sufletul tau si Il vei vedea.

| barbattttt a răspuns:

Dumnezeu se face cunoscut pentru cei cel cauta, si Dumnezeu a fost pe pamant dar a fost batut si rastignit.

| SaveTheNature explică (pentru barbattttt):

Deci cei ce au murit nebotezati nu l-au cautat, si nu l-au gasit(de ex un copil de 6 ani sau unul de 4 ani) de ex ) oare gresesc crezand ca Dumnezeu nu va lasa ca cineva sa ajunga in iad pentru ca nu a aflat de Botez? Oare gresesc cand cred ca Dumnezeu nu tine cont de religie, de invataturi bisericesti.

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Orice om se naste cu 1 gram de credinta. dar pe parcursul vietii datorita invatuturii false,anturajului etc. acel gram de credinta dispare. Iar cat despre copii, din moment ce nu au ajuns la varsta la care pot decide pentru viata lor,la varsta cand pot deosebi raul de bine, normal ca ajung in rai. Noi aici vorbim de oameni maturi,vaccinati. Si nu gresesti deloc in ultima parte. Dumnezeu chiar nu tine cont de religie,daca aceasta nu iti umple capul cu tot felul de prostii si invataturi false. El vrea ca omul sa se orienteze dupa Cuvantul Sau,nu dupa religie,ritualuri,canoane, traditii, obiceiuri. Dumnezeu uraste asta. Ne dezvaluie lucrul acesta in Biblie.

| barbattttt a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu gresesti..., Dumnezeu stie El ce va face cu Copiii eu cred ca ii va lua in Rai.
Acum cu oameni adulti daca vor pastra si respecta cea ce le-a fost dat cea ce cunosc eu cred ca vor ajunge in Rai pentru ca Dumnezeu judeca dupa cat ai cunoscu; ai cunoscut mult ti se cere mult, ai cunoscut putin ti de cere putin. Eu asa vad lucrurile!

| victoreanu a răspuns:

Pentru ca nu putem sa "ducem" un asemenea lucru. Suntem prea imbuibati de lucruri mult prea lumesti si am uitat de cele sfinte.

Iar daca ni s-ar arata cred ca ne-am duce cu capul. Am pleca in pustiu, am umbla desculti si goi si am petrece numai in rugaciune si post.

In general ni se da cam cit putem duce si niciodata mai mult. Probabil de aia nici nu ni se arata.

| 220V a răspuns:

Uita-te la south parca si il vezi acolo

| SaveTheNature explică (pentru 220V):

Ce este "south parca" scuze, nu stiu.

| 220V a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cauta pe net si o sa vezi, dar sa te uiti la serialul cand apare dumnezeu

| victoreanu a răspuns (pentru 220V):

Parca nu ti-a zis Urzi23 sa te duci si sa vorbesti cu parintii tai inainte?
Asculta-l!

| alexandru1991 a răspuns:

Religia poate fi folosita si pentru a face ordine in societate. Trebuie sa fie in realitate sau in mintea noastra ceva mai puternic decat omul. Trebuie sa avem o frica de ceva si daca s-ar arata ar deveni ceva obisnuit, banal. Misterul face ca puterea religiei sa creasca.

| totElodia a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu nu are chip. Ceea ce vedem noi in filme, in icoane si altele, nu este insasi "chipul" lui Dumnezeu. El este un duh, o forta, nu are infatisare dar. este acolo, undeva. Cei ce il vad cu adevarat nu sunt oameni, insa pentru al vedea trebuie sa Il privim cu ochii sufletului. Doar cei ce isi vor lasa ratiunea si dragostea Il vor vedea cu adevarat.

| SaveTheNature explică (pentru totElodia):

Si totusi. Oamenii au fost creati dupa chipul si asemanarea lui.Deci arata cumva. II simt prezenta in tot ce ma inconjoara, si in toata ordinea care exista. Dumnezeu ar putea face "vizibil"ca el exista.Dar totusi nu o face.Si inca nu mi-a dat nimeni o explicatie concreta.

| totElodia a răspuns:

Sincer, acum m-ai pus pe ganduri.

| SmekerasuxD a răspuns:

