| DarkOrbitMoon a întrebat:

De unde sunt cele patru grupe de sange, cum au aparut? Avand in vedere ca primii oameni au fost Adam si Eva.

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Este infantila. Toti avem ceva ''unic'' in noi... dar nu dau detalii.

Iti spun doar partea ''cum au aparut''.
Ai auzit de codomimanta? Este o abatere de la legile lui Gregor Mendel ( un om extraordinar in domeniul genetice( sau al ereditatii)). Ei bine, codominanta reprezinta interactiunea dintre doua gene alele rezultand un fenotip nou. ( cu un raport de segregare 9:3:3:1 etc...). Ei bine, fenomenul de codominanta a fost folosit in determinarea grupelor de sange. De retinut, este faptul ca populatia umana prezinta 3 gene:
-gena I care ESTE RECESIVA
-gena L A ( ma rog... A-ul unpic mai mic)- care GENA DOMINANTA
-GENA L B - GENA DOMINANTA, la fel cxa si gena L A. SI aceste gene determina aparitia celor 4 grupe de sange, bineinteles cu ajutorul hibridarii.

| AlbaAura a răspuns (pentru Exilee):

Infantila? Daca vrei sa-ți expui parerile renunța la jigniri.Cu atat mai mult incearca și nu te mai baga ca un...supozitor

| Exilee a răspuns (pentru AlbaAura):

CU mine vorbesti? Ma insulti pe mine? Daar cu ce am gresit? TU stii ca acest utilizator, darkandcold, stie prea bine raspunsul? Nu tu ai postat intrebarea, ci doar am dat raspunsul, care evident este unul corect.

| AlbaAura a răspuns (pentru Exilee):

Imi cer scuze.Am crezut ca te-ai referit la mine și nu la intrebare.Te rog documenteaza-te și o sa vezi ca in 1930 austriacul Karl Landsteiner(am greșit cand am spus ca e american) a luat premiul Nobel pentru medicina in determinarea și diferențierea grupelor de sange.Completez cu ce am spus inainte.A descoperit 3 grupe in 1900 și a patra grupa, prin procedeul hibridarii in 1902.Raspunsul tau s-a bazat pe o explicație din punct de vedere al geneticii și eraditații.O noapte frumoasa!

| DarkOrbitMoon explică (pentru Exilee):

Ti-am dat funda pentu partea de genetica.Raspunsul tau nu "demonstreaza"nimic.

27 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

De unde sunt cele patru grupe de sange, cum au aparut?

Avand in vedere ca primii oameni au fost Adam si Eva.==greșit astea sunt tâmpenii creștine!

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Sint sigur ca ai fost lamurit bustean, ca de altfel si cel care a raspuns, a copiat de undeva ceva si-a trintit pe aici sa arate ce stie el.Raspunsul lui este luat de pe net sau din cartea de anatomie si arata ca el habar nu are ce a spus. Cerei sa explice asa babeste, asa pe intelesul oricui sa vezi daca poate. Daca nu poate atunci nici el nustie cea insirat pe aici.Cind citesti ceva nu e de auns doar sa citesti, ci mai trebuie sa si intelegi ce citesti.Si cind vrei sa explici cuiva care nu intelege, ca sint sigur ca si tu puteai gasi ce el a postat pe aici si sigur ai citit, dar poate nu ai fost lamurit, deci cind explici cuiva trebuie sa o faci folosind cuvintele tale.Pt orice exista o astfel de explicatie, care arata ca intr-adevar cel care da acea explicatie stie despre ce este vorba.Cum explici ca acele aglutinogene desi sint prezente si pe globulele albe, totusi nu sint luate in considerare si se bazeaza doar pe cele rosii.De ce au facut ei asta nu prea inteleg.Deci ai doua miini in fiecare ai aceiasi chestie dar una nici nu este bagat in seama.Si apoi Adam si cu EVa nu erau frati deci ei erau f diferiti din pct. de vedere genetic.Si nu erau doar ei, biblia da asa doar un exemplu ca si in cazul baietilor lor sau dus siau luat neveste ce? Deci oameni erau balamuc nu doar Adam si Eva.Probail acestia erau ceva un fel se sefi pe atunci, ori au fost luati barbatii ca Adam si femeile ca EVA pentru exemplificare.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Hocus-pocus

| Zenit313 a răspuns:

Cele patru grupe de sange sunt : 0, A, B si AB.

