| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari cu seriozitate :
1. Credeti in Dumnezeu?
2. Daca da, de ce credeti?
3. Daca nu, de ce nu credeti?
4. Cei care credeti, cum puteti dovedi ca exista?
5. Cei care nu credeti, cum puteti dovedi ca nu exista?
6. Daca Dumnezeu exista, pe el cine l-a creat?
7. Daca doar o religie este adevarata, de ce exista atatea religii in lume, si care este cea adevarata?
8. De ce copii sunt botezati dupa o anumita religie, si nu pot sa aleaga singuri in ce sa creada sau sa nu creada, atunci cand vor creste mai mari?
9. Daca Dumnezeu exista, care este numele lui? Dumnezeu nu este un nume, este "un zeu", nu un nume, deci care este numele lui?
10. Daca fiecare religie are propria "carte cu adevar", si totusi exista atatea carti cu adevar (fiecare diferita) ex : Biblia, Koranul, Mizbeachul, etc.; care este cartea cu adevarul adevarat? Ca nu pot exista mai multe adevaruri, doar unul.
11. Daca, crestinismul este monoteist ( cred doar intr-un singur Dumnezeu ), atunci de ce sunt trei Dumnezei ( Tatal, Fiul si Sfantul Duh ) si in acelasi timp acestia trei sunt de asemenea unul singur ( asta nu are nici o logica ).
12. De ce crestinismnul se bazeaza pe una din multele reguli ca : "sa nu omori pe altii", dar in trecut cine nu credea in Dumnezeu si nu era crestin, era omorat de alti crestini?
13. Daca Dumnezeu e bun si iubitor, de ce ar creea iadul, ca sa ne pedepseasca?
14. Daca Dumnezeu este atotstiutor, inseamna ca stia ce rele o sa se intample in lume (decaderea lui Lucifer,pacatul stramosesc, etc.), atunci, de ce nu le-a oprit?
15. Daca Dumnezeu ne iubeste pe toti in mod egal, atunci de ce atunci cand ne nastem, nu suntem toti la fel ( aceleasi drepturi, acelasi statut social, aceleasi venituri, etc. )
16. Daca Adam si Eva au fost primii oameni pe pamant (si se crede ca au fost oameni de rasa alba), atunci de ce sunt atatea rase de oameni pe pamnant in momentul actual ( asiatici, negrii, mulatri, albi, etc. )?
17. Daca Dumnezeu i-a creat pe oameni, de ce nu i-a facut pe toti sa vorbeasca aceeasi limba?
18. Daca iadul e facut pentru oamenii rai, de ce intra in el si oamenii care sunt buni, dar care nu au crezut in Dumnezeu?
19. Daca voi credeti in Dumnezeu, inseamna ca voi credeti si in iad, cum puteti dovedi ca iadul exista?
20. De ce unii crestini incearca sa ii convinga sau chiar sa ii oblige pe atei sa creada in Dumnezeu, si nu pot respecta dreptul de libera alegere?

