| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce e nevoie de atatea biserici? Ca poti sa te rogi si in casa.De fapt, poti sa te rogi oriunde.

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Ca poti sa te rogi si in casa.De fapt, poti sa te rogi oriunde."
Sti ce este o Biserica? Sigur ca NU sti caci daca ai sti nu ai spune ce ai afirmat mai sus:
Ca sa intelegi (o chestie relativa) ar trebui sa stii care este rolul unei ambasade in alta tara.
O ambasada este in primul rand teritoriul tarii tale in alta tara, aici esti (in caz de probleme) ajutat, consiliat, indrumat, iti inalnesti conationalii si poti dialoga cu acestia in limba natala. Intr-o ambasada poti capata diverse informatii si servicii nationale pe care NU le poti avea intr-o tara straina.
BISERICA este Ambasada lui Dumnezeu pe planeta Terra si are acelasi rol ca orice Ambasada pe un teritoriu strain. Aici iti poti reanoi "pasaportul" de cetatean al cerului sau renunta la el, discuta cxu conationali, afla noutati, S.A.M.D. Credinciosii carora Bisericile NU sunt o ambasada sunt cei care au renuntat la "pasaportul" cerului imbratisand obiceiurile tarii in care stau (traditii) iar Bisericile lor sunt doar o imitatie de ambasada.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"BISERICA este Ambasada lui Dumnezeu pe planeta Terra..."

Mai degraba este un spital de boli psihice in stil religios. Doar ca nu exista medici, ci doar profitori care beneficiaza de pe urma nebuniei altora.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Bine, nu se contorizeaza cazul tau, mai sunt si asemenea situatii DAR tot prin Ambasada ajungi la Balaceanca daca estsi intr-o tara straina, tu nu esti, asa ca doar este nevoie de un simplu telefon la 112. rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Danut 5 Iar când vă rugaţi, nu faceţi ca ipocriţii pentru că lor le place să se roage stând în picioare în sinagogi şi la colţurile pieţelor ca să fie văzuţi de oameni. Adevăr vă spun: şi-au primit răsplata. 6 Tu, însă, când te rogi, intră în camera ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău care este acolo, în ascuns, şi Tatăl tău, care vede în ascuns, te va răsplăti. 7 Când vă rugaţi, nu spuneţi multe, ca păgânii, care cred că vor fi ascultaţi pentru vorbăria lor. 8 Aşadar, să nu vă asemănaţi cu ei, căci Tatăl vostru ştie de ce aveţi nevoie, înainte ca să-i cereţi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cum sa faca bani religia?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu chiar. Rugăciunea colectivă e mai bine primită.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca daca nu ar exista biserici, un loc cu o arhitectura altfel fata de un apartament sau o casa oarecare, unde sa incapa mai multa lume si sa se roage, etc... s-ar uita tot.
Daca acum multi ani sa zicem ca ar fi incetat sa existe bisericile, cum garantezi tu ca in ziua de azi oamenii si-ar aminti de invataturile lui Iisus? Unde ar fi stat preotii? Ar mai fi existat asa ceva? Unde ar tine oamenii pentru slujba de inmormantare? Asa... afara?

Da, poti sa te rogi oriunde, poti sa crezi in Dumnezeu si daca nu mergi la biserica, nu a zis nimeni ca nu este asa. Si nu a zis nimeni ca este nevoie, este ceva ce pur si simplu exista pentru anumite cauze si atat.

Desigur ca auzi peste tot ca de ce nu se fac spitale si alte lucruri in loc de biserici, si au dreptate. Insa adevarul nu este acesta, si poate deviez putin de la subiect, deci poti sa nu citesti happy

Biserica este una, un spital este alta. Biserica face alte biserici, spitalele fac alte spitale. Ai vrea sa mearga un preot sa construiasca un spital? Sau o scoala? Au existat cazuri in care chiar s-a intamplat asta, dar mai mici. Ce ar insemna crearea unui spital? Locuri de munca? Sute de pozitii pentru viitori medici? De unde scoate Roamnia acesti medici cand bate vantul din cauza lipsei lor? Medici care pleaca in strainatate? Nu pentru ca nu sunt spitale, ci pentru ca acolo se ofera mai mult, de ce sa nu blamam si acest sistem pentru asta? Sa nu mai vorbim de restul care isi trec examenele cu bani si ajung pe nu stiu eu unde :/. Pe langa asta, o multime de spitale au fost inchise, de ce? Din cauza conducerii politice.
Si ce ar insemna o tara cu o multime de spitale? Mai putini oameni bolnavi, ceea ce ar duce la o nevoie mai mica de medicamente, deci farmacistii ar trebui sa intre in somaj.

Nu zic ca un lucru este rau si altul bun, ci ca toate lucrurile sunt asa cum trebuie sa fie.

| Celcestietot a răspuns:

Putem spune că oamenii cer asta. Încă nu au rămas bisericile goale, ai văzut că totuși mai se duc la ele.

| mentholinks a răspuns:

Pai trebuie ciobanii sa adune oile undeva sa le ia banii.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biserica nu este clădirea, si nici organizația religioasa. Biserică este grupul de enoriași care cred in Isus si trăiesc după voia lui Dumnezeu.
In 1Corinteni 16/19 Pavel le scrie corintienilor: "Bisericile din Asia va trimit sănătate. Acuila si Priscila, împreună cu Biserica din casa lor, va trimit multa sănătate in Domnul". Destul de clar! O clădire nu poate trimite sănătate. Ea este doar o clădire unde se aduna Biserica lui Dumnezeu.

| ancaval a răspuns:

De ce e nevoie și de atâtea partide politice?

Păi e democrație, libertate!

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Esti foarte inteligent de felul tau. Daca si raspunsul meu e eronat si nefolositor...

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa spune Biblia, daca nu esti informat taci. Trebuie sa si intelegi ce zic, ca doar nu locuieste Dumnezeu acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Se mai creeaza locuri de munca, iar membrii comunitatii au unde sa se adune. E in functie de cerere si oferta. E o afacere profitabila.

| Digikey a răspuns (pentru Algo098):

Mai schimba lumea o vorba, un virus.

| Algo098 a răspuns (pentru Digikey):

Corect, asa este happy

| GicaGigekGica a răspuns:

De ce comparati biserica cu prfitul, cu banii? Biserica este casa lui Dumnezeu, unde oamenii care vor sa il urmeze si traiesc viata conform Bibliei se aduna acolo. Acei oameni ar forma religia buna.
Daca ortodoxia sau alte religii au facut din biserica un loc unde se fura banii, e partea a doua. Sunt si biserici unde nu e asa...
De fapt avem nevoie si de biserica pentru ca aceasta e Casa Lui Dumnezeu.