| RAY a întrebat:

De ce este dumnezeu este atat de indiferent,nepasator cu propia lui creatie?
de ce nu vine sa faca ordine pe pamant,de ce in toata istoria cei slabi,buni au fost calcati in picioare de cei puternici,rai si niciodata nu a intervenit? cum putem sal numim dumnezeu daca e pasiv,nepasator cu propia lui creatie? e acest dumnezeul dumnezeul care ai crede tu ca ar fi intr o lume perfecta? sau intr o lume egala, dreapta?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Era asa de idiot acel imaginar creator; incat a dat viata creatiei iubite si a conditionato sa pacatuiasca, pentru a putea ulterior sa-i reproseze pacatul originar, pe care sa nu-l poate indrepta pana la sfarsitul veacurilor. laughing laughing laughing

76 răspunsuri:
| RAY explică:

Subiectul s-a inchis

| Freya1 a răspuns:

Hai ca te iau si pe tine ca si pe vasile laughing...Sti ca o sa iti primesti replici din partea celor care cred in Dumnezeu si cred ca el este atotputernic si corect.Hai sa iti spun punctul meu de vedere. Dumnezeu cand ne-a crea nu ne-a creat sa ne comande si sa ne faca papusi de manuit ne-a dat minte, suflet, inima sa simtim sa gandim si sa alegem ce e bine si rau.El iti da mai multe carari pe care poti sa mergi si in functie de cum gandesti sau actionezi vei avea.Nu iti da mai mult de cat poti duce si meriti in functie de cum gandesti, reactionezi si te comporti fata de aproapele tau.Si dupa cum i-am spus si la vasile tu spre deosebire de el cat de cat esti mai corect intrebi de ce aia si aia nu acuzi direct ca ce crede altul nu e bine dar cred ca voi doi aveti o problema unul cu altul si va certati prin intrebari pe tup intr-un mod indirect

| RAY explică (pentru Freya1):

Repet naty de ce sal numim pe dumnezeu dumnezeu daca este nepasator fata de propia creatie?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RAY):

Eh; si tu acum. ai vrea ca toti sa-si asume responsabilitatea pentru toate boacanele, sau pentru viata lor egoista?

| RAY explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu despre asta e vorba si despre indiferenta, nepasarea unui dumnezeu fata de propia lui creatie, ce e dumnezeu un conducator, imparat, rege, de ce nu intervine fizic?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RAY):

Zero absolut nu poate aduce nici plusuri si nici minusuri.winking laughing

| RAY explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Dumnezeu e zero absolut?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RAY):

Reciteste istoria religiilor, sau reia lectura miturilor. crestinismul este doar o reluare perversa a filozofiilor mult mai vechi decat absurdul biblic

| Freya1 a răspuns:

Nu este nepasator dar tu iti dai seama daca ar indeplini la fiecare dorintele ce sar intampla.Trebuie sa lupti si sa arati ca meriti sa iti dai silinta si un impuls repet iti da dar nu iti baga in traista.Ti-a dat viata, putere, sanatate, minte etc dar nu poate sa te care in brate

| RAY explică (pentru Freya1):

Aici nu vorbim de dorinte stupide gen tableta aici vorbim de o nepasarea, indiferenta, nu la toti le-a dat sanatate se nasc multi copii bonavi cu handicap, cu bolii mintale etc
dumnezeu daca e un conducator, rege de ce nu vine sa faca ordine in creatia lui? daca tu singura obti totul atunci de ce sa crezi in dumnezeu?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Dupa cum ti-am spus nu iti da mai mult decat poti duce.El iti da cat meriti tu trebuie sa rezolvi deoarece repet ti-a dat minte, suflet.Cand au fost adam si eva le-a dat totul la botul calului.Lea dat o viata usoara fara chin fara durere si vizitandui mereu dar ei au ales sa nu ii asculte si atunci a fost ceva de genu "Da crezi ca te descurci singur ca nu ai nevoie de ajutoru si indrumarea mea foarte bine ia descurcate eu iti dau carari din care tu sa alegi, eu iti dau haine din care tu sa alegi eu iti dau stiuluri de viata din care tu sa alegi etc dar daca nu alegi bine nu ma injura pe mine deoarece eu ti-am dat lucruri ti-am oferit viata iar tu ai luat-o pe aratura deoarece te-ai crezut mai destept".Si nu ma refer doar la lucruri banale ma refer in general.Si daca stai si te gandesti putin si in zilele noastre cu oameni de rand e asa.La o fabrica de mi de persoane sunt maistri care vin si iti verifica munca nu vine bossu sa verifice pe fiecare in parte cat il duce capul laughing ii ajunta din ubra ca de la el vine grosu bani multi si locul de munca....Am raspuns asa mai pe vorbe dea noastre nu cu versete din biblie.Si noi suntem amici de aceia vorbesc cu tineel cheatiile astea si explic ce consider eu nu vreau sa te fac sa crezi ce cred eu :*