Dumnezeu nu este misterios el este tot ce vezi tu pe lume el este pretutindeni chiar daca nu il vezi, daca te gandesti la lucruri bune si esti credincios el va fi mereu langa tine.asta este parerea mea si sa stii ca il poti vedea pe domnul Isus Hristos in icoane si alti sfinti

| RedGuy a răspuns:

Dumnezeu nu este cum crezi tu,nu este o persoana/lucru care il poti vedea.El este tot ceea ce vedem,apa,pamant, aer, soare...sistemul prin care ne favorizeaza noua viata este Dumnezeu.Daca apa nu ar fi nu am putea traii,daca aerul nu ar fi nu am putea traii,tot acest intreg,acest lant prin care fiecare lucru depinde de celalalt,daca unul ar lipsi din acest lant viata nu ar mai exista,asta este Dumnezeu, este tot ce exista. Unii cred ca Dumnezeu este unu cu barba alba care sta undeva acolo sus, dar nu e adevarat. Ceea ce Biblia spune este de la inceput pana la sfarsit o metafora.Inchide ochii si gandeste-te datorita caror lucruri tu traiesti si ai sa iti dai seama cine e Dumnezeu.

| SaveTheNature explică (pentru RedGuy):

Si totusi. Oamenii au fost creati dupa chipul si asemanarea lui.Deci arata cumva. II simt prezenta in tot ce ma inconjoara, si in toata ordinea care exista. Dumnezeu ar putea face "vizibil"ca el exista.Dar totusi nu o face.Si inca nu mi-a dat nimeni o explicatie concreta!

| RedGuy a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Oamenii au fost creati dupa chipul si asemanarea lui". Dupa cum am mai spus Biblia este o metafora si ceea ce a fost scris in ea,a fost scris de oameni cu o perspectiva proprie asupra lucrurilor. Uita-te la un copac,copacul este o parte din Dumnezeu,la fel cerul,apa, pamantul, tot ceea ce vedem il formeaza pe Dumnezeu.Incearca sa citesti Biblia si sa interpretezi tot nu sa iei totul la modul literal si ai sa iti dai seama cine e Dumnezeu.Eu sunt Musulman dar imi place sa studiez religille lumii si caut o explicatie pentru tot analizand tot ce imi ofera cartile sfinte si mitologia fiecarei religii si pot sa spun ca mi-am facut o idee destul de puternica despre misticismul religiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.chiar asa. oare de ce? dar soarele daca e ata de frumos de ce nu stau toti cu ochii in el? Dumnezeu e mult mai mare si mai luminos si daca l-ai privi nu ai suporta atat stralucire.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu e atot puternic.El este tot ce ne inconjoara.Deci ar putea lua si chip de om fara stralucire.Si prin mijloace pamantesti sa dovedeasca ca este Dumnezeu(de ex sa vindece toti bolnavii de pe planeta) ar putea dovedi, fara nici o problema.Si ma intreb de ce nu o face. Sper sa nu pacatuiesc intreband asta.

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Am si eu o intrebare.ce se intampla cu cei ce nu se boteaza? cei invatati de religia lor sa nu se boteze?

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Religiile crestine toate au acest act,cel putin asa stiu eu. nu prea m-am documentat despre religii ca nu ma intereseaza traditia si obiceiul niciunei religii.dar din moment ce te declari crestin,trebui sa stii ca inceperea vietii cu Hristos este actul botezului. Insusi Isus s-a lasat botezat de Ioan. Ca sa fie o pilda pentru noi.
Domnul Isus Hristos spune: Nu orisicine-Mi zice"Doamne, Doamne" va intra in imparatia cerurilor, ci celce face voia Tatalui Meu care este in ceruri. Iar Voia Lui Dumnezeu este sfintirea noastra!

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Si la aceasta intrebare nu ai raspuns? Cei care nu se boteaza,pentru ca nu stiu despre botez,ce se va intampla cu ei? Sau cei care dealungul istoriei care nu s-au botezat, pentru ca nu au aflat despre asta, sau pur si simplu biserica lor i-a invatat sa nu se boteze.Ce va fi cu ei?

