| anonim_4396 a întrebat:

De ce este nevoie de biserici, daca te poti ruga acasa?

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca Domnul Isus a zidit biserica Sa.Este nevoie sa ne intalnim pentru a avea partasie unii cu altii si toti impreuna cu Dumnezeu.In biserica ne unim glasurile in rugaciune si ii aducem slava si lauda Domnului.Tot aici ne consolidam credinta ascultand predici.,, Să nu părăsim adunarea noastră, cum au unii obicei; ci să ne îndemnăm unii pe alţii şi cu atât mai mult, cu cât vedeţi că ziua se apropie.,,

| EmaS a răspuns:

Nu este acelasi lucru cand pui un lemn pe foc sau cand pui mai multe.Cand sunt mai multi si harul este mai mare.

| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că în biserică este cald, cum oamenii nu mai au bani de căldură preferă să meargă la biserică să se roage și să se încălzească.
...și ca să se mai fac rost de locuri de muncă pentru cei care nu-s buni decât la manipulat populația.

| MMihai a răspuns:

Atâta vreme cât nu parazitează banul public, sau bugetul și își achită obligațiile către stat, nu ca biserica ortodoxă, nu ai ce să zici!

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Aici este vorba despre crez, nu despre fisc!

| MMihai a răspuns:

Fiecare religie are sau poate avea, niște locuri unde se întâlnească și să vorbească între ei oamenii de aceiași credință / religie.

| Raniia a răspuns:

La biserica Dumnezeu imi vorbeste, eu tac si-L ascult.

| KodrutZ a răspuns (pentru Raniia):

Asa il cheama pe ninja ala in sutana?

| Arthur a răspuns:

Prietene, de ce ai nevoie de casă când poţi dormi pe câmp?

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Le fac pe amandoua. Care-i problema ta? Raspunde la intrebare, sau dispari!

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai interpretat greşit, m-am referit în general nu la tine. Nici nu cunosc amănunte şi nici nu am treabă cu problemele tale personale. Tocmai la întrebare ţi-am răspuns, şi doar la întrebare. Dacă atât ai înţeles e treaba ta.

| Woodenpints91 a răspuns:

Acasă te rogi gratis. La biserică mai bagi şi un ban în cutia milei, să-şi pună preoteasa silicoane.

| Inferno a răspuns:

Cand te rogi se formeaza o cantitate de energie. Daca fiecare se roaga acasa, aatunci acea energie este dispersata si nu are un efect prea mare.
Cand te rogi in biserica, te rogi cu mai multi oameni, deci cantitatea de energie este mult mai mare. Daca te uiti la biserica observi ca are o forma specifica.Acoperisul are forma de bolta. Unele au forma de piramida. Piramida, sfera, obeliscu absorb cel mai bine energia.

| NuDauFunda a răspuns:

Ca sa te vada ceilalti habotnici, ca altfel n-are niciun farmec

| soimos a răspuns:

Sa nu te iei dupa toti prostii care iti povestesc de biserica!

Chiar Isus in "Predica de pe Munte" ne invata sa NU mergem la biserica ca fariseii, ci sa ne rugam acasa in intimitatea camarutei noastre!

Asa ca intre vorbele unor neica nimeni de pe un forum, si intre invataturile lui Isus, ar trebui sa fi destept ca noaptea sa neglijezi o invatatura data de Isus, pentru povetele unor ciumpalaci!

| IMC90 a răspuns:

Tu de Popa Japcă ai auzit?hee hee

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Nu ma face sa rad, ca am buzele crapate laughing
Good point!

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Biserica este lacasul Domnului,casa Lui.
Asa cum fiecare dintre noi,avem o casa,un loc al nostru unde ne retragem,asa si Dumnezeu are un lacas.
Este foarte adevarat ca te poti ruga in casa,dar acatiste,slujbe si tot ce tine de Biserica, nu le poti face singur in casa!
Asta e diferenta, fiecare are un rol!
Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru AIRIUS):

Omule, dumnezeu nu indeamna la construirea de biserici pentru a te putea ruga. Iar botezul il poti primi oriunde. Deci? Care-i faza?

| AIRIUS a răspuns (pentru anonim_4396):

Aloooooo! Unde ai vazut tu ca am scris,,Dumnezeu indeamna la construirea de biserci,,? Eu ti am spus ca Biserica este lacasul lui Dumnezeu,iar daca tu nu intelegi sensul unei fraze,este problema ta, lectii cu tine nu pot sa fac. Iar intrebarea ta are tente de,, scandal,, si inca ceva...cu ateei,nu vorbesc! Voi,ateei sa martori lui iehova, nu vb, nu va cunosc!