| RAY explică (pentru Freya1):

Gandesti emotional draga mea

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Se poate :p

| RAY explică (pentru Freya1):

E ok naty

| RAY explică (pentru Freya1):

Ramanem prieteni https://www.youtube.com/watch?v=wmqnH3HAawo

| SG1995 a răspuns (pentru Freya1):

Zile faza asta cu datul silintei celor care mor de foame pe strazi.

| Freya1 a răspuns (pentru SG1995):

Pai scuza-ma dar i-am trimis eu pe strazi sau ia scos Dumnezeu afara din casa ca nu inteleg afirmatia

| Fatamuntilor a răspuns:

Hai sa nu ii punem lui Dumnezeu in carca toate relele de pe acest pamant
Bolile sunt rezultatul modului haotic in care traim.E MAI USOR sa dai 15 lei pe un meniu nu stiu unde decat sa mergi la piata /magazin si gatesti ceva sanatos poate pentru doua zile.Sau se prefera merele mari si lucioasa, decat alea mici si viermanose dela tarani.

Padurile sunt taiate si ne mai miram cand furtunile foarte mari distrug tot?

| milan9 a răspuns:

De ce nu FACE DUMNEZEU TOTUL? thinking
Nu este nici dovadă de rea vointa aici. Este vorba despre libertatea omului, peste care Dumnezeu nu trece. thinking O libertate responsabilă pe care El o respectă în mod deplin...

Libertatea omului este ceva dincolo de care, poate greşesc, dar tind să cred că nici Dumnezeu nu doreşte să "cerceteze", să intuiască sau să vadă viitorul.

Aceasta este în fond libertatea- forţa de a schimba lucrurile, necontrolată de nimic coercitiv. Cunoaşterea viitorului ar influenţa prezentul.

Astfel, faptele noastre cred că au darul de a fi o "surpriză" chiar şi pentru Dumnezeu - o adevărată delectare pentru El, sau o dezamăgire profundă pentru Cel care este în continuă stare de răstignire pentru noi (pentru că tot în formă continuă sunt şi păcatele omenirii...).

| RAY explică (pentru milan9):

Ce am scris eu ce ai raspuns tu

| mentholinks a răspuns:

E vina noastra ca nu indeplinim toate legile pe care le-a dat.

| RAY explică (pentru mentholinks):

De ce nu vine sa faca ordine in creatia lui

| AC4S4 a răspuns:

Cum e nepăsător? S-a întrupat ca prin moartea Lui fiecare să aibă viață veșnică.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Si cu asta ce a rezolvat? nimic, toate au mers mai departe, sa fim seriosi o sinucidere ce putea rezolva? asta era marele plan divin

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Acum oamenii pot avea viață veșnică. Însă nu ca aceasta, ci cum este descrisă în Apocalipsa 21:4.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Deci in viata asta suferi, isi bat joc toti de tine apoi intri in rai cool, asta e planul lui dumnezeu, tu daca erai dumnezeu asa ai fi lasat lumea?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Păi așa spune Biblia, că toți suferă. Și nu trebuie să-și bată toți joc, îi înlaturi pe aceia.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Sincer cred ca poti mai mult decat atat, gandeste mai rational

