| dany1988122 a întrebat:

De ce in Biblie se afirma ca Pamantul e plat si ca Soarele se roteste in jurul Pamantului?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Chestia ca Biblia predica Pamantul plat n-o neaga decat bigotii. Vezi ce-a scris un universitar evanghelic pe https://www.webpages.uidaho.edu/ngier/gre13.htm

44 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde scrie asta în Biblie?

| dany1988122 explică (pentru sadrian46):

Se deduce. Sfera nu are margini

| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988122):

Este vreme să ucizi. Ecleziastul 3.3. De aici ce deduci?

| dany1988122 explică (pentru sadrian46):

Da contextul.

| halogen001 a răspuns:

Pentru că Dumnezeu nu există și pentru că Biblia e scrisă de oameni neștiutori care au scris și ei o poveste pentru prostirea naivilor happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Niciunde in Biblie nu se afirma ca pamantul e plat

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Serios. Sfera nu are magini. Sa nu vorbim prostii. De ce a fost ars pe rug Giordano Bruno?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Te referi la expresia "marginile pamantului" care se foloseste si azi? E pur si simplu o expresie. Ca si cum as zice "marginile regatului". Se refera la cele mai indepartate tinuturi relativ de tine

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Opa. Figuri de stil in ''cuvantul'' zeului iudeo-crestin-musulman?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu stiu despre ce zeu iudeo-musulman vorbesti. Eu nu cred in asa ceva.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci nu crezi in zeul care l-a creat pe Adam. Bravo ca recunosti.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Zeul care l-a creat pe Adam e zeul creștin, nu cel musulman

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si musulmanii zic la fel, ca Allah l-a creat pe Adam, si ca Jesus e profetul lui Allah.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Da dar din punctul meu de vedere musulmanii gresesc. Daca spre exemplu se zice despre un oraș că este infintat de Ion în 1200 sau de Gheorghe în 1400 sau de Vasile în 1600 asta înseamna ca orașul respectiv e infintat de omul Ion-Gheorghe-Vasile sau inseamna ca orasul este infintat cu adevarat doar de unul singur si variantele celelalte sunt false?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Asa se poate zice si despre crestinism. Merge in ambele directii rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Da, dar eu argumentez din perspectiva unui creștin. Și îmi consider religia ca fiind adevarata, altfel n-ar avea sens sa fac apologetica.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si daca te inseli?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Dacă mă înșel în cele din urmă o să ajung la adevăr pentru că iubesc adevarul mai mult decât orice. Dar tu, daca te inseli? happy

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Iubesti adevarul, nu? E posibil sa ma insel. Eu nu afirm ca detin adevarul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Hai serios. Crezi ca e posibil sa te înșeli? Pe bune? Că nu asta se arată din atitudinea ta. Vorbesti ca si cum deja le stii pe toate. Nu ai deloc atitudinea unui om care e într-o cautare smerita a adevarului. Ai atitudinea unui om care deja stie absolut tot ce se poate stii

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu ma insel cu privire la zeul din Biblie. Ala nu exista, nici altii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Parcă spuneai ca nu detii adevarul. Deci sa inteleg ca asta nu e un adevar?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu detin adevarul cu privire la stiinta si altele, nu la zei fictivi.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De ce te chinui cu asta, nu vezi ca e analfabet functional?

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

De ce te chinui cu asta? Nu vezi ca e analfabet functional?* Am devenit si eu unul.

| dany1988122 explică (pentru Sisiwieuc9):

Analfabetii functional nu inteleg un text. Varzet. Habar nu ai ce inseamna aceste cuvinte. Cine e analfabet functional acum? Ai auzit si tu de ''analfabetism functional, si gata esti cu el in gura, dar nu stii ce inseamna.rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru Sisiwieuc9):

Unde se gasea ''dasteptul in cap''. rolling on the floor Si analfabetii nu stiu sa citeasca si sa scrie. Analfabetule functional. Nu intelegi ce inseamna acest cuvant

| dany1988122 explică (pentru Sisiwieuc9):

Astept replica ca sa nu zici ca dau hit and run, si apoi te blochez, ca sa nu te mai chinui sa comentezi fara sa te bage cineva in seama. Vii aici cu asemenea atacuri la persoana? Cat de pro. Asta e nivelul tau de educatie.

| oglindasultanului a răspuns:

Pentru ca biblia aia este doar o carte, fiind o carte este opera de arta care dovedeste mentaliatatea si punctul de observatie al scriitorului.