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Tocmai asta ti-am zis cei care nu au auzit de botez, sau biserica lor i-a invatat sa nu se boteze, nu sunt crestini, apartin altei confesiuni care nu se iau dupa Biblie. Pentru ca Cuvantul Lui Dumnezeu asta invata sa depui marturie in public, cum ca crezi si il accepti pe Hristos in viata ta. Crezi ca a murit pentru tine pentru iertarea pacatelor. Acesta este inceputul credintei. Botezul semnifica ca esti mort fata de pacat si viu fata de Dumnezeu.

Galateni 2:20
Am fost rastignit impreuna cu Hristos si traiesc... dar nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine. Si viata aceasta pe care o traiesc acum in trup, o traiesc in credinta in Fiul Lui Dumnezeu care m-a iubit si S-a dat pe Sine insus pentru mine.

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Deci cei nebotezati vor ajunge in iadsad;(sad

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu stiu cum sa iti explic mai bine ca sa intelegi. Deci ajung in iad. De ce?
Pentru ca:
1. Daca cred in Dumnezeu si vor sa il urmeze se boteza indiferent ce zic unii si altii.
2. Daca nu se boteaza inseamna ca nu l-au cunoscut pe Dumnezeu indeajuns, nu cred pe deplin in El si atunci dupa parerea ta ar trebui sa ajunga in Rai?

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si ca o completare a de ce-ului. pentru ca asa se cade sa implinim tot ce este scris! Iar daca noi suntem doar ascultatori si nu implinitori cum vrei sa ajungem in Rai?

| SmekerasuxD a răspuns (pentru Esperança):

De fapt noi de cand ne-am nascut am fost nascuti in pacat adica noi am primit pacatul lui Adam si Eva iar la botez dumnezeu ne spala toate pacatele si pentru a se evita asta de ex un copil e pe moarte la nastere poti chema un preot sa il boteze inainte sa moara, deci sa revin daca avem pacatul lui Adam si eva ajungem in iad. daca adam si eva nu mai pacatuiau nu mai aveam nevoie de botez

| Esperança a răspuns (pentru SmekerasuxD):

Da dar botezul trebuie facut la o varsta la care poti judeca si singur ce e bine si ce e rau. Botezul iti apartine tu singur trebuie sa iei decizia asta pentru ca Dumnezeu pe fiecare va trage la raspundere si fiecare va raspunde pentru el nimeni nu va raspunde in locul tau. Iar cat despre copiii mici este bine sa se aduca inaintea Lui Dumnezeu, sa fie incredintati in mana Lui, dar nu botezati.Deoarece "Cine crede si se boteaza va fi mantuit" un copil la cateva luni ce sa creada? Poate el intelege ceva? Ca asa il botezi mic si cand creste mare devine ateu si ce-ai facut? Exemplu il avem chiar pe Domnul Iisus Hristos care s-a botezat la 30 de ani!

| SmekerasuxD a răspuns (pentru Esperança):

Nu conteaza daca e nascut si nebotezat in iad pici... poti sa fii cat de mic vrei

| Esperança a răspuns (pentru SmekerasuxD):

Nimeni nu stie Judecata Lui Dumnezeu!

| SmekerasuxD a răspuns (pentru Esperança):

Exact asta inseamna ca nici tu nu poti sa zici ca nu se pot duce!

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Aici gresesti. Dumnezeu a luat odata chip de om,atunci cand a venit Isus pe pamant. Dumnezeu se descopera celor ce il cauta si doresc lucrul acesta. De vindecat,El vindeca si in ziua de azi, dar ii vindeca pe cei care cred lucrul acesta. Trebuie sa crezi din toata inima ca El poate vindeca orice boala. nu poate sa mearga la un necredincios si sa ii dea vindecare. mai sunt situatii cand credinciosii sunt bolnavi,dar sunt bolnavi pentru ai face sa creasca in credinta,altii sunt bolnavi pentru ca au pacatele lor,pe altii Dumnezeu vrea sa ii trezeasca. nu cunoastem gandurile si faptele oamenilor ca sa puteam zice "de ce asa si nu asa", iar cat despre aratarea omului in fata, tristan are dreptate. Omul este pacatos si trupul lui nu ar rezista in fata unui Dumnezeu Sfant plin de maretie si stralucire.