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca n-ar fi fost pacatul primordial, lumea ar fi fost perfecta asa cum spui tu, dreapta si egala. Dumnezeu ne-a dat minti si suflete ca sa gandim, sa facem alegerile corecte.El ne-a oferit mereu liberul albitru, e vina noastra daca nu stim sa-l pretuim si nu luam deciziile corecte.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Din cauza unui mar pls lasa-ma cu vrajeala asta, in dumnezeu corect i ierta, si tu ti ai ierta copilul daca ar gresi, dar e indiferent, nepasator nu-i pasa de propia creatie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cum spui tu ray

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De exemplu pentru tine ce a facut dumnezeu? parinti te au crescut si tu acum te descurci nu te a ajutat dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Daca tu asa vezi lucrurile e problema talaughing

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Are mare dreptate, dumnezeu stia de la inceput ce va face adam cu eva

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa ma convingi cu argumente irefutabile ca eu gresesc!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RAY):

Daca ar exista : nu este altceva decat un onanist pervers! laughing laughing laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

De ce as face-o? Oricum n-as reusi sa te conving si sincer nici nu e in interesul meu, n-ai decat sa te convingi singur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca ti-as zice ca m-a ajutat si ti-as da si niste exemple, probabil ca tu mi-ai zice ca de fapt acele lucruri se datoreaza muncii mele sau imprejurarilor, deci n-are rost.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt dispus sa imi indrept greseala! dar tu esti pe calea cea dreapta aratata de cei care l-au cunoscut pe dumnezeul invocat de tine?winking laughing laughing laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Incerc sa fiu pe ealaughing

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Daca tu crezi ca dumnezeu te vede fix pe tine din 7 mld ce sa spun

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu,te vede si pe tine, si pe restul, nu numai pe mine.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am avut nici macar o singura iubita cu numele "CALE". sigur-sigur nu as mai fi fost putin adus de spate.winking laughing laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu prezinti interes si pentru pacatosi! de aici si zicala : cei frumos si lui al de sus ii place.winking laughing tongue

| RAY explică (pentru anonim_4396):

In acelasi timp, degeaba vede daca nu face nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si ce anume ai vrea sa faca?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Multe,dar ne pierdem timpul, Ramanem prieteni

| Elide a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

De ce ai face idiot ceva ce pentru tine nu exista...voi ateilor nu sunteți capabili să iubiți pentru că Dumnezeu este iubire...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Elide):

Esti bolnav cu mintea creierului din capul tau? Eu am spus : daca ar exista, inseamna cai un idiot! Nu ca exista. Dar tu incerci sa ma convingi ca exista idioti care cred in ceva INEXISTENT?!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Elide):

"acum 22 ore | IoanaMihaela23 a întrebat:
Bună TPU, sunt foarte materialistă...nu știu de ce îmi doresc foarte multi bani care a fie banii mei..sa lucrez dar mai am inca un an de liceu nu aș avea cum să lucrez! Pur și simplu m.am saturat sa le cer părinților bani, dacă zic că vreau un tel noi sau un laptop cu siguranță nu îmi vor cumpăra!".winking laughing laughing laughing tongue

| RAY explică (pentru Elide):

Smechero nu tu mi ai spus ca nu ai sta cu unu care nu te atrage fizic si nu are un salar decant, ce iubire e aia sunt interese

| Elide a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Și ce vrei sa demonstrezi cu asta?! Că stai să îmi urmărești întrebările și răspunsurile! Atât de disperat să fie și tu și Ray că să stați să vedeți ce mai postez eu și dacă îți întorc vorba tu îmi pui o întrebare de.a mea...n.am ce zice, m.ai dat gata laughing laughing laughing laughing

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Draga Ray daca ai fi citit cu atenție răspunsurile și întrebările mele ți.ai fi dat seama că n.am nevoie de d.astia că tine să mă întrețină (ai prins ideea) tu înțelegi ce vrei tu...și din frustrările tale interioare că nu se uită nici una la tine sau că una te.a trădat, înșelat, dezamăgit bagi toate fetele in aceeași oală și spui acum că umblam după bani mai multe interese ca tine n.are nimeni!winkingwinkingwinking

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Elide):

Doar admiram viata crestineasca. ) laughing

| RAY explică (pentru Elide):

