| Antisistem11 a întrebat:

De ce este sacrificarea animalelor asa de prevalenta in Iudaism?

9 răspunsuri:
| LupusDei1993 a răspuns:

Iudeii antici si-au sacrificat pana si copiii lui Yahve, deci nu ma mira.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

De fapt gresesti. Si-au sacrificat copiii zeilor straini cum ar fi Baal sau Moloch.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindcă în asta a constă legea lui Moise

| halogen001 a răspuns:

E ideea ca pentu a obtine ceva trebuie sa platesti si aceea era moneda de schimb. E un fel de comert primitiv.

| nicucostea855 a răspuns:

Sacrificarea animalelor nu are nici o legatura cu vreo inchipuita evolutie.
Nu doar evreii sacrificau organisme vii. Abel nu era evreu si a adus jertfa un miel.

| h379m3973423 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu cred că Moise i-a zis și lui Adam cum stă cu jertfirea (inclusiv și a)animalelor laughing

| Alice270246 a răspuns:

Iudeii nu prea cred în Isus Hristos... așa că au rămas la vechile obiceiuri. De când Adam și Eva au fost izgoniți, Dumnezeu le-a spus că dacă vor aduce o jertfă și se vor ruga în fața altarului li se vor ierta păcatele. Dar odată ce Fiul Omului, Isus, a murit pe cruce, perdeaua dinăuntrul templului s-a rupt în două, semn că omul nu mai trebuie să sacrifice un animal sau chestii de astea, ci poate avea o legătură directă cu Dumnezeu

| CostinAlamariu a răspuns (pentru h379m3973423):

Si Adam aducea jertfe cu animale. Stim asta din faptul ca Abel a sacrificat un animal. Dar nu era acelasi legamant ca cel facut cu Moise.

| Meme10Meme a răspuns:

Oricum erau mancate.