| MeGusta a răspuns:

Pentru că *blablabla,chestii creştine blabla, păcat, apropiere de dzeu hurr durr gizăs blablaaaaa*.

| baru a răspuns:

Sall. Te poti ruga indiferent de loc sau de timp. Dumnezeu, se spune ca este cu noi, indiferent unde ne aflam. Dar, cei care fac meditatii? De ce se aduna? Se spune ca cu cat sunt mai multi, cu atat se indeplinesc dorintele. Foarte multi credinciosi, se roaga in grupuri. Tocmai de acea. Mergem mai departe. Fiecare grup, fiecare familie, fiecare club, are un lacas, un club o casa un Dojo. Acea este baza. Totul pleaca de la baza. Sa inchei>Daca nu poti hranii 100, de oameni, atuci hraneste unul singur. Nu putem face lucruri mari, doarlucruri mici, cu iubire mare. Pa!

| anonim_4396 explică (pentru baru):

Oh, credeam ca nu mai apuc sa vad un raspuns logic. happy

| baru a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata este ca o oglinda. Iti surade daca o privesti zambind!

| axeldavid a răspuns:

Uni vor sa sa arate la lume cat sunt ei de credinciosi si milostivi ca acasa nu-i vede nimeni si are nevoie si popa de salariu

| valentynrobert a răspuns:

De rugat te rogi acasa dar cand tei nascut tot in casa si cand mori tot in casa si in plus ai pus o intrebare pacatoasa!

| anonim_4396 explică (pentru valentynrobert):

Mai pacatoasa decat gramatica ta nu cred ca este. De ce este pacatoasa? Esti actionar la BOR?

| Luci2000 a răspuns:

Voi chiar nu stiti de ce este nevoie? Va spun eu. Dumnezeu vrea ca Crestinii sa se roage impreuna in comuniune cu Dumnezeu de aceea si deoarece biserica e sfanta.Ca sa te rogi cu adevarat ai nevoie si de un Preot.Da, e adevarat te poti ruga si acasa dimineata si seara, dar duminica trebuie sa te duci la biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Biseriaca primim harul Mantuitor prin Duhul Sfant. Biserica este lacas de rugaciune sfintit, unde crestinii aduc inchinare lui D-zeu. Acolo poti sa vorbesti cu D-zeu happy... de aceea consider eu ca este nevoie de Biserica... si in plus acasa nu te poti spovedi sau impartasi

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daaaaa? Si, de ce trebuie sa plateasca omul pentru botez, sau pentru cununie, sau pentru inmormantare? Are dumnezeu nevoie de bani pe card?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci, preotul este un nemernic, iar tu asculti de nemernici laughing

| CarinaD a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu vrei sa mergi la Biserica nu merge si gata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acasa sigur nu te rogi! Asa daca mergi la biserica iti mai aduci aminte!

| MasterYoda a răspuns:

Ca sa aiba si preotii birouri...

| valentin123 a răspuns:

Pentru ca acolo e casa lui Dumnezeu si logic ca trebuie sa se construiasca mai bine te rogi in biserica langa Dumnezeu.

| GeorgianaGya a răspuns:

Ce intrebare mai pui si tu. unde se tin slujbele nu in biserica? unde te impartasesti sau te duci de paste sau de craciun nu la biserica? chiar daca te poti ruga acasa asta nu inseamna ca nu ar trebui sa exista bisericii. acasa te rogi pentru tine si pentru cei dragi dar te rogi singur si nu asculti nici o slujba, iar la biserica te rogi impreuna cu ceilanti, ascultand in acelasi timp o rugaciune spusa de catre preot. asata este diferenta sper ca te-am ajutat. funda?

| anonim_4396 explică (pentru GeorgianaGya):

De ce dai bani pentru slujbele de crestinare, sau pentru cununie si inmormantare? Are dumnezeu nevoie de banii vostrii?

| DeeaDroxy a răspuns:

Pentru ca acolo este casa Lui Dumnezeu si a Lui Iisus, si e bine sa mergi la biserica pentru a te ruga, pentru ca acolo te rogi mai bine decat acasa, acolo iti amintesti sa te rogi, dar acasa nu prea, intelegi? Si intrebarea ta. e cam. nu stiu ce sa-ti spun, fara respect fata de Dumnezeu si Iisus. Paa!

Răspuns utilizator avertizat
| ana37 a răspuns:

Unii nu au casă.