Miha fi sincera cand vb cu mine

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Era asa de idiot acel imaginar creator; incat a dat viata creatiei iubite si a conditionato sa pacatuiasca, pentru a putea ulterior sa-i reproseze pacatul originar, pe care sa nu-l poate indrepta pana la sfarsitul veacurilor. laughing laughing laughing

| Elide a răspuns:

Daca oamenii ți.ar face dreptate, Dumnezeu cum te.ar mai răsplăti? Vor veni o răsplata pentru toți!winkingwinking

| RAY explică (pentru Elide):

Miha ce am scris eu ce ai inteles tu e ca masina care ti o doresti tu vs ce isi permiti acum, daca te prinzi de idee

| RAY explică (pentru Elide):

Tu vorbesti serios miha? fi serioasa, voi fetele crestine ce iubiti frate banii, vagabonzi de pe strada, prostia, hai nu ma lua cu iubirea feminima pls, cica ateii nu pot iubi, serios eu vad numa telenovele la dragoste si sex

| heracles a răspuns:

De ce aia? de ce aia? de ce aia? probabil ai auzit de thomas alva edilson sper sas nu-i fi pocit numele,e acest Edilson nu rea un tip perfect e cam rebel si facea prostii multe si mari cand era mic si la exmatriculat, atunci ca sa le arate mai marilor profesori ca nu ese o pramatie,a devenit un autodidact si intr-o zi cand s-a intalnit cu un inginer i-a spus uite care i treaba frate,ma crezi ca o sa pot inventa un aparat care iti poate reda vocea, si a inceput inginerul sa rada si i-a spus tu esti nebun, cum sa inventezi asa ceva in care sa-mi aud vocea,e s-a apucat de treaba si intr-o luna a inventat ''fonograful'' iar inginerul a zis,s-a coborat dumnezeu pe pamant, iar Edilson i-a replicat dumnezeu e sus fratioare are multe treburi in cer, aici pe pamant suntem noi asa ca noi trebuie sa ne ocupam de el, deci Ray nu mai intreba tu de ce e dumnezeu e asa indiferent cu propria creatie, parerea mea fiecare avem viata asa cum o meritam, pe care o meritam, zi mersi ca nu esti tu in locul celor batuti de viata, asta e viata nu traim intr-o lume perfecta

| RAY explică (pentru heracles):

Ma bucur ca ai afirmat ca daca tu ai fi dumnezeu nu a fi creat asa lumea sau nu ai fi lasat-o asa

| heracles a răspuns (pentru RAY):