As dori sa imi raspundeti sincer, iar raspunsul sa fie gandit, nu dat din Biblie. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Se pot spune multe pe subiectul asta, dar e bine sa nu ne pierdem in detalii, si sa vedem lucrurile asa cum sunt, adica destul de simple. Suntem o specie care abia a inceput sa-si dea seama pe ce lume se afla, deci asta inseamna ca mai avem extrem de multe de aflat. Toti zeii pe care i-am inventat noi pana acum, si in care am crezut, au fost doar rezultatul ignorantei noastre. Am cautat sa dam niste raspunsuri la intrebari care ne framantau. Cand a aparut stiinta, adica destul de recent, ne-am dat seama ca se pot gasi explicatii rationale pentru lucruri pe care pana atunci le gaseam miraculoase si inexplicabile decat prin actiunea vreunui zeu. Iar aceasta tendinta cu siguranta va continua, pe masura ce vom studia universul tot mai mult. Lectia cea mai importanta e ca nu trebuie sa crezi in nimic fara dovezi, pentru ca sunt sanse foarte mari sa te inseli. Intuitia umana nu functioneaza cand vine vorba de marile mistere ale lumii. Intuitia ne-a spus ca Pamantul e plat, ca Soarele e un zeu, sau ca suntem centrul Universului. Si ne-am inselat de fiecare data. De aceea metoda stiintifica e absolut esentiala daca vrem sa nu ne mai pacalim singuri. Nu exista nicio dovada ca lumea a trebuit creata de cineva. Asta ne-am imaginat doar noi. Cercetarile stiintifice de pana acum nu ne-au confirmat asteptarile. Asta nu inseamna ca e imposibil sa existe ceva inteligenta creatoare, sau cum vrei sa-i spui. Insa inainte de a crede in ea, trebuie sa gasim dovezile. Si asta n-ar fi nici pe departe ultimul pas. Ar trebui sa aflam apoi originile, intentiile, natura, si scopul acelei inteligente. Ar fi atatea si atatea intrebari. De asemenea, e posibil sa existe mai mult de o singura forta creatoare. Insa daca e sa ne luam dupa putinul pe care l-am invatat pana acum, putem spune ca sansele ca asemenea creatori sa existe sunt foarte mici. Si chiar daca ar exista, ei nu ar corespunde deloc cu zeii primitivi si barbari din religiile noastre. Toate religiile sunt practic doar niste ritualuri si credinte inventate de oameni, care indeplinesc doar niste scopuri sociale. Se poate trai mult mai bine fara ele, doar sa ai curajul sa incerci. Unele tari au facut-o deja, si se descurca de minune. Nu exista zei care sa se supere pe noi din cine stie ce motive, si care sa ne pedepseasca sau sa ne ajute. Existam doar noi, pe planeta asta mica si ratacita intr-un univers inimaginabil de mare si de misterios, si alaturi de celelalte specii incercam sa supravietuim cat de mult putem, si sa intelegem cat de cat lumea in care ne-am trezit.

| Mayhem666 a răspuns (pentru sublime89):

Sunt total de acord cu tine! Este foarte adevarat tot ceea ce ai spus.

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1-2-3 da si nu. Cred in dumnezeu ca o entitate spirituala nicidecum ca o entitate cu puteri supranaturale.

4-5 Cei care cred ca exista trebuie sa dovedeasca ca exista nu invers.

6. Daca ar exista cel mai probabil l-a creat ceea ce a creat si restul lucrurilor.

7. Pentru ca daca ai sa recitesti punctul 1, fiecare poate avea propria entitate spirituala care sa in ghideze. Niciuna nu e adevarata.

8. Pentru ca parinti daca ma pot exprima asa.

9. Eee, vrei sa il si botezam acum.

10. Ai repetat intrebarea 7.

11. E, nu e chiar asa, dumnezeu e unul, restul sunt, cum s-ar zice in cinematografie, personaje de suport.

12. Pentru ca religia a trebuit impusa cu forta pentru manipulare in masa.

13. Pentru ca, dupa anumite religii, el e mare si tare si noi nistre javre si trebuie sa avem un mare complex de inferioritate.

14-15.Era prea simplu, nu mai aveam despre ce discuta acum.

16. Multi credinciosi au dat-o la intors aici. Aparent Adam si Eva au fost aia reprezentativi, ca mai erau si altii pe langa.

17. Intrebarea asta chiar nu are sens. Oricum la inceputul omenirii toti vorbeam la fel sau poate nu vorbeam deloc.

18. Asta cu iadul e alba negra. Merge sau nu, depinde de noroc.

19...

20. Cum ei sunt manipulati la un nivel sau altul, tin sa duca mai departe aceasta practica. Celor mai habotnici le lipsesc doua lucruri. Logica si bunul simt.

| Lioana a răspuns:

Prea multe intrebari intr-o singura intrebare. Ar fi cate o carte de scris pentru fiecare dintre ele.
Credinta e o alegere. Nu cauta motive sa crezi!
La intrebarile puse de tine, te multumesti cu raspunsurile oamenilor? Oamenii nu-ti vor da niciodata raspunsuri corecte. Mai bine cauti raspunsurile la Dumnezeu, in rugaciune.
Daca in inima ta exista credinta, ea va cauta sa inlature motivele de poticnire sau nu va tine seama de ele. Daca in schimb te incearca necredinta, orice ti-am spune noi vei gasi contraargumente prin care sa nu crezi.
Dumnezeu are multe nume in istorie, dar daca ar fi sa-i dau eu un nume acela ar fi "Iubire", pentru ca eu asa il vad.
Nu cauta raspunsuri absolute pentru ca sunt slabe sanse sa le gasesti. Adevarul are multe fete, asa cum un obiect vazut din unghiuri diferite, arata diferit pentru fiecare privitor. De aceea sunt atatea religii. Chiar si in cadrul aceleiasi biserici, sunt oameni care gandesc si cred diferit fata de ceilalti frati ai lui. Fiecare om are propria lui viziune despre Dumnezeu.

