| RAY a întrebat:

De ce este dumnezeu este atat de indiferent,nepasator cu propia lui creatie?
de ce nu vine sa faca ordine pe pamant,de ce in toata istoria cei slabi,buni au fost calcati in picioare de cei puternici,rai si niciodata nu a intervenit? cum putem sal numim dumnezeu daca e pasiv,nepasator cu propia lui creatie? e acest dumnezeul dumnezeul care ai crede tu ca ar fi intr o lume perfecta? sau intr o lume egala, dreapta?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Era asa de idiot acel imaginar creator; incat a dat viata creatiei iubite si a conditionato sa pacatuiasca, pentru a putea ulterior sa-i reproseze pacatul originar, pe care sa nu-l poate indrepta pana la sfarsitul veacurilor. laughing laughing laughing

76 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Hai ca te iau si pe tine ca si pe vasile laughing...Sti ca o sa iti primesti replici din partea celor care cred in Dumnezeu si cred ca el este atotputernic si corect.Hai sa iti spun punctul meu de vedere. Dumnezeu cand ne-a crea nu ne-a creat sa ne comande si sa ne faca papusi de manuit ne-a dat minte, suflet, inima sa simtim sa gandim si sa alegem ce e bine si rau.El iti da mai multe carari pe care poti sa mergi si in functie de cum gandesti sau actionezi vei avea.Nu iti da mai mult de cat poti duce si meriti in functie de cum gandesti, reactionezi si te comporti fata de aproapele tau.Si dupa cum i-am spus si la vasile tu spre deosebire de el cat de cat esti mai corect intrebi de ce aia si aia nu acuzi direct ca ce crede altul nu e bine dar cred ca voi doi aveti o problema unul cu altul si va certati prin intrebari pe tup intr-un mod indirect

| RAY explică (pentru Freya1):

Repet naty de ce sal numim pe dumnezeu dumnezeu daca este nepasator fata de propia creatie?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RAY):

Eh; si tu acum. ai vrea ca toti sa-si asume responsabilitatea pentru toate boacanele, sau pentru viata lor egoista?

| RAY explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu despre asta e vorba si despre indiferenta, nepasarea unui dumnezeu fata de propia lui creatie, ce e dumnezeu un conducator, imparat, rege, de ce nu intervine fizic?

| Freya1 a răspuns:

Nu este nepasator dar tu iti dai seama daca ar indeplini la fiecare dorintele ce sar intampla.Trebuie sa lupti si sa arati ca meriti sa iti dai silinta si un impuls repet iti da dar nu iti baga in traista.Ti-a dat viata, putere, sanatate, minte etc dar nu poate sa te care in brate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca n-ar fi fost pacatul primordial, lumea ar fi fost perfecta asa cum spui tu, dreapta si egala. Dumnezeu ne-a dat minti si suflete ca sa gandim, sa facem alegerile corecte.El ne-a oferit mereu liberul albitru, e vina noastra daca nu stim sa-l pretuim si nu luam deciziile corecte.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RAY):

Zero absolut nu poate aduce nici plusuri si nici minusuri.winking laughing

| RAY explică (pentru Freya1):

Aici nu vorbim de dorinte stupide gen tableta aici vorbim de o nepasarea, indiferenta, nu la toti le-a dat sanatate se nasc multi copii bonavi cu handicap, cu bolii mintale etc
dumnezeu daca e un conducator, rege de ce nu vine sa faca ordine in creatia lui? daca tu singura obti totul atunci de ce sa crezi in dumnezeu?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Din cauza unui mar pls lasa-ma cu vrajeala asta, in dumnezeu corect i ierta, si tu ti ai ierta copilul daca ar gresi, dar e indiferent, nepasator nu-i pasa de propia creatie

| RAY explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Dumnezeu e zero absolut?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RAY):

Reciteste istoria religiilor, sau reia lectura miturilor. crestinismul este doar o reluare perversa a filozofiilor mult mai vechi decat absurdul biblic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cum spui tu ray

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De exemplu pentru tine ce a facut dumnezeu? parinti te au crescut si tu acum te descurci nu te a ajutat dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Daca tu asa vezi lucrurile e problema talaughing

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Are mare dreptate, dumnezeu stia de la inceput ce va face adam cu eva

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa ma convingi cu argumente irefutabile ca eu gresesc!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RAY):

Daca ar exista : nu este altceva decat un onanist pervers! laughing laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

De ce as face-o? Oricum n-as reusi sa te conving si sincer nici nu e in interesul meu, n-ai decat sa te convingi singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca ti-as zice ca m-a ajutat si ti-as da si niste exemple, probabil ca tu mi-ai zice ca de fapt acele lucruri se datoreaza muncii mele sau imprejurarilor, deci n-are rost.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt dispus sa imi indrept greseala! dar tu esti pe calea cea dreapta aratata de cei care l-au cunoscut pe dumnezeul invocat de tine?winking laughing laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Incerc sa fiu pe ealaughing

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Daca tu crezi ca dumnezeu te vede fix pe tine din 7 mld ce sa spun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu,te vede si pe tine, si pe restul, nu numai pe mine.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am avut nici macar o singura iubita cu numele "CALE". sigur-sigur nu as mai fi fost putin adus de spate.winking laughing laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu prezinti interes si pentru pacatosi! de aici si zicala : cei frumos si lui al de sus ii place.winking laughing tongue

| RAY explică (pentru anonim_4396):

In acelasi timp, degeaba vede daca nu face nimic

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Dupa cum ti-am spus nu iti da mai mult decat poti duce.El iti da cat meriti tu trebuie sa rezolvi deoarece repet ti-a dat minte, suflet.Cand au fost adam si eva le-a dat totul la botul calului.Lea dat o viata usoara fara chin fara durere si vizitandui mereu dar ei au ales sa nu ii asculte si atunci a fost ceva de genu "Da crezi ca te descurci singur ca nu ai nevoie de ajutoru si indrumarea mea foarte bine ia descurcate eu iti dau carari din care tu sa alegi, eu iti dau haine din care tu sa alegi eu iti dau stiuluri de viata din care tu sa alegi etc dar daca nu alegi bine nu ma injura pe mine deoarece eu ti-am dat lucruri ti-am oferit viata iar tu ai luat-o pe aratura deoarece te-ai crezut mai destept".Si nu ma refer doar la lucruri banale ma refer in general.Si daca stai si te gandesti putin si in zilele noastre cu oameni de rand e asa.La o fabrica de mi de persoane sunt maistri care vin si iti verifica munca nu vine bossu sa verifice pe fiecare in parte cat il duce capul laughing ii ajunta din ubra ca de la el vine grosu bani multi si locul de munca....Am raspuns asa mai pe vorbe dea noastre nu cu versete din biblie.Si noi suntem amici de aceia vorbesc cu tineel cheatiile astea si explic ce consider eu nu vreau sa te fac sa crezi ce cred eu :*

| RAY explică (pentru Freya1):

Gandesti emotional draga mea

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Se poate :p

| RAY explică (pentru Freya1):

E ok naty