Eu nu am afirmat asa ceva, nici nu vreau sa fiu d-zeu, eu am dat un exemplu cu Edilson iar el prin replica lui a lasat sa se inteleaga, ca noi suntem raspunzatori de viata noastra, dumnezeu este acolo sus in ceruri si are multa treaba, noi suntem aici, deci noi ar trebui sa facem ceva cu viata asta, sa traim in armonie cu ea si nu in contradictie cu ea.bolile exista tot din cauza noastra, noi le activam, ne credem mai destepti ca natura, nu ne mai place hrana naturala lasata de natura, ci producem noi tot felul de mancaruri.
Iata ce spun oamenii de stiintaSe crede ca oamenii paleolitici consumau o mare parte de proteine animale, de unde si recomandarea de a se consuma carne de cea mai buna calitate pe care si-o permite omul, preferabil provenite de la animale crescute natural pe pasune.Omul la inceput a fost culegator-vanator, adica vana si culegea ierburi, fructe, legume, seminte si le consuma asa cum erau adica naturale, nemodificate.Si ca sa vanezi animale salbatice trebuie sa fi mai destept decat ele, pe atunci nu aveau pusti cu lunete, isi foloseau inteligenta. Obezitatea nu este cunoscuta in natura, niciodata pana la descoperirea agriculturii omul nu a fost obez.Dar omul a extins acest stil de viata si asupra animalelor de companie, si am ajuns sa avem pisici cu diabet, Oamenii paleolitici erau mult mai rar incercati de foame si malnutritie(astazi exista cam 2 miliarde de subnutriti, majoritatea din africa)tu o sa zici da pentru ca suntem peste 8 miliarde, corect, dar daca nu ne-am fi crezut mai destepti ca natura ar fi suficienta hrana pentru toti cei peste 8 miliarde de fiinte umane.Cand oamenii au inceput sa cultive plante si sa creasca animale :cereale,sa produca paine,pste fainoase,mamaliga si alte asemenea, produse de patiserie sau uleiuri rafinate, zahar rafinT, sare,(sare, zahar si grasimi afecteaza grav sanatatii)stii reclama nu? precum si bauturile alcolice.
Revenirea la o alimentatie de tip paleolitic ar insesmna, in viziunea acestor oamenii de stiinta revenirea la hrana la care suntem cu adevarat adaptati din punct de vedere biologic.Se considera ca oamenii in general, nu sunt adaptati genetic consumului acestor alimente noi, iar utilizarea lor pe scara larga(tocmai s-a globalizat toate porcariile)ar explica multe dintre asa numitele ''boli ale civilizatiei''diabet de tip 2, obezitate,numeroase cancere,numeroase boli autoimune si alergii de tot felul(si eu aveam alregie la capsuni cand eram mic)Nu trebuie sa devenim adevarati vanatori-culegatori ci de a incorpora, in viata asta moderna si stresanta aspecte ale acestui fel de trai, prin care omul modern sa regasesca legatura organica, simpla cu natura si cu fiinta s-a biologica.
Si ce ne recomanda acesti oameni de stiinta adepti ai alimetatiei paleolitice
mers cu picioarele goale prin iarba(cand se ivesc ocazii)una-i cand mergi prin iarba, si alta i cand mergi descult pe asfalt incins
Expunerea corpului la lumina diurna, pentru calirea corpului, iar lumina solara combate depresia si ajuta la sinteza vitaminei D.
Toate astea le-am uitat, si d-am vina pe divinitate.hm

| RAY explică (pentru heracles):

De ce bagi stiinta in discutie, eu acum vorbesc de dumnezeu, ok imi pierd timpul

| heracles a răspuns (pentru RAY):

Pai stiinta de unde vine(cunoasterea)nu vine tot de la divinitate, de ce suntem dotati cu creier, pentru a cunoaste mediul in care traim, nu este celebra expresie ''cerceteaza si vei crede''biblia spune invers,da aia e pentru cei care pun botul,stiinta vine de la dumnezeu,matreia este organizata dupa legile fizicii,matematicii, chimiei. De ce bagi stiinta in discutie pentru ca sunt legate una de alta, si stiinta spune clar ca bolile sunt din cauza noastra, noi suntem de vina, acum tu zici de ce nu intervine divinitatea sa faca ordine, ordine putem face si noi, nu trebuie sa intervina si divinitatea, iti raspund exact cum i-a raspuns Edilson acelui inginer, dumnezeu e sus in ceruri si are multa treaba, pe pamant aici suntem noi asa ca, noi trebuie sa facem ordine, sau ce, daca tu ai o gradina si este plina de buruieni, ce il astepti pe dumnezeu de sus, sa-ti faca ordine in gradina, nu taica, apucate si fa-ti ordine in propria ta ograda, si nu mai astepta ajutor din ceruri ca nu o sa se coboare nimeni din cer laughing exact cum a spus si confucius, nu va mai uitati spre ceruri caci nu se coboara nimeni de acolo
noi trebuie sa facem ordine pe aici, caci e gradina noastra

| heracles a răspuns (pentru heracles):