| Deaad a răspuns:

1.Nu.
3.Pentru ca este ca oricare alta religie din lume. Oamenii au creat-o ca sa se descurce mai usor in viata. Ceea ce nu e un lucru rau.Dar urmarile crestinismului in particular sunt dezastruase pentru Europa.
5.Este imposibil sa demonstrezi asta.
8.Pentru ca lumea este indoctrinata si idioata.
12.Pentru ca oamenii sunt prosti si nu au inteles esenta crestinismului.
20.Pentru ca exista acel concept de propovaduire a evangheliei intalnita numai in aceasta religie.De la asta au pornit toate uciderile in masa a oamenilor cu credinte diferite decat a crestinilor, in Europa.

| Geanin a răspuns:

♫ ֵׁ ַEu cred ca Dumnezeu prefera lemnul
Lemnul si spatiile mici ♫ ֵׁ ַ

| drutzix a răspuns:

1.Nu
3.Pentru ca nu sunt dovezi care sa confirme existenta lui si pentru ca zeul biblic este in mod clar inventat de oameni.
5.Nu trebuie sa dovedesc ca nu exista ci crestinii trebuie sa dovedeasca existenta lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.AHA.2; De treci codrii.4; Nu tin sa-ti dovedesc, e problema mea.8; Copilul cand este mic hotarasc parintii si nasul ce e bine pentru el.Cand va creste se poate boteza in ce vrea el fiindca oricum intai va fi ateu destept si teligent si cand se apropie de sfarsitul vietii se prosteste.Restul intrebarilor nu te privesc, si nici nu te ajuta, fiindca sunt intrebari prea simple pentru mine si raspunsurile mult prea elevate pentru tine, si intelectul tau nu poate suferi un adevar atat de mare.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hahaha, vai ce am mai ras, nu mai pot de ras, comentariul tau trebuia sa fie cumva o gluma? Un sfat : sa nu mai faci gluma aia, ca e de prost gust. Si de unde stii tu ce intelect am eu, ca nici macar nu ma cunosti. Cati ani ai de te crezi atat de inteligent, de nu ma pot compara cu tine? Sa stii ca am pus aceste intrebari, ca sa vad si alte pareri, daca doreai sa raspunzi sincer, raspundeai, daca nu, puteai sa te abtii. Si nu te mai da tu mare si tare, ca nu esti vreo zeitate, oricum si daca ai fi vreo zeitate, pentru mine zeitatile nu exista, deci nici tu nu existi pentru mine.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Pai ce ma? Vorbesti singur? De vreme ce mi-ai raspuns, inseamna ca ai un punct de vedere, si stii sa pui punctul pe! dedesubt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Posibil,sa fiu luata drept satanista,insa conceptul meu este "Eu sunt Dumnezeul meu".Nu,nu cred in zei,in vise si nici in minuni,cred ca lumea se framanta prea mult cu aceste intrebari,multi, probabil, nici nu mai pot dormi noaptea, chinuiti de aceste intrebari.Am fost crestinizata,pentru ca asa au dorit parintii mei,la randul meu,nu ma voi opune crestinizarii copiilor mei, insa nu iau acest ritual ca pe ceva sfant, ci ca pe un obicei al unor oameni pe care nu as avea de ce sa-i infrunt. Daca exista un iad, nu ma voi feri sa-l vizitez, insa nu ma gandesc la asta.Imi traiesc viata dupa propriile reguli, iar daca batranetea imi va lua mintile, probabil, voi lua calea mantuirii.Pana atunci, traiesc!

| 6684464 a răspuns:

1. Da;

2. Pentru ca este un lucru sigur: mori!;

3. Din cauza lipsei de dovezi solide;

4. Greu de dovedit. Ideal, totusi, ar fi sa nu se poata dovedi in mod practic. Ioan 3:16-21;

5. Sa intrebi un ateu de ce nu crede in Dumnezeu e ca si cand ai intreba un om matur de ce nu crede in prietenii imaginari;

6. El este insusi existenta. Sa intrebi cine L-a creat e ca si cand ai intreba cine a creat vidul;

7. Din cauza rationamentului oamenilor limitati din mai multe puncte de vedere;

8. Din cauza parintilor. La protestanti si neoprotestanti nu este asa, copii cand cresc mari si vor sa creada se boteaza, cum e si corect de altfel;

