| anonim_4396 a întrebat:

De ce este atât de multă suferinta în lume? Doamne fa ceva și da sănătate lumii întregi inclusiv mie te rog!

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu poate exista bine fara rau, sunt doua concepte interconectate.Ai idee cata suferinta provoci celor din jur fara macar sa iti dai seama?

| T0T a răspuns:

Ești slab și credința te ajută în asta. În loc să te apreciezi pe tine, să apreciezi natura din jurul tău, tu te ții de povești care nu au nicio treabă cu lumea în care trăiești. Altfel spus, cauți moartea, nu cauți să faci ceva semnificativ pentru tine în această lume. Toți murim la un moment dat. Trăiește momentul și apreciază ce vezi în jurul tău.

| EestiSodalane a răspuns:

De ce nu happy

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Probabil din cauza faptului ca suntem foarte rai...

| AntiReligion a răspuns:

Nu există niciun motiv divin pentru suferința din lume. Suferința este un produs secundar al evoluției prin selecție naturală.

Nu există nicio dovadă că Dumnezeu există sau că se preocupă de soarta noastră. Rugăciunea este o pierdere de timp și o iluzie periculoasă. Nu putem conta pe o putere supranaturală să ne rezolve problemele sau să ne vindece bolile. Trebuie să ne ridicăm din genunchi, să încetăm să ne târâm în fața sperietorilor și a zeilor virtuali, să ne confruntăm cu realitatea și să ajutăm știința să facă ceva constructiv pentru suferința umană.