| GalinaBlanca a întrebat:

De ce e păcat să-ţi tai unghiile Duminica?

30 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Unde scrie asta? Nu e păcat. E păcat sa nu îți îngrijești corpul. Nu mai asculta toate prostiile.

| tavadaresti a răspuns:

Cine are autoritate asupra Duminici?

| zurick a răspuns:

Deoarece Dumnezeu a creat lumea in sase zile lucratoare si in a saptea [duminica] s-a odihnit. Duminica e zi de odihna.

| tavadaresti a răspuns (pentru zurick):

Care e prima zi a saptamanii in Biblie?

| Mădă0611 a răspuns (pentru zurick):

Pai atunci nici sa mananci n-ai voie. E mult efort sa faci de mancare sau doar sa iti incalzesti mancarea, sa nu mai spun de drumul pana la bucatarie, de spalat vasele...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Biblia nu vorbeste despre aceasta, ba dincontra, trebuie sa avem grija de corpul si sanatatea noastra. Unii poate ca se tem sa nu pacatuiasca daca si-ar taia duminica unghiile, insa neglijeaza alte lucruri care pot fi intr-adevar gresite.

| Dragonfly6 a răspuns:

Daca faci asta ajungi in fundul iadului si nu te mai scoate nimeni.
Acuma serios, de unde ai scos asta? O_o

| zurick a răspuns (pentru Mădă0611):

Am zis ce scrie in biblie, nu ce cred eu

| zurick a răspuns (pentru tavadaresti):

In biblie scrie ca duminica este prima zi a saptamanii.

| tavadaresti a răspuns (pentru zurick):

Adu verset, la ceea cea ce afirmii.

| zurick a răspuns (pentru tavadaresti):

Nu pot sa aduc verset ca nu am biblia, am citit-o dar nu era cartea mea.

| tavadaresti a răspuns (pentru zurick):

Atunci afirmatia ta cade. Revin-o cand gasesti si vom putea discuta.
Un pont; http://www.ebible.ro/

| zurick a răspuns (pentru tavadaresti):

Bine

| MMihai a răspuns:

Prostii, de habotnici!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E considerat ca lucrezi

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

E păcat să respiri duminica, darămite o infracțiune așa costisitoare ca asta.

| duuh a răspuns:

Este? Oh God, I'm gonna burn in hell.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Prostia omeneasca si Universul sunt infinite; in privinta Universului am indoieli. (Albert Einstein)

| William a răspuns:

Vrei sa spui ca nu ai timp toata saptamana sa iti tai unghiile?

| Zenit313 a răspuns:

Printre cele mai stupide superstitii...

Răspuns utilizator avertizat
| trolololo a răspuns (pentru andreidu):

Si vrei sa spui ca ai barba de 1 metru și par în cap de 2? Unghiile cât de mari sunt? Sa știi ca nici sa te speli nu e bine întrucât prin spălare se duc celulele din piele. Si atomii. Si sa respiri e păcat, adică Doamne apără, iese apa din organism și e păcat sa risipești apa, e un dar al Sfântului și Prea măritului Dumnezeu.
Cel mai mare păcat e sa mergi la toaleta. Risipești urina, un dar Divin. Sa nu mai zic de cealaltă nevoie. Îți dai seama cât se risipește?

| Annishoara01 a răspuns:

Pentruca Dumnezeu a creat pamintul si tot ce e in el in zilele saptaminii.
Iar Dumnezeu in zi de dumnica s-a odihit.

Asa cred eu.

| obelix2266 a răspuns:

Cine zice (ala este )."Vai de voi carturari si farisei, ca nici voi nu veti intra in imparatia cerului dar nici pe ceilalti nu-i lasati sa intre."Zise ISUS!
Cititi BIBLIA si lasati babele in pace.

Răspuns utilizator avertizat
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și unde zici că scrie așa ceva?
Pa, pa.

| Shammal a răspuns:

N-am auzit, insa duminica este o zi pentru odihna si din perspectiva religioasa unele lucruri sunt catalogate ca pacat doar pentru a te "forta" sa te odihnesti

| n0matterman a răspuns:

Singurul pacat pe care-l savarsiti unii dintre voi este faptul ca inca respirati.Nu inteleg cum de nu v-au gasit blestemele, vrajitoarele si vampirii.

| IulianDornianu61 a răspuns:

Nu iti mai taia unghiile duminica.
Lasale sa creasca sa se faca cat copita de vaca, si le tai.Ca dumnezeu nu se supara daca tai copite.