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Se referea la punctele cardinale.

| dany1988122 explică (pentru Sisiwieuc9):

Punctele cardinale nu sunt margini. Lasa figurile de stil, ca ''cuvantul'' Barbosului nu e figura de stil.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru dany1988122):

Esti prost si analfabet, fara suparare

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru dany1988122):

Pe langa asta te mai crezi si smecher

| dany1988122 explică (pentru Sisiwieuc9):

Mai treci pe la scoala. Te bagi si tu in seama pe aici. Te-am bagat eu in seama? Am pus intrebarea special pentru tine? rolling on the floor Ete ca stiu sa scriu si sa citesc un text rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru Sisiwieuc9):

Unii trebuie tinuti in custi, ca sunt agresivi rolling on the floor

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru dany1988122):

Oooo, dar gata, te-am facut prost si analfabet, ceea ce e adevarat si acum trebuie sa fiu tinut in cusca ca sunt agresiv. Nu e de parca tu insulti prin intrebarile tale provocatoare o întreagă religie de peste 2 milioane de oameni. Si, cu "zeul tau musulmano-iudeo-crestin" te mai iei si de iudaism si islam, deci inca 2 milioane. Am inteles, esti ateu si nu crezi in Dumnezeu, dar trebuie sa ai si tu bun-simt fata de cei care cred. Realizezi ca stramosii tai directi au fost crestini, nu?
Analfabet inseamna si sa nu intelegi un text. Tu nu intelegi un verset, dar ai pretentia sa intelegi intreaga Biblie?

| dany1988122 explică (pentru Sisiwieuc9):

Repet. Analfabetii nu stiu sa scrie si sa citeasca. Mai invata.

| SimplyBlue a răspuns:

Chiar așa!
Iar expresiile: în toate colțurile lumii și în cele patru zări folosite în vorbirea curentă arată că de fapt, pământul este pătrat.
Mai dă-ne din astea. Așa mai înveți și tu la câți 10 ani.laughing

| SimplyBlue a răspuns (pentru doctorandus):

Nu vă contrazic nici pe tine nici pe el. I-am scris numai pentru că mi-am dat seama că ăsta de fapt nu caută ajutor pe TPU. Este numai un troll obosit, care bagă bățul prin gard. Putea să întrebe de ce toată lumea utilizează expresiile de care am dat exemplu, și nu îl mai făceam tâmpițel. Dacă și -a cerut-o singur, ce pot să-i fac?

| dany1988122 explică (pentru SimplyBlue):

Troll? Dezbaterile sunt trolling? Am zis eu ca, caut ajutor?

| SimplyBlue a răspuns (pentru dany1988122):

Siiigur dezbateri vrei! Ti-am citit 10 întrebări și toate sunt în bătaie de joc iar la alea unde primesti răspunsuri la care nu ai replică începi să râzi ca un psihopat. rolling on the floor
Chiar că ^dezbateri^ se numesc prostiile alea.
Dacă te rog, poți și mai penibil? happy

| dany1988122 explică (pentru SimplyBlue):

Cine te pune sa raspunzi daca nu iti plac? Vezi-ti de drum.

| SimplyBlue a răspuns (pentru dany1988122):

Ca să faci plici, de aia îți răspund.
E?
Dacă adminii aprobă existența unui cont cu astfel de întrebări, înseamnă că aprobă sa ne și batem joc de ăla care e pe cont. happy

| dany1988122 explică (pentru SimplyBlue):

Imi bat joc?

| doctorandus a răspuns (pentru SimplyBlue):

Chestia ca Biblia predica Pamantul plat n-o neaga decat bigotii. Vezi ce-a scris un universitar evanghelic pe https://www.webpages.uidaho.edu/ngier/gre13.htm