9. YHWH atat se stie. Din cauza faptului că în scrierea ebraică veche nu se scriau vocalele nu se poate cunoaște cu exactitate pronunția inițială, unii considerând că aceasta a fost pierdută. Variante de pronunție și transcriere pot fi: Iahve, Iahveh, Iahweh, Yahwe, Yahweh, Yahoweh, Iehova;

10. Biblia. Oricum, daca te nasti indian si crezi in zeul krishna nu e nici o problema(vezi 4. );

11. Dumnezeu a creat DIN El pe Fiul si pe Duhul Sfant. Sunt 3 persoane ce gandesc independent dar spre acelasi rezultat;

12. Aceia nu erau crestini. Atat Dumnezeu cat si Isus a spus sa nu ucizi, respectiv sa nu ranesti;

13. Iadul este creat de diavol, cand Dumnezeu l-a izgonit pe Lucifer nu l-a trimis in iad ci pe pamant;

14. Pentru ca nu a vrut sa se mai intample ce s-a intamplat cu Lucifer. Sa putem face diferenta dintre bine si rau. Daca si in conditia actuala devii credincios inseamna ca iti doresti din inima sa stai langa Dumnezeu;

15. Din cauza societatii. Oricum, Dumnezeu cat da atata cere;

16. In primul rand sunt mai multe rase din cauza pozitionarii geografice. In al doilea rand Adam si Eva au fost primii oameni facuti de Dumnezeu, Biblia nu spune nimic(sau spunea la un moment dat de un satuc) despre oamenii maimuta care clar au existat;

17. Vorbeau in aceeasi limba, logic, dar i-a blestemat din cauza ca ei doreau sa ajunga la El printr-o constructie(vezi Geneza 11);

18. Pentru ca asta ar inseamna ca Isus a venit degeaba pe Pamant(vezi Ioan 3:16);

19. Nu se poate dovedi practic. Oricum, poate fi si sub pamant, diavolul a fost lasat pe pamant, iar cea mai adanca sapatura facuta vreodata nu este tocmai adanca din cauza temperaturii exagerate si din cauza superstitiilor("poate chiar ieseau draci de acolo, cine stie");

20. Incearca pentru ca ajuta(din punctul lor de vedere);

| MistretulPufos a răspuns:

L-am creat Euwinking deci cred in el

| RorySan a răspuns:

1.da
2. pur si simplu cred
3...
4.Prin faptele care le-a facut.Nu pot dovdi ca exista in carne si oase.Doar spiritual
5.pai nu stiu...
6...
8.Nu stiu ..nu m-am gandit niciodata la asta
9.hee hee)
10.pentru ca fiecare poate credea in propiul Dumnezeu spiritual ca sa ii indrumeze
11. Dumnezeu este doar unul.
12...
13.cand ai sa ajungi sus in rai sau in iadhee hee) intreba-l
sa stii ca este o intrebare buna
14. poate ca nu a vrut
15.ca sa ne diferentieze. ..nu stiu
16.
17.ca sa ii diferentieze..nu stiu de ce-_-
18.cum iti e norocul
19...
20.

| GabrielICG a răspuns:

Eu am observat ca atei sunt aia care incearca sa convinga pe alti si sa nu uitam si de martorii lu iehova laughing)), si la celelalte intrebare vreau sa iti zic ca nimeni nu stie nimic, degeaba cauti raspunsuri la oamenii de randwinking

| GabrielICG a răspuns (pentru GabrielICG):

Scuze de greseli happy

| KodrutZ a răspuns (pentru GabrielICG):

Ai observat prost.

| Inferno a răspuns (pentru GabrielICG):

Eu am observat ca prostia e starns legata de analfabetism.

| GabrielICG a răspuns (pentru KodrutZ):

Ti am ranit egoul? laughing patetic

| KodrutZ a răspuns (pentru GabrielICG):

Ai ranit o ***! Cand o sa bata ateii toaca, o sa isi faca case de adunare/cluburi pe terenuri PUBLICE si din bani publici, cand iti vor bate la usa sa te vesteasca ca s-a nascut/murit Darwin sau mai-stiu-eu-cine, atunci sa ii acuzi de prozelitism. Pana una-alta, vezi cu limba romana ce mai faci...