Si eu ma intreb de ce nu intervine divinitatea sa de-a de pamant cu cei din guvernul mondial(ocult)care conduce lumea asta, dar, ma gandesc ca puterea sta tot in noi, suntem miliarde de oameni, jigodile aste sunt cateva familii, se stie nu clubul bildenberg, Soros, e.t.c. e adevarat ca sunt multi-miliardari, dar si cei cu asta, noi suntem miliarde, am putea sa dam noi cu ei de pamant, dar cum spunea cinevA parca suntem anesteziati, ne complacem in mizeria si haosul asta, inseamna ca ne place si noua, si suntem complici, si cei puternici sunt tot oameni cu 2 oua, ca si noi. Noi in fata divinitatii suntem ca niste furnici de ale furioase happy (gogoasa infuriata) pai tu daca vezi ca un musuroi de furnici se cearta intre ele sau ataca alte furnici, apuci sa le distrugi,, inseamna ca nu prea ai intelepciune, e nasol cand cei puternici i omoara pe cei slabi, sau cei buni sufera mai mult decat cei rai, si cei seriosi duc o viata de pe o zi pe alta, iar smecherii sunt prin parlament, tot noi putem face ordine pentru ce sa intervina divinitatea, suntem mici, nu-si prinde mintea cu noi, daca va exista viata dupa moarte o sa de-a socoteala fiecare dupa faptele sale. daca nu, nu stiu, atunci ar trebui sa de-a socoteala aici in viata asta, pentru. ca in cealalta nu stim daca va mai da, dar cum am zis, ne complacem si traim asa.

| RAY explică (pentru heracles):

Ce cool e cand singur isi raspunzi la raspuns, esti comic/a

| heracles a răspuns (pentru RAY):

Pai da, mi-am raspuns mie, dar si tie, noi suntem nepasatori, nu divinitatea, nu ne pasa de viata noastra, nici macar nu stim de ce traim, tu stii de ce traiesti, habar n-ai, deci nepasatori suntem noi, cu noi insine, daca vine un tip si-ti spune amice vad ca din punct de vedere material o duci bine, dar din punct de vedere spiritual cum o duci, pentru tine bine inteles ca este o prostie spiritul, adica ce-i aia, caca maca, dar i-mi pare rau trebuie sa introduc iarasi stiinta, s-a demonstrat ca dupa moarte, organismul scade in greutate cu cateva grame, si prinrt-un aparat special nu mai stiu cum i spune s-a observat asa vag, ca o energie(corpul energetic))pleaca in univers, unde? nimeni nu stie.deci tampenile astea pe care le spui tu se intampla din cauza noastra pt.ca nu suntem evoluati spiritual, degeaba avem nave spatiale, caci razboaiele nu vor disparea, violurile, torturile, e.t.c. pentru ca nu ne pasa noua. si majoritatea regimurilor totalitare au fost ateiste, nu am treaba cu tine sau cu altii, aici e vb de educatie, educatia ateista insa este cam periculoasa, din momentul in care nu crezi in nimic, exista riscul sa faci ravagii injurul tau asa cum au si facut unele regimuri ateiste, apropo si jigodia asta de Soros multimiliardarul este tot ateist.

| RAY explică (pentru heracles):

Fi serios, ce regimuri ateiste visezi, dai toata vina pe ateii intr o tara crestina

| RAY explică (pentru heracles):

De ce Romania nu o tara pasnica? aici sunt putini ateii,cand nu crezi in nimic? a nu crede in dumnezeu a nu crede in nimic,gresesti,si noi credem in iubire,dragoste,incredere in alti,avem scopurii,tu ai impresia ca un om rau care devine crestin gata e bun? fi serios ai grija ca judecata aproapelui e pacat,plus ca gandesti irational, nu au existat regimurii ateiste,ca uni oamenii au fost ateii dar erau comunisti asta nu are legatura cu ateismul,comunisti erau si crestini, cele doua razboaie nu le-a facut ateisti, hitler era catolic, stalin ateul ala v-a dat inapoi ardealul asa rau a fost si a eliberat europa de armata germana, banciile le controleaza evrei nu ateii, fmi =evrei nu atei

| RAY explică (pentru heracles):

Scrii acolo ca daca nu cred nimic as face ravagi,ai vazut tu sa jignesc pe cineva? de ce crezi ca ajut pe oamenii aici pe TPU desi nu castig nimic material? nu are legatura ateismul cu educatia primita, poti fi ateu /crestin bun sau rau, daca crestini erau toti buni lumea era diferita, nu vedeti ca ba barfiti intre voi, va judecati unul pe altulnu va suportati, vorbim de iubire crestina fi serios

| heracles a răspuns (pentru RAY):