0- Cea mai veche grupa de sange,cel mai bun sistem imunitar,carnivor,vanator,rece,imaprtial,cea mai raspandita grupa de sange,donator universal.
A- Pentru ca oamenii nu au mai migrat odata cu aparitia agriculturii,modul lor de viata s-a schimbat radical.
Datorita agriculturii, sunt cei "vegetarieni", sociabili, harnici.
B - Este o combinatie intre O si A
AB - Cea mai noua grupa de sange formata din combinatia asiaticilor si cea a europenilor, repector universal.

Este foarte mult de spus despre fiecare grupa de sange in parte.

Adam si Eva?! Tu chiar crezi o asemenea prostie?!

| DarkOrbitMoon explică (pentru Zenit313):

Dintre 0 si A iese B? Tu chiar crezi asemenea prostie?!

| DarkOrbitMoon explică (pentru Zenit313):

Aaa,si sincer, i-am dat funda pentu partea de genetica.laughing

| Zenit313 a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Da! Pentru ca B este o combinatie dintre cele doua! Are o alimentatie echilibrata si mod de viata echilibrat!

Eu nu CRED! Eu STIU!

Daca nu esti de acord, sunt curios ce argumente si dovezi ai tu...

| Zenit313 a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Nu imi pasa daca primesc sau nu funda, nu ma ajuta la absolut nimic...

Am citit raspunsul! Experimentul lui Mendel nu are legatura cu acest subiect, in fine, nu imi pasa! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DarkAndClud, te-ai documentat pe forumul ateilor si vi aici sa te dai mare, crezi ca poti sta in fata tariei lui Dumnezeu?

| DarkOrbitMoon explică (pentru anonim_4396):

Ce? Crei ca n-am altceva mai bun de facut.laughing

| inconscient a răspuns:

De la dinozauri! laughing straight face straight face

| AlbaAura a răspuns:

Au fost descoperite de patologul american Karl Landsteiner in anul 1900 - grupele A, B și 0 iar in 1902 - grupa AB

| DarkOrbitMoon explică (pentru AlbaAura):

Nu am intrebat de cine au fost descoperite, ci cum au aparut, avand in vedere ca primii oameni au fost Eva si Adam.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlbaAura):

Suferi de vreo boala mintala? Te intreb deoarece nu stiu cum poti da un asftel de raspuns.N-are nici o legatura raspunsul tau cu intrebarea lui.

| AlbaAura a răspuns (pentru Thunderstruck):

Imi pare rau ca am intrat in dialog cu tine.Replica ta este lipsita de cel mai elementar bun simț.

| Exilee a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Acum ai inteles cum au aparut?

| Exilee a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Iti sugerez de-asemenea, DarkAndCOld, sa studiezi ereditatea si vei afla de fapt despre starea genelor primilor oameni, ele avand un caracter dominant, iar copii acestora erau 100% heterozigoti! ( atat cu gena parintelui, cat si a mamei, dar evident probabil ei erau inzestrati cu gena I, sau gena La/ LB.

| DarkOrbitMoon explică (pentru Exilee):

Da,e simplu, prin urmare cei doi aveau grupa AB+, prin diferite combinatii au putut aparea grupele de sange.

| HoneyPot a răspuns:

