| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce il contrazice Jesus pe Dumnezeu? "Aţi mai auzit iarăşi că* s-a zis celor din vechime: ‘Să nu** juri strâmb; ci sㆠîmplineşti faţă de Domnul jurămintele tale.’
34Dar Eu vă spun: Să nu juraţi* nicidecum; nici pe cer, pentru că este scaunul** de domnie al lui Dumnezeu;
35nici pe pământ, pentru că este aşternutul picioarelor Lui; nici pe Ierusalim, pentru că este cetatea* marelui Împărat.
36Să nu juri nici pe capul tău, căci nu poţi face un singur păr alb sau negru.
37Felul* vostru de vorbire să fie: ‘Da, da; nu, nu’; ce trece peste aceste cuvinte vine de la cel rău.". Matei 5-33. Dumnezeu sustinea juramantul.

39 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate este o completare big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Este vorba despre un nou legamant, nu o contradictie.
Evrei 4:8 ''Însă acum El a obţinut o lucrare mult mai deosebită, în aceeaşi măsură în care şi legământul pe care El îl mijloceşte este mai bun, legământ care a fost dat ca o lege, bazat pe promisiuni mai bune.

7 Dacă primul legământ ar fi fost fără cusur, atunci nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea. 8 Dar El i-a acuzat, zicând:

„Iată, vin zile, zice Domnul,
când voi încheia cu Casa lui Israel
şi cu Casa lui Iuda
un nou legământ,
9 nu ca legământul pe care l-am încheiat cu strămoşii lor,
în ziua când i-am luat de mână
ca să-i scot din Egipt;
pentru că n-au rămas în legământul Meu,
nici Mie nu Mi-a păsat de ei, zice Domnul.
10 Ci acesta este legământul pe care-l voi încheia cu Casa lui Israel,
după acele zile, zice Domnul:
voi pune legile Mele în mintea lor
şi le voi scrie în inimile lor.
Eu voi fi Dumnezeul lor,
iar ei vor fi poporul Meu.
11 Şi nici unul nu va mai învăţa pe semenul
sau pe fratele său, zicând: «Cunoaşte-L pe Domnul!»,
pentru că toţi Mă vor cunoaşte,
de la cel mai mic până la cel mai mare,
12 căci voi fi îndurător în ce priveşte fărădelegile lor
şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele lor."[r]''

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce contradictie? Iisus nu a spus ca nu este Dumnezeu.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te astept cu drag, doresc sa aflu punctul tau de vedere. O seara frumoasa in continuare.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Draga prietene, in primul rand vreau sa te felicit pentru faptul ca, cunosti foarte bine biblia si cunosti foarte multe versete, sunt bucuros ca, chiar daca sustii ca inca esti ateu, ai totusi dorinta de a cerceta Biblia, la urma urmei, si sfantul apostol Pavel, inainte de a deveni cel mai mare propovaduitor al Evangheliei din primul secol, Pavel se numea Saul din Tars, care prigonea crestini si biserica Domnului.

Ai dreptate, Iisus este numit robul Lui Dumnezeu printre alte nume, dar de ce?
Uite ce scrie in Filipeni 2:6 ''totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu, ci S-a dezbrăcat pe Sine Însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor.''

Iisus nu a venit pe pamant cu ''pretentii'' de Dumnezeu, El a spus ca a venit sa slujeasca, nu sa i se slujeasca, dar sa dam intreg versetul.

'' El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu, 7 ci S-a dezbrăcat pe Sine Însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. 8 La înfăţişare a fost găsit ca un om, S-a smerit şi S-a făcut ascultător până la moarte, şi încă moarte de cruce. 9 De aceea şi Dumnezeu L-a înălţat nespus de mult şi I-a dat Numele care este mai presus de orice nume; 10 pentru ca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ 11 şi orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.''

Citeste te rog ultima parte ''Ca Iisus Hristos este Domnul''

Ioan 1:1 spune: "Cuvântul era Dumnezeu". Ioan 1:14 spune: "Cuvântul S-a făcut trup." Aceasta indică foarte clar că Iisus este Dumnezeu întrupat. Faptele Apostolilor 20:28 ne spun: "... păstoriţi Biserica Domnului, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." Cine a câştigat Biserica cu sângele Său? Iisus Hristos. Dar Faptele Apostolilor 20:28 declară că Dumnezeu a câştigat Biserica cu sângele Său. Prin urmare, Iisus este Dumnezeu!

Ioan 10:30: "Eu şi Tatăl una suntem."

care a fost reacţia evreilor la cuvintele lui Iisus? : "Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru că eşti o hulă, şi pentru că Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu" (Ioan 10:33).

Ioan 8 : Iisus a spus: "Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu".

În Evrei 1:8, Tatăl declară despre Iisus: "pe când Fiului I-a zis: "Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate."

Cel mai important motiv pentru care Iisus trebuie să fie Dumnezeu este că dacă nu ar fi Dumnezeu, atunci moartea Sa nu ar fi fost suficientă pentru plata păcatelor întregii lumi (1 Ioan 2:2). Numai Dumnezeu putea plăti o astfel de pedeapsă infinită. Numai Dumnezeu ar putea lua păcatele lumii (2 Corinteni 5:21), numai El ar putea muri, şi apoi învia – demonstrând astfel biruinţa Sa asupra păcatului şi a morţii.

