| anonim_4396 a întrebat:

De ce este Biblia interpretabila?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Pentru ca Adevarul e intotdeauna simplu si nu se poate interpreta, pe cand Minciuna, are multe fete.
Alege tu!

16 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Ca sa poata spune "adevarul", altfel... cam greu.

| C0nstantin a răspuns:

Fiindca ca e un produs al imaginatiei umane, iar fiecare om poate interpreta in felul lui intelesul bibliei.

| Hope77 a răspuns:

Ca sa fie testata sinceritatea si perseverenta cautatorilor.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Pentru ca oricine cauta sa o inteleaga prin prima cuvintelor, dar sunt putini aceea educati, iezuiti sau cu carte, ca sa treaca dincolo de cuvinte.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca oamenii iau doar ce le place din ea si atunci o interpreteaza dupa bunul plac.Pentru a putea fi inteleasa trebuie studiata pe subiecte si analizat toate versetele cu privire la subiectul respectiv, nu doar cateva. 2Timotei3:16

| savvy12 a răspuns:

Pai, oameni aceia au fost inspirati de Duhul Sfant, Dumnezeu le arata imagini, si eu scriau cum stiau ei, adica gen, i-o aratat la Iov, ca pamantul pluteste in spatiu si acu 3500 de ani nu se stia asta(atuncea o fost scrisa cartea lui), si a zis ''El tine pamantul pe nimic'', sau tot acu 3500 de ani tot in cartea lui scrie ''Pamantul de unde iese painea este rascolit inantr-ul lui ca de foc''- aicea se refera la magma din pamant, si noi am aflat asta abia in sec XX, scriau cum stiau ei saracii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru savvy12):

Deja m-am saturat de "stiinta biblica" pe care o oferi...

http://rationalwiki.org/wiki/Science_Confirms_the_Bible

sau

http://rationalwiki.org/......eknowledge

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece e scrisă acum nu știu câte milenii, apoi editată și scrisă în limbaj greoi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru savvy12):

Pfffffff. laughing
Aoleo!

| doctorandus a răspuns (pentru WhatheWow):

Orice text scris se poate interpreta, deoarece sensul il confera cititorul cand il citeste, nu e musai dupa cum vroia autorul. Pana si textele de drept, care sunt scrise pentru a fi cat se poate de clare si univoce, sunt multi-interpretabile, de-aia exista interpretari consacrate ale cuvintelor si frazelor din constitutiile multor state.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Adevar graita-i.Chiar si teoriile asa ziselor stiinte exacte, sunt de multe ori interpretabile.In fond, datorita si acestei calitati am evoluat ca specie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pentru ca niste unii care fac 10 ani de teologie nu sunt ascultati in sfanta biserica si altii care fac religia in bar sunt cei mai destepti : la sectanti n-ai vazut ca si femeile pot sa faca o slujba?

| Almássy a răspuns:

Evrei prosti? pot sa zic si eu atunci-ateii sunt prosti care o sa ajunga in iad.no?

| TheStory a răspuns:

Pentru ca in Biblie totul este transmis prin pilde, iar noi trebuie sa deducem ce a vrut sa spuna Dumnezeu.

| samy81 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Da astia care fac teologie 10 ani nu studiaza biblia, ci,,,sfanta traditie,, care e facuta tot de ei, iar ceilalti studiaza biblia si nu prea conteaza unde,exemplul valdenzilor in munti, in catacombe etc dar ei nu numai au predicat ci chiar si-au dat viata pentru credinta lor; si in fata lui Dumnezeu nu conteaza cine, ce esti bogat, sarac, femeie sau barbat in ISUS suntem egali

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru samy81):

Ce secta esti?