Este imposibil ca din doar doua exemplare ai aceleiasi specii, mascul si femela, sa se propage o populatie de 7 miliarde de exemplare (oameni). Este nevoie de CEL PUTIN 30-40 de indivizi din aceeasi specie, care sa nu fie rude intre ele si care sa se inmulteasca incrucisat, bigamic, pentru a creste fondul genetic. In caz contrar, specia respectiva ar disparea dupa cel mult 5 generatii din cauza ca indivizii vor suferi malformatii congenitale, defecte genetice letale, avorturi spotane, decese infantile si multe altele.
Povestea cu Adam si Eva trebuie tratata ca atare, este doar o pilda.

| Exilee a răspuns (pentru HoneyPot):

Un ''mister'' al ereditatii. Si daca s-a intamplat asa? Tine minte! EI au fost creati PERFECTI! Fii atent! Populatia umana prezinta 3 gene: gena I (este recesiva, deci ramane-n stare ascunsa), gena L asi L b ( care SUNT GENE DOMINANTE). DE LA ACESTE GENE POT APARE CELE 4 GRUPE DE SANGE.

| HoneyPot a răspuns (pentru Exilee):

Este o diferenta intre imperfecti(diformi) si neviabili(morti sau infertili). De la a 3-a generatie ar fi existat un procent de reusita al sarcinilor de 10-15%, urmand ca pe la generatia a 5-a si a 6-a sa se stinga intreaga specie.
Daca omul are 3 gene precum spui, eu acum m-as putea apuca sa clonez copii intr-un lighean. Tu te referi la fenotipuri, o alta poveste. Acele fenotipuri sunt determinate de cei 46 cromozomi umani.
Se incearca clonarea mamutilor si readucerea lor in natura. Fara material genetic complet de la cateva zeci de indivizi nu se va reusi autonomizarea speciei si reintroducerea in natura. Singura cale prin care se vor putea inmulti va fi prin duplicarea clonelor, proces care are un efect negativ asupra calitatii genetice si specia readusa la viata va ramane doar in gradinile zoologice - moare mamutul? Nu-i nimic! Noi iti clonam altul! Poti sa clonezi 1000 de mamuti si sa le dai drumul prin Siberia, specia se va stinge repede daca materialul genetic este de la vreo 4-5 indivizi. Da-ti seama ce ar insemna material genetic de la un singur individ (coasta lui Adam, stii tu).
Este inutil sa incercam sa cautam explicatii stiintifice, sau mai rau, sa modelam stiinta dupa bunul plac pentru a da un sambure de adevar unei povesti spusa de Moise la un foc de tabara cu poporul ales.

| marinelpop a răspuns:

*** g04 8/2 pag. 18-19 Poate fi stabilită personalitatea cuiva în funcţie de grupa sanguină? ***
Ce este grupa sanguină?
Iată ce se explică în lucrarea The World Book Multimedia Encyclopedia: „Membranele hematiilor conţin anumite proteine numite antigene. Până în prezent au fost descoperite peste 300 de antigene ale hematiilor". Unii oameni au anumite antigene, pe care alţii nu le au. În plus, unele antigene nu pot coexista. Prin urmare, aşa cum se spunea în continuare în enciclopedia amintită, „oamenii de ştiinţă au clasificat grupele sanguine în funcţie de prezenţa sau de absenţa unor antigene specifice".
Cel mai larg acceptat sistem de clasificare este sistemul AB0, care cuprinde patru grupe de sânge: A, B, AB şi 0. Pe lângă acesta, se foloseşte mult şi sistemul Rh. De fapt, se cunosc aproximativ 20 de astfel de sisteme. Sângele este, aşadar, foarte complex. Iată ce se afirmă în Encyclopædia Britannica: „Având în vedere marele număr de antigene eritrocitare, probabilitatea ca persoanele cu aceeaşi grupă sanguină să aibă acelaşi tip de substanţe în sânge este extrem de mică, exceptând gemenii identici".
Mai exact, fiecare om are o „grupă sanguină" unică. Prin urmare, afirmaţiile potrivit cărora oamenii cu o anumită grupă sanguină au trăsături de personalitate comune par să nu aibă nici un fundament.