| anonim_4396 a întrebat:

In antichitate, mai toate neamurile de oameni aduceau jertfe zeilor. Greci, romani, evrei, daci, traci...toti practicau asta, intr-un fel sau altul. Cum a incoltit ideea asta in om? Ce anume a dus la credinta ca sacrificarea animalelor ar fi pe placul zeilor?

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Pare plauzibila varianta asta.

| danay72 a răspuns:

Nu se stie de ce, dar de exemplu la evrei jertfele prefigurau ce avea sa faca Isus, de a muri pentru omenire.Ioan3:16

| M25M a răspuns:

In primul rand considerarea fenomenelor naturale ca fiind produse de catre zei. Cand se intampla o catastrofa naturala sau un fenomen meteorologic mai intens se credea ca acei zei sunt "prost dispusi" iar printr-o asociere proasta a problemei-solutiei au inventat varianta oferirii vietii umane si animale pentru a suprima "furia zeilor".

| sabin89 a răspuns (pentru M25M):

Inteleg ca se gandeau sa potoleasca furia zeilor, dar de ce au ales tocmai aceasta metoda? Puteau sa faca matanii, sa se dea cu capu' de pereti, sa zbiere sau cate altele. De ce au ales "solutia" asta? Si toti, nu numai grecii sau romanii. Doar erau si atunci minti luminate. Chiar si Cezar a indeplinit la un moment dat functia de Pontifex Maximus. Si Octavian, daca nu ma-nsel.

| M25M a răspuns (pentru sabin89):

Nu pot sa imi dau seama de ce au ales aceasta metoda insa, uite, de exemplu in populatiile sud americane se sacrifica in continuu oameni sau animale pana cand se intampla ceva anume, pana cand se schimba ceva din punct de vedere al fenomenelor naturale, cateodata acel ceva era foarte banal cum am ar fi ploaia.

| WhatheWow a răspuns:

Jertfele animale au înlocuit jertfele umane practicate pentru intrarea în grațiile zeilor. Poate că cineva care a pierdut o rudă într-o jertfă și puțin mai deschis la minte, a ajuns lider, impunând în acest fel jertfirea animalelor în locul oamenilor.

| sabin89 a răspuns (pentru WhatheWow):

Mai stii ca nu...

| Alphawolf a răspuns:

Naivitatea si ipocrizia. Chiar si in prezent omul functioneaza asa, vrea sa "multumeasca", sa-si castige o pozitie sau sa-si spele pacatele. Ajuta "dezinteresati", iar altii cred cu "sinceritate".

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Atunci animalele ca si in ziuad e astazi, erau folosite pentru diverse lucruri.Gaina pentru oua, avca pentru lapte, cainele pentru apza, si calul pentru transport, iar mielul pe pnetru carne.Multe din ele erau folosite de hrana si mancate chiar de oamneii de atunci, adica persecutate si pentru ei insisi, de aceea foloseau animalele scarficandu le pentru zei fiin o forma de respect.Cum omoara animalele [pentru ei asa faceau si pentru zei.Altfel spus, pentru ca si ei omorau animalele pentru mancare, asa faceau si pentru zei ca sa manance si in lumea lor.Cel putin asta cred eu.

| ChR a răspuns:

De exemplu era un cutremur, si un grup de salbatici cu viata pusa in pericol sau gandit ca unu dintre ei mai prost are ceva deaface cu el. si au zis " ZEULE XX, TIL DAM PE ASTA PROST NUMA SA OPRESTI CUTREMURU "

si lau dat - omorat iar cutremuru s-a oprit pentru ca oricum nu tine intruna presiunea seismica.

cam asta e explicatia in varianta populara