| raMLesS a întrebat:

De ce exista religii mai vechi decat crestinismul, avand in vedere ca Adam si Eva au fost primii oameni, primii care au avut contact cu Dumnezeu, deci primii crestini?

9 răspunsuri:
| rapandula a răspuns:

Buna intrebare. Sa ii lasam acum pe indoctrinati sa ne lumineze mintea cu cateva dogme Biblice sau pareri personale aspre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creștinismul s-a născut din Iudaism (este un fel de desăvârșire, de renaștere a iudaismului într-o formă perfectă). Iudaismul are la bază Legea care a fost dată de Dumnezeu evreilor prin Moise...dar chiar și înainte de Lege exista acea legătură cu Divinitatea, prin jertfă, încă de la începuturi. Încă de la Adam și Eva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam și Eva NU au fost primii creștini. Creștinismul NU este cea mai veche religie, apărând abia acum 2000 de ani. Deci întrebarea ta nu are sens. Religii mai vechi decât creștinismul sunt iudaismul(Vechiul Testament), mitologiile greacă, egipteană, mesopotamiană, romană.

| Zuzu1991 a răspuns:

Crestinismul nu a inventat apa calda
crestinismul e o religie COPIATA dupa o religie egipteana care il are pe Horus ca zeu central in loc de iSUS
https://www.incontextinternational.org/......Horus.jpeg
iar religii inainte au fost multe, de marea majoritate nu se stie nimic, cum e Stonehage si despre care doar se presupune

| alidenbealidenbi a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu l-a lasat pe Satan sa dispuna de oameni si sa le bage religii pagane in cap. Pentru ca Eva si Adam au trecut de partea lui Satan.

| Whateverrr a răspuns:

Dumnezeu nu poate fi limitat la o religie. Si vezi ca Adam si Eva n au fost primii crestini. Faci confuzii mari.

| raMLesS explică (pentru Whateverrr):

Da cine au fost? Ei au fost primi oameni, deci crestini, credeau in Dmz

| Whateverrr a răspuns (pentru raMLesS):

Faptele Apostolilor 11:26. Deci oamenii din Biserica din Antiohia au fost numiti prima data crestini. Crestin inseamna ca crezi in jertfa lui Iisus ca plata pentru pacatele personale, nu doar in Dumnezeu.

| Simpatic a răspuns:

Mai sclavule tu cu comportamentul si jignirile tale o sa dispari de pe siteul asta, nenorocitule infect cu limbaj de taran. mi-ai lasat un mesaj foarte urat prin mesaj privat fara sa intri in discutie cu mine, dovada ca esti un prost de sub 18 ani, care daca ai fi fata in fata ai fi umilit de mine sau de cei pe care-i jignesti.trollule