| RAY a întrebat:

Daca dumnezeu este conducatorul acestei lumi si este indiferent,nepasator, de ce sa il mai numim dumnezeu? voi ati vota un presedinte la care nu i pasa de nimeni?

14 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Dacă era indiferent mai murea Hristos pentru noi pentru a ne scoate din păcat?

| RAY explică (pentru AC4S4):

Dumnezeu putea sa ierte lumea care o si regreta nu sa se sinucida pe pamant si sa nu reuseasca nimic

| RAY explică (pentru AC4S4):

Acum 17 minute | AC4S4 a răspuns (pentru Nilsson):
Parcă zicea că n-o citit-o.

ala scoate din context ce am scris eu, imi datea un user versete din biblie i am scris ca cunosc biblia si acele versete

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Fără jertfă nu e iertare.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu uita ca jesus nu a avut liberul arbitru, e cam barbar sa isi sacrifici copilul dupa ce ai esuat grav cu creatia ta, culmea e ca tot nu a reusit nimic

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Isus este Dumnezeu intrupat. Tu te gandesti la persoanele Sfintei Treimi ca la trei dumnezei?

| RAY explică (pentru AC4S4):

Eu sunt eu inainte de mine nu a fost nimeni nici dupa mine nici un mantuitor, faza cu trinitatea este un basm inventat de crestini mai tarziu, iisus spune ca dumnezeu e mai mare ca el
Tatăl este mai mare decât Mine
Deși termenul "Trinitate" nu este menționat ca atare în Sfânta Scriptură (nici un apostol sau proroc nu a scris despre aceasta), la 28 februarie 380, împăratul Teodosiu I (347-395) a declarat „Credința trinitară" drept religie de stat. Primul conciliu de la Constantinopol a confirmat această decizie în luna mai 381. Astfel, toți cetățenii Imperiului Roman au fost obligați să accepte religia creștină.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Trinitate

| GdX a răspuns:

Exista Dumnezeul? Te-ai intalnit cu el? Ti-a dat vreun semn? Daca da, spune-mi si mie te rog.

| RAY explică (pentru GdX):

Nu,personaj imaginar

| HaneloreOlga9 a răspuns:

De unde stii ca e nepasator sau indiferent, ii cunosti tu judecata?

| RAY explică (pentru HaneloreOlga9):

Pai nu e?

| HaneloreOlga9 a răspuns (pentru RAY):

Nu,eu nu cred asta, nu poti fii sigur, nu cunosti..cum ai ajuns tu sa crezi asta?

| RAY explică (pentru HaneloreOlga9):

Ce ras indiot

| HaneloreOlga9 a răspuns (pentru RAY):

Adica?