Ai inteles gresit, nu ma refeream la tine ci la cei care au ajuns la putere, unii conducatori care au fost ateisti au facut ravagii in jurul lor, am citi o carte si scia asa :Albania 1967 Enver Hoxha (dictator)a interzis activitatile religioase, statul fiind declarat prima tara ateista din lume; Mao Zendong -ateist- scriitor, filozof, poet. cate victime a facut 70 de milioane de chinezi, Pol Pot prim-ministru al cambogiei -ateu - a ras 2 milioane de cambogieni; Lenin(ateu) Karl Max(evreu ateist) si Ceausescu nu-ti zice nimic, ateu, succedat de alt politruc Ion Iliescu si asta ateu. nu stiu anormalul ala din korea de nord ce o fii,in fine nu conteaza, toate societatiile comuniste, capitaliste, monarhiste au esuat nici una nu e perfecta, asadar a mai ramas o singura iesire o societate spirituala, bazata pe armonie cu natura si intre noi si cu tot ce ne inconjoara, deci eu cand am spus ca ateismul este periculos pentru ca nu crezi in nimic si iata acesti oamenii au facut ravagii in jurul lor, nu m-am referit la tine la astia, politrucii, stiu ca a fost si ateisti de buna credinta care au ajutat la cunoasterea universului, Hypatia care a fost omorata de crestini, eu nu zic ca religia e perfecta caci pana la urma cele mai multe crime le-a savarsit biserica, de fapt oamenii care lucrau in biserica, nu biserica, dar nici promovarea ateismului nu e ceva sanatos.O evolutie spirituala asta ne lipseste,. putem evolua material cat om vrea noi si daca om ajunge pe marte razboaiele nu o sa dispara, din cauza ca nu suntem evoluati spiritual(parerea mea)

| RAY explică (pentru heracles):

Cateodata trebuie facute sacrifici, daca 1 milion de hoti ar fi omorati si maine Romania ar fi ca china o tara bigata nu ar fi o tragedie,aia care au murit erau pro saracie,pro hotie,pro america, culmea e ca populatia chinezi a crescut foarte mult,ce paradox, in fine, bine suma asta e inventata de dragii nostri americani asa cum au inventat ca exista arme chimice in Irak, au omorat multi nevinovati, ceausescu era ateu dar sarbatorea craciunul, pastele, Pol Pot = a fost cineva acolo sa numere mortii? asta ca cei 8 miioane de evrei omorati deci nu erau ei atatia in total, nu poti crede totul, Lenin a dat jos hoti de la putere, Ion Iliescu nici el nu stie in ce crede, iliescu nu uita ca fost votat apoi adica prin democratie, nu e vorba de evolutie spirituala e vorba ca asta e natura umana si buna si rea, indiferent ca e ateu sau crestin

| heracles a răspuns (pentru RAY):