Referitor la intamplarea cu Tanarul bogar din biblie care vine la Isus, din Marcu 10:18, Iisus nu spune ca nu este bun, ci ii atrage atentia, de ce?
Tanarul bogat il numeste pe Domnul Iisus ''bunule invatator''
Cuvantul in Greaca este ''Agathos'' care inseamna bun in insasi natura si esenta Lui, desavarsit bun.
Daca s-ar fi referit la o bunatate exterioara, la fapte de bunatate ar fi folosit cuvantul ''kalós'', dar el nu se adreseaza astfel.
Domnul Iisus ii spune practic '' Tu M-ai numit bun asa cum il numesti bun pe Dumnezeu'' Iisus spune asta pentru ceilalti, si pentru tanar, vrea sa spuna ca El este Dumnezeu.

Apoi, interesant faptul ca Iisus enumera doar 6 din cele 10 porunci? Dar oare de ce?
Primele 4 porunci se refera la relatia ta cu Dumnezeu, urmatoarele 6 se refera la relatia ta cu oamenii.
Iisus ii spune '' ai pazit poruncile in ceea ce priveste relatia ta cu oamenii, dar nu este suficient, tu trebuie sa ai relatie cu Dumnezeu, trebuie sa fii nascut din nou, trebuie sa fii mantuit''

| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa este, prin ''Eu'' Dumnezeu se refera la Sfanta Treime, Dumnezeu Tatal, Dumnezeu fiul (Iisus) Dumnezeu Duhul Sfant.
Altfel, de ce a spus Dumnezeu in Geneza 1:26-27
''Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peștii mării...''

Care Noi? Daca e un singur Dumnezeu, o singura persoana si nu o Treime?

Răspuns utilizator avertizat
| Catalin77945 a răspuns:

Biblia are multe astfel de contradictii...

| Michael11 a răspuns:

Daca vei citi tot Noul Testament, vei observa multe astfel de invataturi diferite de invataturile Vechiului Testament. In Matei capitolul 5, la care faci referire mai sunt si alte invataturi noi ( diferite ) de invatatura Vechiului Testament. Domnul nostru Isus Hristos spune ca este un lucru rau nu doar sa ucizi ci si sa spui "prostule" sau "nebunule". Apoi spune ca este gresit nu doar sa preacurvesti ci si sa te uiti la o femeie si s-o poftesti. In Vechiul Testament era permis divortul. Barbatul trebuia sa-i lase sotiei o scrisoare de despartire. In Noul Testament divortul este permis doar din pricina de curvie. Conform invataturii " ochi pentru ochi si dinte pentru dinte " aveai dreptul sa faci celui cu care erai in conflict exat cum ti-a facut el tie. Domnul modifica si aceasta invatatura. Alta invatatura noua ( modificata ) este cea despre iubirea vrasmasilor. Nu doar in Matei capitolul 5 apar astfel de invataturi noi. Legile Vechiului Testament au fost date evreilor ( "Asculta Israele...". Noul Testament este pentru intreg pamantul. Nu e nici o contradictie daca Dumnezeu a avut pentru Israel un set de legi si daca pentru lumea intreaga are altele. Legile Vechiului Testament au fost valabile pana la Ioan Botezatorul, sau daca vrei, pana la infiintarea Bisericii. Invatatura de baza pentru biserica este Noul Testament. Dumnezeu pentru ca este Creatorul Universului are voie sa schimbe regulile si sa ridice standardele daca vrea. El poate sa faca ce vrea pentru ca e Suveran si nu exista cineva care sa i se poata impotrivi.

Răspuns utilizator avertizat
| Michael11 a răspuns:

Au trecut mai multe luni de cand nu am mai raspuns cuiva pe TPU. Am crezut ca te intereseaza raspunsul la intrebarea corecta pe care ai pus-o. Ti-am oferit niste explicatii dar vad ca nu am cu cine sta de vorba. Nu vreau sa-mi pierd timpul cu tine si cu cei care sunt la fel ca tine. Crede in continuare ce vrei.

| Emengir a răspuns:

Ca de obicei, Biblia nu e o carte consistenta. Ceea ce Dumnezeu le cere supusilor e contradictoriu cu insasi ceea ce face el, toate pedepsele si distrugerea peste oameni. Daca el e omnipotent si prezent, e cam ironic ca lasa sa se intample atat de multe lucruri. Faptul ca exista rau pe lume, crestinii ar spune ca e vina oamenilor ca ei fac rau, nu Dumnezeu, insa Dumnezeu lasa asta sa se intample, crestinii ar spune ca asta e posibil deoarece Dumnezeu ne-a lasat liberi... insa, daca suntem liberi, atunci de ce religia crestina ne ameninta inca de la varste mici ca daca gresim cu ceva Dumnezeu vede si pedepseste si daca esti pacatos ajungi in iad? Daca Dumnezeu lasa sa fim cu adevarati liberi nu exista pedeapsa. In perspectiva Dumnezeu pare chiar destul de slab, deloc omnipotent.

| Christus a răspuns:

Isus este Dumnezeu, deci nu se contrazice. Este diferenta din Vechiul Legamant si Noul Legamant.

Răspuns utilizator avertizat