Ce zici breee,ca unii oameni au fost atei,dar erau comunisti,asta nu are legatura cu ateismul laughing ti-am spus ca habar n-ai de ce traiesti, si probabil nici macar nu te-ai intrebat care o fii rolul tau in viata asta? tu nu crezi in evolutie spirituala ci doar in materie, atunci chiar ca traiesti degeaba, bree atot-stiutorule(dai impresia)s-a demonstrast ca spiritul stapaneste materia si nu invers, de acea am spus ca este nevoie de o evolutie spirituala si nu doar eu zic ci si oamenii de stiinta, si revenind la ''unii oameni au fost atei dar erau comunisti, si asta nu are legatura cu comunismul, bree pai asa pot sa zic si eu ca inchizitia era catolica nu avea treaba cu ortodocsii crestini.
Hai sa-ti zic ceva Ateismul nu este comunism(corect) dar are la baza ateismul.Ai auzit de bolsevism de Karl Max -filozof,istoric,economist,sociolog e.t.c. istet tip n-am ce zice,care a inventat impreuna cu Engels Socialismul stiintific, Marx a descoperit materialismul si critica religiei si adopta idei socialist-utopice,marxismul se bazeaza pe materialism si socialism, o fi fost el in tineretile sale crestin-comunist dar cu timpul a devenit ateu infintand liga celor drepti cerandule sa renunte la credinta crestina,rebotezand-o liga comunistilor,Si sa-ti mai aduc ceva la cunostinta,bolsevismul recunoaste libertatea religiei insa formal,au incercat sa stearga din creierul fintei umane conceptul de divinitate, inteligenta materiei, marele spirit, spune-i cum vrei, Marx (ateistul)a spus ceva de genul ''religia este ca un opium pentru popor, ori ce idee religioasa ori ce idee de divinitate este de-a dreptul josnica si periculoasa iar prin anii 30 multi preoti au luat drumul gulagurilor.Era sa uit asta era evreu, si Soros multimiliardarul care zice ca vrea binele omenirii este tot un ateu evreu, iar Iliescu la fel un ateu convins, ''nu stie in ce crede'' asta i parerea ta, crede in bani, dumnezeul lui este banulAuzi acolo communismul nu are nici o legatura cu ateismul,laughing n-are rost sa mai discutam cu cineva care este ignorant, si care are impresia ca viata asta a fost un accident, a aparut din greseala, pai asa pot sa spun la fel ca si tu ai aparut din greseala, exista sanse de 1 la un milioan sa nu apari dar ete ca existi, din greseala corect, ca doar voi asta sustineti laughing cum spunea banciu intr-o emisiune atat i duce capul si pe ateii astia din Romania. laughing
Auzi amice stii cum se zice ''ateii sunt fara dumnezeu, dar dumnezeu este tot timpul cu ei, si nu are nevoie de confirmarea noastra

| heracles a răspuns:

Si apropo intr-o lume perfecta sau intr-o lume egala? poate dreapta, caci egali nu putem fii, suntem diferiti, deci intr-o societate perfecta vom trai doar cand vom fi evoluati spiritual, si nu doar material,asta cu societate perfecta suna a utopie, si asa ceva nu exista(inca) sau incercat tot felul de societati ''comunista'' capitalista, monarhie, toate au esuat, singura socitate perfecta ar fi ceea spirituala, sa evoluam spiritual si atunci nu va mai fii nevoie nici de razboaie, nici torturi, sau invidii, caci si razboiul este tot o afacere in care politrucii se aleg cu banii multi, nepasandu-le de cei care au suferit. mai deunazi avem chiar un exemplu pe nebunul din korea de nord, ala face teste cu rachete nucleare, pentru ca are bani si-a permis sa-si construiasca rachete, ma intreb ala ce o fii ateu sau crede invreun zeu? hm, nu conteaza, noi suntem de vina pentru tot ce se intampla pe planeta asta, tu, eu, ala, celalalt, pentru ca nu ne pasa, si o sa platim si pentru nepasarea asta.

| RAY explică (pentru heracles):

Nu e chiar nebun, a bagat frica in usa, dar nu va fi nimic

| Andreea19Alina a răspuns:

Dumnezru nu este nepasator sau indiferent cu propria lui creatie.
Dumnezeu isi iubeste creatia, din acest motiv ne-a facut dupa chipul si asemanarea sa, insa ne-a oferit libertatea de a alege sa pacatuim sau nu.
Uneori, chiar oamenii buni isi fac singuri rau. (ca de exemplu: o persoana cu calitati, credincioasa si amerita i-a in casatorie un barbat bogat dar despotic, violent si cu moravuri usoare. A cui este vina aici?! )
Poate ca Dumnezeu a permis ca cei slabi si buni sa sufere pe acest pamant, un anumit numar de ani, (precum sfintii sau Iisus Hristos), insa aceste persoane au acum parte de fericirea vesnica.
Majoritatea oamenilor rai/malefici sunt fericiti in aceasta lume deoarece, asa cum Dumnezeu ne iubeste pe toti, ii asteapta si pe acesti oameni la pocainta, deoarece nu vrea sa ii trimita spre chinurile vesnice (Iad).
Apropo, stau si ma intreb de ce ai mai pus o astfel de intrebare daca nu asteptai un raspuns corect si real?! avand in vedere ca ai selecatat ca raspuns castigator o astfel de parere denigratoare si jignitoare. Ar trebui sa-ti fie rusine pentru alegerea facuta.